Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

- - - - -
  • Please log in to reply
202 replies to this topic

#37
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

tigerdana, on Nov 11 2004, 11:46, said:

Cum, de ce spui ca nu ti-a placut trailerul! Cind spune imparatul - Lord Vader... RIIIISE... acel RISE face toti banii.
O sa fie o minunatie. Poate o sa fie filmul asteptat de 15 ani, poate cel mai bun al seriei.

<{POST_SNAPBACK}>

chiar acea scena mi'i se pare de prost gust. de ce?

1. vader e legat, deci nu el "Rise" ci IL Rise cineva.
in contextul dialogului "Lord Vader? yes MASTER, RISE" nu e chiar nimerit... nu se potriveshte.
2. ideea nu e deloc originala, e "linsa" din dracula... sorry to see this. puteau sa faca altfel.

vizual, scena are impact, dar atat. dupa ce l'am vazut pe vader in 4,5 si 6 nu mai are efectul pe care l'ar fi avut daca asta ar fi fost prima aparitzie. probabil ca cei care vor vedea tot filmul in ordinea fireasca vor avea alta impresie. dar nu pot sa judec decat din perspectiva mea.

imparatul/palpatine, stim cine e inca din epI, stim cum va muri, cine il omoara, cum... brusc, nu mai are nici un fun. same to vader...

sunt curios daca il mai baga sau nu pe hansolo, e o problema, harisson ford e BATRAN acum :) ar putea folosi un lookalike eventual deshi ar fi chiar lame. probabil vor lasa treaba fara solo. vad insa trailer ca exista "ostashi" wookee, so, probabil vom afla ce shi cum cu chewebaca...

nu are cum sa fie cel mai bun al seriei. n'are nici o shansa. povestea e incorsetata clar, nu are loc de nici un twist. e ca pe shablon pe care sunt obligatzi sa'l respecte acum.

personal, am senzatzia ca Yoda "tanar" e prea comic... mai lipsea sa'i puna si o mustatza neagra si era pachetul complet funny. scenele de lupta in care se invarte si sare de colo colo ca un titirez imi aduce aminte mai mult de desenele animate decat de ce ma ashtept la o lupta jedi, nu?

prefer sa cred ca episoadele 7, 8 si 9 ar putea sa lase libera imaginatzia...

sa nu ma inztelegetzi greshit, tehnic, cred ca va fi o bijuterie, dar atat. mie episod 5 mi'a placut cel mai mult. poveste buna, realizare ok, mult mai buna fatza de ep 4, fara prea multe divagatzii inutile, la obiect, clar, amuzant uneori. cel mai prost pana acum, tot dupa mine, ep2 la concurentza cu 6 care si ala a fost cam patetic.

Edited by arty, 11 November 2004 - 22:32.


#38
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,447
  • Înscris: 30.10.2003
Is de acord ca nu va fi cel mai fain film din toata seria! Din cate am vazut in trilogiile, patrulogiile, cinciologiile care s-au facut, de obicei primul sau al doilea film era cel mai fain (exceptie cred ca face Lord of the Rings). Mie greu sa cred ca SW III va fi o exceptie!

Poate sa fie si cel mai prost din toata seria, SW (in totalitate) imi va placea la nebunie si va sta la loc de cinste in colectie. Cui ii place SW nu se va uita la efecte sau alte chestii din astea!

Cand am vazut primul LOTR si am vazut cum se termina (fara sa fi citit cartea) am crezut ca e o gluma proasta! Dar cand am revazut totul, alta poveste  :o !

Asa va fi si cu SW!

#39
DarkBoy

DarkBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 13.05.2004
nu stiu,dar mie o sa imi placa oricum.

cel mai tare SW de pana acum mi se pare Episode 1.

efecte,sounds,tot ce vrei.

#40
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
efectele si soundul nu completeaza ce lipseshte la o poveste subtzire.

exemplu? stargate... departe de performantzele starwars, povestea e mult mult superioara. ai ce sa urmareshti. xfilez, la fel. startrek, la fel. povestea e importanta.

la starwars, vor ca efectele sa suplineasca o poveste f slaba (din pacate) si asta se intampla tot mai des in filmele scifi... seria lotr a facut o exceptzie frumoasa,  s'au sacrificat si acolo insa buna bucata dein filozofia inelului. suplinind prin fx.

si mie imi plac efectele dar prefer un story interesant.

#41
sosojerk

sosojerk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 31.07.2004

arty, on Nov 15 2004, 11:31, said:

efectele si soundul nu completeaza ce lipseshte la o poveste subtzire.

exemplu? stargate... departe de performantzele starwars, povestea e mult mult superioara. ai ce sa urmareshti. xfilez, la fel. startrek, la fel. povestea e importanta.

la starwars, vor ca efectele sa suplineasca o poveste f slaba (din pacate) si asta se intampla tot mai des in filmele scifi... seria lotr a facut o exceptzie frumoasa,  s'au sacrificat si acolo insa buna bucata dein filozofia inelului. suplinind prin fx.

si mie imi plac efectele dar prefer un story interesant.

<{POST_SNAPBACK}>

no mei...ceea ce cred ca va fi cool in filmul asta sunt chiar EFECTELE.O sa-l am numai pt efecte speciale si sound. Ca in rest e cam slabut.
LOTR a fost poate cel mai prost film cu bani multi.Asta e. Povesti din alea avem si noi o gramada. Ia cititit Petre Ispirescu si e clar.
X Files a fost super, Star Trek - the best of all.Star Trek TNG e dupa mine capodopera serialelor SF. Star Trek DS9 e dupa el undeva pe locu 2.
Matrix 1 a fost cool. Restul le am pt efecte speciale si atat.
Cat despre seriale SF mai noi...Farscape e ultra prost.Greu sa faci un film mai aiurea ca ala.

#42
DarkBoy

DarkBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 13.05.2004
bai oamenilor,in starwars story-ul e prea super!
parerea mea.
plus efecte si sunete benga.
by da way:cum credeti ca va muri mace windu?
intr-un script am citit ca l-a omorat anakin cu emperor.

#43
tigerdana

tigerdana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 17.06.2004
din trailer s-ar parea ca e Palpatine care il ucide. Who knows... sint multe de aflat nu va luati dupa toti :D

#44
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,447
  • Înscris: 30.10.2003
Si mie imi place foarte mult story-ul.  Nu are multa filozofie cum sunt celelalte filme (Star Trek, Matrix). Sa nu uitam ca SW are ca target copii. De aia l-am si indragit de cand eram kinder si a ramas filmul No1!

#45
DarkBoy

DarkBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 13.05.2004
yep.
l-am vazut cand aveam vreo 12-13 ani.
acu am 16 si e tot number one.pe 2 e terminator3

#46
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003

DarkBoy, on Nov 14 2004, 18:12, said:

nu stiu,dar mie o sa imi placa oricum.

cel mai tare SW de pana acum mi se pare Episode 1.

efecte,sounds,tot ce vrei.

<{POST_SNAPBACK}>


eu as opta pentru episodul V Imperiul contraataca  :huh:

#47
DarkBoy

DarkBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 13.05.2004
da e destul de marfa.
in 2 zile vin cu un story ep3

#48
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Sunt intru totul de acord cu arty.
Ultimele episoade (primele in ordine cronlogica) sunt cele mai bune. Razboiul Stelelor si Imperiul contraataca sunt de departe cele mai bune.
Efecte special si alte prostii au multe, filme (Ai, de exemplu). Dar ca realizare, cele mai "naturale" sunt episoadele 4,5 si 6. Filmele copilariei mele.
Primele doua episoade mi s-au parut jenante, si de parerea asta sunt foarte multi oameni.
Uitati-va in topul celor mai bune 100 de filme dintotdeauna sa vedeti ca numai Star Wars si Empire Strikes Back sunt pe acolo.

Celelalte sunt apa de ploaie, comerciale la fel ca reclama de la Pantene. Pana si pitch Black are o poveste mai meseriasa decat alea.

Cat despre trailerul acela ... e un fel de "Capitan Planet" de pe Cartoon Network.

#49
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 16.08.2002
De acord cu Arty, cu o exceptie: mie mi s-a parut interesanta (si bine realizata) scena de lupta a lui Master Yoda din episodul 2, chiar ma intrebam cum se face ca un piticot lent sa fie "cel mai bun luptator cu lightsaber-ul".

Cert este ca filmul va avea public garantat: atat cei ca noi, pentru care SW au fost filmele copilariei, cat si cei care asteapta efecte super.

Edited by Thorr, 25 November 2004 - 21:28.


#50
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Am uitat sa mentionez ca il voi cumpara imediat ce va aparea pe DVd dar asta numai deoarece face parte din serie.
Cat despre scena cu piticul luptator, ma abtin.

#51
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
continui sa cred ca Yoda sarind ca un prasnel de colo colo, fara inertzie, imi aduce aminte de ciocanitoarea buclucasha :)

BTW, daca vrei sa vezi un altf film cu fx serios si sound asemenea, itzi recomand The Chronicals of Riddick. povestea e jenanta, exact cum era de ashteaptat. Exact cum este si T3, man, acu ca mi'am spus ca ai 16 ani, intzeleg de ce tz'a placut. Nu o lua ca o ofensa, ia'o ca atare.

Zicea cineva aici mai sus ca povestile lui Ispirescu sunt comparabile cu povestile lu Tolkien... nici nu se discuta si n'are nici un sens sa argumentez, povestile lu' Ispirescu sunt comparabile cu ale fratzilor Grimm, sau a lui Anderson. LOTR nu e o poveste pt copii. sorry.

#52
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
dar in final si Ispirescu si Tolkien si Lucas si ala cu Riddick ... spun povesti nu ?

#53
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
oarecum....

Ispirescu spune povesti. Tolkien NU SPUNE DOAR povesti.

#54
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

arty, on Nov 27 2004, 11:27, said:

oarecum....

Ispirescu spune povesti. Tolkien NU SPUNE DOAR povesti.

<{POST_SNAPBACK}>



adica ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate