Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Materiale de constructii, detalii de executie, specificatii tehnice

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
331 replies to this topic

#325
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Postargentum, on 22 august 2016 - 21:13, said:

Eu de pe forum am învățat. Sika top seal 107
Sper ca nu e prea târziu
De curiozaitate, cat ai dat pe el? Dintr-un sac de 25 de kg, acoperi 5mp la o grosime de 1.5 mm. Mie mi-a trebuie pentru 100 mp de zidarie, m-a costat 4000 lei. Cu carton si amorsa ieseam la vreo 500 :D

#326
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
A uscat ceva la buzunar, nu mai știu exact cate bidoane/saci am luat. Cred ca au fost vreo 4-5. Prețul de la ddmn.

Ai mult la 100mp. Eu am approx 40m liniari la .25 și ce mai sunt alea interioare. Probabil 20-25 mp maxim

#327
DonGiulliano

DonGiulliano

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 08.09.2010
salutare
pentru cine a mai facut, un pret estimativ pentru manopera pe metru liniar cam cat s-ar ridica la un gard asemanator ca cel din poza? cu toate finisajele, inclusiv tencuiala decorativa.
( ~50 cm fundatie, ~70 cm elevatie, 30x30cm stalpii din beton cu o distanta de 1,6m ~ 1,8m intre ei - in total sunt 13).
am 25 metri liniari din care scad 4 m portile.
asa ca prima impresie am gasit o echipa care mi-a cerut 5.000 lei pt manopera finisat la gata.
ce parere aveti? multumesc.

Attached Files



#328
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Salutari si sarbatori fericite tuturor!

Am si eu o nelamurire:

Vreau sa montez tavanul fals coborat in asa fel incat sa imi ramana  10 cm sub intradosul grinzilor pentru a avea loc sa ma  misc pe acolo cu tubulatura de ventilatie de 9cm diametru.

Stiu ca profilele metalice au 3 cm inaltime....se pot monta acestea distantat fata de stalpi/grinzi in asa fel incat sa pot sa serpuiesc tubulatura pe sub grinda intre profile?

Sau se monteaza profilele pe lateralele stalpului si prin urmare imediat  in stanga dreapta grinzii?

In primul caz ar insemna 10 cm spatiu plus 2cm rigipsul...12 cm coborat tavanul final

In al doilea caz ar trebui sa las 10 cm spatiul pana la profile plus 3cm profilele plus 2 cm rigips...15 cm coborat tavanul final.


Care este varianta corecta?

#329
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Daca ai tubulatura sistemului de ventilare flexibila, poti sa pui plafonul la 10cm.... daca nu trebuie sa o pui la 12cm cum ai zis tu.....
Sau a 3-a variana, faci plafonul la minimum posibil, si faci o grinda falsa pe tot conturul camerei, unde iti ”ascunzi”, tubulatura ventilatiei.

#330
daciacp

daciacp

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.06.2017
Buna, sper sa nu fiu offtopic...ma intereseaza niste panouri decorative (cel putin asta cred eu ca sunt) din urmatoarele poze...sunt cele de tip grila orizontala...nu stiu cum se numesc si daca gasesc asa ceva...sper sa ma indrume cineva...multumesc anticipat !

Attached Files

  • Attached File  2.jpg   104.14K   33 downloads
  • Attached File  3.jpg   182.32K   33 downloads


#331
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007
Oameni buni, unde gasesc cel mai ieftin XPS de 10, in Brasov sau Buzau?
Multam!

#332
Dan13lDanny

Dan13lDanny

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 29.09.2013
Buna ziua si salutare la toată lumea de aici!Nu stiu daca am nimerit forumul corect însă am o intrebare despre panourile sandwich cumpărate de mine pentru acoperis si pe care intenționez să le montez eu cu niste băieți.

Vroiam sa va intreb poate stiti daca se dezlipeste folia aceea de plastic dintre imbinarile panourilor acolo unde este spuma poliuretanica.

Stiu de folia de plastic protectoare de pe panouri ca se dezlipeste însă de aceea dintre îmbinări nu stiu, pe o parte panourile au un burete si pe cealaltă parte(imbinare)au o folie plastic cu brandul firmei producatoare

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate