Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Terasa tip "deck"

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#91
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Ok, si e suficient sa pun acele cale ca sa se scurga apa? Nu imi dau seama ce grosime au. Ei spun acolo de 1,5cm (care ar fi ok cred), dar din film mi se pare mai putin.

Edited by M_ierdnA, 31 July 2019 - 15:40.


#92
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 25.01.2007
Eu am pus Douglasie de la H. L-am dat cu grund + Sadolin special pt terase (mai putin lucios) si e ok.

Cu scurgerea apei... nu stiu ce sa zic. Lemnul lucreaza, se mai curbeaza, ca de ai vrei lemn. Altfel iti pui wpc.

Cu pantele te joci din cale. Si eu aveam terasa de beton inclinata, insa am montat deck-ul pe directia laturii mai lungi.

Lemnul necesita munca, in plus lucreaza. Am dat la grund si sadolin de mi-au iesit ochii din cap. Apoi a venit o ploaie torentiala care a spalat sipcile proaspat lacuite  si s-a branzit sadolinul pe ele. Am zis ca anul asta am sa perii sipcile afectate si mai dau 1 mana pe partea vizibila.

Daca puneam wpc nu pateam nimic din astea. E frumos lemnul, nimic de zis, dar e de munca.

#93
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Ieri am vazut niste dale din wpc. Nu stiu de ce nu ii spuneau PVC ca arata fix ca plasticul. Sa dai o caruta de bani si sa ai numai plastic parca nu ma incanta. Sipcile wpc sunt mai ok parca, si cu suprafata periata da mai frumos.

Acum insa m-a dat sotia un pas inapoi ca nu vrea sa se stranga difrite lighioane sub deck. Se aciuiaza pe acolo soareci, broaste etc sau nu le atrage?

#94
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 25.01.2007
Nu vad de ce nu s-ar aciua. Catelul nostru amusina pe acolo tot timpul

#95
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Sotia a zis ca nici nu vrea sa auda de un loc in care se pot aciuia lighioane. Zice ca mai bine lasa betonul chel... Sa vad cum o scot la capat.

#96
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pe placa de beton poti pune mocheta de iarba artificiala , apa se dreneaza singura daca placa de beton are panta . Arata bine si nu necesita mentenanta .

#97
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Ar fi o solutie. Mai sunt si dalele de cauciuc. Mi-ar fi placut insa sa inalt pentru ca am niste trepte cam mari si ma gandeam ca le mai reduc un pic...

#98
ovisopa

ovisopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 18.07.2003

View Postgodaro, on 31 ianuarie 2016 - 23:11, said:

Gardul l am luat de la Bencomp via Dedeman si a costat 10 ron ml de sipca WPC. Deck ul tot de acolo am sa il iau.

Ai mai cumparat deck WPC de la Bencomp? Sunt curios cum e si daca rezista ok in timp, daca isi schimba culoarea sau daca a aparut vreo crepatura.

Sunt in cautarea de profile WPC pt o terasa de 30mp, Bencomp ar fi una din variante, banuiesc ca cea mai ieftina varianta, maine o sa-i sun pt mai multe detalii.

Am mai promit o oferta de la Silvadeck, producator premium sa zic asa, au curaj sa ofere garantie de 25 ani !!! Pretul e pe masura, 120 Euro / mp (profile, structura,suruburi, cleme.. etc) + TVA. In unele cazuri cred ca merita sa iei un produs premium , daca stii ca tine o perioada atat de mare, decat sa iti faci griji ca dupa 5 ani trebuie sa schimbi complet un produs inferior din punct de vedere al calitatii / pretului.

Daca are cineva deckuri WPC instalate de mai multi ani, pe care ploua / ninge anual, va rog sa scrieti cateva detalii, ce recomandati , ce nu recomandati...

O seara faina tuturor!

#99
Miclaus_21

Miclaus_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 06.06.2019
nu inteleg cine pune lemn natural afara in Romania, consider o prostie
eu o sa pun wpc masiv fara discutie
ce sa se decoloreze daca e plastic?
in franta am vazut trotuare publice din wpc

#100
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 25.01.2007
Eu nu am mai pus deck din wpc, l-am pus din lemn. E mai frumos, are personalitate, dar e mult de munca si tb intretinere periodica.

Gardul este din wpc si este impecabil dupa 4 ani. Zero intretinere, pana acum!

#101
Miclaus_21

Miclaus_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 06.06.2019
lemnul e frumos un an pana se decoloreaza
ajungi la pret mai mare cu intretinere periodica, plus discomfort

#102
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 25.01.2007
Nu se decoloreaza. Sunt case din lemn ce dainuie de zeci de ani. Dar intr-adevar, necesita munca

#103
ovisopa

ovisopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 18.07.2003

View PostMiclaus_21, on 28 noiembrie 2019 - 17:46, said:

...eu o sa pun wpc masiv fara discutie
ce sa se decoloreze daca e plastic?...

Toti producatorii de WPC folosesc ~ 60-70% materie prima LEMN, rumegus de lemn, doar restul e plastic (HDPE) si aditivi. Marea problema sunt razele soarelui , protectia UV e foarte importanta, si din cate am auzit stabilizatorul UV are un cost foarte mare. (bagi mai putin stabilizator, produci mai ieftin dar rezista mai putin la soare)

Am mai primit o oferta foarte interesanta de la alt producator roman de WPC, Raficon, 38 euro/mp + TVA pt culoarea maro inchis. Iar la telefon mi-au spus ca garantia oferita e de 10 ani, cu durata de viata de 15 - 25 ani.

Una dintre diferente vad ca ar fi la sinele de suport, au un canal , in care intra o clema, astfel se elimina nevoia de suruburi. Doar la capete se prind clemele in suruburi, in rest doar acea clema os a tina scandurile de WPC, nu stiu, o fi bine, o fi rau .. voi vedea. A mai folosit cineva aceste profile de la Raficon/Woodplast ?

#104
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016

View PostMiclaus_21, on 29 noiembrie 2019 - 12:12, said:

plus discomfort
Disconfort in ce sens?

#105
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View PostMiclaus_21, on 29 noiembrie 2019 - 12:12, said:

lemnul e frumos un an pana se decoloreaza
ajungi la pret mai mare cu intretinere periodica, plus discomfort
Am vazut wpc curbat , decolorat , cu aspect jalnic ...in timp destul de scurt
Am vazut si lemn , chiar brad , care expus la ploaie si soare , arata ok , dar este lemn termotratat .
Acum fiecare alege in functie de cit stres vrea ...

#106
Miclaus_21

Miclaus_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 06.06.2019
discomfort cu intretinerea
daca era curbat inseamna ca nu a fost montat corect
wpc nu de 38 euro mp, vazusem la rehau ceva, parea ok

#107
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016

 godaro, on 29 noiembrie 2019 - 00:48, said:

Eu nu am mai pus deck din wpc, l-am pus din lemn.
Si eu. E adevarat ca e ceva munca de 2 ori pe an (cel putin la mine), dar din punct de vedere estetic arata mai bine decat wpc. In plus, wpc-ul vara se incinge cam tare, lemnul mai putin.

#108
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 25.01.2007
Dar de ce de 2x pe an? Mi se pare overkill

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate