Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

- - - - -
  • Please log in to reply
202 replies to this topic

#163
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
------
"daca filmul e chiar atat de prost, de ce naigh'ba se duce lumea sa il vada?"
------

pai raspunsul este simplu: pentru ca sint curiosi. intrebarea mai interesanta este: de ce se duc oamenii sa-l vada de mai multe ori? pentru ca sint prosti  :death:

adevarul este unul singur si indiferent ce ar spune "fanii" acest adevar este dur si necrutator: george lucas a stricat totul si a transformat star wars in desene animate pentru copii de scoala primara.

se uita varu-mio la ROTS si la prima lupta su sabiile imi spune: "ba, ce-mi place". io ii spusesem ca-i sux. i-am spus sa aiba rabdare, asa ca dupa citeva minute cica: "ba, da robotelu ala e deja prea jmecher" deja? lucurile se petrec cu zeci de ani ininte de OT, iar R2 e mai al dracului decit robotii facuti pentru razboi. cit despre droizii aia, probabil sint facuti dupa chipul si asemenarea lui lucas: adica prosti ca noaptea si absolut inutili. cind obi-wan a aparut calare pe reptila, n-am fost surprins sa aud chestii de genul: "hai ca-s desene animate"

ceea ce ne duce aici: "Sfatul meu pentru cei ce critica atat de dur ROTS este sa vada cel putin odata trilogia si sa priveasca fiecare film ca pe o bucata de poveste, nu sa le ia pe fiecare separat si sa explice defecte inexistente sau foarte mici, carora le dau interpretari astronomice wink.gif , sau un lucru mai simplu: sa nu se mai uite la Star Wars ca au o minte prea ingusta happy.gif" ceea ce constituie un sfat de kkt

sfatul bun este: "pentru toti ceea ce vor sa vada un film pentru copii vindut drept episod star wars sa se uite cu placere. pentru cei care vor sa vada un episod star wars, sa se astepte la un film de desene animate"

in plus, aproape toti actorii joaca prost, iar mie personal nu mi-a pasat nici o clipa de ceea ce se intimpla cu personajele principale, erau doar umplutura pentru desenele animate. oribil

#164
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Mi-a placut filmul. Ma asteptam sa las loc pentru un alt episod, dar din cate vad au preferat sa inchida un ciclu.
Mergeti si-l vedeti!

#165
AlexRmF

AlexRmF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 14.03.2004
@Clayman:
am spus mai sus ce cred eu despre cei mai mari decat mine (in plus, nu e vina mea ca nu m-am nascut sa prind inceputul Star wars). Nu am spus ca nu exista filme mai bune, dar mie trilogia asta imi place (mai bine spus universul Star Wars, nu doar filmele) si oricat de bune ar fi alte filme, dupa foarte putin timp le uiti (apar altele si altele si altele, on and on), dar asta nu se intampla si cu star wars (chiar si pe voi care nu apreciati PT, v-a marcat) care, cel putin pentru mine, va fi cea mai tare trilogie ever.

Mosotti, nu stiu daca ai aflat, dar George Lucas a conceput universul Star Wars, iar fara el, filmele astea"idioate" si intreg universul nu ar fi existat, asa ca mi se pare normal sa faca ce vrea in universul lui, iar daca nu-ti convine, atunci fa-ti universul tau mioritic si nu mai comenta aiurea, pentru ca lui GL poate ii plac desenele animate, si daca asta a vrut, asta a facut, are toate drepturile din lume.

#166
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,056
  • Înscris: 28.04.2004
Alex, e foarte bine ca îți place Star Wars. Keep going! Numa` înțelege și pozitia noastră a lu` "ăi batrâni" care așteptam altceva și acuma trăim cu regretu` că nea Lucas s-a ramolit și o dă pe vrăjeli.

#167
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

AlexRmF, on May 29 2005, 13:40, said:

Mosotti, nu stiu daca ai aflat, dar George Lucas a conceput universul Star Wars, iar fara el, filmele astea"idioate" si intreg universul nu ar fi existat, asa ca mi se pare normal sa faca ce vrea in universul lui, iar daca nu-ti convine, atunci fa-ti universul tau mioritic si nu mai comenta aiurea, pentru ca lui GL poate ii plac desenele animate, si daca asta a vrut, asta a facut, are toate drepturile din lume.

<{POST_SNAPBACK}>


hai ca deja o dai in balarii. normal ca lucas are dreptul sa faca ce vrea cu "universul lui", chiar si sa puna un jedi sa calareasca reptile de 20 de metri sau mai mult, alienii parosi sa urle ca tarzan, insa tot asa am si io dreptul "sa ma pis pe universul lui". poate ca lucas a imaginat primele 3 episoade, insa rahaturile astea noi iti garantez ca nu le-a imaginat, doar a furat de ici si colo tot felul de idei crete, gen profetie & the one & shit  :death: ce-i si mai comic, hahalera a reusit nu doar sa copieze din alte filme, ci chiar din propriile filme de acum 20 de ani, ceea ce mi se pare genial, mai ales ca tinarul "fan" baga botu-n punga de popcorn, se holbeaza la efecte speciale si iasa din sala crezind ca a vazut o capodopera in loc de un hirdau urit mirositor. bleah

#168
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
Pentru curiosi, inca de pe vremea cand vedeam Imperiul Contraataca se stia ca e vorba de episodul 5 (CINCI!). Si ca celelalte 2 sunt 4, respectiv 6. Si ca vor apare si 1,2,3 candva.

Asa ca nu e o inventie recenta de-a lui Lucas.

Si ca sa nu iasa interpretari, am vazut IC pe vremea cand - probabil! - Clayman abia invata sa citeasca literatura aia SF ... ;)

#169
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
se stia alright

:roflmaofast:

#170
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

Tyby, on May 29 2005, 11:43, said:

Pentru curiosi, inca de pe vremea cand vedeam Imperiul Contraataca se stia ca e vorba de episodul 5 (CINCI!). Si ca celelalte 2 sunt 4, respectiv 6. Si ca vor apare si 1,2,3 candva.

<{POST_SNAPBACK}>

fiecare "episod" incepe cu numarul... s'a stiut de la inceput. de la episode IV. probabil lucas avea idea in mare povestea tzesuta, urmand sa se adauge detalii. presupun ca in anii 80 nu avea sa se gandeasca la personaje complet animate de computer, nu... sau chiar daca putea, nu putea sa se bazeze pe ele. daca ar fi fost shmeker, ar fi putut declara ca a trebuit sa ashtepte ca tehnica cinematografica sa evolueze pana la punctul in care a putut sa atinga ce sh'a dorit... :) da' lucas nu are texte d'astea in el :) pacat.

el e un tip cool altfel, mai mult bun om de afaceri si care VREA sa faca diverse.

toata saga e un moment in viatza multora si desigur in istoria cinematografiei. cat e de reushita... nu mai comentez. personal cred ca a inceput sa scartzaie in episode 6 de la partea cu ursuletzii infernali (evoks) :)

personal cred ca singurul bine inchegat este episode 5, dialog, poveste, motivatzie, realizare.

Edited by arty, 29 May 2005 - 21:17.


#171
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
arty, chiar a declarat asta! LOL!

#172
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,056
  • Înscris: 28.04.2004
"am vazut IC pe vremea cand - probabil! - Clayman abia invata sa citeasca literatura aia SF"... iar eu desenam la scoala bastonașe!  :kisstogether:


Cred că în 20 ani avea timp berechet să scoată ceva mai credibil și nu atât de pueril.

#173
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

Tyby, on May 29 2005, 12:20, said:

arty, chiar a declarat asta! LOL!

<{POST_SNAPBACK}>

really? wow... lol

#174
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
evident ca putea sa astepte 30 de ani ca sa inceapa cu episodul 1, dar hei, ce mai conteaza din moment ce oamenii inghit aburelile lui? a inceput cu episodul 4, pentru ca astepta sa se dezvolte tehnologia pentru episodul 1? rahatul ala de home alone cu droizi? give me a break  :death:

IC este urmarea succesului incredibil pe care l-a avut SW, iar ROTJ este sfirsitul (sint de acord cu arty si ewoks, acolo incepuse sa se duca dracului). daca ar fi inceput cu ep.1, adica cu un copil care face si drege si salveaza universul (in timp ce noi stim ca copiii sint prosti si nu-s in stare nici sa treaca strada fara sa-i loveasca un autobuz, cu atit mai putin sa construiasca roboti doh) ar fi fost condamnat din start. insa in momentul in care exista  milioane de oameni care se autointituleaza fani si care ani de zile au cumparat toate romanele si produsele care aveau vreo legatura cu star wars, iti permiti sa faci orice. who cares? mi-ar fi placut ca, la un moment dat, obi-wan sa zboare. ihi, asa ca superman. si fanii sa spuna "the force is strong with him".  :death:

#175
Darth Val

Darth Val

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.05.2005
Episode IV (A New Hope) nu s-a numit astfel decat dupa ce a aparut si Episode V; pana atunci era simplu Star Wars.
Imperiul contraatacă rămâne cel mai tare film din serie. Nu pentru efectele speciale (oricum, pentru 1980 sunt extraordinare), ci pentru atmosfera creată. Nu ești în fața ecranului, ci ești acolo, cu Luke - în momentul în care se întâlnește cu fantoma lui Vader pe Dagobah. Încărcătura emoțională este maximă. Duelul de pe Bespin este extraordinar, iar decorurile sunt fantastice. Toate făcute fără calculator. Întunericul nu te enervează; nu este un horror. Muzica te înfioară.
Aș fi vrut ca măcar unul din cele trei noi episoade (ROTS) să atingă acest nivel. Nu este vorba neapărat de scenariu, ci de regie. Parcă ROTS este uuun piiic mai... jos, nu credeți ?

#176
Fata_morgana

Fata_morgana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 06.04.2005

AlexRmF, on May 29 2005, 10:21, said:

Sunt uimit :blink: , va aud pe toti debitand numai prostii despre filmul asta, de parca s-a facut o mare reuniune a criticilor de film (mai bine spus a hater-ilor de film), si nu pot sa nu ma intreb "daca filmul e chiar atat de prost, de ce naigh'ba se duce lumea sa il vada?" (ca nu putea sa stranga 372,331,058 $ daca era chiar atat de prost, nu?). Singura explicatie care imi vine in minte legat de ura voastra fata de ROTS este : "nu sunteti fani Star Wars" si astfel nu puteti aprecia lucrurile bune al episodului daca nu va plac celelalter filme din trilogie, pentru ca toate se leaga intre ele, iar daca scoti un episod din contextul trilogiei si il privesti ca pe un simplu film (sau cum fac unii, raportandu-l la viata reala) atunci nu o sa ai parte decat de un alt film cu batalii spatiale roboti si alte lucruri. Sfatul meu pentru cei ce critica atat de dur ROTS este sa vada cel putin odata trilogia si sa priveasca fiecare film ca pe o bucata de poveste, nu sa le ia pe fiecare separat si sa explice defecte inexistente sau foarte mici, carora le dau interpretari astronomice ;) , sau un lucru mai simplu: sa nu se mai uite la Star Wars ca au o minte prea ingusta ^_^

<{POST_SNAPBACK}>

Să îți explic ceva:
Din momentul în care afișul de la Războiul Stelelor m-a ademenit pentru prima oară în sala de cinema, George Lucas s-a făcut stăpân pe o parte din imaginația mea, din visele mele, timpul meu  și banii mei. M-a transformat, fără drept de apel într-un FAN SW. Chiar dacă semnificația cuvântului „fan” aveam să o aflu mult mai târziu.
și nu am fost singura. Am crescut așteptând continuările astea. Am încercat să mișc obiectele folosind Forța, exact ca puștii aia despre care vorbea Thor, am  plâns când Han Solo a fost înghețat. :)
Am investit o groază de speranțe și așteptari. 20 de ani am așteptat continuarea!
și ce primesc în schimb?

În ROTJ George Lucas ne livrează, ca puncte de atracție, pe Leia în costum de baie auriu și fanteziile sexuale ale lui Jabba Hutt, vizavi de aceasta. (O să te fac eu să mă iubești... ) :puke: , plus ursuleții inventivi care fac de rușine toată armata imperială!  :death:
Iar Darth Vader, despre care aflăm acum, că și-a marcat trecerea de partea întunecată a Forței, prin căsăpirea, cu propria-i mânuță, a copiilor-învățăcei, își descoperă, brusc, valențe de tată iubitor și sare în ajutorul lui Luke, omorându-l pe împărat, cu prețul vieții. Telenovelă!!!!! (nici cuvântul ăsta nu îl știam pe atunci...)

Amenințarea Fantomei și Atacul Clonelor – desene animate.
Dacă ursuleții din ROTJ au plăcut copiilor,  a fost logic să creeze alți maimuțoi „funny” pentru noile episoade.
Cu această ocazie, GL  inventează midocloridele și dă o grea lovitură unei categorii aparte de fani, acei fani care, în recesăminte, au trecut „Jedi”, ca religie.
Midocloridele astea mă seacă la inimă!
Stau și mă întreb, ce o fi fost în sufletul oamenilor (nu contează că sunt cam ciudați) când, după atâția ani, au aflat că trebuia să se închine la niște microorganisme?

și acum, Revenge of the Sith, că despre el era vorba:
Schimbul de replci Anakin-Padme: "I love you more!" - "No, I love you more!!!"   m-a trimis în plin Dallas.
Pamela: - I love you, Pamela!
Bobby: - Yes, Pamela!
Patrick Duffy ar fi fost la fel de potrivit pentru rol!

Chiar dacă ROTS a mai estompat puțin din impresia de desen animat,  lăsată de episoadele precedente, ceva-ceva tendințe au mai fost.  Fața extraterestrului care-și făcuse elice din săbiile decedaților Jedi – în ce desen animat am văzut-o, oare?
Nici ciupercile alea săltărețe care mai aveau un pic și distrugeau naveta lui Obi-wan nu erau mai reale sau mai binevenite în SW decât Tom și Jerry!

AlexRmF, on May 29 2005, 12:40, said:

Mosotti, nu stiu daca ai aflat, dar George Lucas a conceput universul Star Wars, iar fara el, filmele astea"idioate" si intreg universul nu ar fi existat, asa ca mi se pare normal sa faca ce vrea in universul lui, iar daca nu-ti convine, atunci fa-ti universul tau mioritic si nu mai comenta aiurea, pentru ca lui GL poate ii plac desenele animate, si daca asta a vrut, asta a facut, are toate drepturile din lume.

<{POST_SNAPBACK}>

și tot GL a făcut, ulterior, ședință cu toată echipa de creație și a propus:
Hai să vedem care sunt lucrurile care au placut cel mai mult în primele două episoade și să le facem praf!
Parcă-i văd cum au bifat fiecare „realizare”:

Forța – distrusă!
R2D2 și partenerul său - caricaturi...
Obi-wan – jos cu el!
Darth Vader: p-ăsta chiar am reușit să-l facem praf!
Luke și Han Solo – deja nu mai au ce căuta în poveste...
Împăratul – avem grijă și de el, imediat!
Joda & other Jedi – sunt destule filme cu chinezi zburători de unde să ne inspirăm...
Luptele – asemenea...
ș.a.m.d.

F...k! Îmi vine să plâng de necaz! Uite ce am așteptat eu 20 de ani!
:death:

Edited by Fata_morgana, 30 May 2005 - 18:48.


#177
AlexRmF

AlexRmF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 14.03.2004

Quote

Midocloridele astea mă seacă la inimă!
Stau și mă întreb, ce o fi fost în sufletul oamenilor (nu contează că sunt cam ciudați) când, după atâția ani, au aflat că trebuia să se închine la niște microorganisme?

Midichlorians, astea au un rol destul de important in poveste, pentru ca, dupa cum ii spune Palpatine lui Anakin, el, sau Darth Plagieus l-au creeat pe Anakin (sau asa lasa se inteleaga) si astfel, vedem de ce a spus Yoda ca "profetia se poate sa fi fost interpretata gresit", si defapt, Anakin sa nu fi fost niciodata " The Chosen One" pentru Jedi, si sa fi fost de fapt "The Sith'ari" adiaca Alesul Partii intunecate

Quote

The Sith'ari was a perfect being who would rise to power and bring balance to the Force. According to prophecy, the Sith'ari would rise up and destroy the Sith, but in the process would return to lead the Sith and make them stronger than ever before, a striking parallel to the Chosen One of Jedi legend, though it is most likely that the Sith'ari and Chosen One are one and the same.
, insa pana la urma a indeplinit ambele profetii - a adus echilibru fortei si si-a omorat Maestrul (pentru ca "this is the way of the sith").

Iar acum revenim la:

Quote

Iar Darth Vader, despre care aflăm acum, că și-a marcat trecerea de partea întunecată a Forței, prin căsăpirea, cu propria-i mânuță, a copiilor-învățăcei, își descoperă, brusc, valențe de tată iubitor și sare în ajutorul lui Luke, omorându-l pe împărat, cu prețul vieții. Telenovelă!!!!! (nici cuvântul ăsta nu îl știam pe atunci...)
Daca ai citit mai sus, vei vedea ca asta era singura cale acceptabila, pentru ca daca nu trecea de partea intunecata, imparatul probabil il omora si pe el, si atunci "bye, bye" salvarea galaxiei  plus, nu mai stiu in carte am citit, dar se pare ca si Yoda si-a dat seama ca singurul mod in care imparatul putea fi invins era sa nu se lupte cu el, si d-aia Luke a facut bine ca a stat cuminte, si l-a lasat pe Vader sa isi implineasca destinul. tricky, nu?

si de ce va luati toti de R2?? ca mie nu mi se pare deloc mai prost in ROTS decat in ANH, si chiar daca ar fi ceva, are circumstante atenuante din cauza varstei (doar e cu 19 ani mai batran)  :D

#178
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
acu' vad ca dupa ce umblu cu R2 dupa el in vreo 3 parti (primele 3), in partea a 4-a, A New Hope, Obi-Wan declara cu franchete in momentul in care il gaseste Luke ca el nu a avut niciodata un astfel de droid.

A, si pentru astia ce folositi prescurtari (ROTS , ROTJ, ANH ...etc) ... :puke:

#179
AlexRmF

AlexRmF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 14.03.2004

Celestin, on May 30 2005, 23:41, said:

acu' vad ca dupa ce umblu cu R2 dupa el in vreo 3 parti (primele 3), in partea a 4-a, A New Hope, Obi-Wan declara cu franchete in momentul in care il gaseste Luke ca el nu a avut niciodata un astfel de droid.

A, si pentru astia ce folositi prescurtari (ROTS , ROTJ, ANH ...etc) ... :puke:

<{POST_SNAPBACK}>


Pai R2 nu a fost niciodata droidul lui Obi-Wan, ci a fost al lui Anakin (dupa ce i l-a lasat lui Padme pe 3PO)

Eu folosesc prescurtari pentru ca e mai comod (iar un fan ar trebui sa cunoasca despre ce e vorba) + in romana suna naspa aproape orice traducere (nu ma mira faptul ca aia de la Antena 1 l-au botezat pe ROTS - Razbunarea Stihiilo  :lol: )

#180
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

AlexRmF, on May 31 2005, 01:28, said:

Pai R2 nu a fost niciodata droidul lui Obi-Wan, ci a fost al lui Anakin (dupa ce i l-a lasat lui Padme pe 3PO)

Eu folosesc prescurtari pentru ca e mai comod (iar un fan ar trebui sa cunoasca despre ce e vorba) + in romana suna naspa aproape orice traducere (nu ma mira faptul ca aia de la Antena 1 l-au botezat pe ROTS - Razbunarea Stihiilo  :lol: )

<{POST_SNAPBACK}>


Io nu zic al cui a fost .... textual Obi-Wan spune cam asa, citez din memorie :

"...don't even remember ever owning a droid"

Edited by Celestin, 31 May 2005 - 02:25.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate