Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Centralizarea Datelor in Excel

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Doorman

Doorman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 20.03.2008
Am nevoie de cineva cu suflet mare si cu mintea si mai mare sa-mi dea o mana de ajutor.  
Problema este la prima vedere simpla, insa solutia nu am gasit-o, iar cu programarea nu sunt prieten bun. :death:

PE SCURT: Am un tabel cu usi ce trebuiesc centralizate (multe de tot, ca altfel o faceam babeste  <_< ) asa cum se poate observa in atasament.
Pe ultima coloana am "C" si respectiv "D". Acestea sunt doua tipuri de toc cu gromsimi diferite. Pentru a stabili tocurile m-am descurcat folosind COUNTIF.
Am nevoie de o formula (sau mai multe) ca sa aflu urmatoarele:

Cate tocuri ("C"sau"D") de ("FAG"sau"ARIN"sau"ALB"sau"VISIN"sau"MAR") de ("70"sau"60") de ("STANGA" sau de "DREAPTA") am in sheet-ul respectiv.
Stiu, este complicat, motiv pentru care mi-am luat inima-n dinti si am zis sa fac o intrebare.

Va multumesc anticipat si promit sa nu raman dator oricarei persoane care ma poate ajuta.  :worthy:

Edited by Doorman, 20 March 2008 - 12:04.


#2
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Nu suna prea complicat... dar unde-i attachmentu'?

#3
Doorman

Doorman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 20.03.2008
Nu am reusit sa atasej tabelul in postul anterior. Rog un admin sa modifice postul. Va multumesc.

[ http://imageupload.com/out.php/i88523_TABELcopy.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Eu as face in felu urmator.... (sintaxa exacta o gasesti tu, sau ateseaza fisieru in format zip si iti lucrez pe ala)

Intr-o coloana mai indepartata as pune conditia =IF(K1="C";1;0), astfel in celula respectiva se pune 1 daca-i C... la sfarsit aduni toate celulele din coloana, iar rezulatul reprezinta numaru de C-uri, iar diferenta numaru de D-uri. Intelegi ideea?

Edited by Berti, 20 March 2008 - 12:26.


#5
Doorman

Doorman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 20.03.2008

View PostBerti, on Mar 20 2008, 13:18, said:

Eu as face in felu urmator.... (sintaxa exacta o gasesti tu, sau ateseaza fisieru in format zip iti lucrez pe ala)

Intr-o coloana mai inteparta as pune conditia =IF(K1="C";1;0), astfel in celula respectiva se pune 1 daca-i C... la sfarsit aduni toate celulele din coloana, iar rezulatul reprezinta numaru de C-uri, iar diferenta numaru de D-uri. Intelegi ideea?

Multumesc pentru raspunsul prompt, insa asta am facut si eu. Problema este ca nu e o problema sa sortez C-uri de D-uri, ci problema este ca as vrea o functie mult mai complexa care sa sorteze de ex. C-urile de 60 dreapta de C-urile de 60 stanga, care la randul lor sa fie sortate pe culori.

Exact cum am explicat in primul post, as vrea sa pot pune mai multe conditii pana sa-mi dea return 1.
Adica: Daca BAIE = 70 = DREAPTA = ARIN = C atunci scrie "B7DAC";
Daca BAIE = 70 = STANGA = ARIN = C atunci scrie "B7SAC";
Daca BAIE = 70 = DREAPTA = ARIN = D atunci scrie "B7DAD";
Daca BAIE = 70 = STANGA = VISIN = C atunci scrie "B7SVC";
si asa mai departe.

Imi trebuie numai inceputul pentru generarea unor coduri ca cele de mai sus. Pentru fiecare conditie in parte multiplic MODELUL de formula pe care il caut.
Iar la final dau un COUNT pentru codurile respective adica "B7DAD" si astfel stiu ca am atatea usi de Baie 70 Dreapta Arin "D".

#6
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Pai pui mai multe IF-uri in cascada

ceva de genu IF (E1="60"; (IF(F1="Dreaptea"; (IF(K1="c", 1,0).... ))))
Mi-e foarte greu sa-ti dau sintaxa corecta fara sa lucrez pe un exemplu.

l.e. Defapt codificarea dupa cum doresti tu, cred ca se poate face mai simplu... pui conditia pentru fiecare celula

=IF(K1="C";"C";"") -> C
=IF(F1="DREAPTA";"D";"") -> D
....
....
Dupa care in ultima coloana, concatenetezi toate codurile =concatenate(X1,Y1,....)

Edited by Berti, 20 March 2008 - 12:55.


#7
Doorman

Doorman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 20.03.2008
=IF(E1="60";(IF(F1="Dreaptea";(IF(K1="c";1)))))

Astfel am corectat formula pentru a fi acceptata de excel insa raspunsul este: "FALSE".
Later edit-ul din pacate nu l-am inteles.. daca poti sa fi un pic mai explicit.

#8
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Formula aia era numa un exemplu de cascadare... n-avea cum sa fie buna.

Deci, faci separat codificarea fiecarei coloane existente dupa care aduni codurile.

Daca in coloana F ai (stanga si dreaptea), intr-o coloana indepartata, sa zicem X, pui formula =IF(F1="DREAPTA";"D";"S") rezultatul iti va fi S sau D
Faci la fel pentru toate coloanele dorite si pe urma concatezi rezultatele de pe un rand (X1 cu Y1 cu Z1, etc... si iti va rezulta CSA7B, pe care-l prelucrezi dupa metoda spusa de tine.


Daca tot nu te descurci ataseaza un xls cu macar 10 randuri din fisieru ala... si iti exemplific acolo.

Edited by Berti, 20 March 2008 - 13:59.


#9
razvan_g

razvan_g

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 28.11.2003
Ai putea sa incerci cu functia de Pivot Table din Excel...
Vezi aici sau aici

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate