Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

clasa a9a mate info

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
59 replies to this topic

#1
gio_bari

gio_bari

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 246
  • Înscris: 27.12.2007
Sunt in clasa a 9a profilul mate-info si ma confrunt cu o problema destul de grava.Noi facem la scoala algoritmi si strcuturi de date,dar eu nu inteleg prea bine toate astea,de fapt nici un coleg nu stie sa faca problemele.Profesorul de info e un tip de treaba si ne explica dar din pacate nu explica pe intelesul copiilor.
Deci eu in afara de Citeste,Pt i=1 la n executa.....nu stiu sa fac nici o problema.
L-am intrebat de unde sa invat info si mi-a zis ca pe net sunt o gramada de articole cu probleme rezolvate.As vrea sa stiu un site care iti explica cum sa faci,fie el si in engleza si chiar am gasit cateva dar alea sunt pentru cei avansati,mie mi-ar trebui sa fac ceva usor,mai ales ca dupa vacanta de pasti vom incepe Limbajul C++ si mi-e cam teama...
Avem doar o singura ora pe saptamana de informatica.Nu-i corect. :angry:

#2
subiect

subiect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 27.01.2008
Si in cartea de informatica nu sunt explicatii deloc? Ar trebui sa fie la fiecare lectie.

#3
gio_bari

gio_bari

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 246
  • Înscris: 27.12.2007

 subiect, on Mar 21 2008, 18:18, said:

Si in cartea de informatica nu sunt explicatii deloc? Ar trebui sa fie la fiecare lectie.
Pai avem un manual fff prost.Si profu zice nici sa nu ne aruncam privirea in el. :huh:

#4
AndreiASM

AndreiASM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 24.06.2007
Aveti un prof prost.

#5
Cornel

Cornel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 02.04.2003
Oricat de prost ar fi manulaul tot e mai bun decat nimic, o avea greseli dar nu cred ca sunt scrise acolo NUMAI prostii.

Invata din manulul ala lectia si intrebi pe prof ce e gresit in lectia aia ca sa nu ramai cu informatii gresite

#6
Mr.Jinx

Mr.Jinx

    Gigant ca NY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 11.07.2006

 gio_bari, on Mar 21 2008, 18:14, said:

Avem doar o singura ora pe saptamana de informatica.Nu-i corect. :angry:
și cât de mult vă poate cere la o oră pe săptămână? oricum, vezi manualul lui tudor sorin de clasa a 9-a.

#7
gio_bari

gio_bari

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 246
  • Înscris: 27.12.2007

 Mr.Jinx, on Mar 21 2008, 18:57, said:

și cât de mult vă poate cere la o oră pe săptămână? oricum, vezi manualul lui tudor sorin de clasa a 9-a.
Pai ora aia de info,sunt profil mate-info si dau teza obligatoriu din info.E adevarat ca e si dirigintele meu si e destul de intelegator.Am incheiat media 7 la informatica si pot sa zic ca nu stiu mare lucru decat intructiunile de baza Citeste n,Pt i=1 la n executa ....atunci...daca....altfel ....scrie etc...
Multi spun ca astea sunt cele mai usoare probleme,dar pt cine nu le intelege sunt cumplite. :death:
Am gasit un site pe net care zice despre algoritmi,dar e greu pt ca e pt avansati.

#8
Mr.Jinx

Mr.Jinx

    Gigant ca NY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 11.07.2006

 gio_bari, on Mar 21 2008, 19:03, said:

Pai ora aia de info,sunt profil mate-info si dau teza obligatoriu din info.E adevarat ca e si dirigintele meu si e destul de intelegator.Am incheiat media 7 la informatica si pot sa zic ca nu stiu mare lucru decat intructiunile de baza Citeste n,Pt i=1 la n executa ....atunci...daca....altfel ....scrie etc...
Multi spun ca astea sunt cele mai usoare probleme,dar pt cine nu le intelege sunt cumplite. :death:
Am gasit un site pe net care zice despre algoritmi,dar e greu pt ca e pt avansati.
la mate info nu ai cum să faci doar o oră pe săptămână și să mai dai și teză! și din ce-mi dau eu seama voi ați făcut până acum doar pseudocod, ceea ce e practic algoritmul scris în română, nimic ieșit din comun.

#9
gio_bari

gio_bari

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 246
  • Înscris: 27.12.2007

 gio_bari, on Mar 21 2008, 19:03, said:

Pai ora aia de info,sunt profil mate-info si dau teza obligatoriu din info.E adevarat ca e si dirigintele meu si e destul de intelegator.Am incheiat media 7 la informatica si pot sa zic ca nu stiu mare lucru decat intructiunile de baza Citeste n,Pt i=1 la n executa ....atunci...daca....altfel ....scrie etc...
Multi spun ca astea sunt cele mai usoare probleme,dar pt cine nu le intelege sunt cumplite. :death:
Am gasit un site pe net care zice despre algoritmi,dar e greu pt ca e pt avansati.
Si as mai dori daca se poate sa-mi dea cineva linku la un site cu probleme de algoritmi,chiar si in engleza dar sa fie pt incepatori !!!!!
:((

#10
zalman

zalman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 10.09.2007

 gio_bari, on Mar 21 2008, 19:06, said:

Si as mai dori daca se poate sa-mi dea cineva linku la un site cu probleme de algoritmi,chiar si in engleza dar sa fie pt incepatori !!!!!
:((


http://www.decompile.com/
http://zhuzeyuan.hp.....jp/ita/toc.htm
http://www.cwu.edu/~...goritmi/toc.htm
http://www.cplusplus.com/ (e mai usurel)
http://www.cppworld.warpfive.net/ toate problemele pe care le faci in liceu...rezolvate

Edited by zalman, 21 March 2008 - 19:55.


#11
Crysper

Crysper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 09.09.2006
mai copile, tu nu ai cum sa fi la mate-info, ori nu sti la ce profil esti ori incerci sa faci rost de articole pentru incepatori intr-un mod ... ciudat.

la mate-info se fac minim 4 ore de informatica pe saptamana indiferent de liceu, poate esti la mate-fizica si tu nu stii  :dontgetit: ?!?

#12
catatoa

catatoa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.10.2005

 Crysper, on Mar 21 2008, 20:24, said:

mai copile, tu nu ai cum sa fi la mate-info, ori nu sti la ce profil esti ori incerci sa faci rost de articole pentru incepatori intr-un mod ... ciudat.

la mate-info se fac minim 4 ore de informatica pe saptamana indiferent de liceu, poate esti la mate-fizica si tu nu stii  :dontgetit: ?!?

Exista 2 tipuri de mate-info: neintensiv si intensiv. La neintensiv se face o singura ora de programare pe saptamana si elevii dau si teza.

#13
Cosmyn

Cosmyn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 09.03.2006

 catatoa, on Mar 21 2008, 21:23, said:

Exista 2 tipuri de mate-info: neintensiv si intensiv. La neintensiv se face o singura ora de programare pe saptamana si elevii dau si teza.
se fac 2 ore la neintesiv

#14
Vv3n0M

Vv3n0M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 22.11.2006

 Cosmyn, on Mar 21 2008, 21:31, said:

se fac 2 ore la neintesiv


nu peste tot. :P

#15
LauB

LauB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.12.2006
parerea mea ... deschide manualu' cat de prost ar fi e imposibil sa nu aiba algoritmii elementari si nu incerca sa tocesti, incearca sa iti dai seama de ce se intampla un lucru si sa iti iei exemple pe care sa le treci prin program si sa vezi cum se modifica ...

normal ar trebui sa aiba 3-4 ore de info din care profesorul isi alege cum le face: TIC/informatica

#16
gio_bari

gio_bari

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 246
  • Înscris: 27.12.2007
Se pare ca nu sunt crezut deloc.Am 5 ore de mate pe saptamana (inclus si un optional),3 de fizica,2 ore de TIC(inutile) si o singura ora de info.Sunt la mate-info neintensiv.
Cei de la mate info intensiv au 4 ore de info si o singura ora de TIC.Incredibil...

#17
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Eu te cred. Frate-mio tot mate info a facut si intr-a 9a era la fel de speriat. :)

#18
zalman

zalman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 10.09.2007
pentru cei de la mate-info neintensiv e foarte nasol...de obicei se ocupa profii mai slabi de aceste clase ...in cls a9a au o singura ora/sapt si in cls a11a o sa ajunga la 4...plus ca dau teza ...iar TIC-ul nu e chiar inutil...asa ziceam si eu insa am vazut ca sunt elevii la mate-info intensiv info care nu stiu ce inseamna unitate optica sau nu stiu sa caute un fisier cu o anumita extensie...dar...de ce ma mir ...ca doar suntem in romania (tara tuturor posibilitatilor)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate