Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Sfaturi pentru niste ALEI

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#19
Scumpicuta

Scumpicuta

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.10.2007

View PostDragon Warrior, on Apr 2 2008, 11:30, said:

Stai ca nu am inteles:

tai niste felii de lemn si le infigi in pamant una langa alta. Pai inseamna ca fiecare felie infipta langa o alta, inlatura pamantul in care aceasta sta infipta, corect? Deci pana la urma, sfarsesti prin a avea un manunchi de felii de lemn infipte toate intr-o singura gaura, nu? Pai la ce sa te mai chinui sa le infigi individual cand poti sa pui mana pe un mini-excavator, sapi groapa care trebuie si asezi lemnele unul langa altul in groapa rezultata? Rezultatul este acelasi ;)

Acum inteleg de ce s-a inventat facultatea de constructii :D

Ce inlatura ?

Adica daca am o bara de 10 cm diametru si lungime 5 m, o infig in pamant si tu spui ca iese pamantul afara ?
Pai ce e aici, Arhimede ?

#20
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Pai si pamantul dizlocat de bara unde se duce? Dispare? :)

#21
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
de ce nu iti faci tu niste pavele?fa un cofrag metalic/lemn in care sa intre 4 sau 6 pavele la ce dimesiuni vrei tu(50/50)aseaza o folie sub cofrag bine intinsa,in beton pune oxid galben,rosu,verde sau ce culoare vrei,si vei avea pavele personalizate!!

#22
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Nu este chiar asa de simplu. Intr-adevar, e o metoda ieftina, am vazut-o si la altii, insa acele pavele rezultate au o calitate foarte slaba. Te tin cateva ierni dupa care se farama.

Sunt 4 conditii ca sa faci pavele trainice:

1. Sa respecti reteta betonului la raportul apa/ciment si curba granulometrica
2. Injectie cu presiune in forme
3. Masa vibratoare pentru eliminarea aerului
4. Intarire in mediu cu umiditate si temperatura controlata.

D-aia costa mult pavelele facute de firme care le si garanteaza un anumit numar de ani.

Edited by Dragon Warrior, 02 April 2008 - 11:55.


#23
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006
Chiar asa n-as vrea. Se face multa mizerie. As vrea niste pavele gata facute.

Daca era, faceam un cofrag din scanduri si turnam beton de la cap la coada si terminam in cateva zile

#24
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Nu tre neaparat sa infigi ceva, poti faci felii de trunchi de 5 cm grosime si le asezi pe pietris, talas sau nisip. Dar e drept ca mai rezistente sunt cele din bulumaci infipti unul linga altul, cum era si intrarea la Hanul Manuc, sau strada Coloniei inainte s-o renoveze. Alte alei frumoase pot fi facute din pietris sau din piatra cubica. Sau dale de piatra (granit sau ceva de genul). Mai merge si mozaic spalat, ciment spalat sau asfalt. Cel mai kitchios e dale prefabricate din beton (de care au pus timpitii pina si in parcuri istorice, ca Pache sau Kiseleff).

E drept ca pentru tricicleta nu merg toate variantele de mai sus.

#25
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
varianta de alee de pietris(sort)nu se impaca cu tricicleta,daca aceasta are rotile inguste!de compactat nu poti sa-l compactezi prea mult,poate doar daca adaugi nisip,varianta in care incep sa rasara buruienile!varianta cu pavele  poate sa-ti dea multe batai de cap,acestea se lasa in timp pe pat de nisP!

#26
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006
Deci.... solutia = 5 mc de beton?

Cahhhh!

O masina de balastru, vreo 12 saci de ciment, apa, lopeti, galeti si ... mana de lucru. Exact ce nu vroiam!  :death:

#27
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Postliviu_np, on Apr 2 2008, 10:42, said:

Nu-i rea ideea, ar arata super, dar ma gandesc la aia mica, poate ar vrea si ea sa iasa cu tricicleta prin curte... Daca merge compactat in asa fel incat sa nu se afunde roata, cred ca aleg varianta asta.

Stiti careva daca se poate compacta asa bine?

criblura se compacteaza f. greu si se decompacteaza usor,este un material necoeziv.periodic trebuie reprofilata,altfel apar denivelari.materialele granulare folosite ca strat de rulare,tre sa aiba obligatoriu intre 30-50% fractiune nisipoasa,ptr. stabilitatea stratului.

View PostDragon Warrior, on Apr 2 2008, 10:53, said:

Nu este chiar asa de simplu. Intr-adevar, e o metoda ieftina, am vazut-o si la altii, insa acele pavele rezultate au o calitate foarte slaba. Te tin cateva ierni dupa care se farama.

Sunt 4 conditii ca sa faci pavele trainice:

1. Sa respecti reteta betonului la raportul apa/ciment si curba granulometrica
2. Injectie cu presiune in forme
3. Masa vibratoare pentru eliminarea aerului
4. Intarire in mediu cu umiditate si temperatura controlata.

D-aia costa mult pavelele facute de firme care le si garanteaza un anumit numar de ani.

se introduc si niste adezivi speciali ptr. imbunatatirea gr. de impermeabilitate,pe linga ceea ce spui tu,deci ideea pavelelor artizanale,clar,este una neinspirata.

#28
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 16.10.2007
Decat sa injghebeze ceva artizanal, mai bine colegul coforumist mai strange ceva bani si face un lucru de durata. Mult nu costa, mai ales ca e pt. trafic pietonal.

#29
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007

View Postcaldut, on Apr 2 2008, 14:18, said:

criblura se compacteaza f. greu si se decompacteaza usor,este un material necoeziv.periodic trebuie reprofilata,altfel apar denivelari.materialele granulare folosite ca strat de rulare,tre sa aiba obligatoriu intre 30-50% fractiune nisipoasa,ptr. stabilitatea stratului.



se introduc si niste adezivi speciali ptr. imbunatatirea gr. de impermeabilitate,pe linga ceea ce spui tu,deci ideea pavelelor artizanale,clar,este una neinspirata.
aleea de acces auto la garaj la mine in curte este facuta din sort de granit!o am de 2 ani,timp in care am nivelat-o 1 data ca nu aveam ce face!nu are adaos de nisip!10 cm este grosimea ideala pt a prevenii derapajul!am  si un papuc cu tractiune pe spate,deci usor care nu derapeaza!initial am compactat-o cu un tub de fintina de beton ,cu lumina de 80cm!pe alee se vade o mica denivelare acolo unde trec rotile,dar aceasta nu este mai mare de 2-3 cm!
pavelele daca au cantitatea necesara de ciment si sint vibrate au durata de vita mai mare decit betonul turnat direct!dezavantaj,se lasa in timp daca sint puse doar pe pat de nisip,sint greu de maturat,mizeria ramine in interstitiul dintre ele!detin pavele de 5 ani,firma srl,cu garantie 5 ani,nu am nici cea mai mica problema(deci pavelele arata f bine,nu s-au spart,nu s-au decojit,nimic)!probabil cele turnate de elpreco,celco,etc sint mai rezistente,dar nici cele turnate de un srl care face lucrare responsabila nu sint rele,iar diferenta de pret este destul de mare!

#30
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,150
  • Înscris: 15.10.2006
[quote name='haplea82' date='Apr 2 2008, 14:55' post='4349862']
aleea de acces auto la garaj la mine in curte este facuta din sort de granit!o am de 2 ani,timp in care am nivelat-o 1 data ca nu aveam ce face!nu are adaos de nisip!10 cm este grosimea ideala pt a prevenii derapajul!am  si un papuc cu tractiune pe spate,deci usor care nu derapeaza!initial am compactat-o cu un tub de fintina de beton ,cu lumina de 80cm!pe alee se vade o mica denivelare acolo unde trec rotile,dar aceasta nu este mai mare de 2-3 cm!

Ai o poza cu aleea de acces?
Tare ideea cu tubul de beton pt. compactare.

#31
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
scuze de mizerie!vine Pastele si totul este dat peste cap!nu am pretentia ca sint super alei!Attached File  P1010850.JPG   906.27K   548 downloadsAttached File  P1010849.JPG   816.12K   512 downloads

Edited by haplea82, 02 April 2008 - 15:53.


#32
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006
Arata super.
Ii arat diseara consoartei sa vedem ce zice.

#33
Eithne

Eithne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 23.10.2007

View PostScumpicuta, on Apr 2 2008, 12:05, said:

Pai eu vorbeam de pavele facute din copac, nu de garduri...
E ideea mea si numai a mea.

Te contrazic.
Am vazut-o pusa in aplicare in Italia si apoi prezentata in reviste italiene de gen ... -_-

#34
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006

View Posthaplea82, on Apr 2 2008, 16:51, said:

scuze de mizerie!vine Pastele si totul este dat peste cap!nu am pretentia ca sint super alei!Attachment P1010850.JPGAttachment P1010849.JPG


View Postliviu_np, on Apr 2 2008, 17:48, said:

Arata super.
Ii arat diseara consoartei sa vedem ce zice.


Cade varianta. Cu zapada ce fac? A' mica cu tricicleta?
Nasol! Tot la betoane ajung.

#35
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
ok,se pare ca vrei varianta ce-a mai putin ''mizerabila''si fara prea mult efort.Mergi la orice magazin ''baumarkt''gen praktiker,in sectia de gradini si acolo gasesti dale 50/50 din cauciuc tratat sa reziste 20 de cicluri vara/iarna,se monteaza pe pat de sort prin imbucare.Costa dar merita atunci cand nu vrem deranj. ;) ,Daca ai fost macar o data la McD...cu copii sigur le-ai vazut sau le-ai calcat.

2

Attached Files



#36
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007

View Postliviu_np, on Apr 2 2008, 20:21, said:

Cade varianta. Cu zapada ce fac? A' mica cu tricicleta?
Nasol! Tot la betoane ajung.
zapada nu este problema!cind ninge stratul de pietris de sub zapada ingeata datorita apei topite,asa ca se curata exact ca si betonul!tricicleta este problema!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate