Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

2 euro litrul de ulei la Metro!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
108 replies to this topic

#55
Award

Award

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 24.04.2005

View Postgtk, on Mar 29 2008, 12:34, said:

aiurea! supermarketurile au cele mai mici adaosuri posibile si cele mai mici preturi, cu toate taxele de raft sau ce or fi! si nu e nici un monopol nimc...
vad ca multora le plac teoriile conspirationiste...  ^_^


Daca au adaosurile cele mai mici cum naiba dau de multe ori reduceri de 50 % ??? Nu cred ca un supermarket din Romania va vinde in pierdere doar asa sa respecte consumatorul roman  :lol: .
  In Italia inainte de scumpiri preturile erau asa : 0.85 € /litru ulei floarea soarelui iar cel de masline era cel mai ieftin 3,50 €/ litru . Acum ( saptamana trecuta ) preturile sunt : 1.05 €/ lt floare , 3.85 €/lt masline .
Cred ca acolo este o conspiratie asa ..in ciuda ...romanilor  :naughty:

#56
Pisdestru

Pisdestru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 26.03.2008
Cu benzina nu putem praji nimic ?

Ca o sa fie mai ieftina, doar 5 lei .

#57
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Posttomaso, on Mar 30 2008, 15:19, said:

Îmi cer scuze dar sunt nevoit să te contrazic.
EXISTĂ importatori de alimente cu adaosuri de peste 100% și supermarketuri cu adaosuri de peste 50%, la anumite produse.
nu exista, te inseli cu siguranta! (sau cel putin acei importatri nu vand in supermarket-uri)

View Posttomaso, on Mar 30 2008, 15:19, said:

De exemplu, am vorbit despre uleiul de palmier, pentru că știu exact despre ce este vorba.
Prețul  este de  900 - 950 USD/tona , în Îndonesia și Malaesia.
Se aduce în vrac, iar pe raft ajunge a se vinde cu 1,9 - 2 Euro / litrul.
Adaosul dintre producător și cumpărătorul final, este de 300 - 320%.
faci EXACT aceeasi greseala pe care o fac taranii care zic ca vand laptele cu 0.8 ron si spun ca ajung in supermarket-uri cu 4 ron!
diferenta nu e data de adaosurile supermarketurilor ci de costurile care presupun tranformarea materiei prime (in cazul de fata crude palm oil) in produs final! adica RAFINAREA! nu stiu de unde ai scos tu preturile alea, ca sunt chiar mai mici decat pretul pt. crude oil de pe bursa malayeziana si evident ca ai facut o comparatie absurda, fara a lua in calcul prelucrarea, ambalarea, transportul si ce o mai fi...

View Posttomaso, on Mar 30 2008, 15:19, said:

Dacă la alimente sunt adaosuri de 20 - 30 - 40 - 50%,  ce spui de adaosuri de 100% pentru anumite produse de papetărie românești, practicate de anumite hypermarketuri ?
NU exista adaosuri mai mari de 5% la alimente (poate la guma de mestecat, dar nu stiu cat e de aliment)... si am mari dubii ca adaosurile la nealimentare sunt cu mult mai mari decat la alimente...

View PostAward, on Mar 30 2008, 15:41, said:

Daca au adaosurile cele mai mici cum naiba dau de multe ori reduceri de 50 % ??? Nu cred ca un supermarket din Romania va vinde in pierdere doar asa sa respecte consumatorul roman  :lol: .
pai iti spun eu cum:
- uneori renunta producatorii la profit sau chiar merg in pierdere pt. dreptul de a vinde in continuare sau pt. o pozitie mai bun in magazin (iar per total ies in castig)
- uneori renunta supermarket-ul la profit sau chiar merge in pierdere...
- uneori exista stocuri prea mari de marfuri (de regula perisabile) si se prefera vinderea lor fara profit sau in pierdere decat pierderea completa a acestora sau blocarea depozitelor pe termen lung cu astfel de produse
- uneori preturile sunt "subventionate" de asa numitele taxe de raft(slotting fees)

acu', referitor la modalitatea in care renunta supermarket-ul la profit/merge in pierdere, ca am observat ca apar si tot felul de diletanti presupusi economisti pe la televiziuni care isi pun aceste intrebari:

cum functioneaza sistemul? pai e al dracu' de simplu! renunti la profit sau chiar mergi in pierdere la vreo cateva zeci de produse(chestia se intampla permanent), insa "momesti" lumea cu aceste oferte, si compensezi prin adaosurile (foarte mici) la celelalte cateva mii/zeci de mii de produse, ca nu sunt prea multi cei care cumpara doar trei lulele-trei surcele la reducere! pricepeti? supermaketurile se bazeaza pe rulaje uriase si nu pe adaosuri mari! e o chestie la mintea gainii!


deci... nu va bateti capul cu reducerile de x%, ca sunt usor explicabile... atunci cand veti vedea TOATE produsele dintr-un supermarket reduse la 50%, va puteti pune serioase semne de intrebare, insa asa ceva nu veti vedea NICIODATA! e vorba doar de o banala tehnica de marketing, de a pierde la o mana de produse pt. a castiga la vasta majoritate a celorlalte... unele supermaketuri practica aceasta politica in mod permanent la anumite alimente de baza(de ex. paine), pt. a atrage cumparatorii...

View PostAward, on Mar 30 2008, 15:41, said:

In Italia inainte de scumpiri preturile erau asa : 0.85 ? /litru ulei floarea soarelui iar cel de masline era cel mai ieftin 3,50 ?/ litru . Acum ( saptamana trecuta ) preturile sunt : 1.05 ?/ lt floare , 3.85 ?/lt masline .
Cred ca acolo este o conspiratie asa ..in ciuda ...romanilor  :naughty:
mai nene conspirationist :D, explica-mi tu, cum ai dedus ca supermarketurile sunt de vina pt. preturile mai mari la ulei din romania si nu producatorii sau furnizorii de materie prima? iar ulei de floarea soarelui nu se prea mai gaseste sub 1.5 eur in italia...

daca tot va roade subiectul, va recomand sa cititi cartea "What I Learned From Sam Walton - How to Compete and Thrive in a Wal-Mart World" ... acolo puteti afla cam toate mecanismele care stau la baza reducerilor uriase si a profitului obtinut cu adaosuri de 1%...

ps. tot nu mi-ati raspuns la intrebarile de mai sus cu preturile intre supermaket-uri si magazinele mici

Edited by gtk, 30 March 2008 - 17:13.


#58
Award

Award

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 24.04.2005

View Postgtk, on Mar 30 2008, 16:40, said:

iar ulei de floarea soarelui nu se prea mai gaseste sub 1.5 eur in italia...

da si tu o fuga la lidl, todis si pennymarket . Sa nu uiti sa-mi spui cat costa uleiul la ei .
Aici am gasit ulei extravergine la 3,49 € ...:
http://www.e-pam.it/...z/soft/so_5.htm
Cu toate ca este un topic despre ulei uite cat costa 1 lt de lapte ..una din cele mai bune firme din italia . Eu personal il cumpar de la coop unde il cumpar cu 0.45 € si este o calitate buna . Cat costa CEL MAI IEFTIN litru de lapte din hipermarket in Romania ???  :nonobad:


Apropo uita-te putin la preturile de afara si compara-le cu ale noastre ...acolo un salar decent se invarte la 800-1200 € nu ca aici de 5-7 " meleoane " , acolo unde gazul costa 0.49 €/m3 acolo se plateste impozit cam 40% si ai naibii capitalisti ..tot fac conspiratie impotriva romanilor  :lol:
Acolo unde la mama lor 1 KG de Barilla il cumpar cu 0.79 € si aici la Selgros ( de ex ) costa 69.000 , 500 grame . undeva se duc banii , nu ?

Dar sa nu te mai retin ..uite aici niste pliante cu ofertele din Italia :
http://www.lidl.it
http://www.collestra...00000050599.pdf
http://www.todis.it
http://www.eurospin.it
http://www.e-pam.it/html/home.htm
http://www.pennymarket.it

Edited by Award, 30 March 2008 - 17:24.


#59
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
am senztia ca vorbim limbi diferite! :death:

repet pentru a nsprezecea oara: de unde stiti voi ca preturile mai mari din romania sunt date de adaosurile supermarketurilor din moment ce produsele importate ale acelorasi supermaketuri sunt sensibil mai ieftine decat echivalentele romanesti? stiu ca exista diferente de pret, in ambele sensuri (adica unele produse sunt mai scumpe la noi si mai ieftine afara, iar altele mai scumpe in afara si mai ieftine la noi... comparatiile astea sunt complet irelevante! ca altfel poate imi explici tu de ce carnea ajunge adesea la 10 eur in italia, in timp ce la noi se invarte pe la 4 eur... de ce coca-cocla e intotdeauna mai scumpa in italia decat la noi?
nu stiu ce lapte ai prins tu, dar e absolut imposibil sa se vanda lapte la 0.45 eur in mod permanent... cel mult poate fi o promotie de vreo saptamana, asa cum sunt si la noi...  poate te referi la 500ml, ca un litru pur si simplu nu are cum sa fie atat...
cat despre ulei de masline, uite ca e si la noi e ieftin: ulei de masline di sansa 1l = 8.99 ron /3.7=2.4 eur... cei drept, nu e extra vergine, dar totusi...
http://www.plus-disc...ducts/KW_12.pdf

#60
Award

Award

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 24.04.2005
@ gtk ...chiar ca nu ne intelegem ...tu stii de este OLIO DI SANSA DI OLIVA ? Este  ulei din resturile de presare !!! :lol:  :lol:  :lol: Pai daca atat costa asta cat ar trebui sa coste unul extravergine , 30 € ? Si ai dreptate supermarketurile au adaosuri mici DOAR PE HARTIE pentru ca taxele de raft , de protectie , de promotie , de magazin nou deschis , de masa mai stie ...se da cumva chitanta ???
Laptele care il cumpar se gaseste ABSOLUT in mod permanent la 0.45 € iar la pennymarket il gasesti si la 0.42 € in mod de asemenea permanent .Si are 1 LITRU . Cand am sa ma duc din nou la cumparaturi in Italia am sa fac o poza sa vezi pretul laptelui ( cam peste o luna la intorc in Italia si o sa te convingi .La promotii il iei cu 0.35€  ;)  . Acolo este Europa ..aici nu ! Nu ma contrazice ..doar fac cumparaturile din aceleasi locuri de 9 ani . Si mai sunt exemple ..detergent de vase cu lamaie 1.5 litri CONCENTRAT la 0.69€ , PARMIGIANO REGGIANO 10-12 € /KG acolo aici am vazut la real 300 gr la 299.000 deci 300 % adaos doar daca ne luam dupa pretul din magazin si cred ca nici un comerciant nu s-ar duce sa cumpere din magazin acolo ci de la producator de unde ar avea cu totul alt pret !!!

Din nou ca sa stai linistit uite cat costa MAREA MAJORITATE( lipsesc magazinele " low cost " lidl, todis , pennymarket , eurospin )  a laptelui in Italia unde vezi si cine /la ce pret/cantitate  vinde :

http://www.dotfood.e...=...x&cPath=2_4

Edited by Award, 30 March 2008 - 19:10.


#61
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
stiu ce e olio di sansa, si stiu ca e intre 2-4 eur in it... cat despre lapte la 1l in mod permanent cu 0.45, las-o ca macane ;) NU ARE CUM SA FIE ATAT!
ori cumperi apa cu lapte fara sa-ti dai seama ca nu e lapte, ori incerci sa ne vrajesti... ;)

lapte coop:
http://www.centroita...FROM_HOME_PAGE=

date oficiale:

Secondo gli ultimi dati dell'Osservatorio prezzi del governo il prezzo medio del latte fresco intero - riferisce la Coldiretti - è salito a 1,39 euro al litro a Milano, a 1,37 euro al litro a Bologna, a 1,38 euro al litro a Roma e a 1,52 euro a Napoli.
http://www.greenplan...view/20058/190/
se mai explica acolo ca se poate lua lapte nepasteorizat direct de la producatori, cu 40% mai ieftin... dar nici vorba de 0.45 eur/l...
ori cumperi ceva aiurea, ori... :naughty:

#62
Award

Award

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 24.04.2005
@ gtk
Din nou nu ne intelegem ...tu vorbesti de LATTE FRESCO ( PROSPAT )care poate ajunge si la 1.50 -2.00 € / litru daca este de marca ,  eu vb de laptele uht !
imi spui te rog cat costa laptele din link-ul de mai jos si ce cantitate are ?

http://www.dotfood.e...products_id=190

Ca sa fiu si mai precis laptele care il cumpar eu are 1,5 % grasime iar cel 3 ( sau 3.5%) grasime costa ce vreo 5-10 centi in plus . Daca nu stii nu trebuie sa fii mistocar  :nonobad:

Si apropo de link-ul care mi l-ai dat ( http://www.greenplan...view/20058/190/ ) este voba de laptele crud care n-are nici o legatura cu prefectura , uite titlul aici (LATTE CRUDO: E' ONLINE L'ELENCO DEI DISTRIBUTORI  ) ..din care se scoate tot ce este de scos si vezi la ce pret ramane .

Edited by Award, 30 March 2008 - 19:49.


#63
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View PostAward, on Mar 30 2008, 20:34, said:

@ gtk
Din nou nu ne intelegem ...tu vorbesti de LATTE FRESCO ( PROSPAT ) eu vb de laptele uht !
imi spui te rog cat costa laptele din link-ul de mai jos si ce cantitate are ?

http://www.dotfood.e...products_id=190

Ca sa fiu si mai precis laptele care il cumpar eu are 1,5 % grasime iar cel 3 ( sau 3.5%) grasime costa ce vreo 5-10 centi in plus . Daca nu stii nu trebuie sa fii mistocar  :nonobad:
pai despre ala fresco vorbeam! hai ca incet, incet le descalcim...  ^_^
in romanica nu se produce deloc lapte din ala ieftin UHT! nu cunosc motivul(nu prea "prinde" la romani, sa se produca in cantitati mari), insa oricum nu supermarket-ruile sunt de vina... cam tot ce e accesibil e pasteurizat, iar alea UHT sunt mai scumpe...


View PostAward, on Mar 30 2008, 20:34, said:

Si apropo de link-ul care mi l-ai dat ( http://www.greenplan...view/20058/190/ ) este voba de laptele crud care n-are nici o legatura cu prefectura , uite titlul aici (LATTE CRUDO: E' ONLINE L'ELENCO DEI DISTRIBUTORI  ) ..din care se scoate tot ce este de scos si vezi la ce pret ramane .
nu mai nene, preturile pe care le-am citat eu sunt pt. magazine! in articol se spune ca oamenii pot cumpara si lapte crud de la anumiti producatori listati acolo, cu vreo 40% mai ieftin decat in magazine

Edited by gtk, 30 March 2008 - 19:52.


#64
Award

Award

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 24.04.2005
Imi raspunzi te rog la 4 intrebari :
1. Ce lapte proaspat gasesti in magazinele noastre ?
2. Ce termen de garantie are un lapte proaspat si ce termen de garantie  are un lapte UHT ?
3. Ce fel de lapte este La dorna (sau concurentii) si cat costa ?
4 .Cat costa laptele din link-ul asta( te-am mai intrebat odata ACUM PUN SI O FOTOGRAFIE ) : http://www.dotfood.e...products_id=190

Da-mi voie sa-ti spun un singur lucru ...NU STII despre ce vorbim !

Si te rog arata-mi un post precedent de-al tau in care specifici ca vorbeam de laptele CRUD .

Attached Files


Edited by Award, 30 March 2008 - 20:03.


#65
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View PostAward, on Mar 30 2008, 20:55, said:

Imi raspunzi te rog la 4 intrebari :
1. Ce lapte proaspat gasesti in magazinele noastre ?
PASTEURIZAT! la pungi de plastic sau sticle! adica echivalentul laptelui "fresco" din italia...
2. Ce termen de garantie are un lapte proaspat si ce termen de garantie  are un lapte UHT ?
nu stiu, vreo doua sapt. la rece iar ala uht evident mai mult
3. Ce fel de lapte este La dorna (sau concurentii) si cat costa ?
uht si este mai scump decat cel pasteurizat... uht ieftin NU SE PRODUCE IN ROMANIA!
4 .Cat costa laptele din link-ul asta( te-am mai intrebat odata ACUM PUN SI O FOTOGRAFIE ) : http://www.dotfood.e...products_id=190

Da-mi voie sa-ti spun un singur lucru ...NU STII despre ce vorbim !
eu cred ca tu nu stii! :)

Si te rog arata-mi un post precedent de-al tau in care specifici ca vorbeam de laptele CRUD .
pai nu vorbeam despre crud! eu am dat link-ul la discutia despre laptele "crud"(adica netratat) pt. acolo se specifica si pretul laptelui pasteurizat (proaspat, care se vinde in magazine)... greu, greu... :)

Edited by gtk, 30 March 2008 - 20:15.


#66
Award

Award

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 24.04.2005
"uht ieftin NU SE PRODUCE IN ROMANIA! "

Tu te  "auzi ce spui  " ? El ESTE ieftin , iese pe poarta fabricii la aprox. 11.000 lei . De unde diferenta ?
Cu toate ca nu ai raspuns la intrebarea CAT COSTA LAPTELE DIN LINK scriu eu : 0.49 € si are 1000 ml
Acel lapte este echivalentul laptelui LaDorna de 1,5 % grasime, pret 40.000-45.000 lei .cel care iese pe poarta fabricii la aprox 11.000 lei ...
Ultima chestiune ...laptele PROASPAT DACA ESTE TINUT IN FRIGIDER are termen de valabilitate 48 DE ORE

P.S. Asta a fost ultimul post pe care ti-l adresez ...crede-ma nu are rost . :peacefingers:

Edited by Award, 30 March 2008 - 20:33.


#67
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
habar nu ai ce vorbesti! exista mai multe tipuri de UHT, iar ala la cativa zeci de centi e o apa chioara! nici un fel de lapte nu iese pe poarta vreunei fabrici din romania cu 1.1 ron, pt. ca pe aici se invarte pretul de achizitie de la tarani(0.8-1.3 ron)... se preclucreza, se transporta, se baga in bagazin si se mai pune si tva... deci da-ti seama ca spui tampenii!

#68
Award

Award

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 24.04.2005

View Postgtk, on Mar 30 2008, 19:33, said:

pretul de achizitie de la tarani(0.8-1.3 ron)... se preclucreza, se transporta, se baga in bagazin si se mai pune si tva... deci da-ti seama ca spui tampenii!

Trebuie sa-mi incalc promisiunea si sa-ti mai raspund o data:

  Taranul vinde laptele la PROCESATOR  cu 5.000 ( cinci mii lei / litru ) la care se adauga 3.000 lei / litru subventie de la stat pe care PROCESATORII NU VOR SA O PLATEASCA .  In total taranul primeste 8.000 dar el vinde cu 5.000 .

Proba :  " Crescatorii de taurine au intrat in conflict cu procesatorii, fiind nemultumiti de pretul laptelui, care nu acopera cheltuielile de productie. Ei cer dublarea pretului la laptele livrat de crescatori, subliniind ca masura nu ar trebui sa fie resimtita si de consumatori, prin preturi mai mari. Presedintele Federatiei Nationale a Sindicatelor din Agricultura - Agrostar, Stefan Niculae, a precizat ca a cerut procesatorilor de lapte majorarea pretului laptelui vandut de crescatori de la 50 bani/litru la 1 leu/litru pentru cel neconform. De asemenea, mai cer 1,5 lei/litrul de lapte conform, fata de 80 bani/litrul, pretul actual."
Articol complet : http://www.gardianul...te-s109400.html
  Se vede cine nu stie .
  Si cu asta am incheiat !

Edited by Award, 30 March 2008 - 20:47.


#69
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
esti paralel nene! s-a discutat si la tv despre asta si s-a spus exact cat primesc si cum primesc... intreaba orice comerciant legat de pretul laptelui uht la poarta fabricii, sa vezi daca nu face pipi de ras cand i spui ca e 1.1 ron...

edit: @legat de articolul ala: taranii mint de ingheata apele! pt. ei tot laptele se vinde la 4 ron, insa laptele la 4 ron e in realitate un produs "de nisa" in romanica...

Edited by gtk, 30 March 2008 - 21:02.


#70
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
sunteti offtopic rau ...

#71
manitu

manitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 04.12.2007

View Posttomaso, on Mar 29 2008, 22:58, said:

Se pregătește orezul la rând.
Vietnamul a limitat exporturile, thailandezii au nu știu ce probleme, iar prețul pe tonă, a trecut de 700 USD, față de 500 USD, mai amu câteva zile.

La noi va crește cam cu 50 - 80%,  începând cu luna viitoare ( odată cu noile importuri la preț mărit ).


Ai intuit bine trendul.  Deja se manifesta efectul de domino, iar exportatorii care inca mai au stocuri mari, asteapta o stabilizare a pretului, din cate se pare, in jurul a 1000-1000 USD/tona.

Si India a interzis exportul de orez.

http://www.dw-world....3233398,00.html

Problema Indiei este insa una cu implicatii internationale, avand in vedere ca rezervele mondiale de orez au atins cel mai scazut nivel in ultimii 25 de ani.

Decizia a fost luata in cadrul unei sedinte de urgenta a cabinetului indian, care a inscris-o intr-un pachet legislativ menit sa reduca inflatia din tara. In plus, pretul pentru tona de orez Basmati exportata a fost crescut la 1200 USD intr-o tentativa de a descuraja comertul exterior cu acest aliment.

Miscarea guvernului indian ar putea avea insa efecte la nivel international. Pretul orezului ar putea creste la scara globala datorita faptului ca India este al treilea cel mai mare exportator de orez din lume. Interdictia este ultima si cea mai drastica dintr-o serie intreaga de masuri menite sa descurajeze exporturile din India. Anterior, tona de orez ajunsese la 1000 USD, dupa ce la inceputul lui martie costa doar 650 USD.

#72
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,068
  • Înscris: 24.11.2006

Quote

Se scumpește pâinea!

Președintele Rompan, Aurel Popescu, a anunțat astăzi ca prețul pâinii se va majora până la Paște.

"În ultima săptămână, prețul grâului a crescut cu zece bani pe kilogram, până la 1,05 lei/kg, drept pentru care vom asista în perioada următoare la o scumpire a pâinii. Fiecare va aplica o anumită creștere, în raport cu costurile de producție", a spus Popescu.

Mai mult, acesta a estimat că prețul grâului va ajunge la 1,1 lei pe kilogram, până la apariția noii recolte de grâu.

"Stocurile de grâu au ajuns în prezent sub 70.000 de tone de grâu. Începând din luna martie, cei opt depozitari din România au acces la circa 60.000 de tone de grâu din rezerva de stat. Ei achiziționează acest grâu cu 0,75 lei/kg și ni-l vând nouă cu 1,05 lei/kg. Oricum, nu avem de ales. Chiar dacă suntem în pierdere, suntem obligați să producem, pentru că avem datorii la bănci", a menționat președintele Rompan, potrivit Realitatea.

Pe de altă parte, în ceea ce privește reducerea TVA la alimentele de bază, Popescu a precizat că Ministerul de Finanțe nu a luat încă nicio decizie, iar discuțiile vor continua în perioada următoare.

sursa aici

De-ar fi NUMAI painea...

Quote

Se scumpesc gazele

Prețul gazelor ar trebui să crească cu 19% în trimestrul al treilea, mai exact de la 1 iulie, conform afirmațiilor făcute reprezentanții distribuitorului de gaze E.ON Gaz România. Asta înseamnă încă 143 de lei la mia de metrii cubi, în codițiile în care de la 1 februarie prețul gazelor este de 752,57 de lei la mia de metrii cubi.

Potrivit conducerii companiei, cu cât se amână mai mult această majorare , cu atât mai mare va fi prețului gazelor pentru populație în sezonul rece.

Ultima creștere a prețului gazelor a avut loc la 1 februarie, cu 8,5%, dar E.ON consideră că acest avans nu a fost suficient pentru a acoperi costurile de achiziție a gazelor.

Oficialii E.ON au precizat că dacă prețul la gaze nu va crește, compania va întrerupe furnizarea pentru 1,3 milioane de clienți, ceea ce ar însemna pierderi financiare grave.

sursa: aici

O intrebare retorica: Da' salariile cand mai cresc dom'le??? De scumpiri vad ca avem parte in fiecare zi, indiferent ca e vorba de ulei, lapte, paine s.a.m.d.
Ma intreb un lucru: cum este posobil ca un litru de ulei de floarea-soarelui sa coste 7,5roni in Romania??? Vis-a-vis de lucrul acesta: vine un roaman care muncise mai mult prin Italia si numai fusese de mult pe acasa, sa-si cumpere un bax de ulei. Il intreaba pe un coleg: Cat costa o sticla de ulei? Colegul ii raspunde... Romanasul nostru sare ca ars, refuza baxul de ulei si spune: Fugi de-aici, in Italia un litru de ulei de floarea-soarelui costa 75eurocenti/litru!
Nu stiu cat de adevarat este pretul pe care l-a spus dar stiu ca la noi, in Romania, toate produsele alimentare au un pret mult mai mare fata de cele din celelalte tari ale UE.
Incotro ne indreptam d-nilor guvernanti???

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate