Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

No Country for Old Men (2007)

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#19
the_nightfly

the_nightfly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 27.12.2006

View PostMosotti, on Apr 1 2008, 13:25, said:

deci sa inteleg ca pina in acel moment totul era roz in zona si seriful pompalau se descurca de minune? ce nu intelege seriful, ca oamenii se omoara pentru bani, cam cum fac de cind au coborit din copaci sau ca se poate zbura butucul de la usi cu o chestie de omorit vaci?

ce-am inteles eu din film este ca seriful este un idiot care in loc sa ceara dracului ajutor se plinge in toate partile ca un idiot, in timp ce superkilleru superkillaruie pe toata lumea

Nu, nu a fost totul roz, scena in care seriful il viziteaza pe Ellis clarifica asta. Nu mai tin minte exact ce spune, dar ideea e ca in regiunea aia au mai avut loc violente. Problema e ca pana atunci seriful simtea ca era capabil sa schimbe ceva, sa prinda criminalul, acum e neputincios, nu stie ce sa faca (starea lui de neputinta e exprimata si mai clar in monologul initial).

La un moment dat ajutorul de serif vine in restaurant si ii spune lui Bell ca rangerii si cei de la narcotice se duc in desert, la locul crimei, deci nu lucreaza numai seriful la rezolvarea cazului.

Edited by the_nightfly, 01 April 2008 - 13:59.


#20
Radu_TGW

Radu_TGW

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 26.01.2008
s-a mai discutat in cinspe' locuri . aici si aici    :cigar:

#21
Doctoru_lu_peshte

Doctoru_lu_peshte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 30.03.2008
Cel mai bine l-am inteles cand l-am vazut a 3a oara. Un film de nota 11. A meritat toate oscarurile.

#22
kimi

kimi

    Pândar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,575
  • Înscris: 04.05.2005
exceptand lipsa unei concurente puternice, rolul lui Bardem a atarnat extrem de greu in castigarea oscar-ului pt Best Motion Picture. fratii Coen ar trebui sa-l pupe si-n cur. fara el, No country for old men ar fi ramas probabil doar un bun; western modern, film de actiune, thriller sau cum vreti voi sa-i mai spuneti.

:inlove:  Javier Bardem as Anton Chigurh  :inlove:

#23
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postthe_nightfly, on Apr 1 2008, 13:57, said:

Nu, nu a fost totul roz, scena in care seriful il viziteaza pe Ellis clarifica asta. Nu mai tin minte exact ce spune, dar ideea e ca in regiunea aia au mai avut loc violente. Problema e ca pana atunci seriful simtea ca era capabil sa schimbe ceva, sa prinda criminalul, acum e neputincios, nu stie ce sa faca (starea lui de neputinta e exprimata si mai clar in monologul initial).


tu crezi ca asa merg treburile in america? exista un serif, care daca este depasit de situatie, merge sa se plinga lu nevasta-sa?  :lol:

#24
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Dupa ce iesi la pensie ai sa te plangi si tu lu nevasta-ta...pentru ca nu mai ai cui sa te plangi atunci. Si nici nu s-a plans...i-a relatat doar un vis, doua.
Cat a fost serif nu s-a plans nevestei nicio secunda...

#25
the_nightfly

the_nightfly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 27.12.2006

View PostMosotti, on Apr 3 2008, 11:41, said:

tu crezi ca asa merg treburile in america? exista un serif, care daca este depasit de situatie, merge sa se plinga lu nevasta-sa?  :lol:

Ce legatura are asta cu ce am zis eu?  :huh:

#26
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
daca nici macar atit nu-ti dai seama, nu ma mir ca trebuie sa vedeti un film cretin de 5 ori ca sa intelegeti ceva ce nici macar nu e de inteles

#27
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Nu pe bune acum, unde i se plange lu nevasta-sa. Zi-mi exact unde are loc scena aia...ca s-ar putea sa ai dreptate.

#28
DiXu

DiXu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 05.04.2008
A fost misto filmu' .. mi.a dat o senzatie .. misto cand s.a terminat si ma tinut in suspans ... reusit ... as tari frati aia regizori ...

#29
hugzabee

hugzabee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 07.04.2008
kimi are dreptate. bardem face toata tentativa asta de capodopera sa nu puta de tot. chiar nu imi dau seama de ce stati la analize asupra simplitatii asteia. sa vezi filmul de 2, 3 ori ca sa intelegi ? hahaha.  nu-i nimic de inteles pentru ca nu are nimic de spus. actiune de desene animate , personaje imbecile !  ;)

#30
the_nightfly

the_nightfly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 27.12.2006

View PostMosotti, on Apr 8 2008, 10:16, said:

daca nici macar atit nu-ti dai seama, nu ma mir ca trebuie sa vedeti un film cretin de 5 ori ca sa intelegeti ceva ce nici macar nu e de inteles

Poate ar fi mai bine sa citesti din nou replyul meu.

Eu am spus ca tipul nu e in stare sa prinda un criminal si din cauza asta traieste o drama, tu explici ca nu asa "merg treburile in america". Care e legatura? -_-

#31
hugzabee

hugzabee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 07.04.2008

View Postthe_nightfly, on Apr 9 2008, 12:16, said:

Poate ar fi mai bine sa citesti din nou replyul meu.

Eu am spus ca tipul nu e in stare sa prinda un criminal si din cauza asta traieste o drama, tu explici ca nu asa "merg treburile in america". Care e legatura? -_-

ideea e ca un serif nu trebuie sa ajunga in situatia de a trai o drama daca nu poate sa prinda un criminal asa de meseriash.
in realitate lucrurile nu merg asa. acum te-ai prins ? duuh

#32
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Tocmai asta e ideea filmului.
No Country fo OLD men. DUH! (ca sa-ti raspund in aceeasi maniera in care raspunzi matale)

#33
hugzabee

hugzabee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 07.04.2008

View PostM0n0, on Apr 9 2008, 14:03, said:

Tocmai asta e ideea filmului.
No Country fo OLD men. DUH! (ca sa-ti raspund in aceeasi maniera in care raspunzi matale)

ce ma ? cred ca nu ai inteles filmul, tu nu vezi ca lucrurile care se intampla in film sunt in antiteza cu titlul?. si ah , tu esti " the smart one" pe aici , m-am prins. din ce vad esti un izvor de aberatii , asa ca ia loc , mananci degeaba.

#34
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Nu, gata, mi-ai dat peste nas cu asta! :lol:
Cum sa fie in antiteza actiunea cu titlul cand tocmai despre asta vorbeste seriful si vechiul serif in finalul filmului?
Cum sa fie in antiteza cand clar seriful pe pragul pensionarii este incapabil sa prinda un criminal?
Chiar tu ai zis ca filmul e simplu! Astea sunt explicatii cat se poate de simple.

#35
hugzabee

hugzabee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 07.04.2008

View PostM0n0, on Apr 9 2008, 15:42, said:

Nu, gata, mi-ai dat peste nas cu asta! :lol:
Cum sa fie in antiteza actiunea cu titlul cand tocmai despre asta vorbeste seriful si vechiul serif in finalul filmului?
Cum sa fie in antiteza cand clar seriful pe pragul pensionarii este incapabil sa prinda un criminal?
Chiar tu ai zis ca filmul e simplu! Astea sunt explicatii cat se poate de simple.

ma , no country for old men e titlul. bine pana aici ? in afara faptului ca old man-ul e idiot , nici nu pateste nimic, desi e IDIOT. are cateva vise si pareri de rau penibile , ai ghicit , tot din cauza ca e idiot.. poti privi de exemplu , filmul ca pe o parodie la adresa justitiei , desi nu asta intentioneaza , in asta cade.
anyway , e ultimul post pe care il scriu pentru tine.

Edited by hugzabee, 09 April 2008 - 15:00.


#36
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View Posthugzabee, on Apr 9 2008, 14:54, said:

ma , no country for old men e titlul. bine pana aici ? in afara faptului ca old man-ul e idiot , nici nu pateste nimic, desi e IDIOT.
anyway , e ultimul post pe care il scriu pentru tine.
Ce faci? Ma dezamagesti...
Seriful nu pateste nimic, fizic, dar ramane neputincios si el stie asta, se simte inutil cu toate ca are un rol foarte important in comunitatea lui.

Si in rest nimeni nu pateste nimic??? Numai dupa asta si-ar da seama cineva ca nu ai vazut filmul.
Cati mor? Ei bine, personajul principal, femeia lui, the bounty hunter, angajatorul acestuia, ajutorul de serif de la inceput, vrea cativa mexicani si vreo doi bosorogi care se aflau la locul nepotrivit in momentul nepotrivit.
Acum zi-mi tu de fapt, despre ce e vorba in filmul asta simplu.

later edit:
Tare as fi vrut sa vad ce ai fi facut tu, daca erai in locul lui, pe pragul pensionarii.

Edited by M0n0, 09 April 2008 - 15:08.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate