Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

reconstructia unei case vechi

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
dumimela

dumimela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.03.2008
va rog dc stie cineva modalitatea cea mai buna de a ,,reconditiona '' o casa veche .am cump o casa si are fundatia de piatra dar mortarul folosit acum 1000 de ani nu mai este grozav .Totusi am vrea sa i pastram aceeasi forma ,cum am putea ? Fundatia este de piatra si casa din lemn . Ma poate cineva ajuta cu un sfat? Cineva imi zicea sa o daram si sao fac din nou pastarandu-i forma dar m-am gandit ca sunt atatea case vechi care s-au restaurat .Multumesc anticipat ..

#2
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

View Postdumimela, on Apr 3 2008, 14:41, said:

va rog dc stie cineva modalitatea cea mai buna de a ,,reconditiona '' o casa veche .am cump o casa si are fundatia de piatra dar mortarul folosit acum 1000 de ani nu mai este grozav .Totusi am vrea sa i pastram aceeasi forma ,cum am putea ? Fundatia este de piatra si casa din lemn . Ma poate cineva ajuta cu un sfat? Cineva imi zicea sa o daram si sao fac din nou pastarandu-i forma dar m-am gandit ca sunt atatea case vechi care s-au restaurat .Multumesc anticipat ..
Nu te baga la asa ceva. Cel mai bine e sa cureti tot si sa faci ceva nou. Renovarea si consolidarea te poate costa mai mult decat daramarea si construirea a ceva nou.

#3
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Cred ca o solutie ar fi sa sapi si pe interior si pe exterior sub fundatie cate 2-3 metri lungime iar latime fundatia plus 30 cm stanga-dreapta si sa bagi beton armat.
Sa o razi si sa faci alta identica, te-ar costa mai mult.

#4
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
ideea de a sapa pe landa fundatia veche nu e de ras,e probata in oltenia,la o casa de chirpici.Va tine casa la un loc.Dar atentie se nu se degradeze si mai tare atunci cand descoperim fundatia!!

#5
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006

View Postliviu_np, on Apr 4 2008, 09:24, said:

Cred ca o solutie ar fi sa sapi si pe interior si pe exterior sub fundatie cate 2-3 metri lungime iar latime fundatia plus 30 cm stanga-dreapta si sa bagi beton armat.
Sa o razi si sa faci alta identica, te-ar costa mai mult.


View Postadi_master, on Apr 4 2008, 09:59, said:

ideea de a sapa pe landa fundatia veche nu e de ras,e probata in oltenia,la o casa de chirpici.Va tine casa la un loc.Dar atentie se nu se degradeze si mai tare atunci cand descoperim fundatia!!


adi_master, n-ai citit bine treaba cu rasul  :P . Nu-s oltean dar stiu ca se practica metoda asta.

#6
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

View Postliviu_np, on Apr 4 2008, 11:36, said:

adi_master, n-ai citit bine treaba cu rasul  :P
ma gandeam ca ma frige vre unu :P
eu sunt oltean  B)

#7
dumimela

dumimela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.03.2008
multumesc pt sfaturi intre timp am constatat ca fundatia din piatra intr-o zona a casei e zdravana iar intr-o parte au cazut cateva pietre dar nu s-a stricat din temelie dar casa in sus fiind din lemn s-a stricat toata ca nu a vut acoperis .cred ca o sa aleg idee de a o demola si recladi din nou dar pastrandu-i forma de ,,conac vechi boieresc '' Nu stiu sa atasez poza ca sa va si arat forma

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate