Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

termoizolatie pardoseala+plafon

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
vanilav

vanilav

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.04.2008
Ce termoizolatie sa folosesc.

Am o constructie p+1. Parterul este realizat in intregime din piatra de rau (stil fundatie) si reprezinta o bucatarie. Plafonul bucatriei este realizat din cercuiala deste niste grinzi de lemn. Camera de la etaj are peretii realizati din BCA si in prezent nu are podea (doar cercuiala care reprezinta tavanul bucatariei, dar nu se poate calca pe ea) si nici tavan. Atat tavanul cat si podeaua au grinzi.
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. Pentru izolarea podelei sa folosesc vata minerala sau poliestiren expandat intre grinzile de lemn (peste cercuiala) si sa bat scandura peste aceste grinzi. Daca folosesc vata minerala, sa pun bariera de vapori avand in vedere faptul ca jos se afla bucataria? Daca da, unde se pune bariera? In paretea de jos si\sau de sus?
2. Peretii de BCA sa-i izolez la exterior cu poliestiren expandat de 100mm sau de 150mm avand in vedere situarea constructiei intr-o zona subcarpatica?
3. Este ok daca tavanul camerei de bca va fi realizat din lemn cu grinzi aparente si deasupra (in pod) pun peste tavanul din camera poliestiren extrudat si apoi OSB. Ce grosimi sa folosesc la poliestirens si la OSB?

Am rugamintea sa primesc raspunsuri de la cineva care a intalnit problema sau care se pricepe, pentru ca am citit t pana acum pe forumuri multe idei si nu sunt pe deplin lamurit.

Multumesc foate mult.

#2
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
1)vata minerala de 100mm,folia ''bariera de vapori se va monta jos!!peste grinzi ,se va lipii cu banda autoadeziva intre fasii cat si de capriori.
2)daca ai bani de 150mm folosestel!!
3)extrudatul nu are ce cauta in pod!!iti atasez o imagine sa vezi cum as face eu!!,OSB de 22 e de ajuns.

Attached Files



#3
vanilav

vanilav

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.04.2008
Multumesc foarte mult pentru raspuns.
Eu ma gandisem ca tavanul sa fie astfel:
- direct peste grinzi tavan de lemn (grinda sa ramana toata in afara)
- poliestiren extrudat
- placa de osb

Alesesem poliestirenul pentru ca poate suporta presiunea la care ar fi supus.
Vata minerala in versiunea mea nu ar merge deoarece s-ar turtii si pentru a prevenii asta ar trebui sa ma mai inalt cu ceva peste grinzi care sa sustina OSB-ul.

Distanta intre grinzi este in jur de 50-60 cm.

#4
reshizzo

reshizzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.10.2007
mai este si posibilitatea asta:

Attached File  17.jpg   45.23K   203 downloads

#5
DavidNicole

DavidNicole

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 22.12.2007
Ce material este printre dulapi ?!

#6
reshizzo

reshizzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.10.2007

View PostDavidNicole, on Apr 24 2008, 06:50, said:

Ce material este printre dulapi ?!

fibre de celuloza

#7
DavidNicole

DavidNicole

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 22.12.2007
Pt insonorizare, care material este mai bun, aceste fibre sau polistiren ?

#8
reshizzo

reshizzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.10.2007

View PostDavidNicole, on Apr 24 2008, 08:12, said:

Pt insonorizare, care material este mai bun, aceste fibre sau polistiren ?

celuloza are o densitate mai mare asa ca are o protectie fonica buna (cu pina la 5db)

#9
vanilav

vanilav

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.04.2008
Multumesc.
E interesanta si solutia asta, dar eu ma gandeam la ceva care poate fi facut de mine. Tipul asta de izolare necesita contractarea unei firme, ceea ce eu nu-mi permit.

#10
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Exista si celuloza "turnata" care o iei in saci si o versi tu. In loc de celuloza poti sa torni perlit. E ca un nisip sau pietris alb foarte usor. Respira, rezista la apa, foc, vietuitoare (insecte, mucegai, soareci). Izolatia fonica e foarte buna. O varianta ecologica extrem de ieftina, cel putin pentru plafonul dintre parter si etaj - ar fi pleava de orez.

Bariera de vapori - daca o folosesti - se pune intre izolatie si sursa de vapori.

La iIzolarea mansardei locuite (acoperisului) de obicei se foloseste mai multa (+50%) izolatie decat la pereti. Polistirenul obisnuit, daca sta sub OSB este suficient de rezistent, nu e nevoie de extrudat. Acolo e mai importanta cantitatea, nu calitatile (mecanice ale) polistirenului

Edited by blimpyway, 25 April 2008 - 18:16.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate