Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

tencuiala mecanizata

- - - - -
  • Please log in to reply
295 replies to this topic

#55
rdesign

rdesign

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 28.08.2005
Astă seară am încheiat socotelile cu tencuiala exterioară, în varianta mecanizată.
Ca tot ce tine de constructii, nu a fost lipsita de peripetii.
La sfarsitul lunii martie am gasit (aruncat peste gard) un pliant promo, al unei firme, despre tencuiala mecanizata.
Pliantul a venit pe fondul unor discutii cu constructorul, care imi ridicase casa si care nu m-a refuzat dar imi spusese ca are oamenii cam ocupati si pana pe la jumatatea luni iunie si nu putea sa se apuce de lucru (echipele sale care puteau tencui avand oameni policalificati - zidărie, tencuială, termoizolatii si decorativă).
Ii stiam pe toti, pentru ca se perindasera in timpul constructiei si pot afirma ca nu aveam ce sa le reprosez - toti erau buni dar ocupati.
In atare conditii am sunat la telefonul de pe pliant. La scurt timp au venit doi reprezentanti care erau croiti sa-mi masoare casa cu laserul si sa-mi faca o oferta.
I-am oprit din elanul lor si i-am întrebat de preturile unitare adica pretul manoperei pe mp si pretul materialelor.
Am primit fara negociere 14 lei/mp manopera, 14,5 lei-sacul de MPA 35 si Vorspritzer, 10 lei/sacul de Sockelputz si 4 respectiv 3 lei /buc. coltar /sina de pontat.
I-am intrebat unde pot vedea o lucrare in derulare sau terminata recent. Acestia m-au trimis sa vad un bloc de 11 etaje in curs de executie.
Dupa un studiu de fezabilitate si vizionarea lucrarii in executie, am batut palma.
Am stabilit ca data de incepere a lucrarilor, inceputul lunii mai achitand un avans de 1000 lei.
Final episodul 1.
Va urma cu peripetii.

Edited by rdesign, 17 July 2008 - 18:35.


#56
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
De cand astept sa povestesti cum a fost cu tencuirea mecanizata si tu acum vii cu episoade si tinut in suspans...hmm
Si eu ma gandesc serios la tencuirea mecanizata (mai mult din cauza ca ar dura mai putin caci am un zid pe calcan si n-as putea sa le ocup curtea vecinilor f mult timp sa tencuiesc manual) si astept sa vad care e parerea ta acum dupa ce ai trecut prin experienta asta.

#57
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,945
  • Înscris: 14.09.2004
si eu te astept cu noi informatii
as vrea sa scap pina in toamna de tencuiala....si sa scap repede.... :peacefingers:

#58
rdesign

rdesign

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 28.08.2005
Episodul 2
Cu o saptamana inainte de termenul stabilit care trebuia sa fie 05.05.2008 l-am sunat pe reprezentantul firmei pt. a-l intreba daca incepem .
De aici a incepu abureala. Ca sa vad, ca nu are echipa buna sa-mi dea, ca nu vrea sa faca lucrare proasta si sa mai astept trei saptamani sa i se elibereze o echipa buna.
Am ales varianta cu asteptatul lunand in calcul riscul ca pot aparea probleme de calitate si sa nu-mi stoarca lamaia ca eu am fortat nota.
Uite asa au trecut trei saptamani. Pe 20 si ceva mai, inainte de expirarea termenului, l-am sunat din nou.
D-nul reprezentant mi-a spus ca incepem de luni, adica 26.04.2008. L-am atentionat ca-mi iau concediu si nu am chef sa-mi stric de pomana zilele.
Acesta m-a linistit si mi-a spus ca sa nu-mi fac nici o problema.
Si uite asa am intrat in concediu.
O saptamana am asteptat venirea celebrei echipe, in fiecare zi spunandu-mi-se ca a doua zi la 10-11 vin sa aduca sculele si schela.
Intr-un tarziu, pe 02.06.2008 au aparut.
Chef de munca pe ei. Intr-o ora au inaltat schela. Apoi si-au cuplat masinaria si la scurt timp a venit si camionul incarcat cu materialul.
Eu eram deja artagos dar vazandu-i cum se desfasoara am inceput sa ma calmez.
In jurul pranzului au inceput treaba efectiva, adica aruncatul materialului pe zid.
Mai intai au spritat si apoi au pontat zidul.
La pontare, adica asezarea fasiilor metalice, nici de-al dra..cu nu se lipea firul cu plumb sau ata de mana lor.
Le-am facut observatii, dar Doreii au inceput sa se laude ca ei scot fatada si din "mana libera", si ca vad eu la sfarsit, ca o sa-mi placa.
I-am facut atenti ca nu ma intereseaza sa am o suprafata frumoasa, gen tinci, dar ca daca nu e plana - valea.
I-am anuntat si ca planeitatea o verific cu diagonalele.
Ei si-au vazut de treaba. Intre timp eu am inceput serviciul. Venind de la serviciu le-am mai facut observatii dar de pomana.
A venit si momentul demontarii schelei de pe una din fatadele mari. Le-am intins sfoara. Nici n-a fost nevoie sa dau diagonalele ca se vedea umbra sforii onduita, ca sa nu zic ca "pi..tul boului".
In secunda doi, i-am dat afara din santier. Dupa care l-am sunat pe d-nu' reprezentant si l-am anuntat ca i-am gonit echipa. Atat.
A venit umflat incercand sa-mi demonstreze ca lucrarea e buna. I-am zis pas si l-am invitat sa ia legatura cu dirigintale meu de santier, care e ing. constructor si sa-l convinga pe el ca e bine executata.
Intr- o discutie scurta, dirigintele i-a spus ca daca abaterile se incadreaza in STAS e ok daca nu sa refaca sau sa se care.
Avand in vedere ca avansul, care ma tinut oarecum legat, de data asta nu acoperea insa cheltuiala firmei, au trimis alta echipa. Nu imediat, dar de data asta baieti de nota 10.
Astora chiar n-am avut ce sa le reprosez.
Nenorocirea a fost ca a trebuit sa remedieze. Asa ca s-au apucat de spart, de udat zidul si sprituit din nou, etc.
Morala : nu dati bani inainte, sau daca dati un avans, lasati-l pe constructor sa investeasca mai mult si sa ramana descoperit. Dupa, e la mana d-voastra.
O sa revin cu poze in timpul executiei (din pacate cu prima echipa), ca atunci eram in concediu.
Costul final este undeva la 25-26 lei/mp.
Ca termen de comparatie cu tencuiala manuala ar trebui postate costuir de catre cei care au ales aceasta varianta.
Sub aspect calitativ, materialul e mult mai bun plus ca e "lucrabil" si a doua zi.
Dar si aici factorul uman e deosebit de important.
Una peste alta, in final sunt multumit, motiv pentru care n-am balacarit firma.
Cert este ca in presiunea exercitata de cerere asupra constructorilor, se mai incearca sa-ti bage pe gat si calitate slaba. Daca tine e bine.

#59
DuMy yo

DuMy yo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.05.2007
Salutare. Am si eu o intrebare. Unde pot gasi si eu in Bucurestiul asta, M95 - Tencuiala pe baza de ipsos ?? Ca am cautat, de mi-au aparut peri albi in cap ..
Astept un raspuns din partea voastra.

Edited by DuMy yo, 22 July 2008 - 15:26.


#60
beduinu

beduinu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.08.2008
salut am citit cu atentie tot ce ati scris despre acest subiect   deoarece am lucrat 10 ani in Italia in acest domeniu si va pot spune ca acolo nu se mai foloseste tencuiala facuta manual de cativa anii buni  
ma bucur ca si in Romania se intampla acelasi lucru si ca sunt oameni interesati de tencuielile mecanizate
m-am intors in Romania de cateva saptamani am luat cu mine si o masina de tencuit si cine este interesat de o colaborare in orce fel poate sa ma contacteze
precizez ca dispun de toate sculele care sunt necesare pentru tencuiala mecanizata

#61
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
beduinu
Hai sa-ti spun cu mere treaba!!
Pune niste poze cu masinaria,accesorii,explica cum functioneaza,cati oameni trebuie pt un lucru optimal,explica proceduri de lucru
numai de tine stiute.............si apoi o sa fii apreciat de comunitatea SP.
Nu-i frumos sa pleci cu o cerere de colaborare din primul post.



Astra,Punkt----scuze pt postul asta.

#62
kykobaw

kykobaw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 16.05.2008
1. Am observat ca exista o isterie generala in Romania cu izolatii exterioare de polistiren+plasa+tencuit+vopsit.

Dupa parerea mea izolatia termica pe interior + rigips la exterior este mai rentabila, daca socotim manopera si materiale, plus ca asigura o calitate a finisarii de multe ori superioara tencuelii traditionale.

V-ati gandit la asa ceva?

O sa ma intersez daca ezista Rigips pentru exterior in Romania si daca intereseaza am sa va arat un calcul, o sa ramaneti surprinsi sa vedeti ca ideea cu polistirenul expandat pe toti peretii exteriori ai caselor nu e cea mai ieftina, raportat la calitatea finisajului si al randamentului termic.

[email protected]

 kykobaw, on Aug 17 2008, 23:17, said:

1. Am observat ca exista o isterie generala in Romania cu izolatii exterioare de polistiren+plasa+tencuit+vopsit.

Dupa parerea mea izolatia termica pe interior + rigips la exterior este mai rentabila, daca socotim manopera si materiale, plus ca asigura o calitate a finisarii de multe ori superioara tencuelii traditionale.

V-ati gandit la asa ceva?

O sa ma intersez daca ezista Rigips pentru exterior in Romania si daca intereseaza am sa va arat un calcul, o sa ramaneti surprinsi sa vedeti ca ideea cu polistirenul expandat pe toti peretii exteriori ai caselor nu e cea mai ieftina (in primul rand include mai multa manopera), raportat la calitatea finisajului si a randamentului termic.

[email protected]

Ah, uitasem: Daca pana la urma ramai la tencuiala clasica, alege cea mecanizata. Acolo nu depinzi asa de mult de muncitori, unul singur poate face toata treaba.

#63
beduinu

beduinu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.08.2008
pai ce sa explic ca doar nu fac avioane e foarte simplu si din ce-am citit pana acum deja toata lumea stie despre modul de lucru poze daca vrea cineva trebuie doar sa caute pe google de exemplu ( tencuieli mecanizate)
In rest nu am vrut sa supar pe nimeni doar am facut o oferta cine e interesat si doreste sa afle mai multe sa -mi scrie  si stau la dispozitie cu toate nelamuririle
poze am vreo doua dar nu stiu cum se pun pe site

#64
deianadrian

deianadrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 21.01.2005
incerc si eu sa imi exprim parerea avizata in domeniu. Tencuiala clasica are avantajul ca este aparent mai ieftina si se preteaza zic eu pentru tencuili groase adica zidarii proaste si pentru medii umede ( indicat seste sa se foloseasca multibatul decat ciment si var din motive economice). Tencuiala mecanizata are dezavanatajul ca este mai scump materialul , dar daca sti cum sa iti negociezi pretul si scoti sa fie adusa pana la stratul de prima mana de glet este de departe mai ieftina.
Pentru un perete normal trebuia aplicata tencuiala clasica, tinci, si 2 maini de glet ca sa iasa bine. Pe cand la cea mecanizata trebuie aplicata ea si o mana de glet. practic inlocuie tinciul si prima mana de glet plus grundul, conditia este ca peretele pe care se aplica sa fie bine executat si sa se faca in mediu uscat. O problema generala la ambele tehnologii este omul. Daca o masina din aia pica pe mana unor "neispraviti" o infunda la fiecare 2 ore si atunci nu mai are nici o productivitate de acea este greu sa lucri cu ea in Romania si o alta problema o constituie si calitatea materialelor de constructie care de multe ori lasa de dorit(  pietre si alte kestii care pot infunda asa o masina).

#65
beduinu

beduinu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.08.2008
Salut sunt de acord cu tine in tot ce ai spus doar ca materialele pot fi chiar mai ieftine la mecanizat decat la manual daca te uiti la pretul unui sac  de ciment (nimeni nu-ti aduce o roaba de nisip trebuie sa cumperi o masina daca nu-l folosesti pe tot il cumperi de pomana ) in timp ce materialul pentru tencuiala mecanizata se gaseste in sac . poti cumpara si un sac daca vrei
niciodata necalificatu care ajuta meseriasul nu face materialul la fel, in timp ce mecanizat e totul preparat,
viteza de lucru atunci cand masina e folosita cum trebuie e mult mai mare  asta pentru un constructor care incepe un cartier de vile de exemplu si are termeni de lucru foarte mici si pot enumera multe alte exemple dar pe parcurs toata lumea o sa si de-a seama de lucrurile astea
cum am mai spus in alte tari si o camera daca e de tencuit  se foloseste tencuituiala mecanizata iar daca pentru cineva care isi face o vila de  500 de mp 3000€ cheltuiti pe tencuiala sunt bani multi  nu se mai apuca sau si-o face de unu singur cu neamurile
sa-mi spuna si mie cineva care a apelat la tencuiala manuala cati bani a cheltuit''?

#66
cipri.an

cipri.an

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 09.02.2007
Are cineva nevoie de un  palet (35 saci) de tencuiala mecanizata pentru interior MPI 25 de la Baumit? Mi-a ramas si nu am ce sa mai fac cu el...

#67
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
salut
rog pe cei care au facut tencuiala mecanizata sa-mi impartaseasca impresii, preturi si eventual recomandari serioase pe privat. multumesc frumos!

#68
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
nu stie nimeni?

#69
carmen24_tm

carmen24_tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 09.06.2007
Buna tuturor!
Am tot citit aici despre isteria cu tencuiala mecanizata: sa va povestesc ce PATESC ACUM, nu ce am  auzit sau alte povesti. Am anjagat o firma sa imi renoveze casa, toate bune pana aici, m-au facut capul calendar cu masina lor de tencuit, toate bune si pana aici. Au lucrat cateva zile bune cu ea, la 3 camere si un hol. Masina stropea materialul pe pereti, mesterii veneau si il indreptau...iar la final unul dadea pe pereti cu un burete actionat electric. Rezultatul?? PROST: peretii nu sunt deloc fini, au aspect rugos, nmu sunt deloc "coala de hartie " cum spunea cineva pe aici.  Contiunuarea? ei vor sa aplice lavabila, eu nu vreau sa intru in casa cu peretii asa rugosi. Ce ma sfatuiti? Multumesc!

#70
nvmoldovan

nvmoldovan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 18.12.2006

 carmen24_tm, on Oct 12 2008, 19:06, said:

Buna tuturor!
Am tot citit aici despre isteria cu tencuiala mecanizata: sa va povestesc ce PATESC ACUM, nu ce am  auzit sau alte povesti. Am anjagat o firma sa imi renoveze casa, toate bune pana aici, m-au facut capul calendar cu masina lor de tencuit, toate bune si pana aici. Au lucrat cateva zile bune cu ea, la 3 camere si un hol. Masina stropea materialul pe pereti, mesterii veneau si il indreptau...iar la final unul dadea pe pereti cu un burete actionat electric. Rezultatul?? PROST: peretii nu sunt deloc fini, au aspect rugos, nmu sunt deloc "coala de hartie " cum spunea cineva pe aici.  Contiunuarea? ei vor sa aplice lavabila, eu nu vreau sa intru in casa cu peretii asa rugosi. Ce ma sfatuiti? Multumesc!

Trebuie dat GLET peste ei, macar asa unul fin, verifica cu indreptarul daca vezi diferente mai mari decat 1-1.5 mm nu da cu glet si pune pe cei cu tencuiala sa indrepte.(eu am luat teapa si am zis ca se indreapta din glet dar nu e asa....)

#71
antoniodaros

antoniodaros

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 04.11.2007
salutare,
tencuiala mecanizata se poate face pe vremea asta, ma refer la interior.
multumesc.

#72
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
NU,nu iti recomand.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate