Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?

Chestie ciudata
 De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...
 schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 

Automate cafea, bere, sucuri, chips-uri, etc.

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Icelemon

Icelemon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 27.06.2006
Ma refer la faptul ca Automatele au standardul lor prestabilit, fata de o cafenea, unde trebuie sa respecti niste conditii de igiena, retete, spatiu aferent, surse de apa, curent ... etc.
nu e mai simplu sa pui un aparat care sa faca toate astea fara a mai trebui sa umbli dupa tot felul de avize, sa angajezi oameni cu care sa ai diferite probleme ...
un aparat pentru cafea, sucuri, bere, chips-uri, tigari .....
toate astea se vor afla in interiorul sediului unei firme, protejate de intemperii.

Aveti vreo parerea in legatura cu acest tip de comert ?
Cunoasteti firme care vand asemenea automate?
Se merita mai mult cumpararea decat inchirierea lor, sau viceversa ?
Utilizati deja astfel de aparate?
Costuri, avataje, dezavantaje, service, alimentare, consum.
Orice informatie e binevenita.

#2
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,660
  • Înscris: 13.10.2003
nu utilizez.
am impresia ca trebuie fise la toate, si astea trebuie sa le cumperi de undeva.
nu stiu daca e adevarat, dar asa le privesc eu...
in plus cafeaua trebuie sa o bei in picioare...
in plus, cu mizeria si praful care se depune pe ele intr-un loc cu trafic intens (gen gara), nu prea te atrage sa le folosesti.

#3
Icelemon

Icelemon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 27.06.2006

 radumiki, on Apr 1 2008, 20:47, said:

nu utilizez.
am impresia ca trebuie fise la toate, si astea trebuie sa le cumperi de undeva.
nu stiu daca e adevarat, dar asa le privesc eu...
in plus cafeaua trebuie sa o bei in picioare...
in plus, cu mizeria si praful care se depune pe ele intr-un loc cu trafic intens (gen gara), nu prea te atrage sa le folosesti.
da, asa e, se folosesc fise
eu am o pensiune unde o sa le montez eventual, daca e o idee viabila
cafeaua se poate bea oriunde in aceasta pensiune ... exista locuri special amenajate pt. asa ceva

#4
elinguilino

elinguilino

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 23.06.2007

 Icelemon, on Apr 1 2008, 21:16, said:

da, asa e, se folosesc fise
eu am o pensiune unde o sa le montez eventual, daca e o idee viabila
cafeaua se poate bea oriunde in aceasta pensiune ... exista locuri special amenajate pt. asa ceva

eu comercializez astfel de aparate
ma sunati 0749 278 159 si va pun la dispozitie toate detaliile de care aveti nevoie :)

#5
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Si mai interesant ar fi de gasit o firma care sa vina cu aparatele, iar cealalta parte cu spatiul, incasarile urmand a fi impartite.

Mai ales in cazul unei pensiuni, nu cred ca e rentabil sa se cumpere astfel de automate.

#6
elinguilino

elinguilino

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 23.06.2007

 spe, on Apr 3 2008, 11:48, said:

Si mai interesant ar fi de gasit o firma care sa vina cu aparatele, iar cealalta parte cu spatiul, incasarile urmand a fi impartite.

Mai ales in cazul unei pensiuni, nu cred ca e rentabil sa se cumpere astfel de automate.

Firma noastra ofera si servicii de consultanta in gasirea de locatii profitabile, gestionare solutie.

E adevarat ca unele locuri sunt mai putin profitabile ca altele... de aceea le cautam pe cele mai bune.

#7
Icelemon

Icelemon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 27.06.2006

 spe, on Apr 3 2008, 11:48, said:

Si mai interesant ar fi de gasit o firma care sa vina cu aparatele, iar cealalta parte cu spatiul, incasarile urmand a fi impartite.

Mai ales in cazul unei pensiuni, nu cred ca e rentabil sa se cumpere astfel de automate.
poti sa dezvolti de ce nu ar fi rentabil sa se cumpere ?
pai iesi mai bine la un eventual profit, daca ai deja aparatul tau

#8
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006

 radumiki, on Apr 1 2008, 21:47, said:

nu utilizez.
am impresia ca trebuie fise la toate, si astea trebuie sa le cumperi de undeva.
nu stiu daca e adevarat, dar asa le privesc eu...
in plus cafeaua trebuie sa o bei in picioare...
in plus, cu mizeria si praful care se depune pe ele intr-un loc cu trafic intens (gen gara), nu prea te atrage sa le folosesti.


Nu trebuie fise LA TOATE, exista care functioneaza si cu bancnote, problema la astea e ca unele dau inapoi rest, altele nu.

#9
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,010
  • Înscris: 01.11.2005
Pentru o pensiune nu prea da bine la imagine sa bei cafeaua la masa din pahar de plastic.
Mai potrivit ar fi un automat Espresso

Edited by bolo, 03 April 2008 - 20:00.


#10
Icelemon

Icelemon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 27.06.2006
la ce fel de fise te referi ?
unele am inteles ca au fise speciale si/sau chei dedicate, altele cu monezi sau/si bancnote
unele dau rest, altele nu prea :P
unele se racordeaza si la apa sau am inteles eu gresit ?


 bolo, on Apr 3 2008, 19:56, said:

Pentru o pensiune nu prea da bine la imagine sa bei cafeaua la masa din pahar de plastic.
Mai potrivit ar fi un automat Espresso
intr-adevar, ai dreptate, totusi e o metoda igienica si moderna
multa lumea prefera sa bea cafeaua in fuga dimineata si o iau cu ei in masina

#11
samyboss

samyboss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 07.10.2006
Am citit topicul cu interes. Dar ce parere aveti de automatele de aici ?
www.gumballs.ro

Am vazut asa ceva si prin Kaufland si Carefour .

#12
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Daca iei de cafea, ia-ti de la Alois Dallmayr, ale lor dau rest (0,8 lei noi cafeaua) si dau cafeaua pe la vreo 70 de grade, ca sa nu mai astepti atata dupa ea. :D

#13
Icelemon

Icelemon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 27.06.2006
DRX 50

Numarul maxim de selectii ce pot fi obtinute folosind acest automat de snacks-uri si bauturi reci este de 63.

Dimensiune 830x1830x945(mm)
Greutate 210Kg
Alimentare 220V / 50Hz
Putere instalata 1.8 KW
Consum energie 100w/h - repaus; 300 W/h - sarcina
Functionare in regim de termostat da
Gaz racire ecologic R404A
Numar tavi 6-7
Numar spirale / tava 9
Contor electric da

Cod produs: Drx 50
Pret: 3.150,00 euro
[ http://www.gpevendors.ro/produse/12_img15.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

second hand pe undeva ?

#14
gabryy20

gabryy20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 31.05.2007
da sunt o multime de firme care le aduc, acum nu stiu cum au istalate acceptoarele de monede sau daca trebuie schimbate pretul la uzate pleaca de la 700-800 de euro, pe mine m-ar interesa sa stiu daca ai nevoie de avize speciale de amplasare si daca cineva te lasa sa le amplasezi pur si simplu (ceea ce nu prea cred sau cum se ia in calcul la procent din vanzari sau o chirie fiza pe luna. stiti cumva daca supermarketurile accepta amplasarea acestor automate in incinta lor?



da sunt o multime de firme care le aduc, acum nu stiu cum au istalate acceptoarele de monede sau daca trebuie schimbate pretul la uzate pleaca de la 700-800 de euro, pe mine m-ar interesa sa stiu daca ai nevoie de avize speciale de amplasare si daca cineva te lasa sa le amplasezi pur si simplu (ceea ce nu prea cred sau cum se ia in calcul la procent din vanzari sau o chirie fiza pe luna. stiti cumva daca supermarketurile accepta amplasarea acestor automate in incinta lor?

#15
bicosina

bicosina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 10.05.2008
La capitolul automate pentru bauturi calde va recomand Dallmayr - mai multe de sortimente de cafea, capucino, mocacino, ciocolata calda si pentru sezonul rece... niste ceaiuri super ... www.dallmayr.ro
Afacerea se poate dezvolta in franciza (platesti doar chiria pe aparate), doar ca au niste standarde destul de ridicate pentru a deveni partener. Sediul central este la Brasov, dar reteaua e deja dezvoltata in toata tara. Am niste prieteni care fac afacerea in Timisoara si au deja peste 100 de aparate  (desi concurenta Elite, Nesscafe  vinde mai ieftin, cafeaua folosita de  Dallmayr este mai buna - concentratie mai mare de cafea arabica). Sunt aparate mai mari sau mai mici in functie de necesitati (de la Portofino pentru statiile de metrou la aparatele micute de 500 pahare pentru pensiuni). Ei insista foarte mult pe standardele de igiena si pe respectarea retetei originale, toate produsele sunt aduse din Germania (pana si zaharul este special). Pentru ca nu se foloseste lapte ci un inlocuitor vegetal, nu este nevoie de autorizatie sanitar-veterinara, iar cafeaua cu "lapte" se vinde si in post.
Functioneaza cu monezi si/sau bancnote sau fise, pot oferi si rest dar e greu sa faci rost de monede ca sa le alimentezi (e mai simplu daca fixezi un pret "rotund').

La capitolul "spirale", adica aparate cu produse preambalate, am auzit ca nu sunt prea rentabile per total si apar foarte des defectiuni la ele.

Cam astea ar fi concluziile mele, in conitiile in care m-am interesat destul de mult in legatura cu subiectul si ma gandesc serios sa devin si eu partener de franciza.
Best of luck !

Edited by bicosina, 10 May 2008 - 23:11.


#16
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Are cineva o astfel de afacere ? Si mai ales este multumit de profit ? :D

#17
futache

futache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.02.2007
Ceva despre automate de bere, apa, sucuri?

#18
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
In afara de ce s-a mentionat pe aici, exista multe alte tipuri de automate care livreaza de la medicamente, guma de mestecat, prezervative, pizza, popcorn si inghetata pana la cartofi prajiti, umbrele si pantofi. Sunt tari in care exista mini magazine fara vanzatori, in care gasesti toate aceste tipuri de automate, unde-ti poti face cumparaturile lejer.
Exista si automate " inverse " care in loc sa-ti dea ceva, colecteaza dozele de sucuri, sticle si alte ambalaje de la automatele vecine. Contra unei sume modice, bineinteles.
Principala problema in Romania este masa monetara. Din diverse motive, nu exista suficiente monezi la populatie care sa faca atractiva o astfel de piata. Cele cu bancnote par sa mearga mai bine. Din cate stiu, exista aparate care se monteaza la automat si-ti schimba de ex. o hartie de 1 leu in 2 monezi de 50 de bani, insa e foarte scump si de aceea cei ce detin astfeld e aparate nu-l monteaza.
Cand in Ro va functiona Euro, ar trebui ca acest tip de business sa ia amploare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate