Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Terasa tip "deck"

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#109
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
In principiu pentru ca asa mi-a recomandat firma care a montat deck-ul, respectiv primavara si toamna. Intr-un singur an am sarit peste curatarea/uleierea de toamna si in primavara lemnul era parca putin mai alb decat de obicei.

Nu vad o problema in a-l curata o data pe an, doar ca mie nu prea imi place cand suprafata deck-ului devine albicioasa.

#110
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,708
  • Înscris: 25.01.2007
Eu am dat cu grund si lac special de la Sadolin si s-a pastrat bine. Doar ca unele sipci au fost plouate torential imediat dupa ce le-am dat a 2a mana de lac si aratau urat. A trebuit sa le slefuiesc si sa le mai dau odata, tot cu Sadolin, sa refac stratul agectat de ploaie. Dar sub nicio forma nu necesita intretinere de 2x pe an. Nici macar anual nu trebuie.

Dar ... cum ziceam: munca nene!

#111
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Cred ca depinde si de lemn. Al meu nu e termotratat. Cam asta e diferenta si e sesizabila

Attached Files



#112
ovisopa

ovisopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 18.07.2003
Mie personal, vizual mi se pare mult mai frumos WPC-ul, ca si feeling cu siguranta lemnul se simte mai fain :) @icrobert , de cati ani e lemnul din pozele puse de tine ? Si de ce s-au inegrit atat de mult bucatile alea ?

Edited by ovisopa, 06 December 2019 - 20:47.


#113
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Deckul e montat de 4 ani, merge pe al 5-lea. Bucatile innegrite de lemn sunt ude. Pozele sunt in primavara dupa ce deckul a fost curatat/spalat si pe anumite portiuni era inca ud (negru). Dupa ce se usuca e albicios spre gri. Dupa ce il dau cu ulei e portocaliu-roscat.
Stiu ca e o chestiune de preferinta, dar eu la momentul la care l-am montat am comparat bucati diferite din lemn asezate langa bucati din wpc si in nici un caz wpc-ul nu arata mai bine, cel putin pentru ochii mei.
Poate intre timp tehnologia a mai evoluat Posted Image

#114
ovisopa

ovisopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 18.07.2003
Daca era doar ud, atunci e ok, am crezut ca s-a inegrit in halul ala din alt motiv. Avantajul la lemn e ca dupa o curatare / lacuire arata aproape la fel ca lemnul nou. La WPC poti doar sa-l speli.

#115
Miclaus_21

Miclaus_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 06.06.2019
wpc ul il speli si arata ca nou

#116
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Pentru cineva care isi doreste o pardoseala care sa arate aproape la fel ca si lemnul, fara ca sa trebuiasca sa-l intretina (perioada e probabil relativa, ca pentru orice altceva) wpc-ul nu are concurent. Pentru restul, treaba asta cu spalatul deck-ului este nesemnificativa, in raport cu ceea ce se obtine la final Posted Image

Edited by icrobert, 07 December 2019 - 17:53.


#117
s3bi

s3bi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.12.2004
Va salut!
Cum se mai prezintă deck-urile? Ma tot chinui sa ma decid daca sa folosesc lemn sau wpc. Daca voi alege lemn as pune totuși șipcile de fixare din wpc. Ce părere aveti de solutia asta? Ma gândesc ca șipcile stau mai mult timp in contact cu apa.

Situatia la mine este următoarea. Am o terasa de 30mp, acoperita cu gresie. Fiindca se infiltrează apa prin rosturi, sapa si adezivul se imbiba si iese inapoi calcar.
Vreau sa pun peste gresie hidroizolatie EPDM ca stau liniștit incat in cativa ani sa nu fie nevoie sa desfac deck-ul, mut mobilierul, ghivece si ce-o mai fi p-acolo pt a reface hidroizolatia existenta.
Ce n-am vazut pe aici si consider ca merita menționat in caz ca mai ajung si altii, ca si mine, in cautare de informații, este ca sub sinele pe care se montează deck-ul, in caz ca se pun direct peste hidroizolatie, e nevoie sa se puna inca ceva pentru a proteja hidroizolatia. Am gasit niste bucatele din cauciuc reciclat pe care am de gand sa le folosesc pt asta.

M-ar ajuta tare daca ati mai adauga niste poze cu deck-urile voastre, insotite de cat mai multe informații (ce fel de lemn este, ce wpc, de unde ati cumpărat, cum il ingrijiti si cat durează procesul, cat de expus este la soare, la apa, la trafic, defecte apărute etc).

#118
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

View Posts3bi, on 22 septembrie 2021 - 22:00, said:

Va salut!
Cum se mai prezintă deck-urile? [...]

M-ar ajuta tare daca ati mai adauga niste poze cu deck-urile voastre, insotite de cat mai multe informații (ce fel de lemn este, ce wpc, de unde ati cumpărat, cum il ingrijiti si cat durează procesul, cat de expus este la soare, la apa, la trafic, defecte apărute etc).

Pozele cu deck-urile noastre nu au chiar asa de mare relevanta fiindca depinde, foarte mult, de stilul de intretinere, de particularitatile climei, s.a.m.d.
Daca poti, fa un drum la Brasov, la Holver. In parcare au tot felul de deck-uri, montate care cu trei ani, in urma, care chiar mai demult. Acolo poti face comparatia in conditiile in care intretinerea & clima sunt aceleasi.
De locul asta stiu eu dar poate-or mai fi si altele.

P.S. In mod normal, scandurile deck-ului se monteaza cu un minim de 3 mm (6 mm ar fi si mai bine) intre ele. La 3mm distanta, apa nu mai "balteste" la imbinarea dintre scanduri. La 6mm distanta, nici frunzele moarte nu stau prea mult, pe-acolo, neapucand sa putrezeasca.

#119
s3bi

s3bi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.12.2004
Nu cred sa ajung prea curand in Brașov. Deck-ul va suporta condițiile din București, pe o terasa unde-i tare soare toată ziua.
Poze ceream ca sa-mi pot face curaj sa merg pe lemn, in ideea ca dupa 5-10 ani nu e nevoie sa-l schimb.
Cand vorbeam de apa mă refeream la șipcile pe care se montează deck-ul (scandura). Ma gândesc sa pun riglele astea din wpc si scândura de deasupra din lemn.
Ce lemn sa aleg oare? E ok pinul termotratat? Fiindcă alte esențe sunt tare scumpe. Chiar si cu pin termotratat sau wpc iese destul de scump la suprafață pe care o am eu de acoperit, dar mi-am dorit mult terasa si acum vreau totusi s-o fac sa-mi fie draga :)

#120
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007
Seriously??
https://www.holver.r...wroom/bucuresti

#121
s3bi

s3bi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.12.2004
Nu stiam de acest showroom. Mulțumesc!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate