Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

antrenament brate

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Nu iti trebuie 2g/kg corp ca sa se 'declanseze' cresterea musculara, muschiu creste si cu 1g de proteina pe zi, numa ca creste cu gramul ala. De multe ori aia care vand concentrate proteice umfla cantitatea necesara de proteine ca sa termini tu mai repede concentratul si sa cumperi altu.  :D

Oricum nici nu stiu daca-i bine raportat la kg corp, daca esti gras la ce-i trebe proteine mai multe ca unu mai slab da cu masa mai mare?

#20
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007
Ai dreptate, cresterea musculara se poate realiza si cu 1 g de proteina/kg de masa corporala, insa este o crestere lenta. Intr-adevar, conteaza procentul de grasime, dar si oasele mai ales dupa o anumita varsta, cand ele se latesc.

#21
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006

 keeekeeess, on Apr 9 2008, 22:46, said:

Nu iti trebuie 2g/kg corp ca sa se 'declanseze' cresterea musculara, muschiu creste si cu 1g de proteina pe zi, numa ca creste cu gramul ala. De multe ori aia care vand concentrate proteice umfla cantitatea necesara de proteine ca sa termini tu mai repede concentratul si sa cumperi altu.  :D

Oricum nici nu stiu daca-i bine raportat la kg corp, daca esti gras la ce-i trebe proteine mai multe ca unu mai slab da cu masa mai mare?
da tu nuprea sti anatomie, nu? adica sunt curios daca sti macar ce e aia diviziune celulara... tie iti trebuie proteine ca sa menti ce ai si sa mai cresati, de asta ai din ce in ce mai mare nevoie de proteine....
sigur ca a putin deplasat sa raportezi la greutate dar un surplus de proteine nu iti poate face rau pe cand o cantitate prea mica diminueaza efectele si noi, cei care mergem la sala, urmarim sa avem efecte maxime pentru ca oricum este un sport la care se progreseaza destul de lent...

#22
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Ziceam ca pe langa cele necesare ii deajuns 1 gram de proteina in plus si muschiu creste cu gramu ala. Da na, tre sa contrazici tu orice as spune :D

Si da, un gras nu are nevoie de proteine pe cat are nevoie un malac, amandoi avand aceasi greutate.

#23
Adorian Moldovan

Adorian Moldovan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 23.09.2007
Mda, iti zic eu cum se face un antrenament pt. brate corect:

In primul rand trebui sa stii ca bratele se fac de obicei Luni sau Marti, asa e indicat de mine si de multi altii. Se fac intruna, adica "biceps + triceps + antebrate". Uite si cum sa faci:

Din momentul in care intri in sala, te apuci serios de lucrat, intr-un timp cat mai scurt si cat mai intens, pentru masa si pentru a dezvolta forta e foarte indicat. Incepi cu bicepsul si faci mereu exercitii clasice, lasa tu toate prostiile, ia ganterele, bara in V, ti suficient. Executi pt. biceps 3 aparate, pt. bila, partea de jos a bicepsului si partea de sus, suficient. 4 serii pe fiecare de maxim 10 repetari pe o mana, foarte intens insa, si mereu sa faci "negativa", iar ultima serie trage-o mai tare ca restul, incearca sa urci in greutati pe masura ce seriile trec. Fa pauze de 30 - 40 sec. intre serii.
La triceps e foarte important sa stii ca el e defapt elementul care face bratul sa para mare, contine 3 grupe de mushci tricepsul, si toate trebuie lucrate. De regula toti fac pe scripete, eu nu tare indic, aia e mai mult de fibrare, fa flotari cu deschizatura mica si coatele lipite sau la banca cu bara, priza mica, cat distanta dintre umeri. Pune greutati mai multe ca sa soliciti bine muschiul. Mai poti face impinse, la banca sau nu numai ... cu bara in V. Executi 3 aparate si aici, sunt suficiente.
La antebrat, trebuie sa stii ca pe el defapt il soliciti mereu cand faci orice grupa de la brate, umeri, piept, spate. Dar de obicei eu fac cu gantere si incep cu partea superioara ca e mai greu, sau poti face ceva improvizat, ca o sucitoare, cu o funie, un carlig si pui in disc, si tragi pentru fiecare parte a antebratului, pe o cursa verticala. Soliciti enorm de mult antebratul, e foarte dureros si greu, dar e foarte eficient;).

Mananca bine si se rezolva, daca nu da randament, inseamna ca nu esti tu facut pentru culturism .... Bafta

#24
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Dap, ai dreptate, biceps trebuie lucrat luni sau marti, cand e luna plina seara. Desigur, in martie se lucreaza joi sau vineri, pentru ca intram in zona capricornului, care dupa cum stim e zodia spatelui.  :lol:

#25
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007

 Adorian Moldovan, on May 11 2008, 22:19, said:

Mda, iti zic eu cum se face un antrenament pt. brate corect:

In primul rand trebui sa stii ca bratele se fac de obicei Luni sau Marti, asa e indicat de mine si de multi altii.

Dezvolta..maestre.

Acum vazusi si postul lui keeekeeess..ma lamurit :):):)

Edited by Valy1, 12 May 2008 - 12:35.


#26
Adorian Moldovan

Adorian Moldovan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 23.09.2007

 keeekeeess, on May 12 2008, 13:31, said:

Dap, ai dreptate, biceps trebuie lucrat luni sau marti, cand e luna plina seara. Desigur, in martie se lucreaza joi sau vineri, pentru ca intram in zona capricornului, care dupa cum stim e zodia spatelui.  :lol:
Are legatura cu zodiacul, bine zici :lol:

#27
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007
V-am zis eu ca dupa dieta dupa grupa de sange vor aparea si exercitii dupa zodie. :rolleyes:

#28
Adorian Moldovan

Adorian Moldovan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 23.09.2007
Fii atent, pentru brate, pfuai, recent am avut de sapat un santz cu tarnacopul, 1 metru adancime si cam 3 metri lungime. Deci, nu iti explic, sala si exercitiile pentru brate sun = 0  :lol: :lol:  . Am dat 10 min. la tarnacop, era sa cad pe spate de oboseala, dar sa vezi ce tonus ai:O.... asa ca, puneti-va la sapat=)) ca e chiar bun

Edited by ciutacu, 15 May 2008 - 19:38.


#29
Ardelean

Ardelean

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.07.2008

 keeekeeess, on Apr 1 2008, 03:37, said:

Eu am facut 4cm in 2 luni de tras lejer. Multi uita sa mai lucreze si antebratul si asta conteaza cel mai mult la aspectul bratului. Toti numa biceps triceps :D
Antebratul iti lucreaza la toata grupele musculare, mai putin la picioare. Decat sa faci antebrat pana obosesti mai bine apucate si fa biceps blocat cu bara si vei vedea atunci rezultate.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate