Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Iran

- - - - -
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#1
Santutzo

Santutzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 08.04.2008
daca da, sa posteze, va rog!

#2
Santutzo

Santutzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 08.04.2008
hmm...cam putini "iranieni" pe aici...

#3
carpatic

carpatic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 22.01.2006
Mai ales cand nu iti citesti mesageria privata ^_^
Khoda Hafez

#4
Santutzo

Santutzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 08.04.2008
sunt nou pe aici :D

astept cu interes info. merci

#5
Santutzo

Santutzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 08.04.2008
hai mai dragilor. n-ati fost in Persia ??!! :(

Edited by Santutzo, 16 April 2008 - 09:36.


#6
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
tu te-ai risca sa mergi acolo ?

#7
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 27.07.2006
Nu am fost eu, dar iti dau urmatorul link:
Iran
Dupa ce am citit acolo inteleg ca fiind turist esti mai mult decat OK.
Multa lume se sperie din ceea ce vede la TV, dar nu este chiar asa...
Scuze de off: logic ar fi sa nu mai calce lumea in Madrid si Londra, asa-i ?

#8
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostSantutzo, on Apr 16 2008, 10:35, said:

hai mai dragilor. n-ati fost in Persia ??!! :(
Tot planific sa ma duc si nu ajung :( Am studiat, am facut trasee, dar de...
Ce pot sa-ti spun este ca Iranul e probabil cea mai ospitaliera tara din lume si exceptand zona tribala din Baluchistan si una dintre cele mai sigure.

#9
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 27.07.2006

View PostImperator, on Apr 16 2008, 12:00, said:

Tot planific sa ma duc si nu ajung :( Am studiat, am facut trasee, dar de...
Respect !

#10
Santutzo

Santutzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 08.04.2008

View PostImperator, on Apr 16 2008, 12:00, said:

Tot planific sa ma duc si nu ajung :( Am studiat, am facut trasee, dar de...
Ce pot sa-ti spun este ca Iranul e probabil cea mai ospitaliera tara din lume si exceptand zona tribala din Baluchistan si una dintre cele mai sigure.

Ohoo, domnul Imperator..
daca tu spui ca asa e, inseamna ca ASA E :P
Eu vreau sa ma urc pe Damavand anul asta, ca am sanse mari sa prind o finantare, sa vedem..
Dar vad ca in afara de carpatic nu prea a mai calcat nimeni pe acolo...
:o

View Postcutler, on Apr 16 2008, 10:44, said:

tu te-ai risca sa mergi acolo ?
cred ca da

View Postergon, on Apr 16 2008, 11:24, said:

Nu am fost eu, dar iti dau urmatorul link:
Iran

merci

#11
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View Postcutler, on Apr 16 2008, 09:44, said:

tu te-ai risca sa mergi acolo ?

tu pui in mod serios o astfel de intrebare? :)

View PostImperator, on Apr 16 2008, 11:00, said:

Tot planific sa ma duc si nu ajung :( Am studiat, am facut trasee, dar de...
Ce pot sa-ti spun este ca Iranul e probabil cea mai ospitaliera tara din lume si exceptand zona tribala din Baluchistan si una dintre cele mai sigure.

oscilez pt anu' viitor intre el si peru (pe motiv ca daca merg in peru stau o luna si s-a cam dus concediu'). isfahan, persepolis, what else?

#12
varucristea

varucristea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.06.2007
Am citit si eu cate ceva despre Iran si toti care au fost in tara asta au spus ca n-au intalnit nicaieri oameni atat de ospitalieri.  Tot din ce am citit e o tara sigura, nu se stie cat timp de acum incolo. Iar tara e foarte ofertanta turistic. Persepolis, Shiraz, Esfahan ... categoric e o tara de vizitat. Am vazut pe CNN un reportaj despre Esfahan, era prezentat ca unul din cele mai frumoase orase din lume.

Eu m-as duce in Iran, dar nu e chiar intre primele mele optiuni, am alte tari inainte pe care vreau sa le vizitez.

Cei care va duceti acolo, povestiti-ne si noua cum e !

#13
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostDeathRipple, on Apr 16 2008, 15:27, said:

tu pui in mod serios o astfel de intrebare? :)



oscilez pt anu' viitor intre el si peru (pe motiv ca daca merg in peru stau o luna si s-a cam dus concediu'). isfahan, persepolis, what else?

OK - pe scurt. ca nu am timp.
De vizitat: Teheran (de, acolo ajungi), Shiraz (cu Persepolis), Isfahan si Yazd. Eventual Bam - distrus de cutremur, dar in reconstructie. Intern, cel mai bine se zboara cu avioane (cam vechiute, e drept), dar foarte ieftine. A se evita zboruri in jurul litoralului ca uneori sunt doborate de americani - desi sunt avioane civile.
Viza: iti trebuie invitatie. Contacteaza o agentie de turism din Iran se numeste Pars - extrem de recomandata o gasesti la site-ul de mai jos, m-am mai convorbit si eu cu ei. Rezolva viza, bilete avion, etc.
http://www.key2persia.com/

#14
Santutzo

Santutzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 08.04.2008

View PostImperator, on Apr 16 2008, 14:56, said:

Viza: iti trebuie invitatie.

pe site-ul ambasadei lor la Bucuresti nu zice nimic de invitatie Ambasada Iranului

Edited by Santutzo, 17 April 2008 - 14:05.


#15
carpatic

carpatic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 22.01.2006

View PostSantutzo, on Apr 17 2008, 15:04, said:

pe site-ul ambasadei lor la Bucuresti nu zice nimic de invitatie Ambasada Iranului

Nu am avut invitatie, totusi am luat viza de 2 ori fara probleme. Tot ce trebuie sa faci e sa discuti cu cei de la ambasada deschis, sa le spui ce vrei sa faci. Daca faci parte dintr-un club de alpinism, trimite o cerere oficiala cu antetul si stampila clubului. Eu asa am facut in '99, pe atunci chiar nu mergeau romanii acolo, dupa aceea au inceput sa mearga, sunt destui romani care au urcat Damavand-ul din '99 incoace. Norocul meu a fost ca am vazut Bam-ul in picioare. Sunt f multe de vazut. Daca iti plac muntii si desertul ai noroc, Iranul e o treime munti (foarte spectaculosi, lanturile Albhorz si Zagros) si doua treimi desert.
Experienta cea mai marcanta e creata de oameni, intr-adevar deosebiti, socant de ospitalieri si dornici sa te ajute. Nicaieri nu am fost cu atata insistenta invitat in casele oamenilor, nicaieri in alta parte nu si-au lasat oamenii orice activitate ca sa ma ajute iar apoi sa se revolte daca incercam sa-i platesc pt ajutor si pt timpul pe care l-au pierdut. Siria se apropie ca experienta in acest sens, totusi in Iran e mult mai pregnant. Sa te pregatesti sa raspunzi la salut de mii de ori pe zi si sa raspunzi tot de atatea ori la intrebarea "where are you from ?" Sa nu zici "US" :D
Dintre experientele urbane, Esfahan-ul si Yazd-ul au fost cele mai interesante. Tehranul e un oras mare, supra-aglomerat si super-poluat. E interesant, dar trebuie sa fii masochist sa stai in el mai mult de o zi, atata timp cat ai atatea lucruri de vazut in Iran.
Vara nu e indicat sa mergi in sud, spre coasta. Te coci, la propriu. Daca vrei la mare mergi la Caspica sau la lacul sarat Urmieh in Azerbaidjanul iranian.

#16
Santutzo

Santutzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 08.04.2008

View Postcarpatic, on Apr 17 2008, 14:32, said:

Experienta cea mai marcanta e creata de oameni, intr-adevar deosebiti, socant de ospitalieri si dornici sa te ajute. Nicaieri nu am fost cu atata insistenta invitat in casele oamenilor, nicaieri in alta parte nu si-au lasat oamenii orice activitate ca sa ma ajute iar apoi sa se revolte daca incercam sa-i platesc pt ajutor si pt timpul pe care l-au pierdut.
eu sunt cam suspicios asa ca o sa refuz politicos invitatiile astea. cand am fost in caucaz, era sa o pun de mamaliga in Nalchik(Kabardino-Balkaria) cu doi dubiosi care aproape ca ne-au bagat cu forta in masina lor...am refuzat si au devenit violenti verbal cand le-am zis ca mergem la militie... Daca urcam ca papagalii sa ne duca ei chipurile...nu mai eram la taste acum..



View Postcarpatic, on Apr 17 2008, 14:32, said:

Daca vrei la mare mergi la Caspica sau la lacul sarat Urmieh in Azerbaidjanul iranian.

chiar, e voie oare sa stai pe plaja in slip?

#17
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003

View PostDeathRipple, on Apr 16 2008, 15:27, said:

tu pui in mod serios o astfel de intrebare? :)

da. Ce ti se pare ciudat ?

#18
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postcutler, on Apr 19 2008, 20:52, said:

da. Ce ti se pare ciudat ?
Pentru ca e o intebare ciudata.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate