Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Sfaturi pentru niste ALEI

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006
Salut!
Vreau ca vara aceasta sa amenajez curtea si sa fac niste alei (cca 50 m2).
Am niste idei si v-as ruga sa ma ajutati cu niste sfaturi.

Prima oara m-am gandit la alei clasice, din beton, dar sunt cam scumpe si munca multa plus mizerie.

Pe urma, la dale din beton, ca acelea din parcuri, dar nu am gasit nicio sursa, si banuiesc ca si alea costa destul.

In final, am vazut prin nu-stiu-ce parc, alei facute din criblura, din aceea care rezulta din frezarea strazilor in reparatii. Problema este ca nu stiu cum sa o compactez bine, sa nu se ingroape in noroi cand ploua, daca trebuie sa stea pe un pat de nisip, sa o impregnez cu ceva smoala sau alte solutii de impregnare etc.

Daca ati mai facut asa ceva sau aveti idee cum s-ar face mai bine, va rog, ajutati-ma.

Multumesc.

#2
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

 liviu_np, on Apr 2 2008, 07:58, said:

Salut!
Vreau ca vara aceasta sa amenajez curtea si sa fac niste alei (cca 50 m2).
Am niste idei si v-as ruga sa ma ajutati cu niste sfaturi.

Prima oara m-am gandit la alei clasice, din beton, dar sunt cam scumpe si munca multa plus mizerie.

Pe urma, la dale din beton, ca acelea din parcuri, dar nu am gasit nicio sursa, si banuiesc ca si alea costa destul.

In final, am vazut prin nu-stiu-ce parc, alei facute din criblura, din aceea care rezulta din frezarea strazilor in reparatii. Problema este ca nu stiu cum sa o compactez bine, sa nu se ingroape in noroi cand ploua, daca trebuie sa stea pe un pat de nisip, sa o impregnez cu ceva smoala sau alte solutii de impregnare etc.

Daca ati mai facut asa ceva sau aveti idee cum s-ar face mai bine, va rog, ajutati-ma.

Multumesc.

mixtura asfaltica rezultata din frezare mai poate fi combinata cu bitum special ptr. drumuri ,tip D,ptr. ca cel de hidroizolatie este casant,nu-i bun,dar cu conditia ca acea mixtura sa fie de max. 7-8 ani fabricata,altfel degeaba,plus ca se amesteca in malaxor special.va iesi o alee mizerabila,drumarii o folosesc doar la completari de acostamente,sau regenerare,dar in statii speciale,unde se imbogateste cu bitum si agregate marunte.nu-ti recomand,dar daca vrei neaparat,nu cu nisip,ci pe o findatie de balast de min. 10 cm grosime,balastul sa fie cu granulatie 0-63 mm,altfel se amesteca si se "innoroieste".

#3
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006
@caldut, asta insemna ca ar trebui sa sap >10 cm, sa bag balastrul si sa vin cu vreo 5 cm de mixtura?
Balastrul trebuie de asemenea tasat bine, banuiesc.

#4
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

 liviu_np, on Apr 2 2008, 09:21, said:

@caldut, asta insemna ca ar trebui sa sap >10 cm, sa bag balastrul si sa vin cu vreo 5 cm de mixtura?
Balastrul trebuie de asemenea tasat bine, banuiesc.

da,dealtfel,nimic nu se pune direct pe pamint,stratul de fundatie din balast este obligatoriu,indiferent de sistemul constructiv adoptat,rolul lui este anticontaminant(impiedica patrunderea particulelor de pamant) si anticapilar(impiedica ascensiunea capilara a apei).il compactezi cu un mai de lemn sau ....cu masina prin treceri succesive,cel putin 15-20 treceri.

 caldut, on Apr 2 2008, 09:29, said:

da,dealtfel,nimic nu se pune direct pe pamint,stratul de fundatie din balast este obligatoriu,indiferent de sistemul constructiv adoptat,rolul lui este anticontaminant(impiedica patrunderea particulelor de pamant) si anticapilar(impiedica ascensiunea capilara a apei).il compactezi cu un mai de lemn sau ....cu masina prin treceri succesive,cel putin 15-20 treceri.

e bine ca mixtura sa fie de vreo 8-10 cm,cu cit mai gros cu atit mai bine.

#5
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Cel mai bine este sa faci cu pavele de beton. Se aseaza pe un pat de nisip iar in functie de grosimea pavelelor poti sa treci si cu o masina peste ele. Si se comporta cel mai bine in ceea ce priveste ploiele, noroaie, etc.

Desigur, si un strat de balast ar face treaba, insa ala are prostul obicei sa nu stea compactat si sa se deniveleze cu timpul.

#6
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006

 Dragon Warrior, on Apr 2 2008, 11:37, said:

Cel mai bine este sa faci cu pavele de beton.

Cunosti vreo sursa de pavele? Ceva 50x50 cm. Si nu neaparat noi.

Nu trec cu masina pe acolo, e alee pietonala cu o latme de aprox. 1 m

Edited by liviu_np, 02 April 2008 - 10:46.


#7
Scumpicuta

Scumpicuta

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.10.2007
Eu am alta idee, la care nu s-a mai gandit nimeni, si e si geniala...

Iei mai multe trunchiuri de copac si le tai felii, de cite 10-20 cm grosime.
Apoi te apuci sa le infigi in pamant, una langa alta...

Un efect super vei obtine...

Edited by Scumpicuta, 02 April 2008 - 10:47.


#8
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006
M-am gandit la asta si chiar am pus-o in practica. Toti popii care i-am folosit la constructie, i-am taiat la 50 cm, i-am sectionat pe jumatate si am facut garduturi care delimiteaza aleile.

#9
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

 liviu_np, on Apr 2 2008, 09:54, said:

M-am gandit la asta si chiar am pus-o in practica. Toti popii care i-am folosit la constructie, i-am taiat la 50 cm, i-am sectionat pe jumatate si am facut garduturi care delimiteaza aleile.

solutia asta cu mixtura era ptr. cazul cind tii tu neaparat,dar parerea mea personala,este ca ar iesi o tiganeala,asta fara sa fie cu suparare.

#10
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006
Stai linistit, nu-i suparare. Ma gandeam ca e o solutie mai economica, pe care as face-o singur

#11
Scumpicuta

Scumpicuta

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.10.2007

 liviu_np, on Apr 2 2008, 10:54, said:

M-am gandit la asta si chiar am pus-o in practica. Toti popii care i-am folosit la constructie, i-am taiat la 50 cm, i-am sectionat pe jumatate si am facut garduturi care delimiteaza aleile.

Pai eu vorbeam de pavele facute din copac, nu de garduri...
E ideea mea si numai a mea.

#12
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
la ce sa pui mixtura de asfalt cind la fel de bine poti sa pui un strat de 10-max 15  cm de sort 8-16 mm mai ales daca stai in apropierea unei cariere de piatra de granit(ca sa fie culoarea uniforma)vezi si tu in toate filmele englezesti cum sint facute aleile din sorturi marginite direct de gazon(tu poti sa faci bordura de beton),asta chiar si pt cele de acces auto!trebuie sa compactezi un pic la inceput cu un tavalug ceva,si undat f bine pina se prinde un strat de sort in pamint si nu mai permite miscarea partii superioare(nu mai derapeaza)!in rest cind apar denivelari poti f bine sa nivelezi cu o grebala ceva(dar asta nu se intimpla decit daca folosesti ca alee de acces auto si oricum nu este nevoie sa nivelezi mai des de 1 data pe an)

#13
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006

 Scumpicuta, on Apr 2 2008, 12:05, said:

Pai eu vorbeam de pavele facute din copac, nu de garduri...
E ideea mea si numai a mea.

Pai am vazut ca spuneai sa le infig in pamant... am crezut ca sugerezi un gard.

:kisstogether: Bine, este ideea ta si numai a ta, dar gardul pe care le-am facut este ideea mea si numai a mea. :P

#14
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007

 Scumpicuta, on Apr 2 2008, 12:05, said:

Pai eu vorbeam de pavele facute din copac, nu de garduri...
E ideea mea si numai a mea.
asa se pavau pe vremuri strazile in marile orase(inclusiv bucuresti)!la mine in oras sint 2 circiumi care au podeaua realizata astfel!pavaj de acest tip se poate vedea la intrarea in palatul schonbrunn ,viena!

#15
Scumpicuta

Scumpicuta

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.10.2007

 haplea82, on Apr 2 2008, 11:10, said:

asa se pavau pe vremuri strazile in marile orase(inclusiv bucuresti)!la mine in oras sint 2 circiumi care au podeaua realizata astfel!pavaj de acest tip se poate vedea la intrarea in palatul schonbrunn ,viena!


Exact.

Si de atunci nimeni n-a mai avut ideea asta...

PS
Eu am vazut in Ungaria la un restaurant...

#16
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006

 haplea82, on Apr 2 2008, 12:10, said:

asa se pavau pe vremuri strazile in marile orase(inclusiv bucuresti)!la mine in oras sint 2 circiumi care au podeaua realizata astfel!pavaj de acest tip se poate vedea la intrarea in palatul schonbrunn ,viena!


Ssssstt! Este ideea scumpicutei. Nu o dezamagi!

Scumpicuta, glumesc, nu te supara!

#17
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Stai ca nu am inteles:

tai niste felii de lemn si le infigi in pamant una langa alta. Pai inseamna ca fiecare felie infipta langa o alta, inlatura pamantul in care aceasta sta infipta, corect? Deci pana la urma, sfarsesti prin a avea un manunchi de felii de lemn infipte toate intr-o singura gaura, nu? Pai la ce sa te mai chinui sa le infigi individual cand poti sa pui mana pe un mini-excavator, sapi groapa care trebuie si asezi lemnele unul langa altul in groapa rezultata? Rezultatul este acelasi ;)

Acum inteleg de ce s-a inventat facultatea de constructii :D

Edited by Dragon Warrior, 02 April 2008 - 11:30.


#18
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006

 haplea82, on Apr 2 2008, 12:07, said:

la ce sa pui mixtura de asfalt cind la fel de bine poti sa pui un strat de 10-max 15  cm de sort 8-16 mm mai ales daca stai in apropierea unei cariere de piatra de granit(ca sa fie culoarea uniforma)vezi si tu in toate filmele englezesti cum sint facute aleile din sorturi marginite direct de gazon(tu poti sa faci bordura de beton),asta chiar si pt cele de acces auto!trebuie sa compactezi un pic la inceput cu un tavalug ceva,si undat f bine pina se prinde un strat de sort in pamint si nu mai permite miscarea partii superioare(nu mai derapeaza)!in rest cind apar denivelari poti f bine sa nivelezi cu o grebala ceva(dar asta nu se intimpla decit daca folosesti ca alee de acces auto si oricum nu este nevoie sa nivelezi mai des de 1 data pe an)

Nu-i rea ideea, ar arata super, dar ma gandesc la aia mica, poate ar vrea si ea sa iasa cu tricicleta prin curte... Daca merge compactat in asa fel incat sa nu se afunde roata, cred ca aleg varianta asta.

Stiti careva daca se poate compacta asa bine?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate