Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Mucegai sau saruri

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
Buna ziua.
La sfarsitul anului trecut am terminat constructia la rosu a unei case P+1.De atunci am observat aparitia pe pereti (caramida Cemacon cu goluri) a unui strat alb, in genul varului, indeosebi pe peretele de nord dar si pe cei interiori in apropierea elementelor de beton (stalpi, centuri,etc.).Dupa parerea mea, parte din ziduri sunt inca ude, caramida fiind mai rece si avand o culoare mai inchisa.Din diverse discutii am inteles ca acel praf alb nu sunt decat saruri din compozitia materialelor folosite, si ca odata cu aparitia temperaturilor mai ridicate si uscarea completa a zidurilor fenomenul va disparea, neexistand probleme ulterioare. Deasemenea am observat acelasi fenomen si la scara exterioara, care acum este aproape alba complet.Atasez cateva poze si rog cateva pareri pe marginea subiectului.Multumesc

Attached Files



#2
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
posibil sa fie saruri. Compara cu poze ale unor mucegaiuri (white mold pictures) de ex: http://www.inspect-n...ld_Pictures.htm

Mucegaiurile tind sa fie puncte sau cerculete mici (spoturi) care cresc in timp. Dar nu-i obligatoriu. Si apar mai degraba in zone interioare inchise, neaerisite, cu lumina slaba si umede (de ex. intre perete si rigips, sau sub tapet),  mai greu pe peretele exterior in timpul iernii.

Edited by blimpyway, 29 March 2008 - 15:22.


#3
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
[quote name='blimpyway' date='Mar 29 2008, 15:11' post='4327274']
posibil sa fie saruri. Compara cu poze ale unor mucegaiuri (white mold pictures) de ex: [url="http://www.inspect-ny.com/sickhouse/White_Mold_Pictures.htm"]http://www.inspect-ny.com/sickhouse/White_Mold_Pictures.htm[/url]

Mucegaiurile tind sa fie puncte sau cerculete mici (spoturi) care cresc in timp. Dar nu-i obligatoriu. Si apar mai degraba in zone interioare inchise, neaerisite, cu lumina slaba si umede (de ex. intre perete si rigips, sau sub tapet),  mai greu pe peretele exterior in timpul iernii.
[/quote

Vazand pozele din link-ul de mai sus cred ca in cazul meu nu este vorba despre mucegai.Multumesc

#4
rdesign

rdesign

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 28.08.2005
Ce sunt petele mi se pare mai putin important atat timp cat s-au dezvoltat pe baza umezelii.
Umiditatea dizolva sarurile din zidarie si le scoate la suprafata, unde cristalizeaza. Ulterior, ele distrug nu doar stratul de vopsea aplicat pe un perete, ci si tencuiala de pe acesta, placile din gips-carton sau orice alt material poros aflat in calea lor.
Nu gasesc de moment site-ul unde am vazut fotografia unor caramizi suprapuse, din care cea de jos se gasea in apa iar cele de sus erau uscate cu explicatia autorului, ce sustinea ca are expertiza renovarii cladirilor istorice, ca ceramica nu "conduce" apa
Important mi se pare sa gasesti cauza umiditatii zidului, pe care daca nu o elimini se vor dezvolta in continuare "ciudatenii".
Asa cum se vede din foto zona este delimitata in zona stalpului din beton. Este bine stiuta capacitatea betonului de a "transporta" apa prin capilaritate. Intrebarea la care trebuie raspuns este gasirea "sursei de apa" care alimenteaza betonul si mai apoi, prin intermediul mortarului din zidarie, se transmite caramizilor.
Am si eu casa terminata in toamna si a fost lasata "la rosu" toata iarna, dar nu au aparut pete pe nicaieri.
Chestia cu uscatul e valabila doar daca elimini "sursa de apa". Altfel ea va reveni cand clima va realimenta "izvorul". Personal te sfatuiesc sa verifici hidroizolatia fundatiei.

Attached Files



#5
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
Fundatia casei a fost executata prin sapatura exact la dimensiunile din proiect(h=90cm, l=40 cm) si umplerea santurilor respective cu beton de statie b150, nefacand deci o hidroizolare a fundatiei.Intre elevatie (neizolata inca) si zidul de caramida am hidroizolat cu smoala si carton asfaltat.

#6
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
Tot incercand sa imi dau seama despre ce este vorba, mi-am amintit ca la ridicarea zidurilor si turnarea stalpilor, constructorul nu a fost de acord sa hidroizolam si stalpii folosind aceeasi metoda ca la ziduri (smoala si carton asfaltat) motivand ca nu mai face priza betonul din stalp cu elevatia.Am pus o poza edificatoare.Acest argument mi s-a parut corect la momentul respectiv, dar acum tind sa cred ca tocmai din aceasta cauza apa urca prin stalpi si apare fenomenul mentionat.
Credeti ca trebuia hidroizolat stalpul fata de elevatie?
Daca raspunsul la aceasta intrebare este afirmativ, ce pot face acum pentru a remedia situatia?
Multumesc

Attached Files



#7
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Nu se izoleaza stalpul. Altfel nu face priza stalpul cu elevatia. Cauza e de mai jos. Fa o sapatura la baza fundatiei sa vezi daca nu balteste ceva pe acolo.

#8
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
Inainte de inceperea constructiei am facut un studiu geotehnic si stratificatia intalnita a fost : 0-0,6m strat vegetal; 0,6-1,9m argila prafoasa galben roscata cu interc. cenusii;1,9-2,4m argila prafoasa maronie;2,4-3,4m argila prafoasa slab nisipoasa cu puncte maronii;3,4-6m argila prafoasa maroniu inchis; panza freatica consideransu-se a fi la 9 m adancime.
Pe de alta parte, terenul pe care este construita casa este un pic mai jos fata de vecini si fata de cele 2 drumuri la care are deschidere (cam 20 cm) si poate din aceasta cauza precipitatiile "stau" mai mult pe el.
Casa nu are inca montate burlanele si jgheaburile si, in lipsa (inca) a trotuarului, mai mult ca sigur ca toata apa sau zapada de peste iarna s-a scurs langa elevatie.

Edited by cretu22, 30 March 2008 - 13:25.


#9
rdesign

rdesign

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 28.08.2005

 cretu22, on Mar 30 2008, 11:12, said:

...... umplerea santurilor respective cu beton de statie b150, nefacand deci o hidroizolare a fundatiei....

Cred ca ar fi trebuit sa hidroizolezi fundatia de la inceput.
Stalpul din beton nu se "separa" de fundatie sub nici o forma. Ele trebuie sa faca corp comun si ideal ar fi, (daca s-ar putea, dar este practic imposibil) sa fie turnat odata cu fundatia.

Singura solutie pe care o intrevad este turnarea unor trotuare mai late din beton pe perimetrul casei, sa indepartezi apa pluviala de langa fundatie. Solutia este valabila daca ai panza de apa freatica sub baza fundatiei si daca nivelul ei nu oscileaza functie de anotimp.

Am o cunostinta care are casa intr-o zona in care panza este pe un strat de argila si care urca de la 3,5 m, cota de vara, la 0,90, iarna (are o fantana cu apa nepotabila in prima panza in care observa nivelul). Fiind ing. constructor a luat in calcul acest aspect si a izolat din start fundatia cu aquamat cu adiflex B.

#10
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
chestia aia este o ciuperca!nu mai stiu cum se numeste sau unde am citit despre ea ,dar este o ciuprca!ca tratament stropeste peretele cusolutie de sulfat de cupru(cuso4)3% concentratie cu ajutorul unei pp de stropit pomii!dis[pare si singura daca vei lasa peretele sa se usuce in aceasta vara ,dar poate reaparea daca absoarbe umiditatye din nou!daca faci tratam,entul cu sulfat de cupru(piatra vinata,la magazinele ce comercializeazasubstanta pt tratamente fito-sanitare)nu vei mai avea probleme!

#11
nervOptik

nervOptik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 06.08.2007

 cretu22, on Mar 29 2008, 16:06, said:

Buna ziua.
La sfarsitul anului trecut am terminat constructia la rosu a unei case P+1.De atunci am observat aparitia pe pereti (caramida Cemacon cu goluri) a unui strat alb, in genul varului, indeosebi pe peretele de nord dar si pe cei interiori in apropierea elementelor de beton (stalpi, centuri,etc.).Dupa parerea mea, parte din ziduri sunt inca ude, caramida fiind mai rece si avand o culoare mai inchisa.Din diverse discutii am inteles ca acel praf alb nu sunt decat saruri din compozitia materialelor folosite, si ca odata cu aparitia temperaturilor mai ridicate si uscarea completa a zidurilor fenomenul va disparea, neexistand probleme ulterioare. Deasemenea am observat acelasi fenomen si la scara exterioara, care acum este aproape alba complet.Atasez cateva poze si rog cateva pareri pe marginea subiectului.Multumesc

Salut, si eu am tot caramizi cemacon, AR-29, dar, ce vad la tine, in poze, ma ingrozeste. Eu nu am asa ceva ... am cateva pete albe, dar cu mult mai diminuate ca ale tale. Problema e ca din toti "cunoscatorii" care si-au dat cu parerea, niciunul nu a observat ca aceasta albire a caramizilor s-a facut pe muchiile caramizilor, adica laturile care sunt zidite.
Eu am folosit ca mortar de zidarie Multibat romanesc ... si iti zic clar ca nu am aceasta problema. Inclin sa cred ca nu caramizile sau hidroizolatia este problema, si nici mucegai, ci mortarul de zidarie ...
Daca pot sa te ajut cu ceva, eventual chiar sa vezi zidurile de la mine ... o sa vorbesc si cu constructorul meu si o sa mai pun un reply. Bafta !

#12
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
Revazand acest topic am constatat ca nu am furnizat o informatie destul de importanta, si anume faptul ca pentru mortarul de zidarie am folosit produsul Asolit ca inlocuitor al varului (sper sa nu fie considerat reclama, nici chiar negativa).Atasez fisa tehnica a acestui produs.De la ultima postare am mai facut unele "cercetari" pentru a ma lamuri asupra problemei in cauza.Producatorul cemacon a fost de parere ca nu caramida a putut cauza aceasta albire din zona mortarului.De asemenea, distribuitorul produsului asolit a fost de parere ca acesta nu poate duce la aparitia unei astfel de situatii.Nici pana in prezent, desi au trecut 10 luni de la terminarea constructiei la rosu albeata din zona mortarului nu a disparut, fiind preponderenta la etaj(!!! nu cred ca eventuale infiltratii de apa din sol ajungeau pana acolo), mai ales pe zidul de nord.Singura zona unde albeata a disparut a fost sub ferestrele de la etaj, in rest este prezenta in aceeasi stare ca in februarie 2008.Ce solutii as putea gasi in situatia data?

pentru "nervOptik": inclin sa cred ca de la mortar se trage problema.Multumesc.

Attached Files


Edited by cretu22, 12 September 2008 - 17:24.


#13
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008

 cretu22, on Sep 12 2008, 18:22, said:

Revazand acest topic am constatat ca nu am furnizat o informatie destul de importanta, si anume faptul ca pentru mortarul de zidarie am folosit produsul Asolit ca inlocuitor al varului (sper sa nu fie considerat reclama, nici chiar negativa).Atasez fisa tehnica a acestui produs.De la ultima postare am mai facut unele "cercetari" pentru a ma lamuri asupra problemei in cauza.Producatorul cemacon a fost de parere ca nu caramida a putut cauza aceasta albire din zona mortarului.De asemenea, distribuitorul produsului asolit a fost de parere ca acesta nu poate duce la aparitia unei astfel de situatii.Nici pana in prezent, desi au trecut 10 luni de la terminarea constructiei la rosu albeata din zona mortarului nu a disparut, fiind preponderenta la etaj(!!! nu cred ca eventuale infiltratii de apa din sol ajungeau pana acolo), mai ales pe zidul de nord.Singura zona unde albeata a disparut a fost sub ferestrele de la etaj, in rest este prezenta in aceeasi stare ca in februarie 2008.Ce solutii as putea gasi in situatia data?

pentru "nervOptik": inclin sa cred ca de la mortar se trage problema.Multumesc.
Eu acum am intrat prima oara aici, din poze apare ca fiind saruri care apar dupa uscarea mortarului, eu zic ca e din compozitia lui, spala cu clor de cateva ori consecutiv, dupa atatea luni mortarul tre sa fie uscat si mama lui, deci nu o sa-ti mai apara dupa ce dai cu clor, dar preventiv, n-ar fi rau ca, inainte de tencuire, sa dai o mana de amorsa acrilica, sau daca bugetul permite, fixativ siloxanic, apoi o amorsa siloxanica, in ordinea asta. Nu este o solutie clasica, o recomand eu acuma, specific problemei tale, si cunoscand produsele respective; daca am cd-ul cu fise tehnice in casa, iti atasez alaturat ca sa ai o idee despre ele, sa stii ce sa cauti (ma gandesc ca or mai avea si altii ceva similar, doar n-oi fi eu cel mai smeker)Attached File  2340_silofix_white.pdf   109.4K   36 downloadsAttached File  2320_siloprimer.pdf   107.39K   23 downloadsmer.pdf]
va trebui sa te descurci in italiana, ca nu leam traduse; exista si vopsea lavabila in aceeasi gama, dar sunt cam prohibitive, pt ca rasina siloxanica e cea mai recenta inventie, inca n-a aparut altceva 'peste' ea (o combinatie intre acril si silicon)
LE: daca mortarul nu e sfaramicios (sfarinante), nu se mai justifica si silofix white

#14
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
multumiri

#15
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
Pe jumatate din latura de nord a casei, (cea care prezinta cele mai multe astfel de situatii) am construit o magazie din celasi tip de caramida, dar am folosit ca mortar reteta clasic de ciment+var+nisip.Desi peretele casei este la fel de alb ca inainte, peretii acestei magazii nu au nici un fel de problema.Tind sa cred ca totul se trage de la folosirea in loc de mortar clasic a produsului asolit.

#16
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008

 cretu22, on Oct 18 2008, 18:27, said:

Pe jumatate din latura de nord a casei, (cea care prezinta cele mai multe astfel de situatii) am construit o magazie din celasi tip de caramida, dar am folosit ca mortar reteta clasic de ciment+var+nisip.Desi peretele casei este la fel de alb ca inainte, peretii acestei magazii nu au nici un fel de problema.Tind sa cred ca totul se trage de la folosirea in loc de mortar clasic a produsului asolit.
Ai rezolvat problema? cum?

#17
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
Problema nu am rezolvat-o deloc,desi am construit pe 2 laturi ale terenului gard de beton cu fundatie de 50 cm adancime, in speranta ca eventualele ape pluviale de pe terenurile alaturate sau de pe drum vor fi oprite.Ma gandesc la o hidroizolare a intregii fundatii, dar nu stiu daca este posibila la acest moment.

#18
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
Astazi am fost din nou la casa.O imagine despre pozitia in teren va puteti face din foto 33 si 34.Am aflat ca in saptamana aceasta a plouat destul de consistent in zona.Neavand ferestrele puse, acoperisem mai demult baza golurilor de ferestre cu nylon.O singura fereastra,cea din poza atasata a prezentat o udare si realbire sub ea.Aceasta fereastra este cea mai apropiata de zona mai puternic afectata( foto albeata 32).Peretele paralel cu gardul (foto Albeata 34,35) este cel mai puternic afectat (pe interior).Magazia nou construita, desi are soclul ud si el (foto 45,46) nu prezinta nici un fel de probleme de albeata pe zidarie.In poza 58 este caminul cu apometru, aflat cam la 25 m distanta de casa, mai in jos decat casa, si in el am gasit cam 25 cm de apa.mai mult ca sigur ca aceasta apa a patruns pe langa teava de plastic, desi am dat pe acolo cu un silicon.
Sincer, la acest moment de timp nu mai stiu ce sa fac.M dispra aceasta situatie.Toata vara am sperat ca se va usca zidaria si voiputea continua lucrarile. Insa se pare ca am o problma fundamentala de rezolvat si nu stiu cum.Am considerat ca inconjurand terenul pe cele 2 laturi mai expuse la eventuale ape pluviale din vecini si drum cu gard de beton cu fundatie de 50 cm, se va rezolva oarecum problema.Dupa cum se vede a fost o masura insuficienta.Poate fi luata in discutie o hidroizolare a fundatiei? Si daca da, care ar fi cea mai buna solutie?.Orice parere este binevenita.Multumesc

Problema nu este intalnitadoar la parter, ci si la etaj, chiar si pe pereti opusi celui de nord.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate