Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

CSS issue

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
goodCat

goodCat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 05.04.2008
Salutare!
Am facut pagina aceasta pe care intentionez sa o folosesc pt mai multe sectiuni ale site-ului (contact, home, about etc).
Problema apare in momentul in care adaug continut: un div centrat de latime fixa ce contine o galerie de thumbnail-uri:
http://pixelfresh.ro.../portfolio.html

Daca va uitati cu atentie tot layout-ul e deplasat la stanga cu cativa pixeli. Am tot incercat diverse solutii si nu am reusit sa scap de problema asta (nu e mare lucru, dar ma zgarie pe retina). Am observat ca deplasarea se produce cand incerc sa adaug in css niste reguli pt thumbnail-uri, de genul margin, border sau padding.
Aici se afla css-ul.
Any ideas?

#2
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
tocmai am masurat in photoshop: ai 244 pe stanga, 244 pe dreapta. tot nu vad problema.

Later edit: banuiesc ca te referi la deplasarea cauzata de aparitia liniei de scroll. Asta se rezolva rapid adaugand pe tag-ul body overflow-y:scroll. Chesia asta iti va activa (ca pe IE) scroll-ul verical, chiar daca nu este necesar.

Edited by xnoise, 05 April 2008 - 10:53.


#3
goodCat

goodCat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 05.04.2008

View Postxnoise, on Apr 5 2008, 10:49, said:

tocmai am masurat in photoshop: ai 244 pe stanga, 244 pe dreapta. tot nu vad problema.

Later edit: banuiesc ca te referi la deplasarea cauzata de aparitia liniei de scroll. Asta se rezolva rapid adaugand pe tag-ul body overflow-y:scroll. Chesia asta iti va activa (ca pe IE) scroll-ul verical, chiar daca nu este necesar.
ai dreptate! (doh)
nici nu imi trecea prin minte ca bara de scroll cauzeaza deplasarea.

mersi inca o data pt raspunsuri.

LE: mi se pare mie, sau opera nu suporta overflow-y? In Ie si Mozilla arata exact cum ar trebui, mai putin in Opera.

Edited by goodCat, 05 April 2008 - 12:24.


#4
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
overflow-x este proprietate definita in css 3, ea nu este definita in css 2.1 (revizia curenta a css-ului). Opera daca nu ma insel nu a implementat deloc proprietati de css3, in timp ce FX le-a implementat de pe la versiunea 1.5 (ma refer la overflow-x si -y). Nici pe IE nu este implementat (din cate stiu) dar pe IE beneficiezi de faptul ca IE intotdeauna iti activeaza scrollbar-ul vertical (probabil exact pt a evita asemenea probleme).

Cred ca se poate gasi o solutie JS si pt opera, dar tinanad cont de cota de piata Opera si de faptul ca nu este cu niic gresit ce se intampla, recoman sa lasi asa pana o sa fie suportata proprietatea de care vbeam.

O zi placuta.

#5
goodCat

goodCat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 05.04.2008
Multumesc inca o data. Toate cele bune!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate