Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

HP Officejet Pro K5400

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#1
cr1st1an

cr1st1an

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 06.04.2006
Ce parere aveti de HP Officejet Pro K5400
Am auzit ca la noua generatie de officejet-uri de la HP cartusele tin mai mult.
M-ar interesa detaliul asta.
Poate cineva sa confirme treaba asta?

#2
fiordm

fiordm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 24.02.2007

View Postcr1st1an, on Apr 9 2008, 18:41, said:

Ce parere aveti de HP Officejet Pro K5400
Am auzit ca la noua generatie de officejet-uri de la HP cartusele tin mai mult.
M-ar interesa detaliul asta.
Poate cineva sa confirme treaba asta?

Imprimanta scrie cu cartușe mai mari. Tipul de cartușe cu care este echipată imprimanta au capacități mai mari: no. 88 pentru culori are 28 ml. ( dar sînt și capacități opționale de 69 ml), pentru cartușul negru se întînlesc curent capacități de 69 ml. Cartușele respective sînt de fapt rezerve deoarece capetele de printare sînt în imprimantă și se schimbă periodic.  Tipul acesta de cartușe nu sînt  noi. Se întînlesc pe piață de mai mulți ani. Imprimantele sînt întînlite mai puțin în exploatare deoarece sînt scumpe și profesionale și nu oricine și le permite.
Numai bine.

Edited by fiordm, 09 April 2008 - 21:39.


#3
cr1st1an

cr1st1an

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 06.04.2006
M-ar mai interesa si calitatea printarii.
Rog pe cine are asa ceva sa-mi spuna.
As cumpara-o cu scopul printarii copertilor pentru DVD.
Daca se poate as vrea si ceva comparatii cu pixma in privinta calitatii si cam cate nr de pagini se pot scoate cu un cartus.
Sau ceva linkuri unde pot vedea asta,

Edited by cr1st1an, 09 April 2008 - 21:54.


#4
fiordm

fiordm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 24.02.2007
Este o imprimantă profesională. Printează foarte bine. Despre printarea CD-uri nu am văzut-o la lucru. Dar pentru asta mi se pare cam scumpă. În cazul acesta încearcă o Pixma sau un HP special pentru inscipționare CD-uri. Cît printează un cartuș uită-te pe http://florentin-refill.blogspot.com
Numai bine.

#5
cr1st1an

cr1st1an

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 06.04.2006

View Postfiordm, on Apr 9 2008, 23:02, said:

Este o imprimantă profesională. Printează foarte bine. Despre printarea CD-uri nu am văzut-o la lucru. Dar pentru asta mi se pare cam scumpă. În cazul acesta încearcă o Pixma sau un HP special pentru inscipționare CD-uri. Cît printează un cartuș uită-te pe http://florentin-refill.blogspot.com
Numai bine.
Nu vreau sa printez pe cd.
Vreau sa printez pe coli de hartie coperti pt DVD.
De altfel cred ca nici nu are tavita pt printarea pe CD.

#6
fiordm

fiordm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 24.02.2007

View Postcr1st1an, on Apr 10 2008, 15:51, said:

Nu vreau sa printez pe cd.
Vreau sa printez pe coli de hartie coperti pt DVD.
De altfel cred ca nici nu are tavita pt printarea pe CD.

E-n regulă atunci. Seria K este o serie modernă. Dar ai grijă ce grosime de hîrtie sau carton pe care o bagi în ea. Chiar dacă în prospect scrie că o să printeze pe hîrtie (carton) de 250grame / mertul p. Nu te încrede că nu prea trage și la manipularea ei ai mare grijă că dacă se blochează hîrtia să o tragi ușor, mi se pare că are în spate o trapă specială pentru scoatere hîrtiei prinse. Altfel poți rupe pinfingerii, niște pîrghii minuscule care aruncă hîrtia din imprimantă după printare.
Numai bine.

#7
cr1st1an

cr1st1an

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 06.04.2006
M-am hotarat asupra acestei imprimante.
Astazi merg sa o iau.
Mai am inca o intrebare:
Stiu ca toate imprimantele vin cu cartuse mai mici (sau cartuse normale care au putina cerneala in ele?).
Se poate face refill la cartusele cu care vine imprimanta?
Sau trebuie sa iau alte cartuse.

#8
cr1st1an

cr1st1an

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 06.04.2006
Super ok imprimanta.
O recomand.
Dar am o problema.
De fiecare data dupa ce scot ceva mai scoate imprimanta cate o foaie pe care face teste sau aliniaza capurile de printare sau nu stiu ce. (Imi imprima tot felul de limii si patratele)
Dar probabil ca e o chestie din setari pe care eu nu am gasit-o inca.
S-a mai intamplat cuiva?
Daca stiti spuneti-mi si mie ce trebuie sa fac.

#9
valetin

valetin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 23.08.2007
Am achizitionat de curand aceasta imprimanta datorita capacitatii mari de listare (viteza, ciclu lunar, calitate photo ok) . Sincer ma intereseaza instalarea unui sistem CISS. Imi poate spune cineva ceva despre functionarea sa cu ciss?  Mai mult ma intereseaza daca cerneala compatibila va afecta capetele de printare. Oricum voi instala acest ciss.

#10
fiordm

fiordm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 24.02.2007

View Postcr1st1an, on Apr 24 2008, 08:45, said:

Super ok imprimanta.
O recomand.
Dar am o problema.
De fiecare data dupa ce scot ceva mai scoate imprimanta cate o foaie pe care face teste sau aliniaza capurile de printare sau nu stiu ce. (Imi imprima tot felul de limii si patratele)
Dar probabil ca e o chestie din setari pe care eu nu am gasit-o inca.
S-a mai intamplat cuiva?
Daca stiti spuneti-mi si mie ce trebuie sa fac.

Nu știu de ce scoate așa. Dar cînd ai instalat cartușele le-ai aliniat ? În mod normal, imprimantele din generațiile mai vechi, la instalarea cartușului cu cerbneală își aliniau (calibrau) automat cartușul. Dăi o aliniere îninte de o printare și în mod normal nu ar trebui să mai facă așa ceva la finalul sesiunii de printare. Nu+i în regulă. Mai urmărește+o.
Numai bine.

View Postvaletin, on May 30 2008, 14:39, said:

Am achizitionat de curand aceasta imprimanta datorita capacitatii mari de listare (viteza, ciclu lunar, calitate photo ok) . Sincer ma intereseaza instalarea unui sistem CISS. Imi poate spune cineva ceva despre functionarea sa cu ciss?  Mai mult ma intereseaza daca cerneala compatibila va afecta capetele de printare. Oricum voi instala acest ciss.

  Sistemul CISS nu prea a prins la noi deocamdată. Încearcă pe la Producton (scuze, dar nu am fost atent din ce oraș ești), dacă nu ești din București este mai dificil. Dar nici la Producton nu prea am văzut așa ceva și nici la Toko, dar nu m-am uitat express și nici nu am întrebat.
  Numai bine.

#11
valetin

valetin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 23.08.2007
[size=1] Sistemul CISS nu prea a prins la noi deocamdată. Încearcă pe la Producton (scuze, dar nu am fost atent din ce oraș ești), dacă nu ești din București este mai dificil. Dar nici la Producton nu prea am văzut așa ceva și nici la Toko, dar nu m-am uitat express și nici nu am întrebat.
  Numai bine.
[/quote][/size][font="Arial"][/font
]

Sistemul ciss este comandat la mama lui , si nu am comandat doar unul ci doua (pt k5400) si unul pt epson.
Inca nu am finalizat comanda pt ca este posibil sa mai suplimentez . Sunt un mare consumator de printuri si imprimante. Deci sistemul ciss este cel mai adecvat pt mine si nu vreau sa platesc pretul ce mi se propune in romania. Prin urmare , le-am comandat la un producator in afara europei.  B) unde am obtinut un pret mult mai bun, desi transportul este destul de important in costul total. Oricum, acest cost este mult mai mic decat daca as cumpara din romania aceste 3 sisteme ciss si cerneala pt ele.

#12
cr1st1an

cr1st1an

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 06.04.2006

View Postvaletin, on Jun 3 2008, 09:17, said:

Sistemul CISS nu prea a prins la noi deocamdată. Încearcă pe la Producton (scuze, dar nu am fost atent din ce oraș ești), dacă nu ești din București este mai dificil. Dar nici la Producton nu prea am văzut așa ceva și nici la Toko, dar nu m-am uitat express și nici nu am întrebat.
  Numai bine.
[font="Arial"][/font
]

Sistemul ciss este comandat la mama lui , si nu am comandat doar unul ci doua (pt k5400) si unul pt epson.
Inca nu am finalizat comanda pt ca este posibil sa mai suplimentez . Sunt un mare consumator de printuri si imprimante. Deci sistemul ciss este cel mai adecvat pt mine si nu vreau sa platesc pretul ce mi se propune in romania. Prin urmare , le-am comandat la un producator in afara europei.  B) unde am obtinut un pret mult mai bun, desi transportul este destul de important in costul total. Oricum, acest cost este mult mai mic decat daca as cumpara din romania aceste 3 sisteme ciss si cerneala pt ele.

Spune-mi si mie te rog ce inseamna acest ciss.

#13
valetin

valetin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 23.08.2007
ciss = continous ink sistem

Attached Files

  • Attached File  Ciss.gif   27.32K   79 downloads


#14
trandafirrrosu

trandafirrrosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.07.2007
Vreau sa va impartasesc experienta mea cu cartusele refilabile hp88
Am vrut sa imi inzestrez imprimanta cu cartuse mari, transparente, usor de refillat...
Am dat comanda pe net si le-am primit prompt.
Prima impresie a fost neplacuta... unul dintre cartuse cursese in pachet... nu era lipit bine.
Alt amanunt care m-a socat la prima vedere... cine a vazut cartuse hp 88 a remarcat poate existenta unei pompite care permite impingerea cernelii in capetele de printare... surpriza, noile cartuse nu aveau nicio pompita... locul era liber...
Am instalat cartusele...  si intr-adevar cel care cursese in pachet curgea incet si in imprimanta...  bineinteles ca l-am scos, nu am astepatat sa faca inundatie si am pus vechiul cartus reumplut.
La inceput parea sa fie ok, imprimanta functiona, dar dupa putin timp una din culori nu mai era printata... nu am avut ce sa fac, am instalat vechile cartuse originale hp pe care le-am reumplut si imprimanta functioneaza bine... riscam sa se arda si capetele de printare in urma lipsei cernelii sau a alimentarii defectuoase.
Ma multumesc cu cartusele originale... mai mici dar mai sigure.

Asta este... nu stiu daca a mai patit cineva asa ceva sau este un caz izolat... m-as bucura sa primesc raspunsuri... oricum sunt destul de trist in urma banilor pe care i-am pierdut cumparand niste cartuse care stau in cutie acum.

#15
valetin

valetin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 23.08.2007
Va impartasesc eu din experienta utilizarii imprimantei K5400 cu CISS. Pana acum excelent. S-a montat simplu si listeaza bine  atat alb negru cat si color.
Trandafirrosu nu contest ca ai patit ceea ce povestesti, dar ... ai un ton de angajat HP Romania.
Voi reveni in timp cu impresii de utilizare K5400 CU CISS.

Edited by valetin, 21 October 2008 - 13:21.


#16
valetin

valetin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 23.08.2007
Deloc offtopic

http://forum.softped...=0#entry5457575

#17
valetin

valetin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 23.08.2007
Salutari la toata lumea!
Revin cu ceva comentarii legate de utilizarea HP K5400 dotata cu CISS:
Se comporta foarte bine si listeaza excelent. s-au autoresetat mai greu decat anticipam eu , dar, a mers.
Trebuie sa fac mentiunea ca este prima imprimanta care ma multumeste la toate capitolele:
-viteza de listare,
-calitatea listarii (atat documente cat si photo),
-"comportament general"

Aseara am listat "lejer" 400 pagini . o coala a fost agatata si mototolita dar era deja indoita in pachet.
Listarea a durat foarte putin. Este o imprimanta "energica" .
Daca va doriti aceste calitati la o imprimanta. k5400 poate fi o alegere foarte buna.

#18
fiordm

fiordm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 24.02.2007

View Posttrandafirrrosu, on Aug 14 2008, 17:06, said:

Vreau sa va impartasesc experienta mea cu cartusele refilabile hp88
Am vrut sa imi inzestrez imprimanta cu cartuse mari, transparente, usor de refillat...
Am dat comanda pe net si le-am primit prompt.
Prima impresie a fost neplacuta... unul dintre cartuse cursese in pachet... nu era lipit bine.
Alt amanunt care m-a socat la prima vedere... cine a vazut cartuse hp 88 a remarcat poate existenta unei pompite care permite impingerea cernelii in capetele de printare... surpriza, noile cartuse nu aveau nicio pompita... locul era liber...
Am instalat cartusele...  si intr-adevar cel care cursese in pachet curgea incet si in imprimanta...  bineinteles ca l-am scos, nu am astepatat sa faca inundatie si am pus vechiul cartus reumplut.
La inceput parea sa fie ok, imprimanta functiona, dar dupa putin timp una din culori nu mai era printata... nu am avut ce sa fac, am instalat vechile cartuse originale hp pe care le-am reumplut si imprimanta functioneaza bine... riscam sa se arda si capetele de printare in urma lipsei cernelii sau a alimentarii defectuoase.
Ma multumesc cu cartusele originale... mai mici dar mai sigure.

Asta este... nu stiu daca a mai patit cineva asa ceva sau este un caz izolat... m-as bucura sa primesc raspunsuri... oricum sunt destul de trist in urma banilor pe care i-am pierdut cumparand niste cartuse care stau in cutie acum.

Acum mai depinde și de calitatea cartușelor compatibile. Sînt cartușe și cartușe, ca în orice domeniu din viață. Ce ? dacă acum mănînci carne cu dioxină, că tot este la modă zilele acestea, devii vegetarian ? În general cartușele acestea, C10,11 (C4844 etc) sau C88 (C9385 etc) sînt robuste și au capacități mari. Numai la reîncărcarea trebuie făcută cu o foarte mare atenție deoarece la cartușeșe originale de HP, spațiul de înmagazinare al cernelei este foarte sensibil, deoarece este un săculeț de staniol. Deci atenție cum se introduce seringa !
Numai bine.

Edited by fiordm, 10 December 2008 - 08:16.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate