Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

tencuiala mecanizata

- - - - -
  • Please log in to reply
295 replies to this topic

#73
savelcristian

savelcristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 06.11.2006

 antoniodaros, on Dec 29 2008, 17:21, said:

salutare,
tencuiala mecanizata se poate face pe vremea asta, ma refer la interior.
multumesc.
Tencuiala mecanizata(ca orice tencuiala),se executa la temperaturi de peste 5 grade.In februare se anunta temperaturi ridicate si se poate incepe lucru.
Fara invitatii de colaborare.

Edited by Astrul, 21 January 2009 - 13:49.


#74
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004
eu unul nu sint incintat de tencuiala mecanizata; cum spunea cineva mai inainte se porcaieste toata casa, calci in mortar, zgomot infernal, personal suplimentar: om la alimentare, om la furtun, 1-2 la indreptat si continuat tencuiala spre tavan.

#75
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
Cum spuneam si acum aproape 3 ani AICI tencuiala mecanizata a devenit un standard in finisaje in tarile vestice.

   Am avut avantajul de a lucra efectiv in procesul de tencuire cu astfel de utilaje pe vremea cand foarte putini auzisera de ele in Romania. Citesc acest subiect si ma minunez de felul in care au inteles romanii nostrii sa puna in practica aceasta tehnologie pe care eu o consider ca fiind de top. Cred ca totul decurge de la insuficienta pregatire a celor care opereaza cu astfel de masini. Procesul in sine nu este foarte complicat, dar cam depaseste nivelul unui Dorel obisnuit de o viata intreaga sa arunce cu mortar pe perete, tragand pe stalpi pontati cu scandura.

   Legat de calitate, aceasta se poate vedea in pozele pe care le-am pus eu. Legat de viteza, pot spune ca o vila de aprox. 250 mp suprafata desfasurata a fost facuta de "la rosu", pana la "bun de vopsit" INCLUSIV TAVANE, in exact 10 zile lucratoare in 3 oameni.

Evergreen:
- se face mizerie?! dar cand se tencuieste manual nu se face? ba chiar din contra, iti garantez ca o echipa cu experienta va reusi sa murdareasca mult mai putin decat finisand cu alte modalitati.
- zgomot? corect. Dar zgomotul nu este doar de la masina propriu-zisa ci mai mult de la generator (fac o paranteza si spun ca orice echipa care se respecta ar trebui sa aiba si generator in pereche cu masina de tencuit. macar pentru back-up, pentru ca ar fi un dezastru sa lucrezi, sa ramai in pana de curent si sa ti se intareasca materialul in interiorul masinii sau pe furtune). Pana la urma, intreg procesul de constructie al unei case este in mare masura zgomotos, daca nu de la utilaje, macar de la alde Dorel and comp. care stiti foarte bine ca nu sunt chiar o incantare a urechii.
- personal suplimentar? glumesti probabil ... ca sa se realizeze in acelasi timp un finisaj prin metoda clasica (spritz, stalpi, tencuiala, tinci, glet) pentru suprafete egale ai avea nevoie de cel putin de trei ori mai multi oameni.

#76
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004
asa o fi cum zici, poate imi schimb parerea cind am un termen de comparatie; cei de care zic au avut destui mp la dispozitie ca sa isi faca mina.
generator nu au, deci zgomotul e doar de la agregatul de tencuit, care se amplifica aiurea in spatii goale.

calitativ, da, iese si la ei

#77
savelcristian

savelcristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 06.11.2006
Toate cartierele rezidentiale sunt tencuite mecanizatsi in proportie covarsitoare cu tencuiala pe baza de ipsos.Si forte multi proprietari de vile,mai ales cei care le construiesc pentru a locui in ele,tot tencuiala mecanizata folosesc.Dar trebuie sa vezi cum arata.De aceea eu insist ca potentialii mei clienti sa vina sa vada lucrarile mele.Stiti ce intreaba?Peretii sunt gletuiti?Este placat cu rigips?

#78
defconian

defconian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.02.2009
eu sunt satul de ele asa ca am sa rezum tema si am sa dau si o varianta alternativa

tencuiala mecanizata versus tencuit clasic sau varianta mixta

1.tencuiala clasica
-avantajul pretului de material ... undeva la aproximativ 0.8RON/mp*cm
-dezavantaj timpul de lucru ridicat aproximativ 10mp/zi/om LA GATA
-inplicit pretul de manopera aproximativ 17-20RON/mp facturabil la grosime sub 3cm

2. tencuiala mecanizata
-avantajul pretul manoperei aproximativ 12-15ron/mp facturabil grosime sub 2,5cm
-avantajul timpului redus de manopera, aproximativ 150-200 mp pe zi
-dezavantajul pretul mare al materialului aproximativ 6ron/mp*cm
-daca zidaria suport este realizata impecabil (abateri sub, 5mm per total perete) se poate considera avantajoasa o tencuiala mecanizata pe baza de ipsos sau ciment alb intrucat grosimea de aplicare va fi sub 2cm iar daca finisarea e realizata pe umed se elimina gletul.
-daca zidaria e executata cum se intampla la noi in romania ... costurile cu materialul devin prea mari practic o tencuiala de 3 cm ne costa aproape 20RON/mp cu tot cu pierderile de santier (aproximativ 6-10% daca mesterii sunt ingrijiti).

3. in momentul de fata solutia ideala mi se pare compromisul intre cele doua, anume, materialul clasic (nisip var ciment) aplicat mecanizat (sunt masini in cuva deschisa special pentru mortare de santier)
-avantajul pretului de material ... undeva la aproximativ 0.8RON/mp*cm
-avantajul pretul manoperei aproximativ 12-15ron/mp facturabil grosime sub 2,5cm
-avantajul timpului redus de manopera, aproximativ 120-180 mp pe zi

eu personal consider ca pt cel putin 70% din situatii varianta 3 este ce-a mai avantajoasa intrucat stim foarte bine cum zidesc majoritatea mesterilor sau ce caramida e folosita pentru a mai "economisi putin"

#79
cristian_creanga

cristian_creanga

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.02.2009

 defconian, on Feb 24 2009, 22:01, said:

eu sunt satul de ele asa ca am sa rezum tema si am sa dau si o varianta alternativa

tencuiala mecanizata versus tencuit clasic sau varianta mixta

1.tencuiala clasica
-avantajul pretului de material ... undeva la aproximativ 0.8RON/mp*cm
-dezavantaj timpul de lucru ridicat aproximativ 10mp/zi/om LA GATA
-inplicit pretul de manopera aproximativ 17-20RON/mp facturabil la grosime sub 3cm

2. tencuiala mecanizata
-avantajul pretul manoperei aproximativ 12-15ron/mp facturabil grosime sub 2,5cm
-avantajul timpului redus de manopera, aproximativ 150-200 mp pe zi
-dezavantajul pretul mare al materialului aproximativ 6ron/mp*cm
-daca zidaria suport este realizata impecabil (abateri sub, 5mm per total perete) se poate considera avantajoasa o tencuiala mecanizata pe baza de ipsos sau ciment alb intrucat grosimea de aplicare va fi sub 2cm iar daca finisarea e realizata pe umed se elimina gletul.
-daca zidaria e executata cum se intampla la noi in romania ... costurile cu materialul devin prea mari practic o tencuiala de 3 cm ne costa aproape 20RON/mp cu tot cu pierderile de santier (aproximativ 6-10% daca mesterii sunt ingrijiti).

3. in momentul de fata solutia ideala mi se pare compromisul intre cele doua, anume, materialul clasic (nisip var ciment) aplicat mecanizat (sunt masini in cuva deschisa special pentru mortare de santier)
-avantajul pretului de material ... undeva la aproximativ 0.8RON/mp*cm
-avantajul pretul manoperei aproximativ 12-15ron/mp facturabil grosime sub 2,5cm
-avantajul timpului redus de manopera, aproximativ 120-180 mp pe zi

eu personal consider ca pt cel putin 70% din situatii varianta 3 este ce-a mai avantajoasa intrucat stim foarte bine cum zidesc majoritatea mesterilor sau ce caramida e folosita pentru a mai "economisi putin"

Calcule si evaluari gresite.Niciodata nu o sa realizezi o tencuiala traditionala,la aceleasi standarde,ca a tencuielii mecanizate.Ma refer atat la calitate materialului,cat si a finisajului.Mai trebuie calculat si ce urmeaza dupa tencuiala.

#80
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Poate vedem si niste poze cu aceste tencuieli minune, poze facute la noi, cu romansai de-ai nostri nu de pe youtube cum lucreaza nemtii.

#81
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Chiar asa ieftin ajunge pretul materialelor pe mp la tencuiala clasica?
Cand facem diferenta intre cele 2 tipuri trebuie sa luam in calcul si costurile cu materialele/manopera pt operatiile ulterioare. Cel mai corect, pe noi ca beneficiari trebuie sa ne intereseze cat ajunge un mp perete la gata (tencuit, gletuit, slefuit cu sau fara lavabila) pt fiecare din cele 2 metode de finisare a peretilor.
De ex dc diferenta dintre manopera la tencuirea manuala si cea mecanizata este de 2 ron (cum am eu o oferta de pret) din start pretul la material pt tencuirea mecanizata poate sa creasca cu 2 ron si nu ar fi un cost suplimentar. La o tencuire clasica vine tinciul, deci rezulta un cost pe material de 2,5 ron/mp.
Dc gletuirea grosiera mai costa inca 6 ron/mp, operatie care la tencuirea mecanizata nu se mai face, ajunge ca diferenta dintre cele 2 variante sa mai scada (deci pot da acesti 6 ron/mp pe material in plus fara sa fiu afectata). Dar trebuie sa mai punem la socoteala si materialul pt aceasta gletuire care mai inseamna cam 1.75 ron/mp.

In mare iese o diferenta de pret in plus pt tencuirea mecanizata de 3 ron/mp. Asta in cazul in care costul pt materialul clasic pe mp este corect (adica 0.8 ron/mp*cm).
Dc gresesc va rog sa ma corectati pt ca in momentul asta este un subiect care ma intereseaza in alegerea metodei prin care voi finisa interiorul casei.

defconian, practic metoda 3 este aceeasi cu metoda 1 doar ca se tencuie ceva mai multi mp/zi din cauza aplicarii mecanizate. Pana acum nu am auzit/vazut pe nimeni sa tencuie mecanizat cu materiale clasice. De ce oare?

#82
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Tencuiala manuala.
2 paleti, 80 de saci de multibat inseamna pana in 20 de mil. 2 rabe de nisip, 10 milioane, Cu 30- de milioane faci sigur, sigur 800 mp de tencuieli. Revin 3.7 ron/mp. Tenzuiala sanatoasa de 3 cm. Si pun pariu ca intra mai putin de 2 paleti, poate un palet si jumatate. Tinciul e ieftin cu 15 saci termini toata casa.
Eu ma interesez ca incearca unii sa-mi bage pe gat o masinarie si nici nu ma gandesc sa ma gandesc pana nu vad o latura practica.
Cu ce ma avantajeaza un strat mic de tencuiala? Nu mi se pare normal ipsos pe beton sau pe caramida, sau pe BCA. Parca e mai rezistent o tencuiala clasica in care se indoaie cuiul cand pui un tablou. Caci cu Multibat asa iese cu siguranta.
Nu se poate tencui mecanizat cu mortar sanatos?

Edited by Astrul, 25 February 2009 - 11:55.


#83
cristian_creanga

cristian_creanga

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.02.2009

 Astrul, on Feb 25 2009, 11:55, said:

Tencuiala manuala.
2 paleti, 80 de saci de multibat inseamna pana in 20 de mil. 2 rabe de nisip, 10 milioane, Cu 30- de milioane faci sigur, sigur 800 mp de tencuieli. Revin 3.7 ron/mp. Tenzuiala sanatoasa de 3 cm. Si pun pariu ca intra mai putin de 2 paleti, poate un palet si jumatate. Tinciul e ieftin cu 15 saci termini toata casa.
Eu ma interesez ca incearca unii sa-mi bage pe gat o masinarie si nici nu ma gandesc sa ma gandesc pana nu vad o latura practica.
Cu ce ma avantajeaza un strat mic de tencuiala? Nu mi se pare normal ipsos pe beton sau pe caramida, sau pe BCA. Parca e mai rezistent o tencuiala clasica in care se indoaie cuiul cand pui un tablou. Caci cu Multibat asa iese cu siguranta.
Nu se poate tencui mecanizat cu mortar sanatos?

Pot sa va invit sa vedeti o tencuiala mecanizata.Cred ca atunci va veti schimba parerea.

#84
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007

 cristian_creanga, on Feb 26 2009, 12:27, said:

Pot sa va invit sa vedeti o tencuiala mecanizata.Cred ca atunci va veti schimba parerea.

Dar cu mortarul clasic nu puteti tencui mecanizat?

#85
defconian

defconian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.02.2009
:) aicea era varianta alternativa :)

personal am lucrat afara si intradevar tencuiala mecanizata isi are avantajele ei ... DAR NUMAI DACA SUPORTUL ZIDARIE ESTE PERFECT (+- 3-5mm abatere) si materialul precum si operatorul sunt de nota 10.
varianta fara tinci la tencuiala mecanizata la sac e valabila doar pt tencuielile pe baza de ipsos care din pacate nu se recomanda decat la anumite tipuri de zidarie sau camera. concluzie costul dde tinci apare indiferent daca tencuim cu MP (material la sac) sau nisip var ciment.
in legatura cu partea de executie, cine a vazut un utilaj tip PFT in lucru stie clar ca necesita mai mult decat un DOREL ca sa fie operat, si deasemeni mai depinde si de calitatea materialului si conditiile de depozitare, am avut ghinionul sa o patesc cu material care a fost sub standardele manualului odata si cu material care a tras in 2 zile deajuns cat sa nu se malaxeze perfect si mi-am blestemat zilele cu desfundatul masinii de 3-4 ori pe zi(masinile cu amestec fortat in cuva inchisa nu iti permit sa verifici exact situatia materialului inainte de a intra pe furtun) e deajuns un bulgaras sa scape, ca ai pierdut 1 ora aiuarea.

varianta 3 , tencuit mecanizat cu materiale clasice, o consider mai avantajoasa pt peretii cu incarcatura mare de mortar.

se poate tencui mecanizat cu materiale clasice ... sunt zeci de masini in piata care fac asa ceva. de obicei le gasiti sub denumirea masini de torcret, pt ca se folosesc si pt microbetoane, consolidari cu plasa STM, injectari (turbosol, bunker) , problema e ca sunt ceva mai scumpe decat cele pt material la sac ,pretul pleaca undeva de la 10500Eura fara TVA , practic sunt masini care accepta granulometrii pana la 4-6-8mm si pot fi folosite si cu material clasic si cu material la sac.
in legatura cu costurile suplimentare, vorbesc aicea de tinci, cineva a spus bine cu maxim 15 saci se face o casa.
in costuri daca introducem un tinci la sac peste tencuiala de interior costurile de material sunt de aproximativ 1,3-1.8 ron/mp. dar deobicei in loc de tinci introduci un glet la interior, se lucreaza bine cu Atlas sau CM care permit finisare pe semiumed si practic elimina satenul, tinciul fiind folosit doar la exterior.
practic ce spun in legatura cu varianta 3 este acelasi sistem de executie ca la tencuiala mecanizata (fase metalice de 6mm, 8mmm sau 10mm + clotare de mortar) doar ca in loc de material la sac se foloseste mortarul clasic nisip var ciment facut in betoniera sau in malaxor continuu.

pt cei care intrebau unde va dau cateva indicii care sunt vizibile, nu v-oi spune nume ca sa nu fac reclama companiilor mari :), in TITAN sunt 4 blocuri executate cu tencuiala calsica aplicata mecanizat, apoi glet atlas ca suport de finisaj, aplicandu-se gletul nu s-a mai folosit tinci. la pasajul Marasesti exista deasemeni 1 bloc executat pe acelasi principiu, si asta numai din cele pe care le cunosc personal.

#86
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
In ce situatii se recomanda varianta de tencuiala mecanizata pe baza de ipsos?, ca sa stim si noi.

#87
defconian

defconian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.02.2009
un mic detalui din experienta stiut.

-cost material + manopera pt aplicare mortar clasic in sistem mecanizat plus glet la interior sau tinci la exterior ca finisaj este de aproximativ 30-32 ron/mp la o grosime de 3cm

-cost material + manopera pt aplicare mortar la sac (nu tencuiala de ipsos) in sistem mecanizat plus glet la interior este de aproximativ 42-48ron/mp la o grosime de 3 cm

-cost material + manopera pt aplicare mortar la sac pentru exterior in sistem mecanizat FARA TINCI ci driscuit pe semiumed este de aproximativ 37-42 ron/mp la o grosime de 3 cm

si asta e valabil doar daca materialul e perfect iar lucratorii sunt baieti destepti si stiu sa refoloseasca la maxim cea ce pica la indreptar.

 CristiALF, on Feb 27 2009, 15:04, said:

In ce situatii se recomanda varianta de tencuiala mecanizata pe baza de ipsos?, ca sa stim si noi.

cea ce spun e rezumatul a ce am vazut la mare parte din producatori in garantie si certificate

in romania conditile sunt urmatoarele
1. sa nu fie camera umeda(baie bucatarie, subsol etc)
2. sa nu fie exterior, expusa la umezeala

in germania conditiile sunt ceva mai frumoase
1. sa nu fie camera umeda(baie bucatarie, subsol etc)
2. sa nu fie exterior, expusa la umezeala
3. sa nu fie pereti cu diferente de temperatura (punti termice ... grinzi si stalpi, zone reci pe perete care nu sunt preizolate si genereaza condens)

practic ei zic ca datorita capacitatii absorbante a mortarului pe baza de ipsos sau var, cu cat grosimea de aplicare este mai mare cu atat absorbtia este mai mare si in timp se deterioreza datorita neomogenitatii in umiditate ... sincer nu stiu pt ca personal nu am vazut o tencuiala de ipsos destul de veche ca sa imi fac o opinie personala,

#88
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Aici unul spune ceva, altul altceva... :lol:
Cand ajunsesem si eu hotarata sa merg pe tencuiala mecanizata pe baza de ipsos apar comentarii ca nu e buna, ca e scumpa, ca se deterioreaza, ca nu e la fel de rezistenta ca cea clasica.

defconian, tu acum faci tencuiala mecanizata pe baza de ipsos sau tencuiala mecanizata cu mortar clasic (in tara)?

#89
defconian

defconian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.02.2009

 roandre, on Feb 27 2009, 15:29, said:

Aici unul spune ceva, altul altceva... :lol:
Cand ajunsesem si eu hotarata sa merg pe tencuiala mecanizata pe baza de ipsos apar comentarii ca nu e buna, ca e scumpa, ca se deterioreaza, ca nu e la fel de rezistenta ca cea clasica.

defconian, tu acum faci tencuiala mecanizata pe baza de ipsos sau tencuiala mecanizata cu mortar clasic (in tara)?


EU NU AM SPUS CA SE DETERIOREZA. am fost intrebat de tencuiala PE BAZA DE IPSOS, si am zis unde se recomanda si unde nu. tencuiala mecanizata NU E NUMAI PE BAZA DE IPSOS.  MP, MT sunt tencuieli pe baza de ciment.
in tara fac tencuieli mecanizate atat la sac cat si cu mortar clasic.

parerea mea in legatura cu calitatile MPul (tencuiala la sac) cred ca am facut-o destul de clara , E BUNA dar la GROSIMI MICI cand inca e rentabila financiar. daca in scimb sari de 1 cm abatare la zidarie te duci la minim 2 cm grosime, practic esti deja mai sus ca pret daca abaterea de zidarie sare de 1 cm si ajungi cu tencuiala la grosimea tenculeii clasice NU MAI RENTEAZA FINANCIAR.
va rog nu confundati parerea despre material cu parearea despre costuri.

e ca si cum cineva ar spune ca o tencuiala termoizolanta e proasta comparativ cu polestirenul de fatada, TOTAL ERONAT  e alt sistem alt material cu alte proprietati si alte costuri.

 cristian_creanga, on Feb 25 2009, 00:00, said:

Calcule si evaluari gresite.Niciodata nu o sa realizezi o tencuiala traditionala,la aceleasi standarde,ca a tencuielii mecanizate.Ma refer atat la calitate materialului,cat si a finisajului.Mai trebuie calculat si ce urmeaza dupa tencuiala.



perfect deacord, din punct de vedere al calitatii materialului MPul e total superior ca aspect la ce poti executa in betoniera sau malaxor. eu lucrez cu amandoua si aici sunt deacord ca arata mult mai bine. daca din punct de vederea al planeitatii se obtine acelasi lucru folosind fasele metalice si coltarele de mortar din punct de vederea al rugozitatii e clar ca materialul la sac sta mult mai bine.
problema e la costuri. si mai e inca un amanunt ... cea ce se vede la final (inainte de lavabila) nu e startul grosier de tencuiala ci gletul la interior sau tinciul la exterior.
pe mine personal daca ma pui sa aleg intre doua variante care la final arata la fel pt ca au acelasi glet sau tinci dat deasupra ... o aleg mereu pe ce-a mai ieftina.
(excluzand tencuielile pe baza de ipsos care au alt regim de finisare)

#90
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Incep sa gandesc sa nu mai imi tencuiesc casa nicicum :lol:
Dar e bine ca aflam informatii noi, deci mecanizat pe baza de ipsos cam cade....Nu o sa stau sa tencuiesc in 10 feluri pe 10 pereti, asta e clar :)
Pana la urma va trebui sa analizez foarte bine costurile pentru mecanizata si traditinala, vorba lui defconian..

Edited by CristiALF, 27 February 2009 - 19:09.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate