Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Materiale de constructie Bulgaria

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
mihilc

mihilc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 10.10.2006
Intentionez sa plec maine sau saptamana viitoare la ruse sau varna sa ma interesez de materiale de constructie si modul lor de a le transporta in bucuresti.
As dori sa fac o lista cu materiale necesare construirii casei la rosu si va cer ajutorul. Practic am nevoie de cateva tipuri de caramida de ex. caramida de 25x25x18 sau 30x30x20 nu stiu care sunt STAS-urile in materie de caramizi. La fel fier beton: poate fi fi18, fi22 etc.

Asta am nevoie de la voi sa stiu ce tipuri de fier pot gasi ce tipuri de caramida ce tip de plasa etc.

Bineinteles, la intoarcere o sa impart cu toata lumea cele aflate. Multumesc

#2
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 05.06.2006
Crezi ca sunt mai ieftine?

Pai, vezi si tu ce ti-a scris arhitectul in proiect.
Pentru fundatie Fier de fi 25, depinde de inaltimea casei, caramida la fel, cea care crezi ca te avantajeaza la construit (mai multe buc/metru cub = manopera mai mare, consum de materiale mare)

Ar fi trebuit sa vorbesti cu un arhitect, un structurist si cu un constructor mai intai si sa-ti faci o lista de cumparaturi.

#3
mihilc

mihilc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 10.10.2006
da, ai dreptate si da, cred ca sunt ai ieftine. EU ma gandeam sa ma duc la ei si sa vin si cu o lista de preturi. Adiac si fier 18 si 22 si 25 si caramida 11, 25, 30 etc
Deocamdata nu stiu ce imi trebuie mie. dar ma interesam in principiu. E, o sa iau o lista de preturi de la arabesque si o sa compar la fata locului. Nu imi dau seama cu caramida. De exmplu arhitecta a zis sa folosim caramida de 30. Bun, dar cum ar trebui sa arate o caramida de 30? de exemplu ?x30x?
De fapt ce vreau eu sa intreb: exista un standard in ce priveste caramizile?

Edited by mihilc, 04 April 2008 - 12:13.


#4
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
250x300x238

Normal ca exista standarde in ceea ce priveste caramizile. Plus ca exista niste rapoarte bine determinate intre laturile caramizilor.

Edited by Dragon Warrior, 04 April 2008 - 12:22.


#5
mihilc

mihilc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 10.10.2006
aha. deci cand zici "caramida de 30" zici: caramida de 25x30x23,8. am inteles. dar uite la arabesque exista TB30 de 30x25x23,8. Tot de 30 este?

#6
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Tu ce zici? ;)
Offtopic. Pauza 5 zile.

Edited by Astra_rullz, 21 April 2008 - 15:46.


#7
andrei76

andrei76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 07.04.2007

 mihilc, on Apr 4 2008, 10:18, said:

Intentionez sa plec maine sau saptamana viitoare la ruse sau varna sa ma interesez de materiale de constructie si modul lor de a le transporta in bucuresti.
As dori sa fac o lista cu materiale necesare construirii casei la rosu si va cer ajutorul. Practic am nevoie de cateva tipuri de caramida de ex. caramida de 25x25x18 sau 30x30x20 nu stiu care sunt STAS-urile in materie de caramizi. La fel fier beton: poate fi fi18, fi22 etc.

Asta am nevoie de la voi sa stiu ce tipuri de fier pot gasi ce tipuri de caramida ce tip de plasa etc.

Bineinteles, la intoarcere o sa impart cu toata lumea cele aflate. Multumesc


salut poti sa ne spui ceva despre preturi?  ms

#8
mihilc

mihilc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 10.10.2006
Deocamdata nu am fost la un depozit serios si nu am o oferta. Am fost doar la Praktiker, Mr. Bricolage etc.
Dar de dus sigur ma duc si o sa zic ce si cum.

#9
nvmoldovan

nvmoldovan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 18.12.2006
daca tot te duci vezi si cat sunt materialele de finisaj, aste sunt mai usor de transportat si costa super scump ...

#10
alice08

alice08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 30.04.2007

 nvmoldovan, on Apr 13 2008, 09:37, said:

daca tot te duci vezi si cat sunt materialele de finisaj, aste sunt mai usor de transportat si costa super scump ...
Ne-ar ajuta foarte mult pe toti daca ai posta preturile gasite la Bulgari si vezi ce si cum e cu transportul. Dar...DU-TE ODATA!!!  :)

#11
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Eu am vazut acum citeva zile o masina a unei firme bulgaresti din Ruse de materiale de constructii, in centrul Bucurestiului. Pesemne avea vreo livrare. Deci e posibil sa gasesti materiale mai ieftine si livrabile aici.

#12
Ioana_butzika

Ioana_butzika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.04.2008

 alice08, on Apr 14 2008, 21:40, said:

Ne-ar ajuta foarte mult pe toti daca ai posta preturile gasite la Bulgari si vezi ce si cum e cu transportul. Dar...DU-TE ODATA!!!  :)

buna.
am fost acum doua zile in bulgaria sa caut si eu materiale de constructii, auzind ca sunt mai ieftine.
din nefericire m-am invartit prin tot orasul Ruse si nu am gasit nici un depozit de materiale de constructii :confuzzled: . adica am fost si eu la metro, praktiker, mr. bricolaje, dar nu aveau caramida, fier beton si multe altele care sunt necesare construirii unei case.
m-am uitat in schimb la pretul cimentului care e mai ieftin cu vreo 5 ron decat in romania, varul lavabil care e cam cu 30% mai ieftin, si se mai gasesc unele elemente de decoratiuni de interior mai ieftine cu vreo 20-30% decat in romania.
pe mine ma interesa sa aduc caramida de acolo si fier beton, dar din pacate nu am gasit depozitele de materiale de constructii vestite.
daca cineva are informatii despre asa ceva va rog sa ma anuntati.
va multumesc.

#13
samsonics

samsonics

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.10.2006
Cat era sacul de ciment?

#14
kewlya

kewlya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 18.05.2007
sunt curios si eu cat era fierul ? in Cluj este 3lei/kg

#15
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
m-am interesat si eu de Bulgaria.

Daca ai masina cu numar de Romania nu-ti vand. Fara comentarii, nu vand la romani. Am intrebat de ce si mi s-a raspuns sec ca asta e politica lor si sunt mai toti intelesi intre ei (ma refer la depozitele mari). Am zis, ok, vin cu o masina inregistrata in Germania, atunci imi vand? Mi s-a raspuns ca atata timp cat formalitatile vamale care le completeaza ei sunt pentru destinatie Romania, nu vand.

#16
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007

 MirelaLucia, on May 5 2008, 12:21, said:

Mi s-a raspuns ca atata timp cat formalitatile vamale care le completeaza ei sunt pentru destinatie Romania, nu vand.
Ce formalitati vamale? Nu se cheama comert intracomunitar?

#17
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 TheWarrior, on May 5 2008, 14:03, said:

Ce formalitati vamale? Nu se cheama comert intracomunitar?

tu crezi ca pentru tot ce se cumpara din UE nu se platesc taxe? Se platesc mai putine taxe, dar importul e import nu e trecere libera de marfa. Si apoi tu nu te duci sa cumperi din magazn un cui, te duci sa iei ciment, regips, caramida...

#18
dan975

dan975

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.02.2008
ofticosi tatatata .cred ca de la fotbal se trage de anul trecut
sa bem un Cava D' Oro in cinstea lor  :cheers: :band:  

acum serios , o sa sap si eu pe tema asta , eu am auzit ca nu e problema cu vinzarea .dar ma voi interesa cu certitudine pt ca si pe mine ma pasioneaza

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate