Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Mucegai sau saruri

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
Dupa o perioada fara ploi semnificative, si aplicarea unui termosistem 10 cm pe exterior trageam mari sperante ca se va rezolva problema umiditatii si albetei caramizii ( chiar dispparuse de pe multe zone).Ieri, pe o ploaie puternica am montat geamurile termopan.Azi am constatat cu durere ca albeata era prezenta mult mai mult decat inainte, singura explicatie fiind ca apare din cauza ploii.Orice ajutor este binevenit.
Multumesc

#20
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
O idee. Te-ai gandit sa ii niste probe si la le duci la un laborator impreuna cu solutia ta de mortar?

#21
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
Nici prin cap nu mi-a trecut.Sa iau o bucata de caramida din zid, cu mortar pe ea si sa o duc la un laborator mi se pare super ok. Intrebarea este a ce fel de laborator, si ce analize sa cer sa fie efectuate?Multumesc.

#22
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007

View Postcretu22, on Nov 23 2008, 17:55, said:

Dupa o perioada fara ploi semnificative, si aplicarea unui termosistem 10 cm pe exterior trageam mari sperante ca se va rezolva problema umiditatii si albetei caramizii ( chiar dispparuse de pe multe zone).Ieri, pe o ploaie puternica am montat geamurile termopan.Azi am constatat cu durere ca albeata era prezenta mult mai mult decat inainte, singura explicatie fiind ca apare din cauza ploii.Orice ajutor este binevenit.
Multumesc
ti-am mai dat o data solutia!nu sint saruri ,este o ciuperca,care initial ataca lemnul,acum se pare ca s-a adaptat si la zidarie!!si eu am avut aceeasi problema si am gasit ,ori pe net ori in una din cartile proprii,descrierea respectivei ciuperci!contaminarea se face si de la o casa la alta,are perioade de maxima dezvoltare in conditii de umiditate!se face o solutie cu concentratie de 3% cuso4,sau piatra vinata cum o numesc astia la magazinele fitosanitare ,si se stropeste caramida cu o pompa de stropit pomii!o sa remarci ca o sa dispara!poti sa repeti tratamentul in cazul in care remarci ca,pe anumite zone,acesta nu a fost eficient!poti sa folosesti si alte substante fitosanitare ,dar concentratia trebuie sa fie de min 3 ori concentratia scrisa pe prospect!

#23
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
[quote name='haplea82' date='Nov 24 2008, 10:00' post='5566474']
Multumesc pentru raspuns.Dupa tot felul de investigatii am ajuns la concluzia ca sunt saruri generate de umiditatea din pereti.Chiar daca ar fi o ciuperca, umiditatea din pereti ramane principala problema.
Multumesc

#24
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
atentie sa nu ai surpriza sa-ti iasa "sarurile"prin glet,in momentul cind vei avea tot interiorul finisat!in acel moment ,nu stiu cum vei mai putea rezolva problema!

#25
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
[quote name='haplea82' date='Nov 24 2008, 11:23' post='5566869']
Nici nu ma gandesc sa trec la faza de tencuire si finisaje interioare pana nu rezolv definitiv problema

#26
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
eu vad problema in felul urmator:
1. daca sunt saruri, ele apar ca urmare a faptului ca apa condeseaza in pereti, le dizolva din mortar si apoi apa se scurge. prin evaporare raman cristalele in urma. respectivele saruri, daca sunt o componenta a mortarului folosit vor fi acolo in permanenta, deci singura solutie este sa impiedici condensul apei.
Acest lucru il poti face mentinand peretii calzi. Termoizolatie pe exterior, temperatura ridicata in interior. Eu as face asa: as izola o camera mai mica, de proba, cu folie pusa cu mare atentie in geamuri, usi si apoi as ridica temperatura in interior cu niste radiatoare electrice. Daca nu mai apar probleme, as astepta sa vina vreme mai calda si as purcede la finisaje.
As finisa cu materiale poroase, gen tecuiala mecanizata pe baza de ipsos sau tencuiala manuala cu rimano ten. In plus acestea, fiind pe baza de ipsos, sunt bazice si neutralizeaza sarurile.

2. daca sun ciuperci, omoara-le. Nu stiu prea multe, dar trebuie sa existe metode folosind diverse substante antibiologice sa scapi de ele.

oricum, nu am mai auzit pana acum sa se intample ca la tine. Daca nu este mare derajul, tine-ne si pe noi la curent cu evolutia situatiei.

#27
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
http://www.lcb.ro/in...amp;id=3#centru
http://www.isc-web.ro/laboratoare.php
http://www.isc-web.ro/a_psc.php
http://www.incerc2004.ro/index-r.htm

#28
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007

View Postas xxl, on Nov 24 2008, 15:09, said:

eu vad problema in felul urmator:
1. daca sunt saruri, ele apar ca urmare a faptului ca apa condeseaza in pereti, le dizolva din mortar si apoi apa se scurge. prin evaporare raman cristalele in urma. respectivele saruri, daca sunt o componenta a mortarului folosit vor fi acolo in permanenta, deci singura solutie este sa impiedici condensul apei.
Acest lucru il poti face mentinand peretii calzi. Termoizolatie pe exterior, temperatura ridicata in interior. Eu as face asa: as izola o camera mai mica, de proba, cu folie pusa cu mare atentie in geamuri, usi si apoi as ridica temperatura in interior cu niste radiatoare electrice. Daca nu mai apar probleme, as astepta sa vina vreme mai calda si as purcede la finisaje.
As finisa cu materiale poroase, gen tecuiala mecanizata pe baza de ipsos sau tencuiala manuala cu rimano ten. In plus acestea, fiind pe baza de ipsos, sunt bazice si neutralizeaza sarurile.

2. daca sun ciuperci, omoara-le. Nu stiu prea multe, dar trebuie sa existe metode folosind diverse substante antibiologice sa scapi de ele.

oricum, nu am mai auzit pana acum sa se intample ca la tine. Daca nu este mare derajul, tine-ne si pe noi la curent cu evolutia situatiei.
1. Banuiesc ca pentru ca apa sa condenseze in pereti se presupune sa fie un spatiu inchis. Pana sambata 22.11.2008, casa nu a avut geamuri si usi, deci batea vantul peste tot.
Asa cum am mai spus, pentru mortar am folosit in loc de var un produs numit "asolit" - scuze, nu este reclama- si banuiesc ca toata problema se poate trage de la acest fapt.Intemeiez aceasta observatie pe faptul ca in aceasta vara, pe jumatate din peretele de nord (cel cu manifestarile cele mai puternice de saruri) am construit o magazie, folosind insa var obisnuit la mortar.Magazia nu are absolut nici o problema de acest gen, desi teoretic se afla in aceleasi conditii atmosferice ca si restul casei. O alta posibila sursa de saruri poate fi nisipul folosit la mortar.Din cate imi aduc aminte, pentru magazie am folosit un nou transport de nisip, desi de la acelasi furnizor dar poate spalat mai bine.Si pe soclul casei se observa unele urme de alb, saruri, etc, dar fiind beton nu arata la fel ca pe caramida, si nu se pot "recolta".Atasez o poza recenta a casei cu peretele de nord si magazia.Termoizolatia pe exterior este efectuata (polistiren 10 cm peste tot), geamuri si usi am pus.In ziua cand am pus geamurile (sambata) a plouat foarte mult (usile exterioare nu erau puse).A doua zi fenomenul de saruri era foarte puternic prezent (spre dezamagirea mea). Singurul lucru pe care inca nu l-am facut sunt trotuarele, dar le am in plan, nu stiu insa daca vremea va mai permite.Pentru combaterea acestor saruri (practic este vorba despre un praf ca de creta), am folosit o solutie de la eurocolor, numita stopso.Pe zonele pe care am aplicat aceasta solutie nu au mai aparut deloc saruri.Sa-r putea spune ca avem un prim succes. Dar, parerea mea este ca desi nu au mai aparut saruri, totusi peretele prezinta o umiditate mai mare decat ar trebui.De a lungul intregii perioade de constructie a casei, am observat ca pamantul de langa peretele de nord se usuca foarte greu, fiind mai mereu umed.Acesta in contact cu fundatia sau elevatia probabil ca transmite umiditate.Intentionez ca trotuarul de pe zona de nord sa fie cat mai lat posibil.
2. Cum imi pot da seama daca sunt ciuperci?
Bineinteles ca va voi tine la curent cu ceea ce se intampla aici, pentru mine aceasta situatie este extrem de dificila, orice sfat fiind binevenit.Tot anul acesta nu am putut avansa cu finisaje interioare (tencuit, glet vopsea ) din cauza acestei situatii.
Multumesc

View PostAstrul, on Nov 25 2008, 00:15, said:

Multumesc, de incerc2004 chiar nu stiam.

Attached Files


Edited by cretu22, 25 November 2008 - 18:37.


#29
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
cretu22,
daca ai strat de lut la 60cm adancime, s-ar putea sa fie putin permeabil. Adica la ploi apa sa intarzie acolo in loc sa coboare imediat in adancime. Daca terenul tau e mai jos poate chiar se scurge spre tine dinspre vecini, la nivelul lutului. Chiar si cu zidul ingropat, poate sa treaca pe sub zid (si peste stratul argilos).

M-am uitat si la spatiul ala mic intre perete si gard, e ca un sant unde apa daca ajunge in el  ramane acolo si uda fundatia, nu are unde sa se scurga. Ai facut drenaj pe langa pereti, sa-ti traga apa din sol cat mai departe de casa?  E mai mai simplu si mai sigur sa-i dai apei o cale sa se indeparteze de casa decat impermeabilizarea fundatiei.

Pentru cine nu stie - drenajul e relativ simplu - se face un sant in jurul fundatiei cu panta, a.i. apa sa se scurga unul sau mai multe puncte cu adancime maxima.
De la aceste puncte de nivel minim se fac santuri de scurgere spre inafara (tot mai adanci), departe de casa, sau daca exista un drum cu sant in apropiere preferabil sa se scurga in santul ala.

Pe fundul santurilor astea se pun tuburi de drenaj (care-s tevi de plastic de 80-100mm diametru cu gaurele - am vazut la brico, era sub 10 ron metrul)  care se acopera umpland santul cu pietris. Cand ploua, apa adunata pe fundul santului se scurge departe de casa.
Daca stratul de lut nu e foarte adanc, e bine ca fundul santului de drenaj sa intre putin in lut, astfel nu vor mai fi scurgeri intre nivelul santului de drenaj si lut (drenajul va capta toata apa care incerca sa intre sub casa)

In plus si solul de langa casa poate fi inaltat a.i. apa de suprafata sa se scurga in afara

--------------------------------------

Avand in vedere ca ai umezeala si pe peretii de la etaj, as verifica bine si acoperisul, sa nu fie undeva o fisura care lasa apa sa se prelinga pe zid.

Edited by blimpyway, 26 November 2008 - 00:22.


#30
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007

View Postblimpyway, on Nov 26 2008, 00:02, said:

cretu22,
daca ai strat de lut la 60cm adancime, s-ar putea sa fie putin permeabil. Adica la ploi apa sa intarzie acolo in loc sa coboare imediat in adancime. Daca terenul tau e mai jos poate chiar se scurge spre tine dinspre vecini, la nivelul lutului. Chiar si cu zidul ingropat, poate sa treaca pe sub zid (si peste stratul argilos).

M-am uitat si la spatiul ala mic intre perete si gard, e ca un sant unde apa daca ajunge in el  ramane acolo si uda fundatia, nu are unde sa se scurga. Ai facut drenaj pe langa pereti, sa-ti traga apa din sol cat mai departe de casa?  E mai mai simplu si mai sigur sa-i dai apei o cale sa se indeparteze de casa decat impermeabilizarea fundatiei.

Pentru cine nu stie - drenajul e relativ simplu - se face un sant in jurul fundatiei cu panta, a.i. apa sa se scurga unul sau mai multe puncte cu adancime maxima.
De la aceste puncte de nivel minim se fac santuri de scurgere spre inafara (tot mai adanci), departe de casa, sau daca exista un drum cu sant in apropiere preferabil sa se scurga in santul ala.

Pe fundul santurilor astea se pun tuburi de drenaj (care-s tevi de plastic de 80-100mm diametru cu gaurele - am vazut la brico, era sub 10 ron metrul)  care se acopera umpland santul cu pietris. Cand ploua, apa adunata pe fundul santului se scurge departe de casa.
Daca stratul de lut nu e foarte adanc, e bine ca fundul santului de drenaj sa intre putin in lut, astfel nu vor mai fi scurgeri intre nivelul santului de drenaj si lut (drenajul va capta toata apa care incerca sa intre sub casa)

In plus si solul de langa casa poate fi inaltat a.i. apa de suprafata sa se scurga in afara

--------------------------------------

Avand in vedere ca ai umezeala si pe peretii de la etaj, as verifica bine si acoperisul, sa nu fie undeva o fisura care lasa apa sa se prelinga pe zid.
Conform studiului geotehnic, solul este argila cu diverse interstitii, pe toata adancimea forajului (6 m).
Am incercat sa fac drenaj acum pe langa fundatie.Am sapat de jur imprejurul fundatiei, la o adancime de 40-50 cm dar imediat, un inginer constructor m-a pus sa astup urgent santul deoarece periclitez siguranta fundatiei, motivand ca niciodata nu se sapa langa fundatie.Vazand argumentele lui l-am ascultat, ce era sa fac....

#31
crib

crib

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 18.03.2007
salut
eu zic sa nu te stresezi prea tare :naughty:  ,ca nu esti singurul cu aceasta problema ,acele pete sint saruri din mortar, din betoane  care au fost spalate de apa si au cristalizat pe caramida . ciupercile s-ar dezvolta la parterul  casei in directa legatura cu presupusa sursa de apa (fundatia respectiv elevatia ) si nu chiar aproape de coama sau deasupra placii de la etaj .Attached File  3.jpg   239.53K   144 downloads in cazul meu acoperisul a fost montat mai tirziu si toate ploile care au fost intre timp au dus la aparitia acelor pete . am mai observat ca la tine acolo unde au aparut pete nici macar nu ai acoperis deasupra ci o placa de beton (balcon sau terasa ) sau poate ma insel .
                                                                                         succes :peacefingers:

#32
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View Postcretu22, on Nov 26 2008, 09:05, said:

Conform studiului geotehnic, solul este argila cu diverse interstitii, pe toata adancimea forajului (6 m).
Am incercat sa fac drenaj acum pe langa fundatie.Am sapat de jur imprejurul fundatiei, la o adancime de 40-50 cm dar imediat, un inginer constructor m-a pus sa astup urgent santul deoarece periclitez siguranta fundatiei, motivand ca niciodata nu se sapa langa fundatie.Vazand argumentele lui l-am ascultat, ce era sa fac....
E daca zice ingineru nu-l contrazic, ma mira insa ca-i asa categoric ca ce vad prin bucuresti gropi de 4 metri sau mai mari pe langa cladiri vechi.. pe unde s-a inceput constructia de cladiri noi. Si astea sunt si aprobate si stampilate de un responsabil din primarie.

#33
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
PS intreaba-l pe inginer daca se poate face la marginea trotuarului, sau cat de aproape de perete poti sa faci drenajul
Vezi varianta asta:
[ http://www.informit.com/content/images/chap3_0789734516/elementLinks/03fig04.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si pagina respectiva: http://www.informit....a...66&seqNum=4

#34
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007

View Postcrib, on Nov 26 2008, 10:48, said:

salut
eu zic sa nu te stresezi prea tare :naughty:  ,ca nu esti singurul cu aceasta problema ,acele pete sint saruri din mortar, din betoane  care au fost spalate de apa si au cristalizat pe caramida . ciupercile s-ar dezvolta la parterul  casei in directa legatura cu presupusa sursa de apa (fundatia respectiv elevatia ) si nu chiar aproape de coama sau deasupra placii de la etaj .Attachment 3.jpg in cazul meu acoperisul a fost montat mai tirziu si toate ploile care au fost intre timp au dus la aparitia acelor pete . am mai observat ca la tine acolo unde au aparut pete nici macar nu ai acoperis deasupra ci o placa de beton (balcon sau terasa ) sau poate ma insel .
                                                                                         succes :peacefingers:
Petele sunt pe aproape toti peretii, intr-o forma mai intensa sau mai slaba, chiar si la pereti interiori.Ingrijorarea mea este ca de la punerea acoperisului (decembrie 2007) si pana in prezent nu a disparut fenomenul.
Acum ma gandeam la o solutie gen electro-osmoza pentru indepartarea umiditatii.

#35
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Pe masa de spaclu eu nu vad saruri, si tin minte ca erau pe caramizi; din umila mea experienta, zic asa : poti tencui linistit la interior, cu finisajul asteapta pana la primavara, la ext poti finisa in f de cum evolueaza vremea, daca mai vin zile cu 10-12 gr, baga mare; tin minte ca ti-am trimis o fisa tehnica( sau doar ti-am spus despre ea?) amorsa siloxanica din cate tin minte ( o sa mai verific) contine niste aditivi care neutralizeaza sarurile, daca nu ea, atunci fixativul care se da inainte; eu sunt ferm convins ca sarurile NU o sa treaca prin tencuiala de interior, iti faci prea multe probleme cu asta, dar daca esti asa suspicios, fa o proba de vreun metru patrat, si urmareste pana la primavara, daca vrei; si nu mai lua in calcul varianta cu ciuperca, ca nu e, pariez 3 salarii, sa-mi iau si eu alea-alea de Craciun...am avut lucrari de ext, in care s-a aplicat decorativa ( de la mine) peste fatada tencuita fara termoizolatie care avea saruri pe ea, si n-au trecut prin decorativa, si cu garduri zidite la fel, de aia sunt asa sigur pe mine; asa cum am spus mai sus, 'din umila mea experienta'
parerea mea: lasa stresul asta, si da-i drumul la treaba mai departe, n-ai nevoie de tratamente minune, dar daca te tine punga, poti apela si la ele, ca exista

#36
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
am avut si eu pe un perete dar dupa ce am tencuit int/ext a disparut

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate