Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Iran

- - - - -
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#91
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postmaz_max, on May 9 2009, 16:11, said:

Daca ai si vrei sa pui te rog ceva poze si in legatura cu ultimul aspect pe care l-ai tratat..

Attached Files



#92
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007
De la Grand Satan la afise electorale....

Attached Files



#93
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
Imperatore, intrebarea mea e egata de mancare. am un prieten iranian care e foarte mandru ca e persan si nu arab (nimic neobisnuit in asta) si care-mi zice ca mancarea lor nu prea are treaba cu mancarea arabeasca. cele doua bucatarii se deosebesc semnificativ, iar in iran gasesti de obicei alta mancare decat in restul tarilor musulmane. spre rusinea mea, inca n-am ajuns la restaurantul iranian din bucuresti (mi-a fost recomandat ca fiind foarte bun). are dreptate omu'? voi acolo ce-ati mancat?

#94
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

View PostDeathRipple, on May 10 2009, 14:06, said:

la restaurantul iranian din bucuresti (mi-a fost recomandat ca fiind foarte bun). are dreptate omu'? voi acolo ce-ati mancat?

Eu stiam ca sunt 2. Pars pe Bl. Al. Cuza si Capitan pe lagna fostul sediu Connex.
Am fost la ambele, dar mancarea la Pars era mai buna. Cotletul de berbecut - o nebunie. Desertul traditional (un fel de jeleu cu apa de roze.....greu digerabil, avea gust de dentist)

#95
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostDeathRipple, on May 10 2009, 13:06, said:

Imperatore, intrebarea mea e egata de mancare. am un prieten iranian care e foarte mandru ca e persan si nu arab (nimic neobisnuit in asta) si care-mi zice ca mancarea lor nu prea are treaba cu mancarea arabeasca. cele doua bucatarii se deosebesc semnificativ, iar in iran gasesti de obicei alta mancare decat in restul tarilor musulmane. spre rusinea mea, inca n-am ajuns la restaurantul iranian din bucuresti (mi-a fost recomandat ca fiind foarte bun). are dreptate omu'? voi acolo ce-ati mancat?
Nu pot spune ca excursia a fost un deliciu culinar... In primul rand nu exista prea multe restaurante in Iran - imensa majoritate a oamenilor mananca acasa, iar daca vor sa manance in oras, de fapt isi iau mancare de acasa si se duc la un picnic in parc. Cum nu prea sunt nici prea multi turisti straini, numarul restaurantelor este mult mai mic decat in oricare alte parti.
Asta nu inseamna ca am facut foamea. departe de mine. Principalele lucruri care le mancai la restaurant era kabab (de obicei de pui sau miel, mai rar de vaca) care e de fapt un soi de carne la gratar cu o tona de orez. In rest, nimic de semnalat in mod deosebit. Intr-adevar mancarea iraniana (ie kababul) se deosebeste clar de mancarea arabeasca. Extrem de multe fast food-uri: pizza, hambrugeri, hot dog, inghetata la cornet.

#96
landreau

landreau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 28.10.2008

View PostImperator, on May 9 2009, 14:09, said:

In sfarsit, weekend... timp de scris (nu prea mult insa...).
Deci, cum e Iranul ? Pai, in primul rand sa spun ca este mult mai modern si mult mai dezvoltat decat multi ne inchipuim (mai ales daca ai fost in tari precum Egipt). In extrem de multe locuri din tara (orase, vorbind), pare cu adevarat Europa. Este mult mai curat decat in lumea araba, treficul este insa la fel de haotic, poate chiar mai haotic.
Toata lumea a scris sau a spus ca principala experienta din Iran este legata de oameni. E adevarat - sunt probabil unii dintre cei mai ospitalieri si civilizati de pe planeta. Am primit numeroase invitatii sa impartim picnicurile cu ei, sa ne duca de colo colo prin oras pana la a ne plati biletele de autobuz de la Teheran la Kashan.
Cam ce am facut si vazut.


Cam astea... o sa mai pun poze si poate mai scriu cate ceva
  
  Am avut clar pareri diferite despre Esfahan si Shiraz. Dar poate d-asta e frumos sa calatoresti, trairile si senzatiile pot fi doar subiective. In Yazd ai stat la  Silk Road ? Ai incercat carnea de camila?
   Sincer ,citind ce-ai scris , mi s-a facut dor de augustul fierbinte in care am vizitat Iranul. Mai multe povestim duminica.

#97
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postlandreau, on May 11 2009, 15:53, said:

Am avut clar pareri diferite despre Esfahan si Shiraz. Dar poate d-asta e frumos sa calatoresti, trairile si senzatiile pot fi doar subiective. In Yazd ai stat la  Silk Road ? Ai incercat carnea de camila?
   Sincer ,citind ce-ai scris , mi s-a facut dor de augustul fierbinte in care am vizitat Iranul. Mai multe povestim duminica.
Da, am stat la Silk Road si am mancat si camila... mai mancasem daca nu ma insel in Tunisia... Augustul fierbinte... he, he, pe mine m-a plouat in desert la Yazd :) Si am vazut si curcubeul  :lol: See you Sunday.

#98
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View PostImperator, on 11th May 2009, 18:40, said:

Da, am stat la Silk Road si am mancat si camila... mai mancasem daca nu ma insel in Tunisia... Augustul fierbinte... he, he, pe mine m-a plouat in desert la Yazd :) Si am vazut si curcubeul  :lol: See you Sunday.
Oare se produce "Marea invamaseala" si in Iran?

#99
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostPitzifelnic, on 14th June 2009, 09:08, said:

Oare se produce "Marea invamaseala" si in Iran?
Nu stiu... dar e un inceput. Oricum Ahmedinajad cred ca a castigat pe bune... in aprilie aproape oricine cu care am discutat spunea ca Ahmedinajad va castiga. Multi spuneau ca nu se vor duce sa voteze pentru ca nu candideaza fostul presedinte reformator Khatami, dar probabil campania electorala i-a atras pe multi khatamisti sa-l voteze pe Mousavi. De vazut.... evntuale turbulente vor lovi in mod incontestabil si in conducere de mullahi, nu numai in Ahmedinejad.

#100
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009
Pai da, Khatami inteleg ca s-a retras tocmai ca sa-l sprijine pe Mousavi. Dar nu le-a iesit... Ahmadinejad asta pare insa sa fie din aceeasi liga cu Chavez din Venezuela: gura mare, agita spiritele, populist. Eu incepusem sa cred ca chiar a masluit ceva, dar daca tu zici c-ai vorbit cu oamenii si ca ar fi pe bune...

Edited by Pitzifelnic, 14 June 2009 - 08:53.


#101
landreau

landreau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 28.10.2008

View PostImperator, on 14th June 2009, 09:33, said:

Nu stiu... dar e un inceput. Oricum Ahmedinajad cred ca a castigat pe bune... in aprilie aproape oricine cu care am discutat spunea ca Ahmedinajad va castiga. Multi spuneau ca nu se vor duce sa voteze pentru ca nu candideaza fostul presedinte reformator Khatami, dar probabil campania electorala i-a atras pe multi khatamisti sa-l voteze pe Mousavi. De vazut.... evntuale turbulente vor lovi in mod incontestabil si in conducere de mullahi, nu numai in Ahmedinejad.

Imperator nu ca ai avut noroc ca ai fost cu 2 luni mai devreme?
Am un prieten in Teheran care nu raspunde pe mail si nici macar pe telefon. Asa ca situatia nu e chiar asa de calma. Poate procedeaza ca tovarasul Voronin si blocheaza comunicatiile .

#102
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postlandreau, on 16th June 2009, 15:55, said:

Imperator nu ca ai avut noroc ca ai fost cu 2 luni mai devreme?
Am un prieten in Teheran care nu raspunde pe mail si nici macar pe telefon. Asa ca situatia nu e chiar asa de calma. Poate procedeaza ca tovarasul Voronin si blocheaza comunicatiile .
Pai m-am planificat sa merg inainte de campanie electorala si alegeri :) Miroseam ceva...

#103
worldtraveller

worldtraveller

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.12.2006
Imi pare rau ca nu am vazut discutia in timp real ca sa adaug o informatie. Romania e pe lista tarilor care pot sa isi ia visa upon arrival. Deci daca calatoriti in Iran si intrati prin unul din aeropoartele internationale se poate folosi aceasta obtiune. Am luat o data viza asa in 2008 in Teheran si de doua ori in Mashad in 2009. E bine de verificat insa la ambasada din Bucuresti inainte. In timpul tulburarilor de dupa alegerile din vara 2009 pentru vreo cateva saptamani programul a fost suspendat. Asta nu oficial ci doar in practica. Am avut niste prieteni nemti nemti respectivi olandezi carora le-a fost refuzata imbarcarea din FRA cu un zbor Gulf Air, asta prin iulie. In septembrie am zburat cu Turkish din IStambul in Mashad, dar mi-am luat viza din Bucuresti ca sa fiu sigur dar la aterizare erau cativa europeni care n-au avut probleme la imbarcare si ce si-au luat viza la aterizare.

Eu cand calatoresc in Iran inchiriez masina cu sofer pentru un drum de 250km pe care il fac de fiecare data (din Mashad pana la granita cu Afganistanul) ma costa de fiecare data 35$.
Zborurile interne sunt foarte ieftine, in comparatie cu tarile din jur Iranul pare european.
Nu stiu daca mai e vreo alta tara care are o imagine mai distorsionata in exterior decat Iranul.

#104
bucharest72

bucharest72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 25.02.2009
Salut tuturor...Sunt in Iran de 5 ani,venit cu serviciul,locuiesc in Teheran,am un apartament inchiriat...Tara are zone superbe,am vazut Iranul de la cap la coada..Esfahan,Qom(orasul sfant),Qazvin,Shiraz,Karaj,Babol,Marea Caspica,Bandar Abbas(langa Golful Persic),,Mashad(langa granita cu Afghanistan),Yazd,etc...Restaurante se gasesc peste tot,mai ales in orasele mari gasesti o groaza,chiar si cu specific,chineyesti,libaneze,vietnamese,armene,chiar si cu specific italian....Din pacate,acum se intra in tara doar cu viza,pe baya de invitatie,masura introdusa dupa evenimentele de anul trecut....Sunt un popor foarte ospitalier,mai ales daca oamenii te vad de mai multe ori pe la ei si incep sa te stie din vedere,esti ca unul de al lor...Mancarea lor este bazata pe orez in principal....Cei pasionati de aceasta lume,merita sa faca o vizita aici,ajungi o data in viata in zone ca acestea....

#105
codrin77

codrin77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 31.01.2010
Buna tuturor,
am fost si eu vara trecuta (2009) in Iran, si ca de obicei, fara agentie. Am fost 17 zile pe un traseu care a cuprins:
Teheran, Tabriz+Kandovan, Zanjan (cu Suleymainieh si Takh-e Soleyman), Qazvin, Kermanshah, Andimeshk, Ahwaz, Esfahan, Yazd, Shiraz, Teheran.
Am mers mai mult prin zona de vest, fiindca voi reveni cu siguranta (au ramas desigur, Meshad, Kashan, Qom, Bom, si atatea altele inca nevazute).
Totusi, asa cum a fost, a fost nemaipomenit de frumos. Si DA, am fost si pe la SilkRoad Hotel in Yazd, doar ca sa mancam insa, dar ni s-a vorbit de romanii care au trecut pe acolo. Oricum, Yazd ramane unul dintre orasele preferate: aspru, minimalist, dar plin de semnificatii zoroastriene. Am preferat sa stam la un alt hotel in cadrul bazarului, un han de vreo 200 de ani pe care il recomand cu placere.
Iranul mi s-a parut (si acum dupa ce am fost si in Siria, Iordania, Liban - nu am mai zis de Turcia in partea estica) remarcabil. Mi-e dor de el de multe ori si m-as reintoarce oricand. Oameni deosebiti, ospitalieri, extrem de safe, preturi ok, istorie covarsitoare si transporturi pe care le-am regretat in tarile arabe. Dar oamenii au fost cei de care m-am legat, oameni cu care am ramas prieteni si cu care corespondam si acum (chiar daca la ei multe lucruri de pe internet sunt filtrate).
Daca ar fi un top 5 personal al locurilor as zice asa: Takh-e Soleyman (e un loc de pelerinaj zoroastrian intr-un cadru natural extrem de frumos), Esfahan (cu toate), Yazd (mai ales m-au impresionat turnurile tacerii si templele zoroastriene local si cel de la Chak-Chak), Persepolis si celelalte situri alaturate, Zigguratul de la Choqqa Zanbil (langa Ahwaz).
Au fost cu siguranta si alte locuri frumoase. Zenjan de exemplu, si imprejurimile, Qazvin si imprejurimile sunt iarasi niste locuri minunate. Nu mai vorbesc de trecerea muntilor, intre Ahwaz si Esfahan.
Una peste alta, cu toate inconvenientele mai ales pentru femei, Iran ramane un loc deosebit si pot sta la dispozitia celor care vor un sfat de calatorie.
Asa cum am spus, nu merg cu agentii, imi pregatesc de dinainte calatoria (in sensul achizitionarii ghidului Lonely Planet al tarii, de pe Amazon si chiar a invatarii unui set minimal de cuvinte pentru a te descurca cu localnicii). Am invatat farsi cat sa stiu sa zic lucrurile principale (am utilizat un curs audio pe care l-am gasit pe internet - va recomand cursul Pimsleur) si a fost extrem de apreciat. De altfel a fost si un motiv pentru care costurile s-au redus pe baza de simpatie :) Localnicii au apreciat ca am facut un efort sa stiu 3 vorbe in limba lor si asta a daramat multe bariere artificiale legate de limba engleza si semnificatia ei prin aceste locuri (de altfel si in tarile arabe Siria, Liban, Iordania ... am sesizat ca mai bine vorbesti in franceza)

#106
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postcodrin77, on 1st February 2010, 08:18, said:

Buna tuturor,
am fost si eu vara trecuta (2009) in Iran, si ca de obicei, fara agentie. Am fost 17 zile pe un traseu care a cuprins:
Teheran, Tabriz+Kandovan, Zanjan (cu Suleymainieh si Takh-e Soleyman), Qazvin, Kermanshah, Andimeshk, Ahwaz, Esfahan, Yazd, Shiraz, Teheran.
Am mers mai mult prin zona de vest, fiindca voi reveni cu siguranta (au ramas desigur, Meshad, Kashan, Qom, Bom, si atatea altele inca nevazute).
Totusi, asa cum a fost, a fost nemaipomenit de frumos. Si DA, am fost si pe la SilkRoad Hotel in Yazd, doar ca sa mancam insa, dar ni s-a vorbit de romanii care au trecut pe acolo. Oricum, Yazd ramane unul dintre orasele preferate: aspru, minimalist, dar plin de semnificatii zoroastriene. Am preferat sa stam la un alt hotel in cadrul bazarului, un han de vreo 200 de ani pe care il recomand cu placere.
Iranul mi s-a parut (si acum dupa ce am fost si in Siria, Iordania, Liban - nu am mai zis de Turcia in partea estica) remarcabil. Mi-e dor de el de multe ori si m-as reintoarce oricand. Oameni deosebiti, ospitalieri, extrem de safe, preturi ok, istorie covarsitoare si transporturi pe care le-am regretat in tarile arabe. Dar oamenii au fost cei de care m-am legat, oameni cu care am ramas prieteni si cu care corespondam si acum (chiar daca la ei multe lucruri de pe internet sunt filtrate).
Daca ar fi un top 5 personal al locurilor as zice asa: Takh-e Soleyman (e un loc de pelerinaj zoroastrian intr-un cadru natural extrem de frumos), Esfahan (cu toate), Yazd (mai ales m-au impresionat turnurile tacerii si templele zoroastriene local si cel de la Chak-Chak), Persepolis si celelalte situri alaturate, Zigguratul de la Choqqa Zanbil (langa Ahwaz).
Au fost cu siguranta si alte locuri frumoase. Zenjan de exemplu, si imprejurimile, Qazvin si imprejurimile sunt iarasi niste locuri minunate. Nu mai vorbesc de trecerea muntilor, intre Ahwaz si Esfahan.
Una peste alta, cu toate inconvenientele mai ales pentru femei, Iran ramane un loc deosebit si pot sta la dispozitia celor care vor un sfat de calatorie.
Asa cum am spus, nu merg cu agentii, imi pregatesc de dinainte calatoria (in sensul achizitionarii ghidului Lonely Planet al tarii, de pe Amazon si chiar a invatarii unui set minimal de cuvinte pentru a te descurca cu localnicii). Am invatat farsi cat sa stiu sa zic lucrurile principale (am utilizat un curs audio pe care l-am gasit pe internet - va recomand cursul Pimsleur) si a fost extrem de apreciat. De altfel a fost si un motiv pentru care costurile s-au redus pe baza de simpatie :) Localnicii au apreciat ca am facut un efort sa stiu 3 vorbe in limba lor si asta a daramat multe bariere artificiale legate de limba engleza si semnificatia ei prin aceste locuri (de altfel si in tarile arabe Siria, Liban, Iordania ... am sesizat ca mai bine vorbesti in franceza)
Sper ca cei de la Silk Road din Yazd nu ne-au vorbit de rau :) Si sunt de acord intru totul ce spui... si eu sper sa revin pentru a ma duce si spre Mashad si Bam... Am fost in Kashan, e dragut

#107
codrin77

codrin77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 31.01.2010

View PostKhmerul, on 10th May 2009, 19:25, said:

Eu stiam ca sunt 2. Pars pe Bl. Al. Cuza si Capitan pe lagna fostul sediu Connex.
Am fost la ambele, dar mancarea la Pars era mai buna. Cotletul de berbecut - o nebunie. Desertul traditional (un fel de jeleu cu apa de roze.....greu digerabil, avea gust de dentist)

Capitan nu mai e de mult pe Nerva Traian ... si e sirian, nu iranian :) S-a mutat pe Splaiul Independentei intre Timpuri Noi si Mihai Bravu, dupa universitatea Dimitrie Cantemir. Deci, mancare arabeasca.
Exista un retaurant Persia, exact langa Timpuri Noi, dar nu mai e ce a fost...
Cat despre Pars, e ok (dar e pe Fainari, care da in Mosilor). Am vorbit cu patronul chiar inainte de a merge in Iran (am vrut sa imi testez si limba cu ocazia asta, desi stie si romaneste foarte bine) -- de la el am invatat o multime de tips and tricks in legatura cu Iran, el m-a convins sa merg si in partea de vest. Apropos, pe Mosilor e si un magazin mic iranian unde gasesti tot felul de lucruri cu care poti sa recreezi mancarea din tara de origine. Recomand cu caldura.
Alte restaurante iraniene nu stiu in Bucuresti desi se pare ca au mai fost.
Cat despre arabesti... chiar stiu cateva foarte bune, nu neaparat de fitza (Capitan de mai sus e unul dintre ele)

Cele de mai sus nu sunt neaparat on topic, dar... pentru cei care iubesc zona Middle East, restaurantele de profil sunt si o retraire a unor stari gasite prin calatorii.

Edited by codrin77, 01 February 2010 - 10:24.


#108
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostSophistiKat, on 3rd October 2010, 14:59, said:

Hai ca asta-i o tâmpenie gigantica...tu compari Londra/Madrid cu IRAN ?  :death:
Absolut de acord. Cum sa compari niste orase in care au murit sute de oameni in atacuri foarte bine organizate prin metrouri si care zilele astea sunt pe lista Departamentului de Stat pentru cele mai periculoase locuri de pe planeta (cod rosu de pericol terorist:) cu Iranul unde este extrem de safe !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate