Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

No Country for Old Men (2007)

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#55
Pig_on_Acid

Pig_on_Acid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,057
  • Înscris: 10.11.2006
^ Tu abtine-te sa imi pronunti numele. Ori n-ai observat ca te ignor?
Scrii prea multe aiureli ca sa te bag in seama.

Nu apa in sita.. le dau cu lingurita, ca astia se ineaca altfel :lol:

Edit: Ala cu rationalu... nightfly, du-te si pune-ti filmu cu multe vitamine la bord, poate-poate vezi despre ce vorba si cum e cu ciocnirile.
Ochei?  :peacefingers:

Edited by Pig_on_Acid, 13 April 2008 - 19:50.


#56
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

 Pig_on_Acid, on Apr 13 2008, 19:50, said:

^ Tu abtine-te sa imi pronunti numele. Ori n-ai observat ca te ignor?
Scrii prea multe aiureli ca sa te bag in seama.
Am observat ca ma ignori.
Si acum rad de tine ca te comporti de parca ai avea 10 ani.  :thumbup:

#57
hugzabee

hugzabee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 07.04.2008
sunt si cu cazuri nerezolvate , iti spun eu. ai scris 500 de cuvinte constand in argumente de doi lei , ca sa-mi demonstrezi mie ca fel sunt emisiunile alea. stiu si eu ca sunt putin umflate , dar comparand cu ce spui tu si cu ce se intampla in filmul asta sunt MULT mai aproape de realitate.

spui ca ar trebui sa intreb un agent cum se rezolva crima asta ? de ce mi se pare atat de implauzibil ?---la faza asta nu-mi dau seama cum ai acces la internet , esti in stare sa postezi dar nu vezi evidentul aici.

acum spui ca lui chigurh nu-i pasa daca e prins pentru ca poate sa scape din nou ? haaa.
infatisarea lui au prins-o multi , dar nimeni nu i-a intrebat. deci nu mai are rost sa-ti spun cum s-ar fi rezolvat cazul asta.
acum ca sa ma iau putin si de poveste...incepand cu intriga care e de 2 lei--- ala se duce in miezul noptii ca sa-i duca apa celuilalt muribund in desert pe motiv ca il bate vina--- (c'mon , nu ti se pare cam crappy?) ....si pana la sfarsit filmul asta o ia razna.
dupa ce scapa de acolo , isi da seama cati bani are si ce pericol il paste ( ciudat ca tocmai acum , dupa ce s-a intors sa-i dea apa  mexicanului) si se hotoraste sa fuga.
super ucigasul chigurh da de el printr-un sistem cam avansat vremii , ti-ai pus vreodata intrebarea daca exista asa ceva pe vremea aia ?
apoi il gaseste la hotel , stinge luminile pe hol  , dar sa vezi smecherie...Llewelyn nu se gandeste sa plece din fata usii , haa.
apoi faza cand asta moare , si nu arata cum e omorat. care e motivul pentru care nu arata faza ? e vreo realizare cinematografica a magnificilor frati Coen pe care eu nu o inteleg ?
apoi totul o ia pe o panta si mai descendenta...si nu mai are rost sa spun mai departe.

ceea ce ma surprinde si pe mine este faptul ca tie ti se pare un killing spree perfect. eu nu am vazut in filmul asta nimic special , ba ti-am zis ca mi s-a parut o parodie la adresa competentei politiei , altfel nu-mi imaginez de ce seriful e atat de retardat. tu ai vazut lucruri profunde care nu existau despre ce fel e latura umana and shit.

oricum , prefer oricand un film prost unei realitati distorsionate voit si exagerat , asta ca sa inchei in nota ta.

Edited by hugzabee, 13 April 2008 - 22:12.


#58
lungan

lungan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 19.11.2007
Mie nu mi-a placut nimic la filmul asta. Nu dati cu pietre. :).

#59
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

 hugzabee, on Apr 13 2008, 22:03, said:

sunt si cu cazuri nerezolvate , iti spun eu. ai scris 500 de cuvinte constand in argumente de doi lei , ca sa-mi demonstrezi mie ca fel sunt emisiunile alea. stiu si eu ca sunt putin umflate , dar comparand cu ce spui tu si cu ce se intampla in filmul asta sunt MULT mai aproape de realitate.
Si inca ceva...din ce an sunt crimele rezolvate in emisiunile respective? 1980 sau mai incoace? Eu merg pe 1990 incoace ca le mai urmaresc si eu...Deci realitatea din 1980 e diferita, tehnologic, de cea din 1990 sau 2000.

 hugzabee, on Apr 13 2008, 22:03, said:

spui ca ar trebui sa intreb un agent cum se rezolva crima asta ? de ce mi se pare atat de implauzibil ?---la faza asta nu-mi dau seama cum ai acces la internet , esti in stare sa postezi dar nu vezi evidentul aici.
Lipsa dovezilor palpabile face imposibila rezolvarea acestui caz. Punct. Intuitia si experienta acestui serif este insuficienta pentru capturarea criminalului!!! De cate ori sa ti se spuna?

 hugzabee, on Apr 13 2008, 22:03, said:

acum spui ca lui chigurh nu-i pasa daca e prins pentru ca poate sa scape din nou ? haaa.
Nu am zis asta. Am zis ca daca ii prins nu ii pasa si probabil nu o sa mai scape fiindca o sa fie impuscat pe loc...sau arestat si apoi supravegheat mai bine.

 hugzabee, on Apr 13 2008, 22:03, said:

infatisarea lui au prins-o multi , dar nimeni nu i-a intrebat. deci nu mai are rost sa-ti spun cum s-ar fi rezolvat cazul asta.
Asta a observat oricine din care a vazut filmul...dar cei care i-au vazut fata, stiau ca el e un criminal si ca e cautat de politie? NU!

 hugzabee, on Apr 13 2008, 22:03, said:

1. acum ca sa ma iau putin si de poveste...incepand cu intriga care e de 2 lei--- ala se duce in miezul noptii ca sa-i duca apa celuilalt muribund in desert pe motiv ca il bate vina--- (c'mon , nu ti se pare cam crappy?) ....si pana la sfarsit filmul asta o ia razna.
2. dupa ce scapa de acolo , isi da seama cati bani are si ce pericol il paste ( ciudat ca tocmai acum , dupa ce s-a intors sa-i dea apa  mexicanului) si se hotoraste sa fuga.
3. super ucigasul chigurh da de el printr-un sistem cam avansat vremii , ti-ai pus vreodata intrebarea daca exista asa ceva pe vremea aia ?
4. apoi il gaseste la hotel , stinge luminile pe hol  , dar sa vezi smecherie...Llewelyn nu se gandeste sa plece din fata usii , haa.
5. apoi faza cand asta moare , si nu arata cum e omorat. care e motivul pentru care nu arata faza ? e vreo realizare cinematografica a magnificilor frati Coen pe care eu nu o inteleg ?
apoi totul o ia pe o panta si mai descendenta...si nu mai are rost sa spun mai departe.
1. So...Se duce la ala ca are o mustrare de constiinta, ne arata astfel ca e un personaj pozitiv, un om bun, un om cu inima...opusul lui Chigurh. Deci personajul pe care Chigurh o sa-l urmareasca. Stii ca in fiecare film de gen trebuie sa fie un "good guy...bad guy". Nici Llewelyn nu e un baiat bun, e doar un baiat sarac...daca era bun ducea banii la politie si nu pleca cu ei spre o destinatie necunoscuta.
2. Cred ca avea in cap faptul ca o sa fuga din momentul in care a vazut ca nu exista nicio valiza cu bani la locul macelului...stia ca exista o astfel de valiza si a cautat-o pana a gasit-o. Acum, nu il consider neaparat un om prost dar cred ca stia ca o suma asa de mare de bani nu poate fi data uitarii deci stia ce-l paste.
3. De unde stii ca nu e in concordanta dispozitivul cu perioada? Arata-mi dovezi...deocamdata esti primul care pune problema aia. Doar ala e un mic transmitator radio ce trimite impulsuri catre un reciever si puterea impulsului e invers proportionala cu distanta dintre cele doua. Radioul exista din secolul precedent.
4. Iti dai seama ce greseala fatala a facut? De parca Llewelyn stia ca o sa deschida usa cu cilindrul legat de tubul de gaz sub presiune. In plus, oricine ar vrea sa impuste pe cineva care intra pe usa sta fix perpendicular pe pozitia ei din cauza ca daca statea oriunde altundeva celalalt se putea ascunde dupa perete imediat ce o deschidea...pozitia pe care a luat-o L. fiind ideala pentru cea mai eficienta si imediata impuscatura.
5. La asta nici eu nu stiu sa-ti raspund exact dar cred ca e din cauza ca l-au omorat mexicanii si nu Chigurh. Mie nu se pare foarte important cum l-au omorat, dar cred ca e evident...au venit din cauza ca stiau unde e, au facut mare taraboi, pe unul din mexicani l-a prins si Llewelyn, dar din cauza ca erau multi a fost mai mult ca un macel...din aceasta cauza si "the fast getaway" prins de serif (aaa...seriful il cauta si pe Llewelyn, nu numai pe Chigurh). Acum...stiu ca suna fortat dar povestea se astepta ca Chigurh sa il omoare pe Llewelyn, nu mexicanii. De unde apoi si razbunarea lui Anton pe sef.

 hugzabee, on Apr 13 2008, 22:03, said:

ceea ce ma surprinde si pe mine este faptul ca tie ti se pare un killing spree perfect. eu nu am vazut in filmul asta nimic special , ba ti-am zis ca mi s-a parut o parodie la adresa competentei politiei , altfel nu-mi imaginez de ce seriful e atat de retardat. tu ai vazut lucruri profunde care nu existau despre ce fel e latura umana and shit.
Nu e un killing spree perfect dar din cauza ca nu e prins criminalul...chestia asta spune multe.
Iar tu nu cred ca stii ce e aia parodie, pentru ca No Country sigur nu e una. Parodiile sunt chestiile care intentionat isi bat joc de ceva ca sa culeaga ceva rasete ieftine. Iar No Country n-are nici un moment amuzant, dar evident, in ochiul hatersilor (un cuvant mai bun n-am gasit ca critici nu e bun) tot filmul asta e o comedie...
Iar chestiile alea pe care le-am zis la final le-a zis si Roger Ebert...check it out.

 hugzabee, on Apr 13 2008, 22:03, said:

oricum , prefer oricand un film prost unei realitati distorsionate voit si exagerat , asta ca sa inchei in nota ta.
Norbit e pentru tine. ;)

#60
hugzabee

hugzabee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 07.04.2008
:lol:  e clar , o sa adopt si eu metoda cu ignoratul. nu intelegi absoltut nimic din ce iti spun si vorbesti numai tampenii.

#61
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

 hugzabee, on Apr 13 2008, 23:48, said:

:lol:  e clar , o sa adopt si eu metoda cu ignoratul. nu intelegi absoltut nimic din ce iti spun si vorbesti numai tampenii.
Fascinant...

Te-am suparat cu faza cu Norbitul, nu? Am atins coarda sensibila ca tie de fapt isi place filmul asta...(Norbit zic...)

#62
Ferguson

Ferguson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 07.01.2007
Film bun, insa finalul este cam aiurea.

#63
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
e cam tras de păr cum de șigurh ăla l-a găsit în fiecare motel pe lwelin., hai că-n primu mai treacă meargă, dar al doilea e tras de păr. oricum, captivant filmul :)

#64
Chloe

Chloe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 10.04.2006
Am incercat sa vad filmul, m-am chinuit pret de 45 de minute, apoi am renuntat....nu stiu daca mi s-a mai intimplat asta la vreun film pina acum....poate doar la comediile alea imbecile de mina a doua
Mi-a parut genul de film pe care te fortezi sa il vezi, plicticos fiind, in speranta ca "actiunea" va deveni la un moment captivanta si va lua o turnura interesanta....oare sa fie asa intr-un final?
poate e cazul sa incerc sa-l mai vad o data  :rolleyes:

#65
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Poate tocmai asta a fost problema...te-ai chinuit...
Daca tu crezi ca un film cere chinuirea atentiei tale, atunci nu e pentru tine. Si gata. Nu trebuie sa te convinga cineva ca filmul merita vazut, poate doar sa iti sugereze ca trebuie sa-l vezi.
Intelegerea lui depinde de tine...

Eu unu nu m-am chinuit cand am vazut filmul, mai ales ca asteptarile mele erau neutre. De acolo, ori e bun, ori e prost.
E bun...foarte bun.

#66
hugzabee

hugzabee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 07.04.2008

 M0n0, on Apr 13 2008, 23:32, said:

Si inca ceva...din ce an sunt crimele rezolvate in emisiunile respective? 1980 sau mai incoace? Eu merg pe 1990 incoace ca le mai urmaresc si eu...Deci realitatea din 1980 e diferita, tehnologic, de cea din 1990 sau 2000.


Lipsa dovezilor palpabile face imposibila rezolvarea acestui caz. Punct. Intuitia si experienta acestui serif este insuficienta pentru capturarea criminalului!!! De cate ori sa ti se spuna?


Nu am zis asta. Am zis ca daca ii prins nu ii pasa si probabil nu o sa mai scape fiindca o sa fie impuscat pe loc...sau arestat si apoi supravegheat mai bine.


Asta a observat oricine din care a vazut filmul...dar cei care i-au vazut fata, stiau ca el e un criminal si ca e cautat de politie? NU!

1. So...Se duce la ala ca are o mustrare de constiinta, ne arata astfel ca (Llewelyn)e un personaj pozitiv, un om bun, un om cu inima...opusul lui Chigurh. Deci personajul pe care Chigurh o sa-l urmareasca. Stii ca in fiecare film de gen trebuie sa fie un "good guy...bad guy". Nici Llewelyn nu e un baiat bun, e doar un baiat sarac...daca era bun ducea banii la politie si nu pleca cu ei spre o destinatie necunoscuta.
2. Cred ca avea in cap faptul ca o sa fuga din momentul in care a vazut ca nu exista nicio valiza cu bani la locul macelului...stia ca exista o astfel de valiza si a cautat-o pana a gasit-o. Acum, nu il consider neaparat un om prost dar cred ca stia ca o suma asa de mare de bani nu poate fi data uitarii deci stia ce-l paste.
3. De unde stii ca nu e in concordanta dispozitivul cu perioada? Arata-mi dovezi...deocamdata esti primul care pune problema aia. Doar ala e un mic transmitator radio ce trimite impulsuri catre un reciever si puterea impulsului e invers proportionala cu distanta dintre cele doua. Radioul exista din secolul precedent.
4. Iti dai seama ce greseala fatala a facut? De parca Llewelyn stia ca o sa deschida usa cu cilindrul legat de tubul de gaz sub presiune. In plus, oricine ar vrea sa impuste pe cineva care intra pe usa sta fix perpendicular pe pozitia ei din cauza ca daca statea oriunde altundeva celalalt se putea ascunde dupa perete imediat ce o deschidea...pozitia pe care a luat-o L. fiind ideala pentru cea mai eficienta si imediata impuscatura.
5. La asta nici eu nu stiu sa-ti raspund exact dar cred ca e din cauza ca l-au omorat mexicanii si nu Chigurh. Mie nu se pare foarte important cum l-au omorat, dar cred ca e evident...au venit din cauza ca stiau unde e, au facut mare taraboi, pe unul din mexicani l-a prins si Llewelyn, dar din cauza ca erau multi a fost mai mult ca un macel...din aceasta cauza si "the fast getaway" prins de serif (aaa...seriful il cauta si pe Llewelyn, nu numai pe Chigurh). Acum...stiu ca suna fortat dar povestea se astepta ca Chigurh sa il omoare pe Llewelyn, nu mexicanii. De unde apoi si razbunarea lui Anton pe sef.


Nu e un killing spree perfect dar din cauza ca nu e prins criminalul...chestia asta spune multe.
Iar tu nu cred ca stii ce e aia parodie, pentru ca No Country sigur nu e una. Parodiile sunt chestiile care intentionat isi bat joc de ceva ca sa culeaga ceva rasete ieftine. Iar No Country n-are nici un moment amuzant, dar evident, in ochiul hatersilor (un cuvant mai bun n-am gasit ca critici nu e bun) tot filmul asta e o comedie...
Iar chestiile alea pe care le-am zis la final le-a zis si Roger Ebert...check it out.

Norbit e pentru tine. ;)

asta ca sa vezi cat aberezi. sac.
-> ce am subliniat e scris de tine!

Edited by hugzabee, 07 May 2008 - 13:27.


#67
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Relativ, maria ta, relativ...
Relativ e un personaj pozitiv, bun (fata de Chigurh), relativ nu e asa de bun, fata de mine, de exemplu, pentru ca eu as fi dus banii la politie :)
Da, in ochii tai m-am contrazic, in ai mei, nu...iar asta nu inseamna ca "aberez". A abera e mult mai grav decat ce am scris eu acolo.

#68
hugzabee

hugzabee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 07.04.2008

 M0n0, on May 8 2008, 10:28, said:

Relativ, maria ta, relativ...
Relativ e un personaj pozitiv, bun (fata de Chigurh), relativ nu e asa de bun, fata de mine, de exemplu, pentru ca eu as fi dus banii la politie :)
Da, in ochii tai m-am contrazic, in ai mei, nu...iar asta nu inseamna ca "aberez". A abera e mult mai grav decat ce am scris eu acolo.

nu , faza e ca ai atatea idei " marete" si " filozofice" in cap incat nu stii la care sa te stabilesti si "dai cu stangul in dreptul" !

#69
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Inseamna ca trebuie sa fi spus porcarii mai mari decat astea...hai, cauta...
Pentru ca a abera nu inseamna sa zic ca Llewelyn e bun, dar nu e bun...

na, parerea mea...

#70
Elfcontess

Elfcontess

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.01.2010
O porcarie!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate