Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 

HP Officejet Pro K5400

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#19
valetin

valetin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 23.08.2007
Listeaza excelent pe hartie foto.

#20
georgel1982

georgel1982

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.01.2009
Valentin, imi poti spune cu aproximatie cate pagini "suporta" un cap de scriere pentru k5400? Am nevoie de o imprimanta care sa listeze repede si mult, iar calitatea sa fie undeva peste medie.. eram hotarat sa cumpar un canon ip 4600 dar am primit o oferta la k5400dn (undeva la 85euro cu tva inclus) si are si retea si duplex.. iar 35 pps color mi se pare destul de ok... tu spui ca esti foarte multumit de ea.. imi poti spune si ce fel de cerneala folosesti? eu merg pe inktec pentru ca am citit peste tot ca e cea mai buna, dar nu am vazut niciodata o diferenta intre aceasta si cea de la inkmate sau sky.. si.. in cazul in care achizitionez una, poate imi spui si cum se monteaza ciss-ul... eu am unul si voiam sa il montez pe un canon mp160, dar mai astept... poate gasesc o imprimanta mai buna, si nu vreau sa stric ciss-ul degeaba.. ca am dar si o caruta de bani pe el...si, ca o informatie de final: pentru a reumple cu succes cartusele din gama hp 88, 10,  etc trebuie sa folosesti niste dopuri galbene ascutite.. se baga in locul bilei de cauciuc din partea opusa chipului, si, cu un ac scurt si subtire (cum erau cele pentru vaccin la sugari) se inteapa dopul si se incarca in deplina siguranta.. dopul respectiv este un fel de supapa.. cand scoti acul nu curge pic de cerneala...

#21
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
c9381a, Nr.88, cap de printare black+yellow, 41500pagini@5%

c9382a, Nr.88, cap de printare magenta+cyan, 41500pagini@5%

Din ce stiu eu rezista in medie 30.000 de pagini un astfel de cap de printare

Chestia cu listat excelent pe hartie foto, cam baga in ceata multa lume. Eu o stiu de imprimanta office si nu de imprimanta care sa printeze foto. La printare pe hartie mai groasa ( 120g ) este peste printul laser color, la printul pe hartie normala ( 80g ) este un pic sub imprimantele laser color ( ca si calitate ). Si pe siteul HP daca te uiti o sa vezi ca hartia HP, pt acest model, se opreste la 120g si nu este hartie foto. Poate printa pe hartie pana la 200g dar nu este optimizata pentru foto.
Pentru fotografii imprimantele inkjet sunt  solutiile cele mai bune din acest moment ( eu stiu ca de   la o fotografie vrei calitate, detaliile sa fie perfect vizibile si culorile cat mai naturale). O sa imi ziceti ca aceasta este inkjet, perfect adevarat, dar a fost conceputa pt volume mari de printuri la calitate medie ( prin calitate inalta inteleg  fotografii in sensul clasic de pus in albume sau in rama).




  In rest un model de nota 10.

Edited by IdI1, 18 January 2009 - 13:40.


#22
valetin

valetin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 23.08.2007
Buna seara,
Vad ca ai primit raspunsul la nr de listari cu un cap de printare. nu stiam , dar estimam ca rezista mult mai mult decat imprimantele lowcost folosite pana acum.
Si eu am vrut sa iau canon (IP4500) dar am renuntat dupa ce am testat K5400 .
Dupa cartusele originale am trecut pe o cerneala... venita cu ciss-ul  :rolleyes:   .  Nu ma intreba de care este ca nu stiu. Inca nu mi-am luat cerneala (cu kilu').
Ciss-ul se monteaza simplu:  se scot cartusele din imprimanta si se introduc cartusele "venite cu ciss-ul" , banuiesc ca ciss-ul tau nu este pt k5400 , deci cartusele sunt pt alt model. Cum le adaptezi ... probabil ca tb sa descoperi asta. Dar vad ca ai testat deja . Foarte bine, daca merge metoda descrisa de tine. Ciss-ul meu este adus de departe. Comandat pt K5400.  Daca mai vrei informatii despre imprimanta, just ask me.
BTW, daca ai oferta despre care scrii, te rog sa-mi trimiti un mesaj privat sa discutam deoarece ma intereseaza si pe mine. Am nevoie de inca una.  Eventual sa luam legatura altfel.

Legat de ceea ce a scris IdI1, hartia pe care am listat fotografii este cea din atasament , achizitionata de la metrocash&carry .  :rolleyes:  
Nu mi-am propus sa listez fotografii. cu kilu' , dar am constatat ca ceea ce ofera , pe mine ma satisface.
Adevarat, este o imprimanta de "office". Dar la momentul in care am testat-o la HP interactive center (listare photo) , a listat excelent.
Spun asta analizand acea fotografie listata acolo la HP. Detaliile acelei fotografii fiind cu adevarat excelente. contururi, culori, "lumini si umbre", etc .
Atentie: listare efectuata cu cerneala  si hartie photo HP.
Am mai spus, este prima imprimanta care ma "satisface" . Nu va ganditi la prostii . Stiu , sunt cetateni care se satisfac cu diverse obiecte.  :lol:
Treaba lor. Noi discutam la obiect, despre imprimante si calitatea acestora. Posibil sa nu fie optimizata pt listare de fotografii . Nu contest. dar ceea ce listeaza , in opinia mea este FOARTE BINE. Nu ma intereseaza sa compar culorile obtinute la listare cu cea a obiectului fotografiat avand codul pantone alaturi. Nu sunt superficial (de fel) dar nici exagerat de carcotas , desi sunt destul de critic in general.
Eu listez fotografii doar ca sa le dau cand nu am calculatorul disponibil.

Attached Files


Edited by valetin, 18 January 2009 - 20:39.


#23
valetin

valetin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 23.08.2007
Daca vrei, un sfat de la un utilizator de K5400 cu ciss instalat:

Do it !!!
Ia un HP K5400. Merita !  
Imi spunea cineva ca seria canon ip4500 (care a fost prima mea optiune) nu este atat de reusita ca alte imprimante (gen IP1500) . Am un IP1500 si merge de rupe pamantul dupa 4 ani. cu cartuse refilabile. Drept, au destinatii diferite dar ascultand sfatul unui tip specializat in imprimante inkjet , care spunea sa nu-mi iau in nici un caz canon 4500 ca au probleme, am ales K5400 si nu m-a indrumat gresit.
CHIAR ESTE O IMPRIMANTA REUSITA.
Am comentat la modul favorabil -entuziast in legatura cu listarea foto / k5400 pt ca chiar am fost incantat de listare.
Altfel, nu as fi scris despre asta. Mi s-a parut relevant sa subliniez. De altfel nu scriu nimic aici daca nu merita (in opinia mea) sa impartasesc informatia.
Btw, intentionez sa iau inca una, montez ciss + un scanner canoslide 25 pt inca un calculator . AStfel, voi avea si acasa copiator , imprimanta inkjet potenta si scanner .  Combinatia descrisa mai devreme , s-a dovedit a fi excelenta la un cost relativ mic.
Voi reveni periodic pe acest topic pt a relata amanunte legate de utilizarea K5400 in timp .

Edited by valetin, 19 January 2009 - 21:24.


#24
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
Ar fi bine sa  te grabesti . Este  EOL la HP (K5400, simplu, nu  mai este disponibil pe la furnizori, poate  uitat pe un raft intr-un magazin din retail), am vazut ca ar mai fi ceva stocuri doar pe k5400n/dn/dtn.  Inlocuitor pentru aceasta serie nu apare.

Edited by IdI1, 21 January 2009 - 11:28.


#25
georgel1982

georgel1982

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.01.2009
imi pare rau ca nu am fost pe faza sa iti rasp mai repede... in seara asta a ajuns imprimanta la mine, dar nu am testat-o inca... a fost 466 lei fara tva si discount 163, deci undeva la 300 lei fara tva... dar,pe langa faptul ca a revenit la pretul vechi, nici nu mai este pe stoc.. de nici un fel.. daca aflu ceva te anunt... dar cum trimit mesaj privat?

#26
valetin

valetin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 23.08.2007
Sa o folosesti sanatos.
Dar vrei sa stii ceva? Am o veste buna si una proasta.

Vestea buna : TI-AI LUAT O IMPRIMANTA EXCELENTA!
Vestea proasta: Cum scria cineva mai sus, nu se mai fabrica.

Aaaa, mai am o veste buna: vei fi printre putinii care foloseste asa ceva

#27
valetin

valetin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 23.08.2007
Tb sa ne relatezi acum ce impresii ai, legt de utilizare. Incearca sa nu tii cont de ce am scris eu mai sus, sau de gradul de satisfactie exprimat de mine.
Asteptam...

Edited by valetin, 24 January 2009 - 13:10.


#28
georgel1982

georgel1982

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.01.2009
inca nu am testat-o.. dar sunt in cautare de un ciss.. si vreun 1l de cerneala pt fiecare culoare... trebuie sa listez sapt viitoare undeva la 30 000 de coli... abia astept sa o vad cum lucreaza..

#29
georgel1982

georgel1982

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.01.2009
am reusit sa instalez imprimanta... mai bine nu ma apucam.. mi-au trebuit 2 ore.. si inca nu e gata.. cand am bagat capetele si cartusele imi iese o pagina ca cica sa astept 20 de min nu stiu ce sa faca.. si astept si astept... si mai iese o pagina.. plina de linii negre (de fapt pete negre) si ceva culori.. mai ies vreo 2 3 cu puncte, N-uri colorate, dar toate paginile pline de dungi negre aiurea... ma rog.. ii dau sa curete capetele, ii dau sa isi alinieze nu stiu ce tractor ... si altele.. si tot cu dungi negre... scot capul negru sa vad ce are... nimic.. il pun iar si... surpriza.. alte 20 de min de asteptare... si astept iar.. si tot cu dungi handicapate... ii mai dau o curatare.. si tot degeaba... cred ca o arunc... cea mai "rapida" imprimanta... stau 2 ore numai sa o instalez..

cred ca e un caz izolat totusi, dar acum ce sa fac? in garantie nu cred ca o primeste nimeni, iar un cap nou este vreo 250 lei... pai merita??

ce pot sa ii fac? aaa... am uitat sa spun ca una din pagini a facut-o varza in partea stanga (cand iese din imprimanta, dreapta cand te uiti la pagina)...si inca ceva .. cand iese foaia din imprimanta este putin curbata (adica in mijloc este mai jos iar pe margini mai sus)... oare e normal? eu toate imprimantele care le-am vazut scoteau foaia drept.. (si am 3 hp si un canon in birou)...
ma rog.. mai incerc cate ceva pe la ea, si daca nu merge o arunc...

am scos iarasi capul de printare negru si galben si l-am pus pe un servetel.. galben are amprenta perfecta.. negru doar 3/4 din galben... sper sa imi schimbe capul de printare in garantie...

Attached Files



#30
valetin

valetin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 23.08.2007
usurel, nu te hazarda sa spui ca este defecta.
Tb sa o lasi sa-si faca "fotosinteza". mai intai verifica hartia din tava, sa fie perfecta si apoi verifca optic sa nu ai ceva in imprimanta (bucati de hartie rupte din alte coli sau ... altceva cazut in imprimanta) .
Autotest is face si a mea. nu comentez , asta este, dar nu am avut test de 20 minute cum spui tu.
La capetele de printare nu am umblat.
In softul imprimantei cauta: In dreapta jos, in toolbar (langa ceas) pe "HP display Imaging monitor" dai click dreapta , in meniu te duci pe "HP OfficeJet Pro K5400 Series / Display Printer Toolbox" si ii faci verificarile pe fiecare punct. Adica la "Diagnostic"  si "print quality" . Urmaresti listarile pana ajungi sa obtii listarea corecta a paginilor de setare.

Attached Files


Edited by valetin, 27 January 2009 - 10:04.


#31
georgel1982

georgel1982

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.01.2009
merci de sfat.. toata noaptea am sacait-o cu teste si prostii.. din ce in ce mai rau.. am terminat si cerneala neagra si degeaba.. am trimis-o inapoi in garantie... sa vad ce se intampla

#32
Angel_Dust

Angel_Dust

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.01.2008

View Posttrandafirrrosu, on Aug 14 2008, 17:06, said:

Vreau sa va impartasesc experienta mea cu cartusele refilabile hp88
Am vrut sa imi inzestrez imprimanta cu cartuse mari, transparente, usor de refillat...
Am dat comanda pe net si le-am primit prompt.
Prima impresie a fost neplacuta... unul dintre cartuse cursese in pachet... nu era lipit bine.
Alt amanunt care m-a socat la prima vedere... cine a vazut cartuse hp 88 a remarcat poate existenta unei pompite care permite impingerea cernelii in capetele de printare... surpriza, noile cartuse nu aveau nicio pompita... locul era liber...
Am instalat cartusele...  si intr-adevar cel care cursese in pachet curgea incet si in imprimanta...  bineinteles ca l-am scos, nu am astepatat sa faca inundatie si am pus vechiul cartus reumplut.
La inceput parea sa fie ok, imprimanta functiona, dar dupa putin timp una din culori nu mai era printata... nu am avut ce sa fac, am instalat vechile cartuse originale hp pe care le-am reumplut si imprimanta functioneaza bine... riscam sa se arda si capetele de printare in urma lipsei cernelii sau a alimentarii defectuoase.
Ma multumesc cu cartusele originale... mai mici dar mai sigure.

Asta este... nu stiu daca a mai patit cineva asa ceva sau este un caz izolat... m-as bucura sa primesc raspunsuri... oricum sunt destul de trist in urma banilor pe care i-am pierdut cumparand niste cartuse care stau in cutie acum.
Din pacate ai avut o experienta neplacuta cu cartusele compatibile de proasta calitate. Asta este partea proasta ... in conert sunt unele gunoaie de cartuse precum SPEED, maxtec, TIN. Cartusele compatibile in mod normal au calitate similara cu originalul la pret mult mai accesibil. Eu personal folosesc cartuse sky print ... calitate stabila, pret f bun. Ai noroc ca nu s-a uscat cerneala pe capul de printare ca ... exista riscul sa se infunde sau chiar mai rau ... sa se arda si ... capul de printare costa mai mult sau lafel de mult ca imprimanta.

bafta

#33
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
Daca ai cumparat-o de noua nu ar trebui sa se intample asa ceva, direct la garantie cu ea.  Prima data cand printezi iti iese pagina de test ( o singura data) si doar daca vrei sa realiniezi capetele de printare o mai printezi. Chestia cu hartia nu este in regula, pagina iese dreapta la un astfel de model.
        Am schimbat de doua ori capetele de printare la un K550 ( modelul anterior  lui K5400, care merge pe aceleasi consumabile si este cotat mai slab ca si fiabilitate). Este drept ca am folosit numai consumabile originale XL in 2 ani de zile nu are probleme si  are listate aproape suta de mii de foi, altceava nu folosesc dintr-un singur motiv pretul per pagina cu un cartus XL negru ma multumeste, ( la 4 cartuse XL negru originale ies mai avantajos deacat  pretul  unui toner HP 12A cumparat de nou si  refilat de 4 ori; asta inseamna ca tonerul sa fie folosit de 5 ori pt a ajunge la aproximativ acelasi numar de pagini ca 88XL), nu sunt atat de calic sa am pretentia sa printez cu apa daca s-ar putea.
         Probabil ai avut tu ghinion daca ai cumparat-o de noua sau ti-a tras cineva teapa daca ai cumparat-o SH.  Oricum sa stii ca la orice imprimanta cartusele si capetele de printare sunt acoperite de garantia imprimantei, pana in momentul in care se consuma sau ating un numar de pagini prinatate ( Capetele de printare sunt garantate  pentru un anume numar  de pagini vezi mai sus). Iar ca idee generala garantia la o imprimanta nu se pierde daca folositi refiluri ( la un cap de printare este posibil sa pierzi garantia din cauza unui refil prost), cu conditia ca defectul sa nu fie provocat de refil  :nonobad:

#34
georgel1982

georgel1982

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.01.2009
imprimanta a fost noua.. daca era ok spuneam si de unde, pentru ca a fost la super pret.. dar nu vreau sa fac reclama prosta unei firme de la care am cumparat peste de 150 000 de lei anul trecut.. eu lucrez la o firma care vinde calculatore si alte cele, printre care si imprimanta.. si fac si refiluri in firma.. dar, pana acum, nici un importator nu mi-a dat garantie la cartuse.. ce-i drept, nici nu am avut asemenea probleme in 5 ani de cand lucrez in domeniu..
inca nu am primit nici un raspuns de la firma de la care am cumparat-o.. astept maine... dar cred ca problema este din capetele de printare.. cum am zis si mai sus, daca pui capul de printare al unui cartus (fie el si separat, cum e cazul hp k5400) pe un servetel (prosop de bucatarie la rola) din hartie, trebuie sa lase urma perfect egala cu suprafata duzellor (care se vad cand te uiti la cartus). daca nu lasa, cartusul e bulit.. asa se si verifica daca un cartus este reumplut bine...
si, la a mea negru era 3/4 din galben...

oricum, daca nu imi schimba capetele de printare, nici nu o mai iau inapoi.. ar trebui sa platesc pe 2 capete de printare mai mult decat am dat pe imprimanta..

va tin la curent.. azi am cumparat o impr d7160.. acum o instalez..ce-mi palce, ca are 5 cartuse (nerefilabile din pacate, dar destul de ieftine) si printeaza si pe cd-uri...

#35
georgel1982

georgel1982

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.01.2009
tocmai am vb cu cineva de la protectia consumatorului si mi-a zis ca orice consumabil la o imprimanta are garantie 30 de zile (conditia este sa nu fie gol, spart, etc)... deci, daca are cineva probleme cu cartusele abia cumparate, pot merge lejer la ANPC daca nu le sunt schimbate cartusele

#36
trandafirrrosu

trandafirrrosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.07.2007
Salut din nou!
Am mai avut un post la acest subiect, si le multumesc mult celor care mi-au raspuns!
Sunt de acord ca un ciss este extraordinar pentru hp pro k5400, cu conditia sa fie adevarat, nu o pacaleala.
Si sunt convins ca piata este plina de pacaleli, care sa tina nu la 100 000 de pagini ... ci poate la 100.
As vrea sa am si eu un ciss , dar care sa fie cu adevarat functional.
Am avut o experienta trista cu cartuse compatibile reincarcabile care am impartasiot-o intr-unul din posturile de mai sus.
Pot sa va spun ca in urma folosirii cartuselor cu pricina, imprimanta nu mai a vrut sa scoata culoarea rosie...nici chiar dupa ce i-am pus cartusele originale... asa ca acum am o a doua imprimanta, toate acestea fiind zise ca o continuare a "experientei " mele . In spiritul celor spuse, as vrea sa-i rog pe cei care stiu cum pot sa intru in posesia unui ciss cu adevarat performant sa ne spuna. Eu as putea sa spun de unde am luat cartusele cu pricina, dar as fi acuzat de publicitate negativa; si ca un element in plus pot sa va spun ca nici nu am primit factura impreuna cu produsele, asta dand o nota in plus cu privire la calitatea serviciilor si produselor magazinului online respectiv. Va multumesc si ii rog inca o data pe cei care stiu cum se poate face rost de un ciss adevarat sa ne spuna si noua.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate