Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

- - - - -
  • Please log in to reply
202 replies to this topic

#181
jenna j

jenna j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 27.01.2005

AlexRmF, on May 31 2005, 00:28, said:

Pai R2 nu a fost niciodata droidul lui Obi-Wan, ci a fost al lui Anakin (dupa ce i l-a lasat lui Padme pe 3PO)

Eu folosesc prescurtari pentru ca e mai comod (iar un fan ar trebui sa cunoasca despre ce e vorba) + in romana suna naspa aproape orice traducere (nu ma mira faptul ca aia de la Antena 1 l-au botezat pe ROTS - Razbunarea Stihiilo  :lol: )

<{POST_SNAPBACK}>


un fan al prescurtarilor probabil...

#182
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
am primit pe mail :D ... si - in urma atentionarii - voi pune link catre sursa:

http://www.nasparau.com/sw.html

:w00t:

Edited by Tyby, 01 June 2005 - 00:19.


#183
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
ce m'a uimit insa este ca cumparasem editzia aniversara a DVD'urilor cu cele trei starwars'uri, 4,5 si 6. de fapt le'am primit cadou de la nevasta'mea. irelevant. ne'am uitat la 6 si... uimire.... la petrecerea evoks de la capat, cand apar cei trei jedi care existau in starea aceea ... apare si darth vader/anakin skywalker. dar filmul original, vazut acu ani de zile avea pe cineva, un nene  in locul lu' anakin, iar versiunea ce o am eu pe dvd este cu figura lu' Anakin din episode 3. Am dvd'urile astea cu mult inainte de lansarea episode 3...

ce surpriza...

#184
DanyBoss

DanyBoss

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,110
  • Înscris: 28.01.2004
Star Wars still No.1

http://news.softpedi...No-1-2448.shtml

#185
AlexRmF

AlexRmF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 14.03.2004

arty, on May 31 2005, 19:15, said:

ce m'a uimit insa este ca cumparasem editzia aniversara a DVD'urilor cu cele trei starwars'uri, 4,5 si 6. de fapt le'am primit cadou de la nevasta'mea. irelevant. ne'am uitat la 6 si... uimire.... la petrecerea evoks de la capat, cand apar cei trei jedi care existau in starea aceea ... apare si darth vader/anakin skywalker. dar filmul original, vazut acu ani de zile avea pe cineva, un nene  in locul lu' anakin, iar versiunea ce o am eu pe dvd este cu figura lu' Anakin din episode 3. Am dvd'urile astea cu mult inainte de lansarea episode 3...

ce surpriza...

<{POST_SNAPBACK}>


Da, am auzit si eu ca apare Hayden Christensen in locul lui Sebastian Shaw,  sper sa-mi iau si eu DVD-urile cat de curand, sa vad ce mai e schimbat.  ^_^

#186
trompix

trompix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 22.04.2005

Tyby, on May 31 2005, 16:28, said:

am primit pe mail :D
:w00t:

<{POST_SNAPBACK}>


ai primit tu pe email, dar sa stii ca autorul articolului nu e incantat de faptul ca textele lui sunt publicate pe forumul softpedia....
daca vreti sa cititi tot articolul (si altele), le gasiti
aici.

#187
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
sorry man, dar mesajul a venit din Germania ... asa ca mi-e foarte greu sa fac legatura cu un anume site atat timp cat sursa nu e specificata pe un mesaj care e deja out-in-the-wild.

Anyway, voi edita postul si voi pune doar link catre sursa.

:peacefingers:

#188
alex_rom007

alex_rom007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 20.06.2003
Citind cam tot ce ati scris pe aici, inclusiv mailul din Germania, am ajuns la concluzia ca nu mai pot fi un simplu spectator, ci trebuie sa lamurim putin problema, sau de fapt cateva probleme.

Iata :

1.Robotelul R2 nu putea sa zboare si sa sara din navuta pt. ca pe cand Luke implinea cam 2 anisori asa, s-a dat legea R/SWep.4 , care printre altele interzice ca orice model de 'R' sa zboare sau sa sara din navuta. El trebuie scos NUMAI cu furtunul (vezi Ep.4 - 6). Aceasta lege s-a dat datorita unor accidente nefericite petrecute in zbor.. De asemenea rasa Wookie..inca o problematica interesanta. Strigatul acela de Tarzan din momentul in care sar pe o liana si pun C4 pe robotul mare si rau este explicabil. Cum actiunea se desfasoara inaintea existentei noastre, tragem concluzia evidenta ca Tarzan se trage din rase Wookie, el pastrand ceva din Cheewey : strigatul, vorbirea, mersul pe liane. Iar Jane este..Han Solo...
Later edit : faptul ca Generalul- Robot avea pneumonie este perfect explicabil deoarece are si inima si plamani. Si mai si sta mereu in fumul ala din nave si umezeala din pesteri. El este de fapt nu I-Robot pt. ca se supara, ii este frica si fuge si il doare atunci cand i se taie..menbrele.
2.In batalia dinspre final - lava nu ii inghitea pe cei doi pt. ca puterile lor de Jedi sfidau (sau ma rog, schimbau putin) legile fizicii si astfel tineau lava..curgand ca un rau linistit. Ca o dovada, ati observat ca atunci cand raul de Obi ii taie picioarele copilandrului sith/viitor Darth Vader (ala cu masca de resipra greu), lava incepe sa il cuprinda deoarece el nu mai putea sa manipuleze legile fizicii pt. a tine lava departe de..picioarele lui taiate. Ulterior isi mai revine pt. ca pleaca Obi si astfel reuseste sa se..auto stinga si sa indeparteze lava.
3.Cliseele cu 'I belive in DEMOCRACY, in the republic..'. cu cei 4 ani pe care regina i-a slujit in doua mandate, iubita de popor si aducand tara catre un viitor luminos.. (si inca 4 ani pe care i-ar mai fi slujit..dar a oprit-o constitutia stelara, ca deh, ei au asa ceva) si apoi in Ep. 3 cu raii de roboti generali cu armele lor/tunuri nucleare..acelea de pe navele spatiale - tunuri care..aruncau focosul nuclear dupa ce trageau - toate astea par foarte cunoscute..sau mi se pare mie.
4.Academia Nationala Jedi nu prea sre nevoie de valori tinere..si nici de prea mare efort in pregatirea lor deoarece : a)Yoda si Consiliul Batranilor Intelepti traiesc o vescinie..ma rog, pana ii omoara imediat ori niste clone (pe care ei nu i-au simtit pt. ca..sunt clone si creierul lor colectiv si clonat nu poate fi citit asa usor), ori cam usor un mosulica care nu se prea pricepe el cu sabia, dar in schimb se stramba destul de convingator. Sa nu intelegem ca nu exista si tinere talente..cum sa nu. Exista cele 2 - necesare si de indestulatoare : The Chosen One - Speranta Sperantelor (fara ochelari negri), care este crescut de mic stiindu-se cu precizie ca va aduce balans fortei (dar ulterior se va dovedi ca..nu au citit bine) si Obi (cam tot The One), care este un fel de Jedi bun la toate, un detectiv, comis-voiajor, baiat cu carnet toate categoriile, care este trimis peste tot sa rezolve problemele galaxiei in timp ce batranii fumeaza pipa in cerc.
Desigur ca mai sunt si cativa Jedi si mici invatacei de umplutura, vorba mailului - sa nu le ia licenta la Academie. Dar nu e o problema. Yoda se are bine cu niste Senatori..
5.Viata de Jedi presupune sacrificii. A nu se observa numai succesele si intelepciunea pe care o emit Jedi-i, ci si viata retrasa si plina de invataturi. Ati observat ca nici unul din marii cavaleri Jedi nu este insurat ? Sau ma rog..casatorit sa zicem. Si-asa, nu prea sunt femei in lumea lor. Si cum unul se casatoreste, trimit astia un maestru Jedi sa ii taie picioarele...
Si Yoda nu a invatat cum trebuie limba engleza nu pt. ca nu a avut timp. Este o tactica. Punand verbul la inceputul frazei, ca in latina, el accentueaza ce are de transmis. It' s a Jedi trick.
6.Se pare ce un Jedi ajunge la capacitatea lui maxima atunci cand este infuriat. Exemplele sunt destule.. Din pacate ei sunt cam..prostanaci (a se vedea Cont Dooku, care mai are ceva ramasite de Jedi in el si ii cruta pe cei doi in pestera la sf. ep.2) si asta ii duce aproape de pieire.

Acum, (lamuriti fiind),  stiind toate aceste lucruri... importante - fac toate astea din StarWars (Ep. 1 -3 sa zicem) un film (mai) bun ? Evident ca nu..  din pacate.

Totusi, chiar si eu cu imensa mea putere de intelegere, am cateva nelamuriri. Poate ma puteti ajuta :

1.De ce sunt aproape toti (mai marii si nu numai) imbracati in..saci, pelerine, glugi si alte articole peticite provenite din resturi de obiecte purtate de cateva mii de ani de stramosii ..nostri ? Macar in Ep. 4-6 (cand este recesiune si dictatura, rebelii fiind doar cativa) sunt imbracati curat, frumos si au cizme lungi cu catarama in picioare.
2.Cine le dadea gradele nobile de Lord, Conte, Imparat etc. ? Primeau si domenii odata cu acest grad ?

Cam atat pe moment.. Astept lamuriri.

Edited by alex_rom007, 10 June 2005 - 08:43.


#189
DanyBoss

DanyBoss

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,110
  • Înscris: 28.01.2004
In cinematografe
Vineri, 10.06.2005 - Joi, 16.06.2005

Brasov - Go Multiplex
Vineri - Miercuri: 10:30 - 13:20 - 16:10 - 19:00 - 22:00
Joi: 10:30 - 13:20 - 16:10 - 19:00

Bucuresti - Glendale Multiplex Jolie Ville
Vineri - Duminica: 12:00 - 15:00 - 18:00 - 21:00
Luni - Joi: 14:00 - 17:00 - 20:00

Bucuresti - Hollywood Multiplex
Vineri, Sambata: 13:15 - 16:15 - 19:15 - 22:15
Duminica: 12:45 - 15:45 - 18:45 - 21:45
Luni - Joi: 15:45 - 18:45 - 21:45

Bucuresti - Movieplex Cinema Plaza Romania
Vineri: 13:15 - 16:15 - 20:00 - 23:00
Sambata: 10:30 - 13:30 - 16:45 - 20:45 - 23:45
Duminica: 10:45 - 13:45 - 16:45 - 19:45 - 23:00
Luni - Joi: 14:00 - 17:00 - 20:00 - 23:00

Galati - Central
Vineri - Joi: 12:00 - 14:30 - 17:15 - 20:00

Oradea - Hollywood Multiplex Lotus
Vineri, Luni - Joi: 13:45 - 16:30 - 19:30 - 22:15
Sambata, Duminica: 11:00 - 13:45 - 16:30 - 19:30 - 22:15

Ploiesti - Patria
Vineri - Joi: 11:00 - 14:00 - 17:00 - 20:00

#190
alex_rom007

alex_rom007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 20.06.2003

alex_rom007, on Jun 9 2005, 23:53, said:

Citind cam tot ce ati scris pe aici, inclusiv mailul din Germania, am ajuns la concluzia ca nu mai pot fi un simplu spectator, ci trebuie sa lamurim putin problema, sau de fapt cateva probleme.


<{POST_SNAPBACK}>


Si in cazul in care fanii StarWars (Printre care ma numar si eu..) nu sunt de acord cu ce am scris eu mai sus, sau cred ca sunt un copil care face misto de un film deosebit.. ei bine, nu, tonul si ceea ce am scris eu acolo este exact ceea ce merita Episoadele astea recente. (mai ales Ep.3)

#191
jenna j

jenna j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 27.01.2005
ce repede s-a stins...

de ce oare?

#192
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
L-am vazut si eu ... in afara de sunet care este de exceptie ... pot spune doar pacat, mare pacat.
Episoadele "legenda" cum le putem numi pe cele aparute acum 15-20 de ani au avut ceea ce lipseste acestor prime episoade. Povestea.
Nu se mai pune accent pe actori, poveste si feeling ci pe efecte speciale, cit mai spectaculoase, cu atat mai bine.
Inceputul Ep. 3 a fost interesant pana au inceput sa complice scenele. Adica pret ce 2 minute. Puzderia de efecte speciale pe mine m-a obosit, nicidecum nu m-a incantat.
Obositor film ... din pacate nu-mi mai doresc sa il revad ...

Edited by Cristist50, 28 June 2005 - 20:23.


#193
alex_rom007

alex_rom007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 20.06.2003

jenna j, on Jun 28 2005, 16:11, said:

ce repede s-a stins...

de ce oare?

<{POST_SNAPBACK}>


Ce altceva ar mai fi de zis ? Fiecare si-a spus parerea, alt nou epido nu mai apare, actorii au declarat ce au avut de declarat, papuselele si mastile negre Vader s-au vandut..gata a mai trecut nebunia lansarii, a noutatii.
Acum poate se priveste filmul mai obiectiv.

Oricum se pare ca in orice domeniu publicitatea (comercialul) dicteaza..si conteaza.  :(

#194
AlexRmF

AlexRmF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 14.03.2004
Fanii Star Wars sunt rugati sa voteze aici pentru filmul lor preferat care este in competitie cu The Godfather pentru primul loc intr-un top alcatuit de revista TIME (e vorba de primul epidod al trilogiei A New Hope - care ar trebui sa placa tuturor  :) )

#195
Fata_morgana

Fata_morgana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 06.04.2005

AlexRmF, on Jul 2 2005, 02:11, said:

Fanii Star Wars sunt rugati sa voteze aici pentru filmul lor preferat care este in competitie cu The Godfather pentru primul loc intr-un top alcatuit de revista TIME (e vorba de primul epidod al trilogiei A New Hope - care ar trebui sa placa tuturor  :) )

<{POST_SNAPBACK}>


Am votat!

Acum, n-ai și un link unde aș putea să votez pentru Revenge of the Sith și Desenele animate cu Jar Jar Binks la categoria "cele mai dezamăgitoare filme"?

#196
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
am votat......the godfather....

#197
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001

raiiar, on Jul 2 2005, 19:40, said:

am votat......the godfather....

<{POST_SNAPBACK}>


same here!

#198
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
ce sa votez? marul sau portocala?  :confuzzled:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate