Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Cos de fum din inox vs. cos de fum ceramic

- - - - -
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#1
marcelb

marcelb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 22.10.2005
Ce avantaje si dezavantaje vedeti la diverse sisteme de cosuri de fum: inox, inox-izolatie-inox, Schiedel, Effe, sau chiar caramida.

Se apropie momentul cand trebuie sa iau o decizie si as vrea sa o fac cat mai in cunostinta de cauza.

Va multumesc!

#2
adriani61

adriani61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 08.06.2008

 marcelb, on Apr 15 2008, 10:39, said:

Ce avantaje si dezavantaje vedeti la diverse sisteme de cosuri de fum: inox, inox-izolatie-inox, Schiedel, Effe, sau chiar caramida.

Se apropie momentul cand trebuie sa iau o decizie si as vrea sa o fac cat mai in cunostinta de cauza.

Va multumesc!
Pentru seminee si centrale termice pe combustibil solid, va recomand sistemele de cosuri ceramice. De ce ceramice? Ganditi-va ca o scanteie rebela aprinde funinginea din cos. In cos se vor dezvolta 1000 grade C. Samota este stabila (mai ales Schiedel care este izolat si ventilat). Ce credeti ca se va intampla cu inoxul la 1000 gr., cand el incepe sa-si piarda propietatile de la 550 grade? Dimensionarea corecta a diametrului interior a cosului este f.f. important. Cei de la Schiedel sunt profesionisti si din acest punct de vedere. Acum, dupa cate stiu, au birou si reprezentanti si in Bucuresti. Incearca www.schiedel.ro
Succes

 adriani61, on Jun 8 2008, 07:25, said:

Pentru seminee si centrale termice pe combustibil solid, va recomand sistemele de cosuri ceramice. De ce ceramice? Ganditi-va ca o scanteie rebela aprinde funinginea din cos. In cos se vor dezvolta 1000 grade C. Samota este stabila (mai ales Schiedel care este izolat si ventilat). Ce credeti ca se va intampla cu inoxul la 1000 gr., cand el incepe sa-si piarda propietatile de la 550 grade? Dimensionarea corecta a diametrului interior a cosului este f.f. important. Cei de la Schiedel sunt profesionisti si din acest punct de vedere. Acum, dupa cate stiu, au birou si reprezentanti si in Bucuresti. Incearca www.schiedel.ro
Succes

Ca sa faci un cos de caramida, te costa mai mult, daca includem si manopera, decat un sistem complet, prefabricat si care nu-mi da batai de cap in caz de aprindere a funinginei din cos. Oricum, acum pe piata, nu se mai gasesc caramizile ce le foloseau bunicii nostrii.
Toate cele bune.

#3
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Pe mine un cos de fum ceramic prefabricat m-ar fi costat vreo 900-1000 de euro. Astfel, am optat pentru versiunea de caramida plina, si m-a costat vreo 7 mil manopera + 6 mil caramida total 13 mil.

#4
anca d

anca d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 06.07.2007
Poti sa-mi recomanzi si mie mesterul? Ai fost multumit cum a lucrat?

#5
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007

 anca d, on Jun 11 2008, 02:42, said:

Poti sa-mi recomanzi si mie mesterul? Ai fost multumit cum a lucrat?

Cu cea mai mare placere Anca.
Insa e o problema: eu sunt din TM si tu esti din Bucuresti.................  ;)

Edited by lifestyle2000, 12 June 2008 - 17:50.


#6
anca d

anca d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 06.07.2007
da, ar cam fi o problema ^_^

Va rog, cineva, un mester bun pentru cosul meu de semineu!!!!!!!!!

#7
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 lifestyle2000, on Jun 11 2008, 09:21, said:

Pe mine un cos de fum ceramic prefabricat m-ar fi costat vreo 900-1000 de euro. Astfel, am optat pentru versiunea de caramida plina, si m-a costat vreo 7 mil manopera + 6 mil caramida total 13 mil.


ai folosit caramida plina de constructii sau de samonta? Constructia cosului necesita ceva special sau se face ca la un zid normal?

care sunt conditiile care se mpun in cazul in care cosul de la parter traverseaza un planseu de lemn?

ma intereseaza si pe mine, pentru ca si la noi e prevazut un semineu in living.

#8
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007

 MirelaLucia, on Jun 16 2008, 00:26, said:

ai folosit caramida plina de constructii sau de samonta? Constructia cosului necesita ceva special sau se face ca la un zid normal?

care sunt conditiile care se mpun in cazul in care cosul de la parter traverseaza un planseu de lemn?

ma intereseaza si pe mine, pentru ca si la noi e prevazut un semineu in living.

Am folosit caramida plina normala. Cosul meu de fum a fost pentru o centrala pe lemne. Dupa cate am vazutz constructia cosului se face normal, ca la un zid. Trebuie respectat un anumit diametru (specificat in cartea tehnica a centralei). In cazul in care cosul de fum e foarte inalt, e bine sa se foloseasca si niste armaturi. Eu nu am mai folosit armaturi fiindca nu a fost cazul.
Mai trebuie lasata o gaura de vizitare (pentru curatat), prevazuta cu usita.
Legat de planseul de lemn, chiar nu stiu. Ma gandesc ca va trebui oarecum izolat cosul pe zona respectiva, sa nu aiba contact cu planseul.

Edited by lifestyle2000, 16 June 2008 - 09:04.


#9
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007

 lifestyle2000, on Jun 11 2008, 09:21, said:

Pe mine un cos de fum ceramic prefabricat m-ar fi costat vreo 900-1000 de euro. Astfel, am optat pentru versiunea de caramida plina, si m-a costat vreo 7 mil manopera + 6 mil caramida total 13 mil.


Cred ca ai cam exagerat...cosul din elemente prefabricate costa 170+180 RON-ml, la 170mm diametrul interior....tocmai am confectionat unul pt uz propriu! La asta se mai adauga un sac de CM17 si ceva fier de 10 mm pt rigidizat colturi...mult mai comod, mai simplu de realizat, mai estetic si mai sigur decat un cos de caramida clasic! :thumbup:

#10
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007

 richi_e, on Jun 19 2008, 12:22, said:

Cred ca ai cam exagerat...cosul din elemente prefabricate costa 170+180 RON-ml, la 170mm diametrul interior....tocmai am confectionat unul pt uz propriu! La asta se mai adauga un sac de CM17 si ceva fier de 10 mm pt rigidizat colturi...mult mai comod, mai simplu de realizat, mai estetic si mai sigur decat un cos de caramida clasic! :thumbup:

Problema e ca la centrala mea (gazeificare pe lemne) a fost necesar un diametru de 200mm. Inaltimea cosului est de 7-8 metri.

O solutie profi chiar atat m-ar fi costat- in jur de 900 - 1000 EUR
Solutia profi reprezenta: Elemente din azobciment pt mantaua exterioara + izolatie intermediara + elemente din samota pt mantaua interioara + gura de vizitare+ palarie + sistem de rigidizare/prindere + punct ceramic pt colectare condens + racord din inox de la cos la centrala

Edited by lifestyle2000, 20 June 2008 - 02:02.


#11
marcelb

marcelb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 22.10.2005
Cosul meu va avea 9,5 m, iar centrala este de 35kw, gazeificare pe lemne, cu iesirea cu diametrul de 14cm.
Care ar fi diametrul optim pentru cos?
Cosul va fi amplasat in interior, chiar prin mijlocul casei.

Si nu sunt deloc hotarat ce sistem de cos sa-mi fac.
De la Schidel si Effe am primit oferte care ma duc la 1000 euro.
Am mai citit pe forumuri si varianta de a folosi doar tubul de samota de la Schiedel, vata minerala obisnuita si zidarie din caramida.

Ce recomandati pentru o solutie eficienta, sigura, si daca se poate ceva mai ieftina ?

Multumesc!

Edited by marcelb, 21 June 2008 - 20:25.


#12
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007

Quote

De la Schidel si Effe am primit oferte care ma duc la 1000 euro.
Exact atat am primit si eu de la cei doi
Parerea mea: caramida plina cu armaturile aferente - cea mai ieftina solutie si super buna
In cazul cosului din caramida plina nu cred ca vei mai avea nevoie de tubul de samota.
Cosul fiind in interior nu cred ca va condensa,deci cade si vata minerala, dar poate in privinta asta ma insel.

Edited by lifestyle2000, 22 June 2008 - 00:19.


#13
adriani61

adriani61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 08.06.2008

 marcelb, on Jun 21 2008, 21:10, said:

Cosul meu va avea 9,5 m, iar centrala este de 35kw, gazeificare pe lemne, cu iesirea cu diametrul de 14cm.
Care ar fi diametrul optim pentru cos?
Cosul va fi amplasat in interior, chiar prin mijlocul casei.

Si nu sunt deloc hotarat ce sistem de cos sa-mi fac.
De la Schidel si Effe am primit oferte care ma duc la 1000 euro.
Am mai citit pe forumuri si varianta de a folosi doar tubul de samota de la Schiedel, vata minerala obisnuita si zidarie din caramida.

Ce recomandati pentru o solutie eficienta, sigura, si daca se poate ceva mai ieftina ?

Multumesc!
La un cos de 9.5 m (sper, ca daca iese pe langa coama sa depaseasca cu 0.5m coama), inaltimea utila este de 7.5m si la o centrala de 35kw, iti trebuie un cos de diam=20 cm si tot sistemul te costa aprox. 1000 euro cu tva si daca te intelegi cu dealerul poate mai obtii ceva. Iti recomand sa iei un sistem ceramic tristat deoarece este cel mai sigur. Doamne fereste de un incendiu in cos! Acest sistem nu propaga incendiul si este stabil. Montajul se face intr-o zi. Daca, sa zicem, ca te hotarasti la sistemul clasic din caramida, in cat timp il construiesti? Cat este manopera? Este adevarat, s-ar putea sa-l scoti mai ieftin cu 20%, dar trebuie sa te intrebi daca merita riscul. Ai vazut cate nenorociri se pot intampla de la cosul de fum, nu numai de la incendii ci si de la condensul acid. Trimite-mi un mail si-ti fac o oferta.
Succes. :)

 lifestyle2000, on Jun 16 2008, 10:00, said:

Am folosit caramida plina normala. Cosul meu de fum a fost pentru o centrala pe lemne. Dupa cate am vazutz constructia cosului se face normal, ca la un zid. Trebuie respectat un anumit diametru (specificat in cartea tehnica a centralei). In cazul in care cosul de fum e foarte inalt, e bine sa se foloseasca si niste armaturi. Eu nu am mai folosit armaturi fiindca nu a fost cazul.
Mai trebuie lasata o gaura de vizitare (pentru curatat), prevazuta cu usita.
Legat de planseul de lemn, chiar nu stiu. Ma gandesc ca va trebui oarecum izolat cosul pe zona respectiva, sa nu aiba contact cu planseul.
Gandeste-te la o singura chestie: ce temperatura ai, in cazul unui cos de caramida, la exterior, daca la interior s-a aprins funinginea (1000 gr.la int.). Pana la ce temperatura rezista caramida fara sa explodeze? Cat de rezistenta este caramida la acidul din condens. Pacat ca nu-ti pot trimite poze (ca nu pot face reclama) sa vezi cum arata un cos din caramida atacat de condens. Un sistem de cos tristrat marca ... rezista si este stabil in caz de incendiu, iar la exterior are max. 140 gr in caz de aprindere a funinginei din cos. La trecerea prin planseul de lemn (element combustibil) exista in STAS 6793 niste prevederi: 10 cm, izolatie incombustibila, etc,etc.
succes

#14
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007

 adriani61, on Jun 24 2008, 09:55, said:

Trimite-mi un mail si-ti fac o oferta.
Succes. :)

EEEE, acum inteleg :D. E normal .... vrei sa-ti vinzi marfa.

Hai sa-ti dau un pont apropo de "20% mai ieftin". Nu e 20% ci mai de graba 55% mai ieftin.
Cand invatati si voi sa vindeti fara sa induceti in eroare?
99,999999% din cosurile de fum intalnite in romania sunt din caramida plina. Unele cosuri sunt construite de cand juca bunicu "moara" in pauzele de razboi.
Pana acum nu am auzit de cosuri explodate, iar cosurile alea inca mai stau in picioare si au acumulat zeci poate sute de ani de "temperaturi extreme" in interior.

Omu', de unde ai scos 1000 grade la gazele arse?
La centrala mea temperatura gazelor arse e cuprinsa intre 120-210 grade si banuiesc ca la toate centralele este cam la fel. Hai sa punem dublu, dar tot nu ajungem la 1000.
Fierul are punctul de topire la 1500 de grade iar otelul la 2000, asta ar insemna ca la temperatura data de tine in cos (1000),temperatura in interiorul cazanului sa treaca de 1000 si eu sa indrept pe buncare indoite de la temperatura mare de fiecare data cand fac focul  :coolspeak:

PS: Reclama mascata tot reclama se numeste  B)

Edited by lifestyle2000, 24 June 2008 - 19:25.


#15
rdesign

rdesign

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 28.08.2005
Eu sunt in faza in care construiesc si am nevoie de doua cosuri pe care sa le montez si sa le "scot" prin astereala inainte de a pune invelitoarea din tabla.
Nu am firma si n-am nici un interes comercial insa adriani61 are perfecta dreptate.
Ceea ce spune el sunt citate din indrumarul de proiectare "schidel" pe care eu am reusit sa pun mana inainte de a aborda dealerul de zona (de fapt nu l-am contactat nici pana la momentul cand scriu aceste randuri)
L-am citit din scoarta in scoarta si mi-am lamurit unele lucruri devenind confuz in altele.
Realitatea este ca alegerea unui cos este extrem de complexa. Trebuie tinut cont de tipul de combustibil, de puterea centralei si tipul focarului, depresiunea ceruta de centrala sau presiunea de evacuare.
Revenind la cosurile clasice din caramida plina. E adevarat ca acestea dateaza de multi ani dar au fost concepute pentru sobe nu pentru centrale.
Temperatura indicata, de 1000 grade, nu se obtine in regim de functionare normal ci atunci cand se aprinde cenusa depusa- cenusa care este de fapt carbune si este stiu faptul ca marile topitorii foloseau carbune pentru a atinge temperaturile de topire a metalului.
Acidul provine din combinatia apei din condensare cu gazele rezultate din arderea gazului metan sau GPL-ului.
In concluzie, nu va jucati cu investitia in bani si nervi - ce o considerati casa - sau mai mult cu viata voastra si a celor dragi.

#16
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007

 rdesign, on Jun 25 2008, 00:51, said:

Acidul provine din combinatia apei din condensare cu gazele rezultate din arderea gazului metan sau GPL-ului.
Rdesign, cu tot respectul, eu nu am vazut cosuri de fum la centrale pe gaz sau gpl  :rolleyes:

#17
rdesign

rdesign

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 28.08.2005

 lifestyle2000, on Jun 25 2008, 09:28, said:

Rdesign, cu tot respectul, eu nu am vazut cosuri de fum la centrale pe gaz sau gpl  :rolleyes:

Cele mai vandute si vizibile centrale  sunt asa numitele centrale murale, montate pe perete si cu evacuare fortata printr-o conducta proprie ce traverseaza zidul pe care este montata.In general asigura puteri mici.

Mai exista insa si cazanele de pardoseala care pot functiona pe combustibili gazos, lichid sau solid si care au arzatoare atmosferice.
Acestea au nevoie de o anumita depresiune pentru a asigura evacuarea gazelor, tiraj ce este asigurat de cos.
La semineee este alta poveste in care trebuie luat in calcul temperatura joasa a gazelor la inceputul, respectiv sfarsitul, procesului de ardere.

#18
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 rdesign, on Jun 25 2008, 11:40, said:

Cele mai vandute si vizibile centrale  sunt asa numitele centrale murale, montate pe perete si cu evacuare fortata printr-o conducta proprie ce traverseaza zidul pe care este montata.In general asigura puteri mici.

Mai exista insa si cazanele de pardoseala care pot functiona pe combustibili gazos, lichid sau solid si care au arzatoare atmosferice.
Acestea au nevoie de o anumita depresiune pentru a asigura evacuarea gazelor, tiraj ce este asigurat de cos.
La semineee este alta poveste in care trebuie luat in calcul temperatura joasa a gazelor la inceputul, respectiv sfarsitul, procesului de ardere.

mie imi trebuie un cos pentru centrala pe lemne cu gazeificare si un cos pentru semineu. Semineul va fi cu focar inchis si tot pe lemne. la mine merge cu cos de caramida?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate