Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Iran

- - - - -
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#109
carpatic

carpatic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 22.01.2006
Hai sa nu exageram de nici o parte. Imperator, nu-mi dau seama daca glumesti :)
In Iran nu e liniste, dar problemele sunt locale si nu sunt prea luate in seama de catre presa din Occident. Pe de alta parte, nu stiu sa fi murit vreun turist acolo latelly, din cauza atentatelor.
Doar ca idee:
http://en.wikipedia..../Ahvaz_bombings
http://en.wikipedia....Zahedan_bombing
http://en.wikipedia....hiraz_explosion

#110
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 18.03.2008

View Postcarpatic, on 6th October 2010, 14:59, said:

Hai sa nu exageram de nici o parte. Imperator, nu-mi dau seama daca glumesti :)

pai sigur nu glumeste...tu ai crezut o secunda ca a glumit ?

#111
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 25.11.2003
Intrebare: hotelurile iraniene.... au veceuri iraniene?  :notangel:  De-alea gen gaura in podea, fara hartie igienica, doar cu o teava cu apa rece?

#112
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostDanCld, on 12th November 2010, 14:03, said:

Intrebare: hotelurile iraniene.... au veceuri iraniene?  :notangel:  De-alea gen gaura in podea, fara hartie igienica, doar cu o teava cu apa rece?
Daca cauti cu atentie, gasesti si d-astea... Dar trebuie sa cauti greu si numai prin zone mai darapanate

#113
menumorut81

menumorut81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 19.07.2010
A fost cineva recent ( adica nu pe vremea sahului :) ) pe insula Kish din golful Persic ?
Cum se poate ajunge ? Exista zbor direct din Europa sau trebuie prin Teheran ?
Se poate face plaja femei + barbati ? Care e pozitia oficiala referitoare la alcool ? Ma refer strict pe insula , in Iran stiu :)
Stiu ca insula are un statut oarecum aparte fata de restul Iranului , dar nu am gasit informatii suficiente .

Edited by menumorut81, 20 March 2011 - 22:23.


#114
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postmenumorut81, on 20th March 2011, 22:15, said:

A fost cineva recent ( adica nu pe vremea sahului :) ) pe insula Kish din golful Persic ?
Cum se poate ajunge ? Exista zbor direct din Europa sau trebuie prin Teheran ?
Se poate face plaja femei + barbati ? Care e pozitia oficiala referitoare la alcool ? Ma refer strict pe insula , in Iran stiu :)
Stiu ca insula are un statut oarecum aparte fata de restul Iranului , dar nu am gasit informatii suficiente .
Nu am fost in Kish, dar am fost in Iran si toata lumea vedea Kish-ul ca un paradis. Sa nu crezi ca e Ibiza, consumul de alcool este de asemenea interzis si in Kish (sunt tot soiul de discutii de ani de zile sa-l autorizeze). Statutul aparte provine din faptul ca e duty-free (si toti iranienii viseaza sa ajunga acolo sa-si cumpere videouri, DVD-uri, masini, etc) si nu ai nevoie de viza sa o vizitezi.
Nu exista zboruri directe din Europa, ci doar din Iran si din Golf (Dubai, Kuwait, poate si alte aeroporturi)
Exista plaje separate pentru barbati si femei.

#115
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,287
  • Înscris: 17.04.2006
Ideea este ca trebuie sa te grabesti, daca vrei sa o comiti.
Nu stiu cat timp mai este liniste.

#116
menumorut81

menumorut81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 19.07.2010
Eu as face si maine , dar e mai dificil cu anturajul care a auzit doar de antalya si nu cred ca o sa-i placa chestia cu plaja separata barbati-femei , fara alcool ( nu ca ar fi mari bautori , dar totusi .. ) Asta indiferent cat de faina e insula

Am gasiti  aicidestule poze :)

Multumesc Imperator pentru informatii

Edited by menumorut81, 21 March 2011 - 11:30.


#117
carpatic

carpatic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 22.01.2006
In 2001 am fost pe insula Qeshm, vecina cu Kish dar mult mai mare si mai putin turistica. Am fost doar intr-o tura de o zi, venind de pe continent cu barca. Sunt plaje faine, dar la momentul respectiv resorturile erau mai primitive, am inteles ca s-au mai pus la punct. In Octombrie cand am fost erau peste 40 de grade, cumplit de cald. Vara e si mai rau.
Se pot face tururi pe insula, sunt plaje unde cuibaresc broaste testoase, sunt zone unde vin delfini, se poate face si scuba. Sunt si vestigii istorice - un fort al "portocali"-lor (portughezi). Mai vezi si o turma de camile care cauta iarba saracacioasa prin nisip.
Oricum, nu m-as duce sa imi fac vacanta acolo, cred ca m-as plictisi cumplit dupa cateva zile... Dar cine stie, poate s-a schimbat mult de acum 10 ani

#118
kostinesku

kostinesku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 15.07.2004
ziua buna,

ma intereseaza daca o viza de SUA pe pasaport ingreuneaza obtinerea vizei de Iran, sau ulterior are vreun impact negativ acolo fiind... ma poate ajuta cineva cu informatia asta?

multumesc anticipat

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate