Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

HP Officejet Pro K5400

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#37
kitlina

kitlina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.06.2007
Buna!

Ma bucur foarte mult ca am gasit acest topic.
Am o imprimanta K5400 de aproape 1 an. Chiar este "energica" dupa cum spunea cineva  :D .
Nu am avut nicio problema cu ea, doar ca mai ia din cand in cand cate 2 pagini in loc de una (mi s-a intamplat asta la toate imprimantele hp pe care le-am avut  :) )
Am cartusele originale ale imprimantei, HP88. Vreau sa le fac refill, mai ales celor color, deoarece am apucat sa cumpar deja un cartus negru xxl, tot original. Peste tot unde intreb mi se spune ca la aceste cartuse nu se poate face refill deoarece au CIP. Am citit toate mesajele de la acest topic si am realizat ca lucrurile nu stau tocmai asa. Am gasit pe net cerneala INKTEC, am mai folosit in trecut si mi s-a parut destul de buna.
Problema mea este:
1. am nevoie de niste instructiuni detaliate de refill pentru aceste cartuse (cineva spunea de niste dopuri galbene sau ceva care se baga in partea opusa cip-ului, de unde isi trace cerneala capul de printare), de unde cumpar asa ceva?
2. ce probleme pot aparea din cauza CIP-ului (daca apar)?
3. aceste cartuse se pot incarca si pe partea de sus, din curiozitate am dezlipit abtibildul si am constatat ca are un orificiu sigilat (la imprimantele mai vechi, cu burete, foloseam un fel de burghiu ca sa gauresc in dreptul acestui orificiu si apoi introduceam cerneala pe acolo cu o siringa)?

Edited by kitlina, 13 March 2009 - 14:55.


#38
valetin

valetin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 23.08.2007
Salut,
De curand , m-a solicitat o doamna  :)  sa ii repar imprimanta (HP 1500) . Am instalat driverele (again) si i-am luat cartusul HP21 pt refill (era tarziu nu aveam de unde sa iau la ora aceea unul nou sau compatibil) .  I-am luat un kit refill Inktec si m-am pus pe treaba (cauza nobila... obligatie ... etc)
Am urmat pasii, dar nu au intrat decat 2 ml de cerneala. Am izolat gaura avand grija sa las aerisirea accesibila si l-am montat in imprimanta. a fost un dezastru total. Nu a fctionat bine + m-am umplut de ... precum copii de 2 ani cand mananca.

HINT PT CEI CARE NU AU MAI FACUT ASTA SI NU S-AU DOCUMENTAT INAINTE:

Nu se foloseste cerneala de stampile pt a refilla cartuse de imprimanta !!!

Da dlor, stimata doamna, incercase sa refileze cu tus de stampile  :lol:   .
Nu sunt misogin de fel (nici macar in trafic) . Am si eu o sotie acasa pt care tb sa traversez doua orase ca sa-i listez o pagina word (chestie urgenta) sau ... alte chestiuni banale pt 95% din utilizatorii de pc-uri  :lol:
Anyway, am luat un alt cartus HP21 (black) pt a incerca refilul doamnei . Desi sunt meticulos iarasi m-am umplut de ... cerneala .De asta data 5 ml ca in "carte" . Inca nu l-am montat. Va urma, pt a verifica daca fct indicatorul de cerneala (in cartuse)

KITLINA , de ce nu-ti cauti un ciss competent ? Refilabilele sau originalele refilate nu se compara in utilizare cu sistemul ciss.
Stii cum este sa listezi orice, oricand , chiar pt oricine color si alb negru FARA SA TE RETII CA SE CONSUMA BLESTEMATUL ACELA DE CARTUS?
Fa un exercitiu de imaginatie in privinta asta. ANYTHING WITHOUT LIMITS. chipurile se autoreseteaza singure ... ce chestie domle.

Mai jos, ti-am dat un filmulet pt HP88 si instructiuni scrise. Bune si asa (calitatea filmului este slaba , dar ... calul de dar , nu se cauta la dinti)
Sincer,
CAUTA TI UN CISS !

Attached Files


Edited by valetin, 13 March 2009 - 15:53.


#39
kitlina

kitlina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.06.2007
Multumesc mult si pentru filmulet si pentru instructiuni.

Tare faza cu tusul pentru stampile :)))))

As dori sa cumpar un CISS dar nu stiu in ce site de vanzari sa am incredere, parerile sunt impartite vad. Ai putea sa-mi recomanzi ceva. Daca nu se poate direct pe forum, te rog trimite-mi un mesaj privat.

#40
valetin

valetin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 23.08.2007
Ce zici de sistemul acesta?  B)
Fara furtune , fara batai de cap.
Noroc ca 5400 are ciss intern  :)
Interesat?

Attached Files


Edited by valetin, 13 March 2009 - 17:27.


#41
kitlina

kitlina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.06.2007
chiar foarte interesant, stii cumva de unde se cumpara, si cam ce pret are? am vazut deja cerneala la 1 litru din orice culoare. Ma gandeam daca nu dau si la bidon de 5l, d-ala ca de apa plata  :P (just kidding!)

#42
fiordm

fiordm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 24.02.2007

View Postkitlina, on Mar 13 2009, 14:47, said:

Buna!

Ma bucur foarte mult ca am gasit acest topic.
Am o imprimanta K5400 de aproape 1 an. Chiar este "energica" dupa cum spunea cineva  :D .
Nu am avut nicio problema cu ea, doar ca mai ia din cand in cand cate 2 pagini in loc de una (mi s-a intamplat asta la toate imprimantele hp pe care le-am avut  :) )
Am cartusele originale ale imprimantei, HP88. Vreau sa le fac refill, mai ales celor color, deoarece am apucat sa cumpar deja un cartus negru xxl, tot original. Peste tot unde intreb mi se spune ca la aceste cartuse nu se poate face refill deoarece au CIP. Am citit toate mesajele de la acest topic si am realizat ca lucrurile nu stau tocmai asa. Am gasit pe net cerneala INKTEC, am mai folosit in trecut si mi s-a parut destul de buna.
Problema mea este:
1. am nevoie de niste instructiuni detaliate de refill pentru aceste cartuse (cineva spunea de niste dopuri galbene sau ceva care se baga in partea opusa cip-ului, de unde isi trace cerneala capul de printare), de unde cumpar asa ceva?
2. ce probleme pot aparea din cauza CIP-ului (daca apar)?
3. aceste cartuse se pot incarca si pe partea de sus, din curiozitate am dezlipit abtibildul si am constatat ca are un orificiu sigilat (la imprimantele mai vechi, cu burete, foloseam un fel de burghiu ca sa gauresc in dreptul acestui orificiu si apoi introduceam cerneala pe acolo cu o siringa)?

Aoleu nu vă sfătuiesc să încercați să reîncărcați aceste cartușe. În primul rînd ele nu au burete în interior și cerneala este depozitată într-un săculeț de staniol foarte subțire. Ele nu se reîncarcă ca celelante cartușe, care au burete sau incintă etanșă pentru depozitarea cernelii. Pentru a da afară acest săculeț, se scoate capacul alb inferior - cel pe care se află supapa și chipul, se dă afară săculețul de staniol și prin supapă se încarcă cu cerneală. Dar chiar dacă reușiți să reîncărcați cartușul și să-l reintroduceți la loc, cartușul este prevăzut cu chip. Chipul îl puțeți vedea în patrea de jos, la extremitatea opusă colțului cartușului unde se găsește supapa cartușului, cartuș care care de fapt este o rezervă, capul de printare sau capetele de printare sînt în imprimantă. Dacă chipul este cars cartușul nu va funcționa și degeaba l-ați încărcat. Nici centrele care se ocupă cu reîncărcări nu se prea bagă pe aceste cartușe deoarece au chipuri, care nu se pot reseta, nu se pot înlocui, deocamdată și...luați-vă cartușe noi. Dacă vreți să  nu mai aveți imprimantă faceți experimente cu ea și reîncărcați dv. cartușele. O să aveți o mulțime de surprize și nu plăcute. În altă ordine de idei, INTEK-ul nu mi-a făcut, mie, o impresie prea bună.
Numai bine.

#43
valetin

valetin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 23.08.2007

View Postkitlina, on Mar 14 2009, 02:05, said:

chiar foarte interesant, stii cumva de unde se cumpara, si cam ce pret are? am vazut deja cerneala la 1 litru din orice culoare. Ma gandeam daca nu dau si la bidon de 5l, d-ala ca de apa plata  :P (just kidding!)


Banuiesc ca ai de listat , nu gluma. Ma gandesc ca 5L de cerneala neagra nu vor fi de ajuns. incearca recipienti de 10-15L de cerneala . Scapi de grija de a cumpara cerneala din 10 in 10 ani. Daca nu o consumi intr-o viata , o poti trece in testament.  :lol:

Ti-am raspuns PM.
Oameni buni, nu cumparati cantitati f mari de cerneala dintr-un motiv f simplu:
Imprimanta va crapa cu mult inainte sa consumati cerneala respectiva.
Ex:
Am cumparat Epson C64, am montat ciss, pt care am luat 500ml cerneala pt fiecare culoare. Dupa o perioada relativ scurta C64 a crapat. Am cumparat alta imprim. C64 (aveam ciss pt acest model) . Iarasi a crapat repede imprimanta. Acum am ciss si cerneala pt epson cat cuprinde (de trecut in testament) si doua C64 defecte. Intr-un fel, era normal sa crape C64. Nu poti folosi la cap tractor TIR un motor de 1,5L DCI si cutie de viteze de Megane pt ca acolo ai nevoie de motoare de 4-5L .  Acum m-am "luminat" si folosesc imprimante cu steroizi gen HP K5400 (cu ciss de HP ) si D1460 ca backup printer. Asa ca ii invit pe cei ce citesc aceste randuri sa traga concluziile de rigoare.

KITLINA , nu uita ca trebuie sa revii cu impresii legate de utilizarea ciss-lui pe imprimanta ta. Te asteptam cu nerabdare in clubul celor care au inteles ca este extrem de practic & economic sa folosesti un ciss pe o imprimanta competenta si sa listezi fara sa te streseze nivelul cernelii din cartuse.

Edited by valetin, 14 March 2009 - 15:17.


#44
valetin

valetin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 23.08.2007

View Postvaletin, on Dec 27 2008, 18:37, said:

Listeaza excelent pe hartie foto.

Cu HP K5400 , ciss instalat, setare best , general everyday printing, fotografiile atasate in postul "Sfat achizitionare imprimanta, ce marca, model, etc"   au fost listate in 20 - 25sec fiecare.

#45
georgel1982

georgel1982

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.01.2009
cartusele gen hp88, hp 10 se incarca f simplu.. in zona mea toate centrele din oras incarca.. doar ca, de preferat, se foloseste un ac neascutit (ii tai varful) si pe cat posibil nu lasi aer in cartus.. in rest, e ok exista intr-adevar niste dopuri galbene, cu efect de supapa care se baga in locul bilei negre si cu un ac subtire si scurt (pt vaccin) se inteapa dupurile si se baga cerneala.. ma rog, sunt dopuri speciale.. ideea este ca se gasesc dar doar la set de 100buc.. nu-s f scumpe 30-40 de lei punga.. si exista si chipuri autoresetabile. adica, in momentul in care ajung la 0 iti arata iar ca ai cartusul plin ... si costa vreo 100 de lei setul de 4 buc (mai ieftin decat un cartus nou original).. si cerneala inktec este cea mai buna... cea mai buna... nu infunda capetele, ba chiar le curata pe cele infundate...e cea mai buna.. si reumplu cartuse de mai bine de 10 ani.. orice model se poate incarca...

revenind la problema mea cu hp 5400, a venit din garantie si cand am scos-o din cutie avea un arc aruncat pe acolo.. ma rog, a mers si fara el, vrep 20 de pagini apoi iar dadea rateuri.. am trimis-o iar in garantie si m-au sunat de acolo cica nu are nicio problema ca merge perfect.. dar mie imi rupea foile... tare neseriosi cei de la HP Romania.. acum o astept sa vad cum o fac bucati...

si mai zici sa cuperi cartuse originale... de la hp....

#46
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008

Quote

revenind la problema mea cu hp 5400, a venit din garantie si cand am scos-o din cutie avea un arc aruncat pe acolo.. ma rog, a mers si fara el, vrep 20 de pagini apoi iar dadea rateuri.. am trimis-o iar in garantie si m-au sunat de acolo cica nu are nicio problema ca merge perfect.. dar mie imi rupea foile... tare neseriosi cei de la HP Romania.. acum o astept sa vad cum o fac bucati...
Iti momotolea in interior colile sau le rupea pur si simplu?
La tiparire mai conteaza calitatea hartiei si volumul de coli pe care i-l dai pentru alimentare.

#47
georgel1982

georgel1982

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.01.2009
am incercat 10 000 de tipuri de foi.. le mototolea in partea dreapta (cand te uiti la coala dupa ce iese din imprimanta).. si in specificatiile tehnice scrie ca merge cu hartie de la 60gr in sus

#48
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008
Inseamna ca problema ta este pe undeva pe la rolele acelea de cauciuc care trag coala + axul metalic... probabil ca sunt fie deplasate/decentrate sau nu functioneaz in parametrii normali.
Aceeasi problema ar mai putea sa apara daca ai vre-o bucata de plastic indoita/stramba prin interior sau alte bucati de hartie prinse pe undeva prin mecanisme.

#49
fiordm

fiordm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 24.02.2007

View PostGabytzuX08, on Apr 12 2009, 12:17, said:

Inseamna ca problema ta este pe undeva pe la rolele acelea de cauciuc care trag coala + axul metalic... probabil ca sunt fie deplasate/decentrate sau nu functioneaz in parametrii normali.
Aceeasi problema ar mai putea sa apara daca ai vre-o bucata de plastic indoita/stramba prin interior sau alte bucati de hartie prinse pe undeva prin mecanisme.

Uită-te și la pin fingere, niște "țepi" de plastic, care aruncă și preiau pagina din sertarul de alimentare. Sînt vre-o patru sau cinci. Dar ai ceva în plus ( cum a zis GabytzuX08) în imprimantă sau ceva în minus. Nu-i de la rolele de cauciuc. Trebuie desfăcută imprimanta și văzut ce este sau ce nu este în ea. Tot HP-ul România trebuie să-o rezolve dacă este în garanție. Dar mai sînt și alți dealeri HP care se pricep mai mult. Acum nu știu unde ai tu garanția la imprimantă.
Nuami bine.

#50
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 26.07.2005
Salve,

Ieri am luat imprimanta HP 5400DTN.
Am luat-o ca sa inlocuiesc un hp4550 laser color, pentru ca se pare ca ies mai ieftin la consumabile deskjet decat lasercolor pentru acelasi nr de pagini.
(btw, daca doreste vreun posesor de hp4550  cartuse originale goale, nereincarcate, am o gramada)

Azi am scos asa, de proba, vreo 1300 de foi si am consumat cartusul negru demo din ea. Celelalte color mai au 45%.
Imprimanta vad ca e foarte rapida.

Sunt curios cum se va comporta in timp si cate pagini o sa tina cartusul large de negru.

Best,
F

#51
valetin

valetin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 23.08.2007
Te felicit pt alegere.
Nu stiu cum se comporta si cat listeaza cu xxl HP pt ca folosesc alta cerneala. :) . O reteta traditionala pe care o am de la bunica mea . O folosea pt vopsit oua si lana  :thumbup: . Se numea... galus .... daca nu ma insel :)) .
Las gluma si revin la cerneala utilizata. Skyhorse. Nu stiu daca este cea mai buna de pe piata si am observat ca nu exista un top autohton in ceea ce priveste cerneala inkjet. Evident marea majoritate a cernelei nonbrand altele decat HP,epson,Lexmark, etc,  este adusa in bidoane de 200 litri via china. Deci nu va faceti iluzii ca pe undeva s-ar gasi cerneala de calitate germana. Mituri pt neavizatii creduli.

Edited by valetin, 30 May 2009 - 02:14.


#52
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,597
  • Înscris: 01.12.2007
Cu cartusul negru XL poti printa intre 2200 si 3000 de pagini alb-negru text, in functie de incarcarea paginii si setarile pe  care le faci la imprimanta. HP zice ca  poate sa printeze aproximativ  2450 de pagini ( C9396AE,  88XL).

Eu intre aceste limite am scos cu astfel de cartuse originale ( foarte probabil cand am scos 3000 de pagini sa nu fi fost toate paginile pline cu text, sa fi existat spatii mai mari intre randuri sau se fi printat si color.


Florin  o intrebare, am si   un k5400 DTN ( pe langa un k550 ) si in momentul in care se termina hartia din prima tava si incepe sa se alimenteze din tava suplimentara la fiecare hartie pe care o trage  verifica intai prima tava si dupa aceea trage hartia, este enervant pentru ca pierde foarte mult timp si face si zgomot la tine face la fel?

Edited by IdI1, 30 May 2009 - 06:49.


#53
fiordm

fiordm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 24.02.2007

View Postvaletin, on 30th May 2009, 03:11, said:

Te felicit pt alegere.
Nu stiu cum se comporta si cat listeaza cu xxl HP pt ca folosesc alta cerneala. :) . O reteta traditionala pe care o am de la bunica mea . O folosea pt vopsit oua si lana  :thumbup: . Se numea... galus .... daca nu ma insel :)) .
Las gluma si revin la cerneala utilizata. Skyhorse. Nu stiu daca este cea mai buna de pe piata si am observat ca nu exista un top autohton in ceea ce priveste cerneala inkjet. Evident marea majoritate a cernelei nonbrand altele decat HP,epson,Lexmark, etc,  este adusa in bidoane de 200 litri via china. Deci nu va faceti iluzii ca pe undeva s-ar gasi cerneala de calitate germana. Mituri pt neavizatii creduli.

Nu neapărat cerneala de China. Cea mai mare parte pe piață este cerneala de Coreea (Ink - Teck-ul). De pildă eu folosesc de ani de zile o cerneală germană. Dar depinde de fiecare încărcător cu ce cerneală și-a obișnuit clienții sau imprimanta.
Numai bine.

#54
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 26.07.2005

View Postvaletin, on 30th May 2009, 03:11, said:

Te felicit pt alegere.
Nu stiu cum se comporta si cat listeaza cu xxl HP pt ca folosesc alta cerneala. :) . O reteta traditionala pe care o am de la bunica mea . O folosea pt vopsit oua si lana  :thumbup: . Se numea... galus .... daca nu ma insel :)) .
Las gluma si revin la cerneala utilizata. Skyhorse. Nu stiu daca este cea mai buna de pe piata si am observat ca nu exista un top autohton in ceea ce priveste cerneala inkjet. Evident marea majoritate a cernelei nonbrand altele decat HP,epson,Lexmark, etc,  este adusa in bidoane de 200 litri via china. Deci nu va faceti iluzii ca pe undeva s-ar gasi cerneala de calitate germana. Mituri pt neavizatii creduli.

Multumesc. Sper sa se ridice la inaltimea asteptarilor imprimanta.
Tare faza cu galus si bunica. E de memorat. :coolspeak:  

Acum vreau sa vad cum ma orientez catre un ciss. Mi se pare o chestie buna in combinatie cu cerneala originala.
Trebuie sa studiez preturile.

----------------------
Idi1,
Am pus 5 foi in tavita lui, cea de jos fiind plina.
Am dat print la 10 foi.
Dupa ce le-a terminat pe cele 5 de sus, a tras de doua ori in gol mai zgomotos, asa ca un astmatic, s-a gandit cam 6 secunde, dupa
care a inceput sa traga foile de jos, la o viteza mai mica cu 10-15 % cred.

Am si o k550. Dar a inceput sa traga foile intr-o parte. Scoate vreo 4, 5 ok, dupa care, usor, usor, deviaza.
Ca si cum rotitele care trag hartia nu se mai invart cu viteza egala. Asa incat , daca dau un print din word, marginea din dreapta a textului nu mai este
paralela de sus si pana jos cu marginea foii, ci de la foaie la foaie, mai fuge 1 mm, 2 pana ajunge la margine de tot.
Atunci arunca o eroare cum ca ar fi ceva
in calea capetelor, dar nu e nimic. Ciudat
-----------------------

best,
F

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate