Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

- - - - -
  • Please log in to reply
202 replies to this topic

#55
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Tolkien a creat o lume virtuala. Cititi cartile, sunt incomparabil mai bune ca filmul. Eu ma delectez cu ele in engleza. Cred ca asa le intelegi mai bine.

#56
DarkBoy

DarkBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 13.05.2004
da, sigur, hai sa facem filme cu povestile lui ispirescu. :puke:

@thorr tie ti-a placut faza de lupta dintre master yoda si dooku?
:lol:
pe mine m-a facut sa rad.
cea mai tare a fost obi-wan vs DarthMaul.

#57
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
Tolkien a creat personaje mult mai complexe, cu problematica filozofica. sunt cartzi care trateaza colateral subiectul. lotr ca ansamblu este o pe mai multe nivele, primul dintre ele si care se adreseaza unui nivel foarte infantil de intzelegere a orice este exact acelashi cu nivelul oferit de Ispirescu sau Creanga in Harap Alb sau Praslea cel Voinic si Merele de Aur.

Pt alte nivele de intzelegere, lotr ofera alta problematica, lucruri complexe, accesibile celor care au depashit povestea simplista. Foarte interesant e ca si Ispirescu ar fi putut de pilda oferi astfel de nivele si dezvoltari in povestile sale, de ex. in "Tineretze fara Batranetze si Viatza fara de Moarte" care ar fi fost o tema excelenta pt asha ceva. si totusi n'a facut'o... oare de ce?

Lasand la o parte orice rahat nationalistic si din punct de vedere al valorii textului si ideilor, Tolkien ii baga in buzunar pe Creanga si Ispirescu lejer. Nu cred insa ca putem sa'i comparam, tot asha cum nu potzi compara magarii cu pelicanii.

#58
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
da dar tolkien a trait in america dupa ww2 nu in romania secolului 19 e ca si cum ai compara avionul lui traian vuia cu p 51 mustang

#59
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

madman2711, on Nov 29 2004, 15:39, said:

da dar tolkien a trait in america dupa ww2 nu in romania secolului 19 e ca si cum ai compara avionul lui traian vuia cu p 51 mustang

<{POST_SNAPBACK}>

nu cred ca are relevantza...

#60
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Iarasi sunt de acord cu arty. Damn.

@off-topic: Ca o mica paranteza, LOTR si SW sunt filme total diferite, totusi din punct de vedere a realizarii lor ca efecte speciale LOTR bate SW la curu' gol. De poveste nici nu mai amintesc.

#61
DarkBoy

DarkBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 13.05.2004
pai normal ca il bate la efecte,doar e mai nou.
asteapta si tu sa vedem ce aduce episode3 si apoi sa comentam efectele.
la story nu se compara,dar SW putea avea un story mai bun.
poate vor face alte episoade(7,8,9)
si acolo pot baga cat ii duce mintea.
acum cu episode 3 nu mai pot sa faca nici o modificare in story, ceea ce e nashpa.

#62
AlexRmF

AlexRmF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 14.03.2004

Cristist50, on Nov 30 2004, 08:52, said:

Iarasi sunt de acord cu arty. Damn.

@off-topic: Ca o mica paranteza, LOTR si SW sunt filme total diferite, totusi din punct de vedere a realizarii lor ca efecte speciale LOTR bate SW la curu' gol. De poveste nici nu mai amintesc.

<{POST_SNAPBACK}>


da, poate filmele din seria Star wars nu sunt cele mai reusite (desi eu le "ador") insa universul Star wars e gigantic, si cu mult mai mare potential decat universul lui Tolkyen, uitati-va numai cate jocuri Star Wars au aparut (unele dintre ele continuand povestea filmelor- seria Jedi Knight, sau unele a caror actiune se petrece in vechea republica- KOTOR) sau la reviste (tales of the jedi).

abia astept sa apara ep.3, sa vad cum il "rupe" Obi Wan pe Anakin :naughty:

#63
DanyBoss

DanyBoss

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,110
  • Înscris: 28.01.2004
Star Wars: Episodul III - Razbunarea Sith (2005)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Regia George Lucas
In rolurile principale Ewan McGregor, Natalie Portman
Gen Aventuri, SF
Premiera in Romania 19.05.2005
Produs de Lucasfilm Ltd.
Distribuitor international 20th Century Fox
Distribuit in Romania de InterComFilm Romania


Al treilea episod al celebrei saga Star Wars.
Cu acest capitol, povestea va fi completa.
Filmul va fi lansat international in aceeasi zi - joi 19 mai 2005.



Mai sunt 64 de zile pana in momentul lansarii filmului :D

Attached Files



#64
AlexRmF

AlexRmF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 14.03.2004
Abia astept sa apara :bouncey: . Din ce am vazut in trailer, arata extraordinar  :coolspeak:

#65
valterg

valterg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 28.05.2003
My Webpage
Despre care trailer vorbiti despre cel cu sigla sau cel fara sau despre teaser?

#66
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
a 2-a imagine a fost sigur :)

#67
DarkBoy

DarkBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 13.05.2004
http://www.taintedwi...ode3trailer.mov


noul trailer.
l-am vazut.
e prea marfa si prea intunecat :w00t:
iar din cate vad,yoda pare sa ia bataie. :angry:

Edited by DarkBoy, 13 March 2005 - 15:52.


#68
AlexRmF

AlexRmF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 14.03.2004
Tocmai am vazut si eu noul trailer, iar acum sunt si mai nerabdator sa vad filmu... :bouncey:

#69
Manowar

Manowar

    Iubitul mileniului.

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,869
  • Înscris: 24.11.2004

AlexRmF, on Mar 14 2005, 03:52, said:

Tocmai am vazut si eu noul trailer, iar acum sunt si mai nerabdator sa vad filmu... :bouncey:

<{POST_SNAPBACK}>


grupul oamenilor care n-au cu ce vedea movuri si urasc cu pasiune quicktime, reprezentat aici de catre mine, protesteaza vehement fata de lipsa unui link .avi (divx, xvid, something in that manner).

P.S evident, in timpul asta, reprezentantul (adica eu) trage quicktimeul si blesteama.

Edited by Manowar, 14 March 2005 - 04:56.


#70
Manowar

Manowar

    Iubitul mileniului.

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,869
  • Înscris: 24.11.2004
uitasem. pana acum, cel mai bun mi se pare episodul 2. da' 3 pare sa-l depaseasca, dupa trailer.

nu stiu de ce am impresia ca va fi cel mai bun episod din cele 6. cat despre posibile 7,8,9...nu cred ca mai poate aparea ceva interesant. nu de alta, dar 1,2,3 aduc in prim plan tot ce era interesant si ramasese neexplicat: adica darth vader si emperor palpatine.

#71
AlexRmF

AlexRmF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 14.03.2004

Manowar, on Mar 14 2005, 04:56, said:

grupul oamenilor care n-au cu ce vedea movuri si urasc cu pasiune quicktime, reprezentat aici de catre mine, protesteaza vehement fata de lipsa unui link .avi (divx, xvid, something in that manner).

P.S evident, in timpul asta, reprezentantul (adica eu) trage quicktimeul si blesteama.

<{POST_SNAPBACK}>


Eu l-am vazut .avi, tras de pe torrente  B)

Manowar, on Mar 14 2005, 05:18, said:

uitasem. pana acum, cel mai bun mi se pare episodul 2. da' 3 pare sa-l depaseasca, dupa trailer.

nu stiu de ce am impresia ca va fi cel mai bun episod din cele 6. cat despre posibile 7,8,9...nu cred ca mai poate aparea ceva interesant. nu de alta, dar 1,2,3 aduc in prim plan tot ce era interesant si ramasese neexplicat: adica darth vader si emperor palpatine.

<{POST_SNAPBACK}>


Despre episoadele 7,8,9: as vrea sa-l vad in ele pe jedi-ul meu preferat (Kyle Katarn) :thumbup: . In plus, nu stiu daca Sith-ul au fost cea mai mare amenintare la adresa Republicii (si a intregii galaxii Star Wars), pt ca am vazut in baza de date informatii despre o rasa cuceritoare, rezistenta si imuna la Forta, care a reusit sa cucereasca Coruscant-ul si care nu vrea sa se dea batuta oice-ar fi  :deadtongue:

#72
Vlad6

Vlad6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 07.03.2005
Damn ce marfa e trailer-ul!
tre sa vad filmul mai ales ca sunt mare fan starwars

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate