Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Materiale de constructii, detalii de executie, specificatii tehnice

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
331 replies to this topic

#55
pivnitarul

pivnitarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 11.09.2010
sunteti amabili sa-mi spuneti cum se numeste "gletiera asta de cauciuc" (daca are alta denumire sub care o pot gasi in comert )
am dat cautare pe google ...am cautat pe la diverse magazine online ...dar nu dau de asa ceva   :confuzzled:
multumesc si astept un raspuns
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Voi1B36yppg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]   ( de la min. 2:20 ...la  2:35)

#56
pivnitarul

pivnitarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 11.09.2010
a folosit cineva asa ceva ? porotherm pr42
sau daca aveti cunostiinta de vre un depozit/magazin ce vinde asa ceva ...si la ce pret

Attached Files



#57
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009

View Postpivnitarul, on 25th November 2010, 18:42, said:

sunteti amabili sa-mi spuneti cum se numeste "gletiera asta de cauciuc" (daca are alta denumire sub care o pot gasi in comert )
am dat cautare pe google ...am cautat pe la diverse magazine online ...dar nu dau de asa ceva   :confuzzled:
multumesc si astept un raspuns
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Voi1B36yppg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]   ( de la min. 2:20 ...la  2:35)
aia nu este de cauciuc mai omule
este din inox dar are manerul ala de lemn ca sa nu flambeze lama si sa ramana dreapta
adevarul e ca prin ro nu se prea gasesc ,dar eu am vazut sigur pe undeva pe aici ,ori la magazin gen brico,hornbach etc ,ori la unul de cumpar eu materiale pt cofraje care aduce toata marfa din italia
in fine nu stiu sigur unde ,dar saptamana viitoare ---cand devin patron---am sa am timp de umblat pe unde am eu treaba si sigur voi gasi undeva asa ceva
asa ca daca nu te grabesti si inca te mai intereseaza spune-mi si te anunt
petre-viitor patron-

View Postpivnitarul, on 27th November 2010, 14:18, said:

a folosit cineva asa ceva ? porotherm pr42
sau daca aveti cunostiinta de vre un depozit/magazin ce vinde asa ceva ...si la ce pret
intreaba-l pe astru ca ala e inebunit dupa asa ceva si sigur stie mai multe

#58
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
La aia ii zice drishca. Sau mala.
ce vrei tu, cu izolatie la interior gasesti cel mai aproape prin Austria, la noi ioc. Nu stiu daca in Ungaria se produce asa ceva.

#59
pivnitarul

pivnitarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 11.09.2010

View PostAstrul, on 29th November 2010, 14:53, said:

La aia ii zice drishca. Sau mala.
unde gasesc asa ceva ? ma intereseaza pentru intinderea ultimul strat de glet sau la rigips  
eu pe unde am cautat , nu am dat de asa ceva


View Postpetre69, on 28th November 2010, 18:53, said:

aia nu este de cauciuc mai omule
aia din capat de culoare albastra ..e cauciuc toata ziua
poate nu te-ai uitat la intervalul de minute care am zis mai sus (2:20 - 2:35 )..e doar o secventa mica in care apare ustensila asta
are scris ceva cu rosu pe ea ..dar nu dibuiesc ce scrie  :confuzzled:

#60
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009

View Postpivnitarul, on 29th November 2010, 17:54, said:

unde gasesc asa ceva ? ma intereseaza pentru intinderea ultimul strat de glet sau la rigips  
eu pe unde am cautat , nu am dat de asa ceva
ai rabdare mai nene ca-ti gasesc io
daca io nu gasesc inseamna ca nu exista
daca ai nevoie pt ultimul strat inseamna ca vrei una de 12-15 inch

Edited by petre69, 29 November 2010 - 18:00.


#61
pivnitarul

pivnitarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 11.09.2010

View Postpetre69, on 29th November 2010, 18:59, said:

ai rabdare mai nene ca-ti gasesc io
mai rupt ...bine :) ...dar ia zii ..ai sesizat vre -un avantaj la scula asta ? !

Edited by pivnitarul, 29 November 2010 - 18:10.


#62
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009

View Postpivnitarul, on 29th November 2010, 18:09, said:

mai rupt ...bine :) ...dar ia zii ..ai sesizat vre -un avantaj la scula asta ? !
bineinteles ca este un avantaj
1-nu se curbeaza niciodata -asta e cel mai important avantaj-
2-manerul ala lat este destul de comod
3-suprafata mare de lucru
daca nu ma insel am si eu una dar din cate-mi aduc aminte este pe la casa din berceni undeva pe podea la etaj iar pe acolo ajung saptamana viitoare
dar sigur am vazut pe undeva de vanzare
si mai pot sa-ti spun ca in sua nu exista rigipsar fara asa ceva si asta este scula de mana nr 1 folosita de ei
a , era sa uit ,aia in sua cand lucreaza cu asa ceva folosesc tavi exact ca alea de cozonac in care au maglavaisul
am sa caut pe iutub poate gasesc ceva ca sa vezi
cam asa ceva
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5sxsvMHFUiM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GGM9IPA8lzM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1Mg3STDiAl0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GwDMw7YTLC4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
daca mai vrei spune-mi ca o tin asa pana maine

Edited by petre69, 29 November 2010 - 20:16.


#63
pivnitarul

pivnitarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 11.09.2010

View Postpetre69, on 29th November 2010, 21:07, said:

daca mai vrei spune-mi ca o tin asa pana maine
poti sa o tii asa pana de pasti
eu iti arat un mertzan si tu imi arati o amarata de dacia ..chiar nu sesizezi o diferenta intre ce am aratat eu si ...abtipildurile astea din videoclipurile prezentate de tine ?
sau ..posibil ca ai monitorul in 3d si nu vad eu asemanarile pe care le gasesti tu  :naughty:

Edited by pivnitarul, 30 November 2010 - 10:04.


#64
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
pai daca tu crezi ca lama e din cauciuc atunci de ce nu cauti la astia care se ocupa de curatat geamurile pe la blocuri
in clipurile alea voiam sa-ti arat tava

#65
pivnitarul

pivnitarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 11.09.2010
"cauciucul ala face toti banii " ..datorita formei si a canalului ala special ....asa ca ma indoiesc ca pot gasi la astia de spala geamurile
iar tavi din alea ...gasesc si in pod la bunica mea  :deadtongue:

Edited by pivnitarul, 30 November 2010 - 20:27.


#66
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
tu esti sigur ca ala e cauciuc ?
eu sunt sigur aproape 100% ca nu este



deja ma enervezi si ma faci sa caut o brosura care am luat-o acum 2 ani de la unii din expozitie
fiti-ar cauciucul de ras
hai ca am draci si ma apuc de cautat
iar ma enerveaza cheta asta

#67
pivnitarul

pivnitarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 11.09.2010
:lol:   :thumbup:
ne anunti cand ai gasit scula aia asemanatoare cu cea din videoclip  :peacefingers:

Edited by pivnitarul, 01 December 2010 - 14:24.


#68
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
ia ,sa te saturi
si nu ma mai enerva si asculta la ce-ti zic eu ca nici un meserias nu lucreaza niciodata cu nici un cauciuc
in clipurile alea postate de mine ai sa vezi ca au lamele mai mari (nu e vorba de latime neaparat ) ei bine -lamele alea sunt mai mari si mai subtiri special pentru a putea fi ele controlate de manipulant si pentru a putea aplica si modifica presiunea pe lama in functie de cum este instalat rigipsul si fermaccel-ul sau orice alt ceva
squeegee alea de zic aia de el in clipul tau sunt pentru unul care face o data si probabil nu se ocupa cu asa ceva
si repet,ala din clipul tau este metal chiar daca este cauciuc ,e metal si gata ca asa vreau eu
maine poate ajung prin berceni si-l caut pe ala al meu
daca vrei neaparat cauciuc iti pot gasi exact ce vrei tu ,dar probabil va fi in america nu aici

Attached Files



#69
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postpivnitarul, on 30th November 2010, 20:25, said:

"cauciucul ala face toti banii " ..datorita formei si a canalului ala special ....asa ca ma indoiesc ca pot gasi la astia de spala geamurile
iar tavi din alea ...gasesc si in pod la bunica mea  :deadtongue:

Cauta o firma care vinde materiale pentru serigrafie .
O sa gasesti "cauciucul" respectiv la diverse duritati / latimi / lungimi .

Se numeste racleta la ei . Nu stiu daca au si manere ...

LE Uite-o aici ( e dat ca maner racleta , dar se vede si cauciucul ) - au si manere !
http://www.seriplus....serigrafie.html

Edited by motanul13, 01 December 2010 - 15:02.


#70
pivnitarul

pivnitarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 11.09.2010
aia din videoclip e ceva intre racleta si gletiera
numai ca voi nu observati canalul ala din mijloc de la acest cauciuc ...care are un rol , zic eu , destul de important
astfel ca neduritatea materialului (un cauciuc un pic mai dur) iti confera o mai buna mulare a acestei scule pe perete ...nu ca la gletierele din metal , unde tre ssa ai mana formata si sa nu apesi prea mult ssau sa tii ridicata mana prea tare ...pentru uniformizarea materialului si imprastierea lui
iar canalul ala din mijloc ..are si el foloasele sale ..pentru ca alimenteaza cu material in functie de stratul dorit , gauri , completari , denivelari etc ...si iti preia din materialul din exces ..damburi
deci , ajuta la uniformizarea/imprastierea materialului ...fara a fi prea incordat :) ..adica in ati mula/da mana expre ...pentru  astfel de treburi
iar acest lucru/scula vine chiar in ajutorul celor care nu au deprinderi pentru asa ceva /sunt la inceput de drum...usurandu le practic treaba/ mana

Edited by pivnitarul, 01 December 2010 - 16:24.


#71
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
Pentru grinzile de fundatie cu 8 bare longitudinale ,4 sus si 4 jos cum se face inadirea la colturi si in "T"?
La grinda cu 4 bare longitudinale ,2 sus si 2 jos se face ca in poza atasata .
Multumesc.

Attached Files



#72
costy1812

costy1812

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.01.2011
Am o mare rugaminte,pentru ca nu ma pricep.As dori corespondenta in kilograme pentru barele din fier striat pe dimensiuni(8,10 ...);si detaliile privind bca Soceram,referitoare la mert.patrat si metrul cub(cate bucati?).
Multumesc tuturor anticipat!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate