Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Instalare FEDORA pe Microsoft Virtual PC!

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Dj Kamikaze

Dj Kamikaze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 13.08.2006
Am si eu o problema cu un kit de Fedora care vreau sa il instalez in Microsoft Virtual PC 2007, kitul este un dvd iso .Reusesc sa instalez fedora pana la un anumit punct cand imaginea in virtual se vede aiurea ca si cum culorile ar fi setate la 16 biti, stiti cumva ce trebuie sa modific in instalarea kitului de la fedora sa mi se vada imaginea bine????va multumesc mult

#2
chomulake

chomulake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 15.02.2007
Pe virtual PC nu prea merg alte sisteme de operare, evident (cel putin bine)
Sfatul meu este sa instalezi VirtualBox, merge perfect si este free.

#3
KALOO

KALOO

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 08.12.2006

View PostDj Kamikaze, on Mar 24 2008, 23:09, said:

Am si eu o problema cu un kit de Fedora care vreau sa il instalez in Microsoft Virtual PC 2007, kitul este un dvd iso .Reusesc sa instalez fedora pana la un anumit punct cand imaginea in virtual se vede aiurea ca si cum culorile ar fi setate la 16 biti, stiti cumva ce trebuie sa modific in instalarea kitului de la fedora sa mi se vada imaginea bine????va multumesc mult
mie nici macar nu imi captura mouse-ul pe virtual pc.

#4
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
VirtualPc nu suporta ca SO guest Linuxul ...Asa ca poti incerca cu VMware( licenta la program e foarte ieftina ) sau VirtualBox. Sau host de linux si guest  de windows :)

#5
KALOO

KALOO

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 08.12.2006

View Postshiva, on Mar 26 2008, 01:10, said:

VirtualPc nu suporta ca SO guest Linuxul ...Asa ca poti incerca cu VMware( licenta la program e foarte ieftina ) sau VirtualBox. Sau host de linux si guest  de windows :)
damn small linux  e singurul care a mers normal. Ce ai vrut sa zici cu "host de linux si guest  de windows" ca nu am priceput...

#6
valente

valente

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 12.11.2004
:) de ce nu pui ca host Linux-ul si ca guest in VirtualBox (acum de la SUN, ca tocmai l-au cumparat) un Windows XP / Vista, dar din pacate inVB nu poti pune decat OS pe 32 de biti. Alta varianta, dar cu $$$, este VMWare, care e smecher mare la capitolul setari ale masinii virtuale. Si a treia varianta este QEMU...putin mai complicat dar detul de robust.
Have fun, incearca-le pe toate, te hotarasti tu care iti place mai mult si in ce combinatie host - guest.

#7
Dj Kamikaze

Dj Kamikaze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 13.08.2006
Mi-am cumparat o licenta de VMWare si sunt super multumit de el.E foarte reusit la toate capitolele!:)

#8
visez.trance

visez.trance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 31.12.2006

View PostDj Kamikaze, on Mar 30 2008, 03:24, said:

Mi-am cumparat o licenta de VMWare si sunt super multumit de el.E foarte reusit la toate capitolele!:)
Vmware server era gratis..

#9
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003

View Postvisez.trance, on Mar 30 2008, 12:10, said:

Vmware server era gratis..

Licenta pt. VMWare Workstation e ieftina ( sub 100$ ) insa licenta sa nu permite instalarea pe un server.
Vmware ESX este echivalentul la Xen si Hiper-V, dar e mult mai scump dar este pt. virtualizarea serverelor.
Vmware Server si player sunt free, insa so-urile virtualizate trebuie cumparate.

Workstation e e alegere buna, indiferent ca e versiunea pt. win sau linux. Ambele sunt foarte stabile. Masinile virtuale pot fi rulate atat in linux cat si in Win, cu mici modificari (google 4 it ).

#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
SO'urile virtualizate trebuie oricum cumparate daca nu sunt gratis, asa ca nu prea vad de ce as lua VMWare workstation cand pot pune vmware server

#11
visez.trance

visez.trance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 31.12.2006
Wmware workstation suporta accelerare 3d spre exemplu; probabil ca este util pentru programe de grafica, insa cat timp instalezi Fedora in windows si nu invers, VMWare workstation nu-si merita banii pentru utilizatorul de rand.

#12
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
Implantator, am gasit un ghid de instalare Fedora 8 in VirtualPC 2007 aici

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate