Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Iran

- - - - -
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#55
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postcarpatic, on Feb 19 2009, 07:31, said:

Am zburat la Marrakech iar de acolo pe uscat, prin Sahara Occidentala si Mauritania, am luat viza de Mali in Nouakchott (dureaza 5 minute, 2 poze si 20 euro), viza de Senegal poti lua tot din NKT dar dureaza 2-3 zile. Daca zbori prin Paris, poti lua viza de Mali de acolo. Am zburat inapoi din Bamako cu Air Algerie la Londra. Nu am zburat cu Afriqiyah dar la cum a fost cu algerienii, presupun a nici libienii nu-s departe - intarzieri mari si nejustificate, dezorganizare crasa. Daca te misti din vreme, probabil gasesti oferte bune si cu Air France.
Prin NKT nu o sa trec, vreau sa zbor spre Mali (sau Senegal)... Din Romania, nu se poate lua viza ? Sau pe aeroport ? Oricum o sa arunc un mail la ambasada noastra din Dakar, poate ma lamuresc ei. Aparent ar exista un consulat onorific senegalez in Bucuresti, dar nu raspunde nimeni la telefonul ala...

#56
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postlandreau, on Nov 19 2008, 04:22, said:

Vad ca nu mai e nimeni interesat de Iran.  Hai pe scurt cateva vorbe:
  - cu viza nu sunt probleme. Te duci la ambasada completezi un formular banal in engleza , un consul iti pune niste intrebari formale si apoi dureaza cam o saptamana pana sa-ti returneze pasaportul cu o viza "spectaculoasa"  (mai costa 70 de euro taxa)
   -Tara mi s-a parut foarte safe comparativ cu Kurdistanul turcesc unde am prins si cateva perchezitii cu arma in mana ale armatei otomane. Si cand am zis sigura m-am referit inclusiv la femei(in afara de obligatia de a purta batic plus mainile si picioarele acoperite totul este ok - am fost cu prietena)
   -destul de putini vorbitori de enleza dar totusi exista in special in principalele centre universitare
   -corect chiar nu gasesti cafea in Iran , doar nescafe
   -am vazut Tabriz , Esfahan, Shiraz(Persepolis) , Yazd si Teheran putin. Recomandari calduroase pt Yazd oaza in desert, oras fundamentalist dar poate cel mai obisnuit cu turistii, old townul-al 2 lea ca vechime din lume protejat Unesco. Ceva de basm si recomand ca si Lonely Planetu Silk Road Hotel (fost caravanserai) cu o spectaculoasa gradina interioara , iar camerele pastrand aerul povestilor orientale
   -In rest eu la Esfahan si Teheran am stat la prieteni persani facuti pe timpul calatoriei. Din punctul asta de vedere a fost poate cea mai impresionanta parte a calatoriei-Faptul ca am descoperit OAMENI.
   - am uitat : fara carduri si preferabil euro datorita diferentei de curs Ex 1 euro =1.6$ in august 2008 peste cursul mondial
preturile o idee mai mari decat cele date de lonely planet
  transport autocarele asemanatoare cu cele din Turcia cu avantaj ca persanii parca se mai spala
  Mancarea ok chiar daca nu foarte variata- pt cine ajunge in yazd recomand carnea de camila(delicioasa)
Si sa nu uit: Foarte frumoase femeile(bineinteles cele emancipate nu vrajitoarele batrane cu vesnicul chador negru.
   Daca doriti detalii sau alte informatii pot completa.
Nu stiu de ce a mers asa relaxat la ambasada la tine. Ai avut invitatie ? Pe mine m-au aburit cu invitatia, apoi au zis ca mi-o dau intr-o saptamana, apoi ca daca am un reference number mi-o da intr-o zi. Asta a fost luni. Am fost azi (vineri) sa-i mai intreb de sanatate, cum m-au vazut mi-au zis ca mi-o da saptamana viitoare. I-am spus ca prietena mea trebuie sa plece marti in Turcia in delegatie si ii da pasaportul si consulul mi-a zis ca sigur mi-o da luni... E distractia obisnuita cu birocratia de la est de Bosfor sau chiar trebuie sa fac rost de o invitatie ?

#57
carpatic

carpatic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 22.01.2006
Iranienii sunt oameni extraordinari, dar sa nu crezi ce-ti spun si mai ales promit oficialitatile, la orice nivel. Ei au diplomatia in sange, o diplomatie de un tip cu care noi suntem mai putin obisnuiti - totul va fi bine, totul se va face, stai linistit, dar daca nu se face se gaseste o scuza intotdeauna. De obicei se feresc de "complicatii", deci de obicei ce se promite nu se face, sau se face altfel decat te asteptai. Iar birocratia e o arta rafinata, ar fi bine sa nu ai nevoie sa obtii o hartie de la ceva institutie acolo. O spun din experienta, dar nu dau amanunte, cazul meu concret nu e relevant pt situatia de fata.
Nu cred ca ai nevoie de invitatie, ci de sange rece si persuasiune. Si de o poveste, le plac povestile foarte mult, si sa le spuna si sa le asculte. Spune-le ca te fascineaza Iranul si cultura lui, aminteste de Saadi, Hafez, Khayyam, spune niste nume de orase (daca cel cu care vorbesti e din vreunul din orasele pe care tu le "preferi", te-ai rezolvat instant). Toti cei pe care i-am intalnit (daca sunt iranieni veritabili, nu kurzi din Iran) sunt foarte sensibili la trecutul istoric si cultural al Iranului, chiar si cei care urasc cu ardoare regimul actual isi iubesc cu patima tara si cultura.

Edited by carpatic, 06 March 2009 - 18:58.


#58
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postcarpatic, on Mar 6 2009, 18:57, said:

Iranienii sunt oameni extraordinari, dar sa nu crezi ce-ti spun si mai ales promit oficialitatile, la orice nivel. Ei au diplomatia in sange, o diplomatie de un tip cu care noi suntem mai putin obisnuiti - totul va fi bine, totul se va face, stai linistit, dar daca nu se face se gaseste o scuza intotdeauna. De obicei se feresc de "complicatii", deci de obicei ce se promite nu se face, sau se face altfel decat te asteptai. Iar birocratia e o arta rafinata, ar fi bine sa nu ai nevoie sa obtii o hartie de la ceva institutie acolo. O spun din experienta, dar nu dau amanunte, cazul meu concret nu e relevant pt situatia de fata.
Nu cred ca ai nevoie de invitatie, ci de sange rece si persuasiune. Si de o poveste, le plac povestile foarte mult, si sa le spuna si sa le asculte. Spune-le ca te fascineaza Iranul si cultura lui, aminteste de Saadi, Hafez, Khayyam, spune niste nume de orase (daca cel cu care vorbesti e din vreunul din orasele pe care tu le "preferi", te-ai rezolvat instant). Toti cei pe care i-am intalnit (daca sunt iranieni veritabili, nu kurzi din Iran) sunt foarte sensibili la trecutul istoric si cultural al Iranului, chiar si cei care urasc cu ardoare regimul actual isi iubesc cu patima tara si cultura.
Iti dai seama ca le-am cantat despre great civilization de la Darius incoace, despre ce mult vreau sa beau un ceai in Imam Square in Esfahan sau sa vizitez Hafez tomb in Shiraz :) Omul parea ok, sa vedem cum ies la ruleta vizei iraniene :)

#59
varucristea

varucristea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.06.2007

View PostImperator, on Mar 6 2009, 19:08, said:

Iti dai seama ca le-am cantat despre great civilization de la Darius incoace, despre ce mult vreau sa beau un ceai in Imam Square in Esfahan sau sa vizitez Hafez tomb in Shiraz :) Omul parea ok, sa vedem cum ies la ruleta vizei iraniene :)

Imi cer scuze ca ma bag in discutie desi intrebarea mea nu are legatura cu Iran. Imperatore din ce sti tu, viza de Iordania se obtine tot asa ca asta de Iran, adica dupa mai multe intalniri si tatonari ? Sa ma apuc sa studiez in detaliu istoria Iordaniei pentru discutia de la ambasada?
:)

(Va rog continuati discutia despre Iran)

#60
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postvarucristea, on Mar 6 2009, 19:28, said:

Imi cer scuze ca ma bag in discutie desi intrebarea mea nu are legatura cu Iran. Imperatore din ce sti tu, viza de Iordania se obtine tot asa ca asta de Iran, adica dupa mai multe intalniri si tatonari ? Sa ma apuc sa studiez in detaliu istoria Iordaniei pentru discutia de la ambasada?
:)

(Va rog continuati discutia despre Iran)
Eu am luat viza de Iordania la Cairo pentru ca la Bucuresti costa de 3 ori mai mult ca in Egipt si oricum eram in drum :)
Din cate stiu eu, nu sunt probleme de diplomatie levantina...

#61
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,152
  • Înscris: 27.07.2006
Ziua buna tuturor !
Ma tenteaza foarte mult o calatorie in Iran, poate undeva spre sfarsitul toamnei...
Desi pare devreme pentru pregatiri, am cautat cate ceva pe net legat de inchiriat masina in Iran - se pare ca numai cu sofer poti lua, desi am dat peste niste traveleri care spuneau ca se poate si fara. Nu tin neaparat la masina, dar cred ca este mai comod de mers de colo-colo, desi clar mai scump ! Din ce am citit aici, toata lumea spune de autobuze. Ma puteti ajuta in acest sens - de ce nu a inchiriat nimeni o masina ?
Ar mai fi varianta - care imi surade cel mai mult ! - sa merg cu masina proprie ! Aici ce probleme stiti sa fie ? A postat un user care a fost cu masina, dar nu a mai intrat sa dea amanunte !
Multumesc !

#62
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postergon, on Mar 12 2009, 15:43, said:

Ziua buna tuturor !
Ma tenteaza foarte mult o calatorie in Iran, poate undeva spre sfarsitul toamnei...
Desi pare devreme pentru pregatiri, am cautat cate ceva pe net legat de inchiriat masina in Iran - se pare ca numai cu sofer poti lua, desi am dat peste niste traveleri care spuneau ca se poate si fara. Nu tin neaparat la masina, dar cred ca este mai comod de mers de colo-colo, desi clar mai scump ! Din ce am citit aici, toata lumea spune de autobuze. Ma puteti ajuta in acest sens - de ce nu a inchiriat nimeni o masina ?
Ar mai fi varianta - care imi surade cel mai mult ! - sa merg cu masina proprie ! Aici ce probleme stiti sa fie ? A postat un user care a fost cu masina, dar nu a mai intrat sa dea amanunte !
Multumesc !
Pentru ca prefer sa folosesc mijloacele de transport in comun, te poti intalni cu foarte multa lume interesanta, iar acolo unde chiar imi trebuie masina, o iau cu tot cu sofer, nu-mi place sa conduc si sa fiu atent la trafic in loc sa vad locurile prin care trec.
Despre masina - nu e nici o problema - din cate am inteles de la un prieten care a vrut sa mearga in Iran de Anul Nou cu masina, trebuie sa plateasca undeva cateva mii de euro garantie (pe care ii primeste inapoi la intoarcere) - toate problemele legate de vize, import temporar de masini, samd sunt negociabile la ambasada -unul iti zice una, altul iti zice alta si o alta problema (desi inteleg ca nu e), e ca faci cam vreo 4 zile pana la Teheran. Daca te intereseaza, pot sa-l sun sa vad cat trebuia sa dea (parca vreo 2000 euro, dar nu bag mana in foc, oricum era foarte nervos ca fiecare ii dadea o alta informatie, nu neaparat suma de bani :) si ce trebuia sa faca - asigurari, adeverinte notariale ca masina e al lui (sau ca are dreptul sa o conduca in Iran daca e de serviciu, leasing, etc), cazier, permis de conducere international, si mai erau niste hartii de scos.

#63
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,152
  • Înscris: 27.07.2006

View PostImperator, on Mar 12 2009, 16:17, said:

Pentru ca prefer sa folosesc mijloacele de transport in comun, te poti intalni cu foarte multa lume interesanta, iar acolo unde chiar imi trebuie masina, o iau cu tot cu sofer, nu-mi place sa conduc si sa fiu atent la trafic in loc sa vad locurile prin care trec.
Despre masina - nu e nici o problema - din cate am inteles de la un prieten care a vrut sa mearga in Iran de Anul Nou cu masina, trebuie sa plateasca undeva cateva mii de euro garantie (pe care ii primeste inapoi la intoarcere) - toate problemele legate de vize, import temporar de masini, samd sunt negociabile la ambasada -unul iti zice una, altul iti zice alta si o alta problema (desi inteleg ca nu e), e ca faci cam vreo 4 zile pana la Teheran. Daca te intereseaza, pot sa-l sun sa vad cat trebuia sa dea (parca vreo 2000 euro, dar nu bag mana in foc, oricum era foarte nervos ca fiecare ii dadea o alta informatie, nu neaparat suma de bani :) si ce trebuia sa faca - asigurari, adeverinte notariale ca masina e al lui (sau ca are dreptul sa o conduca in Iran daca e de serviciu, leasing, etc), cazier, permis de conducere international, si mai erau niste hartii de scos.
Multumesc mult pentru raspuns ! E clar, seamana cu a te scarpina la urechea stanga cu mana dreapta !
Daca voi reusi sa merg, cel mai probabil voi apela la transportul in comun...
Inca odata multumesc !
Si drum bun si asteptam sa ne povestesti impresii !
Cand apar cartile ? De-abia astept...

#64
softpedic

softpedic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 10.07.2007

View Postergon, on Mar 12 2009, 16:30, said:

..................................................
Cand apar cartile ? De-abia astept...
Cred ca ii e jena sa iasa cu ele pe piata acum, cind inca n-a vazut Canada, Brazilia, Australia si mai ales Finlanda aia enervanta. Hai ca l-am provocat !  :D

Edited by softpedic, 12 March 2009 - 16:59.


#65
ANDOX

ANDOX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 14.06.2006
Pai una din carti vrea sa fie "Calatorind pe Axa Raului - Siria, Coreea de Nord, Iran"  , asa ca, sa asteptam sa faca si Iranul.

#66
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postsoftpedic, on Mar 12 2009, 16:58, said:

Cred ca ii e jena sa iasa cu ele pe piata acum, cind inca n-a vazut Canada, Brazilia, Australia si mai ales Finlanda aia enervanta. Hai ca l-am provocat !  :D
ANDOX are dreptate cu privire la o carte... cealalta sa o scriu... promit ca ma apuc peste vreo 2 saptamani...
Or sa vina si randul celorlalte... Canada insa nu e pe lista de prioritati, iar celelalte 3 nu e pe lista de prioritati 1.

#67
carpatic

carpatic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 22.01.2006
Eu n-as conduce in Iran, no way. E balamuc, in Tehran un european si-ar plezni masina garantat in primele 5 minute si pe autostrazi se circula periculos, e plin de accidente. Din loc in loc pe autostrazi sunt "monumente", compuse din masini facute zob si manechine schilodite si stropite cu vopsea rosie, sunt "atentionari".  Poti inchiria o masina cu sofer foarte ieftin, salariile sunt mici si combustibilul practic pe gratis.

#68
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007
Mi-am luat viza de Iran... aleluia :)

#69
landreau

landreau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 28.10.2008

View PostImperator, on Mar 14 2009, 00:26, said:

Mi-am luat viza de Iran... aleluia :)
Scuze pt intarzaiere. N-am avut invitatie , si ca si pe tine, m-au tinut 10 zile cu amanari. Dar de obicei dau viza.
Oricum felicitari!
Pt cel ce vrea cu masina prin Iran, recomand un circuit de karting pt antrenament( pt orase).

#70
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postlandreau, on Mar 15 2009, 05:11, said:

Scuze pt intarzaiere. N-am avut invitatie , si ca si pe tine, m-au tinut 10 zile cu amanari. Dar de obicei dau viza.
Oricum felicitari!
Pt cel ce vrea cu masina prin Iran, recomand un circuit de karting pt antrenament( pt orase).
No pb... a fost voia lui Allah sa iau viza si s-a indeplinit... still 1 month to go and I am counting...

#71
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007
Sambata plec spre Teheran insh'allah. Slujba de inviere la Catedrala Armeana din Teheran :)
Scurta intrebare - merita un stop de juma de zi in Qom intre Yazd si Teheran ?

#72
carpatic

carpatic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 22.01.2006
Tu stii ce-ti voi spune - DA  :D Macar pt Hazrat e-Masumeh si un pic de chat cu baietzii cu turbane

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate