Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

css si html :o problema la template

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
andrewx

andrewx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.04.2008
Salut,
Sunt begginer in ceea ce priveste webdesign-ul,(am citit toate tutoriale w3school si w3.org despre css si html ,si practica pe template-uri gata facute)
si m-am hotarat sa-mi fac si eu pagina web.Am inceput constructia template-ului (adik un index.html si un css.css) toate bune si frumoase termin eu de construit asa in mare si vreau sa vad cum se vede in browser (in dreamweaver se vedea perfect ,pt ochii mei) si stupoare,indexul meu era de fapt un background neagru (culoarea care am dat ca si backround cu body bgcollor="black").Mentionez ca am folosit intre head-uri <link rel="stylesheet" hrev="css.css" > dar fara folos.
Am incercat sa pun css-ul meu pe un alt index de la un template,aceiasi chestie in dreamweaver se vedea ok in browser se vedea doar ce scriam intre body-uri.
Mi-a dat la un moment cand am dat browse sa bag css-ul in html faptul ca acesta nu poate fi folosit ca un relative path file si ceva de genu A:// ...etc .
Poate pentru voi e o chestie simpla,dar eu am turbat ca am stat vreo 3 ore sa fac template-ul sa arate catusi de cat frumos si acum sa vad ca nu merge sa ma bucur de munca mea...
have a nice day...cause i can`t have one anymore

#2
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
<link rel="stylesheet" hrev="css.css" > voia sa fie <link rel="stylesheet" href="css.css"> probabil.

#3
andrewx

andrewx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.04.2008

View Postxnoise, on Apr 16 2008, 09:47, said:

<link rel="stylesheet" hrev="css.css" > voia sa fie <link rel="stylesheet" href="css.css"> probabil.

nop...scuze eu am pus bine href uite iti trimit codul poate asa vei intelege mai bine...explicatiile mele nu stiu cat de bine au fost intelese

aceiasi problema apas pe index si nu`mi ia nimic din css ...nu inteleg in dreamweaver e totul ok???
p.s. simplitatea sit-ului e justificata fiind la inceput poate si usoarele amestecuri inutile ,munca mai mare a fost la header ...
Overall,astept cu mare interes un raspuns , thanks for the first

Attached Files



#4
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
nu stiu cat ai citit tu despre css, dar un fisier css trebuie sa aiba un content-type: text/css. drept urmare un fisier css extern arata cam asa:
<link rel="stylesheet" type="text/css" href="x.css">.

de fapt greseala mea ca nu am remarcat mai devreme (desi mi s-a parut cam scurtut). :P

Ca o alta remarca: incerci sa faci o pagina full css, dar foloseti bgcolor. bgcolor este depreciat, se inlocuieste cu CSS [cel putin asa e recomandat]. de asemenea un doctype html 4.01 strict e infinit mai bun decat un xhtml tranzitional.

#5
andrewx

andrewx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.04.2008
so, bgcolor l-am folosit doar pentru a vedea daca totusi era o problema de browser
totul e facut in css ,ma refer la template
nu merge sa le leg...nu inteleg de ce si am incercat toate varinate...cred ca e ceva evident si nu pot sa observ...daca ai timp sa tragi o privire pe codu ala ,macar sa imi spui daca la tine merge .
cheers

si inca un lucru,pe langa acea problema am mai intalnit una,
am terminat sit-ul de facut si desi se vede bine cand deschid index.html,in momentul in care l-am uploadat ,nu se mai vad imaginile ci doar ceea e scris in index ,mentionez ca am uploadat si css si poze si index. if have any answer i`ll be glad to listen ,

#6
georgica

georgica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 30.01.2003
Erori in fisierul .css :
- la linia 17 lipseste }
- la linia 57 lipseste }
- linia 75 : "height:800;" 800 ce ? metri ? kilograme ?
- linia 80 : "margin:left 305px; --> corect este "margin-left: 305px;"
- linia 83 : "height:800;" 800 ce ? kilometri ? bari ?
In plus, cum a zis si xnoise, corect este cu type="text/css" in linkul catre fisierul css.

#7
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
@andrew: daca nu t obosesti sa citesti ce am scris e fix problema ta.
@georgica: la css nu m-am uitat deloc :D

#8
andrewx

andrewx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.04.2008
<link rel="stylesheet" href="resurse/epicgames.css" type="text/css"  />
Am i so noob???
Tot nu inteleg care e problema...am facut modificarile in .css cum a zis georgica (10x) ,dar nu merge...efectiv nu se "leaga" ...so...if you have any other idea...:(

#9
tristu

tristu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.03.2008

View Postandrewx, on Apr 17 2008, 13:08, said:

<link rel="stylesheet" href="resurse/epicgames.css" type="text/css"  />
Am i so noob???
Tot nu inteleg care e problema...am facut modificarile in .css cum a zis georgica (10x) ,dar nu merge...efectiv nu se "leaga" ...so...if you have any other idea...:(

Nu sunt eu vreun mare smecher .... nu am inceput de mult timp faza cu creearea de pagini web ... am doar vreo luna de cand am inceput ... si totusi ... ai facut o gramda de erori ... in primu rand ... uiti sa inchizi {} ... teas sfatui sa te uiti atent peste css-ul tau ai sa vezi despre ce vb ... si k un sfat k de la noob la noob ... foloseste dreamweaver-ul ... e bun pt noi incepatorii pt k nu te lasa sa gresesti ... :P ... :D

#10
andrewx

andrewx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.04.2008
folosesc dream...si css-ul l-am modificat...e bine...si oricum trebuie sa se lege...nu inteleg de ce...nu vrea...adik nu inteleg unde e greseala mea...

#11
tristu

tristu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.03.2008

View Postandrewx, on Apr 17 2008, 15:12, said:

folosesc dream...si css-ul l-am modificat...e bine...si oricum trebuie sa se lege...nu inteleg de ce...nu vrea...adik nu inteleg unde e greseala mea...

... nush ce sa zic ... prea putina experienta in domeniu :D ... as putea doar sa dau cu presupusu ... asa k ... fie ce-o fi :D ... nush cum ar trebui sa arate pagina ta ... dar mi se pare k e prea "goala" k sa se lege cate ceva ... adik uitandu-ma la cod ... tot ce vad sunt niste divuri :| ... si tu ai facut css pt ele si pentru niste linkuri .... linkuri care nu sunt pe site .... pur si simplu ai doar divurile care sunt "goale" ... nush ce sa-ti zic ... mai pune si tu osu ... fa cateva tabele, scrie si tu ceva pe acolo .... in orice caz daca vrei sa faci meniu tre sa folosesti tabele (le modelezi mai ushor si daca pui umpik de css arata mai bine) ...  :rolleyes:

#12
andrewx

andrewx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.04.2008
pai...daca nu mi se vede cand deschid index.html ...nu are rost sa stau de tabele si sa infrumutesez....scopul acestui proiect a fost sa`mi dezvolt cunostintele in css nu in design...si oricum...nu cont ca sunt doar div-uri trebuie sa se vada...ramane o dilema:(

#13
tristu

tristu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.03.2008

View Postandrewx, on Apr 17 2008, 18:05, said:

pai...daca nu mi se vede cand deschid index.html ...nu are rost sa stau de tabele si sa infrumutesez....scopul acestui proiect a fost sa`mi dezvolt cunostintele in css nu in design...si oricum...nu cont ca sunt doar div-uri trebuie sa se vada...ramane o dilema:(

pai daca o sa stergi bgcolor ... o sa se vada ... si imaginile si cam tot ce s-ar putea vedea ....  ^_^

#14
torp11

torp11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 20.09.2004

View Postandrewx, on Apr 17 2008, 18:05, said:

pai...daca nu mi se vede cand deschid index.html ...nu are rost sa stau de tabele si sa infrumutesez....scopul acestui proiect a fost sa`mi dezvolt cunostintele in css nu in design...si oricum...nu cont ca sunt doar div-uri trebuie sa se vada...ramane o dilema:(

Am atasat fisierele modificate.  
Acuma se vede totul bine.... numai ca sa se vada bine si in IE, trebuie sa accesezi fisierul index prin http  (cel mai simplu daca instalezi un server de web, de ex. wampserver). (daca iti trebuie ajutor anunta ma)

Attached Files



#15
andrewx

andrewx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.04.2008
dap...ms mult...problema era la bg color:) (buturuga mica....) acum pot sa`mi dau frau imaginatiei...ms inca o data tuturor

dap...ms mult...problema era la bg color:) (buturuga mica....) acum pot sa`mi dau frau imaginatiei...ms inca o data tuturor

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate