Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cos de fum din inox vs. cos de fum ceramic

- - - - -
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#19
rdesign

rdesign

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 28.08.2005

View PostMirelaLucia, on Jun 25 2008, 11:15, said:

mie imi trebuie un cos pentru centrala pe lemne cu gazeificare si un cos pentru semineu. Semineul va fi cu focar inchis si tot pe lemne. la mine merge cu cos de caramida?
Eu am indrumarul in care am la dispozitie diagramele din care rezulta sectiunea cosului (in varianta schidel)
Daca imi spui ce puteri instalate au centrala si semineul, iti pot spune ce diametru este necesar la cos si in functie de lungimea lui si ce depresiune iti asigura acesta. Asa cum am scris in postul anterior, alegera unui cos nu e o treaba simpla.
Eu sunt incurcat si de faptul ca in prezent trebuie sa aleg si sa montez doua cosuri pentru a putea pune tabla pe casa, dar nu stiu exact ce centrala si semineu voi monta.
Inca studiez sa gasesc un compromis "acoperitor".
Nu mai am scaner ca postam diagramele care te interesau.
O sa incerc sa le fotografiez.

#20
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postrdesign, on Jun 25 2008, 15:52, said:

Eu am indrumarul in care am la dispozitie diagramele din care rezulta sectiunea cosului (in varianta schidel)
Daca imi spui ce puteri instalate au centrala si semineul, iti pot spune ce diametru este necesar la cos si in functie de lungimea lui si ce depresiune iti asigura acesta. Asa cum am scris in postul anterior, alegera unui cos nu e o treaba simpla.
Eu sunt incurcat si de faptul ca in prezent trebuie sa aleg si sa montez doua cosuri pentru a putea pune tabla pe casa, dar nu stiu exact ce centrala si semineu voi monta.
Inca studiez sa gasesc un compromis "acoperitor".
Nu mai am scaner ca postam diagramele care te interesau.
O sa incerc sa le fotografiez.


pai nici eu nu stiu ce centrala voi monta. Sigur e pe lemne cu gazeificare, dar ce putere.... habar nu am. Semineul e mai mult de ambient, nu stiu daca voi alege ceva puternic.

JE habar nu are, dar stie sigur ca atunci cand va avea informatia te va cauta sa ii spui ce dimensiuni la cos sa faca.

#21
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Mirela, dimensiunile la cos le vei gasi in cartea tehnica a centralei, uneori si pe site-ul producatorului la specificatiile centralei.

#22
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postlifestyle2000, on Jun 26 2008, 14:13, said:

Mirela, dimensiunile la cos le vei gasi in cartea tehnica a centralei, uneori si pe site-ul producatorului la specificatiile centralei.

ai dreptate. :) , pana acolo mai am.

#23
adriani61

adriani61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 08.06.2008

View Postlifestyle2000, on Jun 26 2008, 14:13, said:

Mirela, dimensiunile la cos le vei gasi in cartea tehnica a centralei, uneori si pe site-ul producatorului la specificatiile centralei.
Ar fii superb sa gasesti dimensiunile cosului in cartea tehnica a centralei. Oare de unde sa stie producatorul ce inaltime are casa ta? In cel mai bun caz, producatorul iti spune ce diametru are cosul la iesirea din centrala si necesarul de tiraj (daca este centarala ce are nevoie de necesar de tiraj). Nu poti supradimensiona cosul de fum fiindca centrala sau semineul nu va functiona la parametrii normali, va fii un consum exagerat de lemne sau gaze; iar daca cosul este subdimensionat iti va introduce fumul in casa.
Daca tu spui ca vorbesc baliverne privind cosul de fum, constructie, temperaturi, citeste stasul 6793/86.... si inca ceva: chiar nu ai auzit sau vazut case arzand de la cosul de fum facut din caramida? (din cauza cosurilor ceramice tristrat prefabricate, chiar nu am auzit sa ia foc)
Cu respect,

View PostMirelaLucia, on Jun 27 2008, 09:42, said:

ai dreptate. :) , pana acolo mai am.
Ar fii superb sa gasesti dimensiunile cosului in cartea tehnica a centralei. Oare de unde sa stie producatorul ce inaltime are casa ta? In cel mai bun caz, producatorul iti spune ce diametru are cosul la iesirea din centrala si necesarul de tiraj (daca este centarala ce are nevoie de necesar de tiraj). Nu poti supradimensiona cosul de fum fiindca centrala sau semineul nu va functiona la parametrii normali, va fii un consum exagerat de lemne sau gaze; iar daca cosul este subdimensionat iti va introduce fumul in casa.

#24
marcelb

marcelb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 22.10.2005
Tinand cont ca cosul meu va fi pe interior, in cazul unui cos Schiedel, izolatia de vata minerala pe portiunea de horn interioara casei isi mai are rostul?
Eu zic ca e de preferat sa-mi incalzeasca si cosul casa, nu?

#25
adriani61

adriani61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 08.06.2008

View Postmarcelb, on Jul 7 2008, 17:18, said:

Tinand cont ca cosul meu va fi pe interior, in cazul unui cos Schiedel, izolatia de vata minerala pe portiunea de horn interioara casei isi mai are rostul?
Eu zic ca e de preferat sa-mi incalzeasca si cosul casa, nu?
Izolatia are un rol esential in functionalitatea cosului. Este o teorie intreaga, ce nu are rost sa o explic aici. Hornul nu are rost sa incalzeasca casa. Nu o sa fie nici rece ca sa zici ca o raceste. Din punct de vedere constructiv, vata trebuie pusa fiindaca ea tine centrate tuburile de samota.

#26
rdesign

rdesign

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 28.08.2005
Vin și eu cu o întrebare.
Și-a construit cineva de pe forum vreun coș schiedel?

#27
nvmoldovan

nvmoldovan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 18.12.2006

View Postrdesign, on Jul 25 2008, 15:06, said:

Vin și eu cu o întrebare.
Și-a construit cineva de pe forum vreun coș schiedel?


Am pus eu un cos SCHIEDEL pt semineu, si a fost cam 800€ / 8ml luat de la Fedo ... cam mult ... dar atunci mai aveam bani :)
Pretul e mai mic pe ml dar te abereaza cu palarie, montaj etc...
Pare profesionist fata de ce am vazut facute din caramida dar nu pot sa zic ca face altceva.

Acum aparent nu ajung gazele pe ulita mea ... si mai trebuie sa fac unul exterior any ideea? mai ieftina?

#28
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Schiedel e cel mai profi cos de pe piata noastra (sper sa nu considerati reclama), dar si cel mai scump. In mod normal e nevoie de fundatie pt el - eu am prevazut o mica fundatie in camera centralei, stiind ca voi monta Schiedel. Pretul - ceva peste 100 eur/ ml. Avantajul la Schiedel (daca ai banuti) este ca e solutie completa, are absolut toate accesoriile si nu trebuie sa mai bricolezi nimic (palarie cos etc). Il recomand pt centrala termica, fiindca centrala e de putere mare. La semineu merge si ceva mai usurel - vezi Effe.

#29
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
hai ca ma distrez copios.......fel de fel de smecheri vor sa vanda diverse dude ca sa castige bani. asta e sport national.......vine unu si te convinge ca o sa-ti explodexe cosul si lumea pune botul imediat!  un cos de caramida e excelent daca este curatat cum trebuie, nue nevoie sa dati banii smecherilor.

#30
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007

View Postrich1974, on Oct 7 2008, 06:33, said:

hai ca ma distrez copios.......fel de fel de smecheri vor sa vanda diverse dude ca sa castige bani. asta e sport national.......vine unu si te convinge ca o sa-ti explodexe cosul si lumea pune botul imediat!  un cos de caramida e excelent daca este curatat cum trebuie, nue nevoie sa dati banii smecherilor.

Bingo :), eu m-am abtinut (desi nu stiu cum am reusit) :peacefingers:

Asta insinuam si eu mai sus.
Faceti fratilor cosuri din caramida plina ca n-are nici pe naiba. De ce sa dai 1000+ euro pe un cos "destept" cand cu 15 mil ai unul la fel.
Cosurile Schiedel nu spun ca nu sunt bune, sunt super dar nejustificat de scumpe si ele reprezinta DOAR o alternativa nicidecum nu au inventat ei roata la caruta.

Edited by lifestyle2000, 08 October 2008 - 18:56.


#31
rdesign

rdesign

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 28.08.2005

View Postlifestyle2000, on Oct 8 2008, 19:49, said:

De ce sa dai 1000+ euro pe un cos "destept" cand cu 15 mil ai unul la fel.

Pentru a dormi linistit si pt. ca nu e la fel. Si nu am unul ci doua.
La valoarea de investitie pt. construirea unei case, economisirea procentului reprezentat de cei 1500-2000 lei diferenta de pret/cos, e pura zgarceala.
Si vorba proverbului: "Scumpu' mai mult pagubeste"

Edited by rdesign, 08 October 2008 - 20:20.


#32
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Rdesign, daca e sa o luam asa rezulta: La valoarea investitiei te mai uiti ca dai 700 Eur pe un geam, sau ca dai pe manopera jumatate din valoarea investitiei .... etc, exemplele pot continua - traim in romania.

Da cosul ala Schiedel e altfel ca si varianta constructiva, doar atat. Rezultatul e acelasi.
Teoria confortului psihic e doar marketing pur. (la unii chiar prinde bine)
Astia de le Schiedel au vazut un fenomen des intalnit: - cosurile explodeaza, mor oameni, asa nu se mai poate, hai sa facem nene un cos care nu explodeaza  :first: ('yeah right)

Ma intreb cu ce e mai speciala samota aia din cosurile Schiedel de nu explodeaza  :ewwpu:?, tot samota e.

Dar ce ma agit eu - fiecare sa isi cumpere ce crede de cuviinta.
Va invit oricand la mine sa va arat cosuri neexplodate de ani de zile , cum naiba mai rezista alea nu stiu ....... (sau poate funinginea se aprinde in cos ca si eclipsa de soare la intervale neregulate  :P)

Edited by lifestyle2000, 09 October 2008 - 10:57.


#33
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
si chestia asta cu aprinderea funinginii in cos e o duda......in mod normal in cos ai gaze arse.....adica apa si co2. nu vad cum s-ar intretine arderea intr-un cos.
asta cu explozia cosului a fost buna! asta cred ca invata "agentii de vanzari" la "antrenamente". daca intrebi un agent d-asta care vinde aer conditionat de ce se raceste aerul o sa-ti raspunda "fiindca il bagi in priza!"

#34
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
da, e escrocherie curata sa-ti ia banii pe cos Schiedel, intai te imbata, dupa aia te drogheaza si dupa aia... ce sa vezi... te trezesti cu un cos profi la casa cu garantie pe 'jde ani si care functioneaza impecabil, mama lor de banditi corporatisti tehnologizati  :coolspeak:

eu am la casa 1 bucata Schiedel la centrala + 1 bucata cos conceptie proprie la semineu din caramida; deci sunt obiectiv. da !?

cine nu e de meserie, are un ban si vrea un cos excelent si garantat, ia Schiedel; cine nu are bani sau se pricepe cat de cat, incearca o alta varianta; daca totusi un cos imrovizat are vreodata probleme, dati voi vreo despagubire ? - cei care sunteti 100% pt variante artizanale, sau doar vorbiti asa....

#35
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
am vrut sa spun doar faptul ca agentii comerciali sunt antrenati sa-ti bage pe get fel de fel de chestii si sa te convinga sa cumperi chiar daca iti prezinta neadevaruri despre eventuale alternative.  in mod normal un cos cred ca ar trebui construit odata cu casa si se poate face foarte bine si din caramida. nu spun ca o solutie profesionala nu ar fi buna dar mi se par nejustificat de scumpe.....mai ales in romania unde importatorul vrea sa-si compere, din vanzarea a 5 cosuri, Q7 si sa-si faca vila!

#36
ovidiuprotv

ovidiuprotv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 05.09.2008
Am citit comentariil;e si pina la urma si eu sunt de aceasi de parere ca cosurile din caramida sunt ok, stau la casa care are cam 80 de ani cu cosuri de caramida si sunt super ok si pt teracota si pentru convector cu gaz si pentru centrala de incalzit apa. eu o sa imi fac casa pe structura de lemn cu hornul pe interior, pentru o centrala cu lemne+ semineu si o sa il fac cam de 25 de cm (in interior) din caramida. nelamuririle mele sunt urmatoarele: caramida acea plina si mica e una speciala anume pentru cosuri (samota) sau e aceasi cu caramida plina mica cu care se mai si construiau pereti. Si daca o sa il fac din caramida pe interior casei din lemn si o sa treaca prin plafonul de la parter si prin cel de al mansarda si acoperis, probabil din garaj pina pe acoperis  care sunt masurile de siguranta sa el iau ca sa nu am probleme de genul supra incalzire si restu. Sau sa nu ma risc sal fac prin exteriorul casei?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate