Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Cos de fum din inox vs. cos de fum ceramic

- - - - -
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#37
nvmoldovan

nvmoldovan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 18.12.2006
am vazut ca nimeni nu a pus de inox, eu am facut casa aproape gata si nu mai vreau sa :strapung: acoperisul si sa stric fatada cu
ceva de caramida deci ce mi se pare cel mai simplu e inox pe exterior.

Sa pun cu izolatie? cat sunt unele cu 5 si unele cu 10 parca

vreau sa pun centrala pe pelete(simular cu lemne)

#38
dandan2000

dandan2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 07.01.2009

 nvmoldovan, on Dec 8 2008, 22:11, said:

am vazut ca nimeni nu a pus de inox, eu am facut casa aproape gata si nu mai vreau sa :strapung: acoperisul si sa stric fatada cu
ceva de caramida deci ce mi se pare cel mai simplu e inox pe exterior.

Sa pun cu izolatie? cat sunt unele cu 5 si unele cu 10 parca

vreau sa pun centrala pe pelete(simular cu lemne)
Buna ziua,

Salutari tuturor;am o centrala pe lemne si am tras cos de 200 mm diametru de aprox 8 m inaltime din tabla emailata (bugetul era limitat) pe exterior cu toate inconvenientele de rigoare (inestetic, bride pe exterior,etc ) dar dorm linistit deoarece stiu ca familia e in siguranta. Cosul de fum pentru centrale cu combustibil solid e mult mai periculos deca unul pentru centrale pe gaz (parere personala); sigur ca probabilitatea sa apara gaze in casa e f. mica dar stim cu totii ca in fiecare an sunt cazuri grave (s-a infundat hornul, etc). Monoxidul de carbon e silentios si mortal!
Pe langa asta se mai intampla sa se aprinda cosul la centralele pe lemn (se aprinde gudronul depus pe horn in cazul arderilor incomplete in special la cele fara gazeificare) si nu e chiar placut sa vezi cum ies pe cos flacari, aici le dau dreptate celor care spun ca se degaja caldura f mare, eu am patit-o o singura data. Am vazut la un prieten un cos "transparent" din cauza caldurii imense degajate la arderea in horn; daca nu e izolat temeinic de eventualele materiale combustibile din jur ...cred ca pot sa apara probleme.
Parerea mea...siguranta in primul rand, apoi estetica asa ca mai bine un cos de inox izolat pe exterior (la 130-150 ron/m cred ca e cea mai buna solutie).
A da izolatia e esentiala pentru tiraj ceea ce asigura o ardere curata si un horn curat (nu se face condens acid, nu se depune gudron ) si banuiesc ca si pentru protectia la foc.

Numai bine!

#39
nvmoldovan

nvmoldovan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 18.12.2006
un cos de inox izolat pe exterior (la 130-150 ron/m cred ca e cea mai buna solutie)
= eu insa nu am gasit la pretul asta... poti sa imi dai PM cu niste furnizori?

multumesc

#40
adriani61

adriani61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 08.06.2008
LA MULTI ANI !  
Va doresc un an nou fericit si ... sa nu fim afectati de criza!
Am citit ultimele comentarii si am constatat ca sunt multi ce au un "ghimpe" impotriva cosurilor prefabricate. De ce? Pe piata exista si Dacii si Mercedesuri. Amandoua functioneaza! Daca nu ai bani de Mercedez, dar iti place, limiteaza-te la Dacie. Asa si cu cosurile din caramida si cele prefabricate. Sunt cosuri!Este adevarat ca cele prefabricate se ridica mai repede. Iti permiti acest moft, te costa! Nu-ti permiti, cu putin mai mult efort (nefinanciar) iti construiesti singur unul din caramida, sau altii, din tabla. Imi doresc sa am un feedback de la cei ce au cosuri din tabla, peste un an.
Va doresc un 2009 fara incidente! Numai bine!

 nvmoldovan, on Dec 8 2008, 22:11, said:

am vazut ca nimeni nu a pus de inox, eu am facut casa aproape gata si nu mai vreau sa :strapung: acoperisul si sa stric fatada cu
ceva de caramida deci ce mi se pare cel mai simplu e inox pe exterior.

Sa pun cu izolatie? cat sunt unele cu 5 si unele cu 10 parca

vreau sa pun centrala pe pelete(simular cu lemne)
Inoxul este mai scump decat caramida sau cosul prefabricat. Atentie, in caz de incendiu pe cos, inoxul se va inegri, iar de la condens va deveni ciocolatiu. Cu bine si LA MULTI ANI!

#41
MikeC

MikeC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 22.06.2008
La multi ani!

Am si eu o intrebare legata de arhitectura unui sistem de cosuri de fum care sa rezolve urmatoarea cerinta:
Casa cu demisol unde doresc sa pun sistemele de incalzire. Coama casei este la 8.8m deasupra solului, si am am 2m in pamant pt. demisol.
Doresc sa prevad si sa instalez pe masura ce avem/ramanem fara gaz rusesc urmatoarele sisteme de incalzire (care au nevoie de cosuri):
1) la demisol am:
    a) centrala pe gaz de 35Kw (care in mod normal este cu tiraj fortat)
    B) centrala pe lemne cu gazeificare (cere cos de fum)
2) la parter am:
   a) pe aceeasi linie verticala cu sala de instalatii, doresc sa pun o soba de teracota cu semineu (ardere deschisa cu lemne de padure).
3) la masarda:
   a) vreau sa evacuez aerul uzat din casa tot pe un horn vertical

Absorbtia de aer o voi face pe la demisol printr-o conducta subterana care duce pe sub pamant in gradina la gura fantanii.

Deci sumarizand, as avea 4 sisteme care evacueaza aer/fum din casa. Ma gandeam sa pun aceste 4 cosuri intr-un singur cos comun despartit. Adica as face, incepand de sus, un patrat de 50x50cm, unde la parter devine 25x50cm (doar pt. 2 cosuri care ajung jos la demisol).
Lasand deoparte brandul cosului, propun sa discutam doar arhitectural: avantaje/dezavantaje/probleme/solutii ...
Ce ziceti?

Cunoaste careva recuperatoare de caldura care se pun pe peretii cosului de fum? Stiu ca avem recuperatoare de caldura la sistemele de ventilatie, dar la cosul de fum?

Numai bie,
Mihai

#42
rdesign

rdesign

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 28.08.2005

 MikeC, on Jan 10 2009, 12:47, said:

.................
Deci sumarizand, as avea 4 sisteme care evacueaza aer/fum din casa. Ma gandeam sa pun aceste 4 cosuri intr-un singur cos comun despartit. Adica as face, incepand de sus, un patrat de 50x50cm, unde la parter devine 25x50cm (doar pt. 2 cosuri care ajung jos la demisol).
Lasand deoparte brandul cosului, propun sa discutam doar arhitectural: avantaje/dezavantaje/probleme/solutii ...
Ce ziceti?
.....................
Numai bie,
Mihai

Desi nu apare explicit in postul tau daca amplasarea cosurilor e prin interior sau prin exterior, am presupus ca date fiind demisolul si ventilatia, amplasarea va fi interioara.
Sectiunile dorite sunt prea mici pt. tema data.  Atasez cateva tabele carete vor lamuri. In rest bafta la studiu pe web ca vei gasi multa documentatie.
Eu de aici incolo ma retrag pt. ca sunt unii pe aici care urasc cosurile si le place tirajul fortat.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   122.95K   529 downloads
  • Attached File  2.jpg   178.09K   508 downloads
  • Attached File  3.jpg   100.1K   380 downloads


#43
MikeC

MikeC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 22.06.2008
Multumesc, rdesign. Poti sa-mi dai cateva indicii unde gasesc materiale cu specificatii tehnice (nu de marketing) privind constructia cosurilor, de genul celor atasate de tine? Am nevoie sa stiu cum se comporta la inaltimi diferite, si daca sunt chestii specifice la diferite sisteme (CT-gaz, CT-lemne, etc.).

 rdesign, on Jan 11 2009, 08:31, said:

Desi nu apare explicit in postul tau daca amplasarea cosurilor e prin interior sau prin exterior, am presupus ca date fiind demisolul si ventilatia, amplasarea va fi interioara.
Da, ai banuit bine. Mi-a scapat sa mentionez ca acest cos de fum qvadruplu va fi amplasat in interiorul casei.

Numai bine,
Mihai

#44
dandan2000

dandan2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 07.01.2009

 nvmoldovan, on Jan 9 2009, 15:44, said:

un cos de inox izolat pe exterior (la 130-150 ron/m cred ca e cea mai buna solutie)
= eu insa nu am gasit la pretul asta... poti sa imi dai PM cu niste furnizori?

multumesc

Buna remarca; pretul de care spuneam eu era pentru anul 2007 daca retin bine cand cautam eu (furnizorul e unul cu un nume...ambiental) si am luat din tabla emailata deoarece si atunci pretul final la cosul izolat de inox mi s-a parut fabulos (pret cazan=pret horn). Poti sa cauti horn de inox neizolat si il izolezi cu vata bazaltica si cu un tinichigiu il acoperi cu tabla zincata. Sigur o sa iesi f bine cu bugetul...estetic depinde de meserias. In cazul in care nu il izolezi inoxul rezista mai bine decat tabla la coroziune (neizolat cos de 0,5 a cedat dupa nici 2 ierni).
Sunt perfect de acord cu cei care spun de caramida ca rezista bine ... cu aceeasi conditie sa fie f bine izolat hornul si sa ai fizic loc sa-l faci pe exteriorul casei...eu nu am posibilitatea sa ocup 2mp langa casa si daca casa e si gata facuta e cam problematic sa-l lipesti cu forte proprii ma ales daca depasesti 5 m inaltime cred ca e o adevarata aventura.
  
Bafta tuturor!

 adriani61, on Jan 9 2009, 19:34, said:

LA MULTI ANI !  
Va doresc un an nou fericit si ... sa nu fim afectati de criza!
Am citit ultimele comentarii si am constatat ca sunt multi ce au un "ghimpe" impotriva cosurilor prefabricate. De ce? Pe piata exista si Dacii si Mercedesuri. Amandoua functioneaza! Daca nu ai bani de Mercedez, dar iti place, limiteaza-te la Dacie. Asa si cu cosurile din caramida si cele prefabricate. Sunt cosuri!Este adevarat ca cele prefabricate se ridica mai repede. Iti permiti acest moft, te costa! Nu-ti permiti, cu putin mai mult efort (nefinanciar) iti construiesti singur unul din caramida, sau altii, din tabla. Imi doresc sa am un feedback de la cei ce au cosuri din tabla, peste un an.
Va doresc un 2009 fara incidente! Numai bine!


Inoxul este mai scump decat caramida sau cosul prefabricat. Atentie, in caz de incendiu pe cos, inoxul se va inegri, iar de la condens va deveni ciocolatiu. Cu bine si LA MULTI ANI!

Daca ai izolat tabla rezista 5 ani si vb de tabla zincata (am un vecin care il utilizeaza de 5 ani fara pb)
Ai perfecta dreptate cu caramida dar prefer un inox exterior pe care sa il schimb dupa 5 ani (asta cu condens masiv) decat un horn de caramida interior  izolat de mana...din motive de siguranta, desi am vazut si hornuri de caramida prost izolate la care caramida s-a macinat in cativa ani. Mai ales daca ai inaltime de peste 5 m ...caramida devine o problema in cazul in care casa e deja construita si nu mai vrei mari complicatii.
Oricum alegerea solutiei e o problema de buget, caz particular de amplasare fizica a hornului.

Asa cum spuneai exista loc sub soare ptr toate solutiile; f bine e sa gasim solutia optima pentru ceea ce avem si ceea ce ne dorim.

Numai bine!

#45
corsa

corsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 24.05.2007
Stau si ma intreb daca nu am putea sa realizam un cos de fum cu interior de inox sau tabla ( zincata sau galvanizata-nu stiu care este mai rezistenta la caldura) in regie proprie,iar peste vata izolatoare sa punem ori tabla  ori caramida.

#46
BigSmoke_CT

BigSmoke_CT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 28.11.2008
tubul de otel, vata minerala obisnuita si zidarie din caramida.Asa am eu pentru centrala pe lemne(Vitolig 150).
totusi dupa incarcarea cu lemne(mai iese ceva fum cand deschid usa centralei),se simte fumul in casa...din camera centralei intra pe undeva la parter.:-??

#47
corsa

corsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 24.05.2007
Unde este instalata centrala si cosul de fum cum este pozitionat:interior sau exterior?

#48
dandan2000

dandan2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 07.01.2009

 BigSmoke_CT, on Jan 13 2009, 15:45, said:

tubul de otel, vata minerala obisnuita si zidarie din caramida.Asa am eu pentru centrala pe lemne(Vitolig 150).
totusi dupa incarcarea cu lemne(mai iese ceva fum cand deschid usa centralei),se simte fumul in casa...din camera centralei intra pe undeva la parter.:-??

Propunerea mea este sa verifici tirajul sa nu fie subdimensionat .
Din cate am vazut pe forum sunt unii oameni care te-ar putea ajuta cu calculele; din pacate si eu sunt in aceeasi situatie (iese fum in camera o perioada buna dupa incarcare) dar la mine am la camera o fereastra (40x40)pe care o las nonstop deschisa pentru aerisire. Ma asteptam la -20 sa am probleme dar temperatura in camera nu a scazut sub 18 C de unde deduc ca sunt pierderi si din centrala (parca se vorbea pe forumuri de un 3 KW pierdere in camera centralei si inclin sa le dau dreptate).
Daca ai posibilitatea unei aerisiri (cu ventilator ar fi ideal) poate ar merita efortul; mai e de verificat daca ai condens (nu cred dupa ce ai scris) deoarece acela si gudronul au un miros persistent si intepator ...poate fi asta cauza.

Solutia ta constructiva pare una ok (otel+izolatie+caramida); hornul e pe interior sau ext? Otelul de ce grosime e?

Numai bine!

#49
imax

imax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 25.01.2006
Tocmai mi-am instalat in casa un semineu cu focar inchis de 14 kW (asa zice pe eticheta lui)
Prima greseala: cosul de legatura (din tabla zincata, diametru 20cm) dintre semineu si cosul de fum din exteriorul casei a fost construit cu un unghi de 90 de grade; adica, imediat ce cosul iese vertical din semineu face un unghi drept si iese prin zid in exteriorul casei. Dar nu mai am ce-i face, asa mi l-a facut “mesterul”.

Cosul exterior inca nu l-am facut. Vreu sa-l construiesc din caramida speciala pt cosuri (cea cu profil exterior patrat si interior circular de 18cm).
Momentan mi-am cumparat un burlan din acela de Al, extensibil, de 3m. L-am legat in exterior la cosul de tabla zincata care iese din semineu si am incercat sa fac focul. Stupoare: nu ca mi-a intrat ceva fum in casa, ci tot fumul mi-a intrat in casa. Nici macar un firicel nu a iesit pe burlanul acela. Puteam sa bag capul pe burlan si sa respir linistit aer curat. Uat da fac!! :huh:

Spuneti-mi va rog daca un cos inalt din caramida, de 6-7m si izolat cu polistiren de 5cm poate rezolva situatia.
Sau, daca stie cineva sa-mi calculeze si mie dimensiunea necesara a cosului, sau sa-mi dea cateva sfaturi pt a rezolva situatia.

#50
corsa

corsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 24.05.2007
Teoretic , cosul trebuie sa depaseasca cu 1/2 m coama casei,sau daca nu este pozitionat in apropierea coamei casei,sa presupunem ca este exterior casei,cum de altfel inteleg ca este la tine,undeva la o streasina care este la ceva distanta de coama(3-4 m de coama),nu mai trebuie sa depaseasca coama casei,dar trebuie sa fie peste streasina cu 1-2 m.Toate astea pentru tiraj, sa ,,traga" cosul.
Dar dupa ce a iesit fumul in casa si ai deschis fereastra sau usa pentru ca sa aerisesti,nici atunci nu a inceput sa traga cosul?De fapt vroiam sa te intreb daca atunci cand ai facut focul aveai vreo sursa de aer (priza de aer),adica o usa sau fereastra deschisa ca sa se faca tiraj?

#51
rdesign

rdesign

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 28.08.2005
norme cosuri UK

Attached Files



#52
imax

imax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 25.01.2006
@redesign, multumesc pentru documente, sunt la subiect si concise.

da Corsa, aveam 2 ferestre deschise chiar langa semineu. Avea suficient aer de unde sa traga. Mai mult, cand a inceput sa bage fum in casa am deschis larg si usi si ferestre, insa fumul a continuat sa intre numai in casa, fara sa iasa un firicel pe cos.
Iesirea semineului si cosul din tabla zincata au 20 cm diametru si nu sunt obturate absolut deloc. Am atasat 2 documente:
1) o figura incropita de mine cu semineul asa cum este construit acum.
2) un document cu cateva informatii, cu care a venit semineul.

Attached Files



#53
corsa

corsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 24.05.2007
Nu stiu ce sa mai spun . Oare influenteaza cotul de 90 grade in asemenea mod tirajul , sau cumva batea vantul astfel incat sa se formeze tiraj invers? Ce inaltime are casa ?Asteptam si parerile forumistilor specializati in seminee si cosuri de fum.
De unde intentionezi sa achizitionezi elementele de cos de fum patrate si cu interior rotund,ca sunt si eu interesat de acest lucru.Am vazut in jurnalul lui Vimp un asemenea cos si cred ca este o solutie destul de buna.

#54
rdesign

rdesign

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 28.08.2005
Cos din elemente "patrate cu gaura rotunda", neizolat dar montat in interiorul unei case. La cos e legata o centrala pe lemne cu tiraj natural ce se poate asimila unui semineu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate