Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Polistiren

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
sebica79

sebica79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.10.2005
Buna ziua,

As dori sa stiu grosimea polistirenului recomandat in cazul urmatoarei situatii:
- perete exterior caramida poroton (facuta la Oradea) - 30 cm;
- tencuiala la interior clasica;

Este vorba de un apartament, constructie noua.
S-a montat polistiren expandat de 5 cm. Va fi sau nu suficient si unde as putea gasi o modalitate de calcul al necesarului (al punctului de inghet).

Va multumesc.

Later edit: Cred ca nu am postat unde trebuie, rog un admin sa-l mute unde trebuie. My bad :(.

Edited by sebica79, 21 March 2008 - 17:40.


#2
deianadrian

deianadrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 21.01.2005
ii o formula destul de complicata de calcul.. ideea ii alta ii bun polistirenul de 5 dar poti sa pui si de 10. Prea mult polistiren nu exista niciodata. In termeni simpli 5 cm de polistiren fac ca izolare termica cat tot zidul de 30 de cm.

#3
corsa

corsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 24.05.2007
Care perete considerati ca ar fi mai bine izolat:
-cel mentionat de ,,sebica 79" sau urmatoarea structura: rigips,vata minerala de 5 cm,barna lemn masiv de 12 cm,polistiren expandat de 5 cm tencuit(la exterior).

#4
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
recomandari de la baumit : http://www.termoizol...rgypass/vas.php

#5
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Posthaplea82, on Mar 21 2008, 20:07, said:

recomandari de la baumit : http://www.termoizol...rgypass/vas.php

Fratilor,vreti un site destept, accesati www.isover.ro ,si cititi in liniste, sint o groaza de lucruri misto acolo.

#6
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
fiecare trage spuza pe ce produce!parerea mea este ca vata de sticla nu este chiar asa meseriasa,plus ca in general este destul de prost confectionata(de producator,daca vrei iti pot da ceva foto  din experienta personala) si necesita o hidroizolare foarte bine executata!PAREREA MEA CA POLISTIRENUL MONTAT EXTERIOR ARE MULT MAI MULTE AVANTAJE(SCUZE CAPS) ,iar cine desconsidera acest material poate opta pt vata minerala montata exterior ,cu riscurile inerente acestui material!

Edited by haplea82, 21 March 2008 - 21:21.


#7
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Posthaplea82, on Mar 21 2008, 20:20, said:

fiecare trage spuza pe ce produce!parerea mea este ca vata de sticla nu este chiar asa meseriasa,plus ca in general este destul de prost confectionata(de producator,daca vrei iti pot da ceva foto  din experienta personala) si necesita o hidroizolare foarte bine executata!PAREREA MEA CA POLISTIRENUL MONTAT EXTERIOR ARE MULT MAI MULTE AVANTAJE(SCUZE CAPS) ,iar cine desconsidera acest material poate opta pt vata minerala montata exterior ,cu riscurile inerente acestui material!

nu ma refer la materialul in sine,ai acolo multe lucruri legate de casa pasiva,consumuri comparative,ptr. diverse tipuri de izolari,plus izolatii ptr. mansarde,etc.

#8
sebica79

sebica79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.10.2005

View Postcaldut, on Mar 21 2008, 21:09, said:

Fratilor,vreti un site destept, accesati www.isover.ro ,si cititi in liniste, sint o groaza de lucruri misto acolo.

Intr-adevar, este un stie mai mult spre tehnic. NU asta cautam, cu toate ca sunt inginer (nu constructor), dar ei se refera, in cazurile particulare, la sistemul de izolare pe care-l promoveaza. Personal nu ma ajuta foarte mult pentru ca nu cunosc nici valorile pentru caramida, etc ...

Doream o parere mai concreta legata de polistiren expandat aplicat pe caramida gaurita ...

#9
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
http://www.termoizol...rgypass/vas.php   vezi si tu ca ai aplicatie in functie de grosimea peretelui,materialul din care este realizat si-ti spun baietii de cit este recomandat polistirenul!daca si www.isover.ro este site tehnic....!!!!

Edited by haplea82, 21 March 2008 - 23:40.


#10
sebica79

sebica79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.10.2005

View Posthaplea82, on Mar 21 2008, 23:39, said:

http://www.termoizol...rgypass/vas.php   vezi si tu ca ai aplicatie in functie de grosimea peretelui,materialul din care este realizat si-ti spun baietii de cit este recomandat polistirenul!daca si www.isover.ro este site tehnic....!!!!

M-am uitat si pe acel stie recomdant de d-va. Nu pot sa zic ca este mai tehnic decat cel de la isover ... in spate pot exista tot felul de formule, mai mult sau mai putin corecte.
Revenind la subiect, din datele prezentate de Baumit, se pare ca nu ar fi suficient polistirenul de 5 cm aplicat pe un perete de caramida Poroton (nu stiu daca este acelasi lucru cu Porotherem-ul), de 30 cm.

#11
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
nu au cum sa fie site-uri tehnice!astea sint site-uri de reclama,ca apare si cite un calcul facut ,nu le face tehnice!  http://www.beak.gr/e...n_technical.htm   apropo,vezi cum se zideste respectiva caramida,ca ai nostrii meseriasi sigur nu stiu!

Edited by haplea82, 22 March 2008 - 19:53.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate