Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Donatii/Adoptii Caini de Rasa

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#55
m_criss23

m_criss23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 11.05.2006
as dori sa dau un sfat pt iubitori de cani...
pentru ciobanesc german(din pacate al meu este in rai de doua luni) costul de 100 euro pt un pui nu este tocmai mult, costul pe luna pentru un pui pana la varsta de 1,5 ani este in jur de 400 lei
ganditiva inainte sa face ti o achizitie de genul asta, chiar gratis daca il primiti

#56
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007

View Postm_criss23, on 28th April 2011, 10:53, said:

as dori sa dau un sfat pt iubitori de cani...
pentru ciobanesc german(din pacate al meu este in rai de doua luni) costul de 100 euro pt un pui nu este tocmai mult, costul pe luna pentru un pui pana la varsta de 1,5 ani este in jur de 400 lei
ganditiva inainte sa face ti o achizitie de genul asta, chiar gratis daca il primiti

Imi pare rau de cainele tau, dar dupa cum vorbesti imi dau seama ca a fost bine ingrijit.

#57
erikamaria

erikamaria

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.05.2011
Adopt / cumpar un catel de talie mica bichon, beagle, westie, teckel. Noi locuim la casa( in Galati ), deci va avea spatiu de joaca, dar si un partener  fetita mea de 3 ani (va fi ziua ei pe 8 iunie) !. Ofer 200 lei . 0742337496. Astept oferte !

#58
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

View Posterikamaria, on 27th May 2011, 15:23, said:

Adopt / cumpar un catel de talie mica bichon, beagle, westie, teckel. Noi locuim la casa( in Galati ), deci va avea spatiu de joaca, dar si un partener  fetita mea de 3 ani (va fi ziua ei pe 8 iunie) !. Ofer 200 lei . 0742337496. Astept oferte !
Sa inteleg ca va sta in curte?

#59
erikamaria

erikamaria

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.05.2011

View PostFreddy12, on 27th May 2011, 15:55, said:

Sa inteleg ca va sta in curte?

  Va sta in casa, dar se va juca afara in aer liber , vreau sa spun ca va fi unul dintre catelusii fericiti care va avea parte de toate conditiile .

Edited by erikamaria, 27 May 2011 - 15:24.


#60
sbarsanescu

sbarsanescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 11.07.2006
Ma cheama Lara, sunt o doamna matura (am 10 ani), sunt cocker spaniel, inteligenta si iubitoare. Fostii mei stapani au plecat pe lumea cealalta, asa ca am ramas singura, in grija lui Stefan. Sunt obisnuita sa stau in casa (nu rod lucruri, nu ud canapele) insa imi place sa ies la plimbare si stapanii mei adoptivi pleaca dimineata si vin seara inapoi. Imi place sa dorm invelita cu o patura... nu ca mi-e frig, doar ca sa mi se spuna ca sunt iubita.

Daca stiti pe cineva care sa ma iubeasca, are timp sa stea cu mine peste zi, promit ca ii voi arata ce frumos e afara, ca imi iubesc stapanul si ii voi fi alaturi cat traiesc. Cu dragoste de caine.

Cu drag,
Lara.

P.S. Daca vreti sa ma contactati, scrieti-i lui Stefan, el imi va trimite mesajul.

#61
alexhitman

alexhitman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.01.2009
Adopt caine ciobanesc pana intr-un an, cainele va locui la curte impreuna cu familia mea;

0726.188.167, Bucuresti

#62
hristash

hristash

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 20.03.2007
adopt un pui de bullterrier, pentru fiul meu care vrea sa aiba grija de un catel care ramane mic, si ia placut rasa asta (suntem din Galati)

#63
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

View Posthristash, on 11th July 2012, 22:56, said:

adopt un pui de bullterrier, pentru fiul meu care vrea sa aiba grija de un catel care ramane mic, si ia placut rasa asta (suntem din Galati)
Mai gandeste-te, mai intereseaza-te in legatura cu bull-terrierul. Nu e o rasa pentru incepatori, sunt incapatanati si asculta doar daca stapanul reuseste sa le castige respectul. In nici un caz nu va asculta de un copil. Sunt multe rase de talie mijlocie care s-ar preta unui stapan mai putin experimentat. Si ca un ultim sfat: ia o femela ca sunt mai docile si te recunosc mai usor drept sef.

#64
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View Posthristash, on 11th July 2012, 22:56, said:

adopt un pui de bullterrier, pentru fiul meu care vrea sa aiba grija de un catel care ramane mic, si ia placut rasa asta (suntem din Galati)

Asa cum spune si Freddy , nu este un caine pentru un copil. Am vazut bullterrieri care au mancat caucazieni ( la figurat , evident ..in sensul ca i-au batut de au bagat coada intre picioare si au intors spatele ) . Sunt caini de lupta , tenace , incapatanati , au nevoie de miscare ...cam cum are nevoie un maratonist fata de un contabil obez. E greu de dominat si doar un stapan sigur pe el , puternic psihic , poate domina un asemenea caine. Incercati cu o varianta de Collie ..Border sau Sheltie. Sunt extraordinar de inteligenti si adaptabili la orice conditii.

#65
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

View PostJurasikMan, on 16th July 2012, 22:51, said:

Asa cum spune si Freddy , nu este un caine pentru un copil. Am vazut bullterrieri care au mancat caucazieni ( la figurat , evident ..in sensul ca i-au batut de au bagat coada intre picioare si au intors spatele ) . Sunt caini de lupta , tenace , incapatanati , au nevoie de miscare ...cam cum are nevoie un maratonist fata de un contabil obez. E greu de dominat si doar un stapan sigur pe el , puternic psihic , poate domina un asemenea caine. Incercati cu o varianta de Collie ..Border sau Sheltie. Sunt extraordinar de inteligenti si adaptabili la orice conditii.
Terrierii sunt niste caini formidabili. Eu am vazut un fox sarmos care l-a invins pe un ciobanesc german. Foxul era mai marisor decat normalul si foarte solid, un pachet de muschi. L-a apucat pe ciobanesc de beregata si nu i-a mai dat drumul, aproape il sufocase. S-a chinuit stapan-su sa-i desclesteze falcile si a reusit cu mare greutate. Si asta numai fiindca ciobanescu l- a sfidat. Iti dai seama ce ar fi fost daca stapanul era un copil?! S-ar fi batut pina s-ar fi omorat.

#66
hristash

hristash

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 20.03.2007
cainele il asa cum il cresti, ca si un copil
nu cred in povesti
daca eu nu antrenez cainele pt lupta nu cred ca va ataca asa din senin

#67
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

View Posthristash, on 23rd July 2012, 18:00, said:

cainele il asa cum il cresti, ca si un copil
nu cred in povesti
daca eu nu antrenez cainele pt lupta nu cred ca va ataca asa din senin
Doamne fereste, nu am zis ca va ataca si in nici un caz oamenii. Terrierii au ce au cu alte animale. Eu doar ti-am atras atentia ca sunt caini cu personalitate dominanta si cam insensibili la durere si care nu vor asculta de un copil. Daca vrei cainele pentru tine si te ocupi tu de el e ok dar pentru un copil e mai bine sa iei o rasa mai docila. Ti-am dat un sfat, n-am dat cu parul.

#68
qawHaq

qawHaq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 15.04.2011

View Posthristash, on 23rd July 2012, 18:00, said:

cainele il asa cum il cresti, ca si un copil
nu cred in povesti
daca eu nu antrenez cainele pt lupta nu cred ca va ataca asa din senin


Probabil ca nu. Ai dreptate cand spui ca e ca un copil insa asta doar in ceea ce priveste inteligenta (un caine matur are inteligenta unui copil de 4-5 ani). Poti face insa greseli in educatie, in special daca nu ai mai avut caine inainte si nu esti familiar cu comportamentul lui in general si al rasei in special. Prima greseala ai si facut-o deja, cainele antrenat va fi cel care nu ataca din "senin", nu cel neantrenat, care este posibil sa atace aparent fara motiv (un motiv exista intotdeauna, de aceea e bine sa stii cate ceva despre psihologia canina). Cei care iti dau sfaturi aici nu o fac pentru ca se dau mari cunoscatori ci pentru ca au avut de-a face cu multi caini din diferite rase. Tu poti sa spui ca sunt povesti. Iti doresc sa nu te lovesti prea brusc de realitate :peacefingers:

#69
wollla

wollla

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.07.2012
As dori sa adopt un catelus mai mic de 1 an, nu conteaza daca e de rasa sau nu, insa nu dispun de prea multi bani, de talie mica sau medie.
De preferat in jurul judetului Bacau, pentru ca nu pot ajunge mai departe.

#70
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,675
  • Înscris: 07.04.2010

View PostJurasikMan, on 16th July 2012, 22:51, said:

Asa cum spune si Freddy , nu este un caine pentru un copil. Am vazut bullterrieri care au mancat caucazieni ( la figurat , evident ..in sensul ca i-au batut de au bagat coada intre picioare si au intors spatele ) . Sunt caini de lupta , tenace , incapatanati , au nevoie de miscare ...cam cum are nevoie un maratonist fata de un contabil obez. E greu de dominat si doar un stapan sigur pe el , puternic psihic , poate domina un asemenea caine. Incercati cu o varianta de Collie ..Border sau Sheltie. Sunt extraordinar de inteligenti si adaptabili la orice conditii.
ai vazut tu cred mai mult in vise
depinde si ce caucazieni pana la urma
de exemplu un vecin de la tara are un veritabil urs care cantareste peste 90Kg
plus ca are tot tacamul: forta si agresivitate cat cuprinde un veritabil ciobanesc caucazian
hai spune-mi ce bullterrier se pune cu o asa namila??

si cred ca supraestimezi aceasta rasa.
am vazut foarte multe femei si fete care plimbau bullterrieri in lesa fara nici o problema.
depinde si de exemplar in parte dar ma indoies ca un caine de talie mica pana la urma este atat de greu de controlat, dominat.

#71
qawHaq

qawHaq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 15.04.2011

View PostOriOn20, on 24th July 2012, 17:36, said:

hai spune-mi ce bullterrier se pune cu o asa namila??

si cred ca supraestimezi aceasta rasa.

am vazut foarte multe femei si fete care plimbau bullterrieri in lesa fara nici o problema.

depinde si de exemplar in parte dar ma indoies ca un caine de talie mica pana la urma este atat de greu de controlat, dominat.

Prietene, stii de ce-i spune bull-terrier? Nu prea se teme de namile...chiar daca au colti in loc de coarne. "having been bred almost exclusively for killing bulls and bears..." iti spune ceva?

Poti sa crezi ce vrei. Eu sunt convins ca tu o subestimezi.

Am vazut si pantere in lesa. Intr-adevar, de ce ar fi o problema? :rolleyes:

Nu stiu ce experienta ai tu cu cainii, dupa ca am facut "cunostinta" cu peste o mie(!) de caini iti pot spune ca talia nu conteaza. Dimpotriva, cei de talie mica sunt in general mai greu de controlat.

View Postwollla, on 24th July 2012, 15:12, said:

As dori sa adopt un catelus mai mic de 1 an, nu conteaza daca e de rasa sau nu, insa nu dispun de prea multi bani, de talie mica sau medie.
De preferat in jurul judetului Bacau, pentru ca nu pot ajunge mai departe.

Adopta un maidanez. E gratis iar satisfactia va fi mai mare. Garantez. :peacefingers:

#72
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,675
  • Înscris: 07.04.2010

View PostqawHaq, on 24th July 2012, 22:05, said:

Prietene, stii de ce-i spune bull-terrier? Nu prea se teme de namile...chiar daca au colti in loc de coarne. "having been bred almost exclusively for killing bulls and bears..." iti spune ceva?

Poti sa crezi ce vrei. Eu sunt convins ca tu o subestimezi.

Am vazut si pantere in lesa. Intr-adevar, de ce ar fi o problema? :rolleyes:

Nu stiu ce experienta ai tu cu cainii, dupa ca am facut "cunostinta" cu peste o mie(!) de caini iti pot spune ca talia nu conteaza. Dimpotriva, cei de talie mica sunt in general mai greu de controlat.
hai lasa cartile si scoate capul afara
cainii astia nu mai sunt ce au fost de zeci de ani nu mai sunt imperechiati dupa acele criterii.
bull terrier-ul este un caine de companie mai atletic doar atat.
smechera analogia cu pantere numai ca nu are nici o legatura cu ce am spus eu.

ai facut cunostinta doar cu o mie da caini pana acum mare branza.
si stiu si un chiuaua este greu de controlat daca il ia in primire un blegoman.
asta nu inseamna ca are nevoie de un stapan cu calitati psihice speciale, este ceva iesit din comun si nu orice om poate detine un astfel de caine si alte abureli care nu au legatura cu realitatea.

Edited by OriOn20, 24 July 2012 - 21:33.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate