Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

- - - - -
  • Please log in to reply
202 replies to this topic

#145
Darth Val

Darth Val

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.05.2005
Let me tell you a story: In 1986 am citit intr-o carte de critica cinematografica despre viitoarele filme Star Wars - ca vor fi inca 6 episoade (3 inainte si alte 3 dupa originale). Eram mic copil si de-abia asteptam sa apara filmele. In 1992, cand am cumparat cartile din trilogia originala am aflat ca Vader fusese ranit pe marginea unui vulcan. Cand a aparut Special Edition in 1997 stiam ca se lucreaza la Episodul I si eram incantat. Am asteptat, am asteptat si iata: s-a intamplat. Dupa atatia ani de imaginatie l-am primit pe Jar Jar Binks. Bravo, mai Lucas !

#146
AlexRmF

AlexRmF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 14.03.2004

Quote

Virsta conteaza mai mult decit iti dai seama pentru ca odata cu"consumul"masiv de informatie,ajungi la un moment dat sa privesti cu alti ochi diverse productii,indiferent daca e vorba de film,televiziune,carte sau muzica.

asta ar fi fost valabila doar daca ai fi trait in alta tara inainte de 1989, pentru ca inainte nu aveai de unde sa "consumi " informatie (iar probail toate filmele pe care tu le vedeai pe caseta video in 85, eu le-am vazut mai tarziu la televizor) si nu cred ca esti mai "informat" decat mine, chiar daca ai o varsta mai inaintata (cel putin in domeniul filmelor) in primul rand pentru ca multi ani ai trait intr-o tara izolata... so, argumentul cu varsta inainata= multe cunostinte sucks.

Sa revin la film... nu il contest pentru ca intr-adevar imi face placere sa il vad, nu consider ca ar avea nici un defect major si nu cred ca imi voi schimba parerea. Daca voua nu va place, atunci e problema voastra, nu va obliga nimeni sa va uitati la PT daca nu vreti.  :)

#147
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
------
nu va obliga nimeni sa va uitati la PT daca nu vreti.
------

este vorba de o ocazie ratata, de inselarea asteptarilor milioanelor de oameni care care au dat bani sa vada trilogia originala de enspe mii de ori, ca sa poate lucas sa devina supermiliardar si sa debiteze temebelismele cu jar-jar, wonder boy si sissy skywalker. chiar daca partea a treia e mai buna decit primele doua (si ar fi imposibil sa fie mai proasta, eventual daca ar fi comedie romantica cu droizi) tot un rahat de trilogie este


cit despre ceea ce spunea Darth Val, cu privire la cele 3 trilogii, citisem si eu exact acelasi lucru si daca nu ma insel se spunea ca Lucas a imaginat de la inceput povestea in 9 parti. a imaginat pe dracu. se vede clar ca prima trilogie nu face decit sa repete ceea ce se intimpla in cea originala (R2 ii salveaza de citeva ori, ceremonie la sfirsitul filmului, eroul distruge nava muma, mai lipsea tata lui han solo si han solo pionier  :death: ) intr-o incercare haotica si puerila de a crea o poveste coerenta. coerenta pentru cineva beat. sint sigur ca nu le-a pasat nici o clipa de poveste, de continuitate sau de bunul simt, ci doar de numarul maimutoilor digitali care apar pe ecran, maimutoi pe care sa-i transforme in jucarii pentru 'fani'.

#148
Fata_morgana

Fata_morgana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 06.04.2005
Revenge of the Sith...

Vazut.
:(

MI-E DOR DE HAN SOLO!!!

#149
AlexRmF

AlexRmF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 14.03.2004
Sa dau un ton mai optimist acestui thread, postez ce au descoperit cei de la theforce.net in legatura cu ROTS:

Quote

While watching Revenge of the Sith, the staff from TFN and Rebelscum.com picked up a few important new items from the Star Wars Saga. Here they are for your reading pleasure:

Chewbacca is probably still picking sand out of his hair from the Battle of Kashyyyk when we see him in A New Hope.

The Emperor isn't bald under his hood.

People from Naboo don't look like beach balls when pregnant with twins.

Despite murdering dozens of children, betraying your friends, and choking your wife, you can still have good in you.

While Stormtroopers may not be a great shot, Clone Troopers are!

Even cyborg generals can get Tuberculosis.

The Jedi's health insurance policy does not cover lost limbs, but the Sith plan has you covered.

:coolspeak:

#150
Darth Val

Darth Val

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.05.2005
Chiar asa: tocmai Anakin s-a gasit sa omoare copiii aia ? Nu puteau sa lase treaba asta jegoasa pe seama clonelor ? Urat din partea lor. La sfarsitul Episodului VI ar trebui ca pe langa fantoma lui sa ranjeasca si fantomele copiilor...
Iar robotul care tuseste si e plin de benzina... cred ca aici cine a venit cu cele mai ciudate idei (din echipa de productie) a avut castig de cauza in privinta scenariului.

#151
Parise

Parise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 23.06.2004
intr-un fel in inteleg pe Anakin.. a facu ce a facut pentru ca tinea si el la bagaboanta lui.
insa e prea de tot..
da si ala disperat.. alta nu putea sa-si gaseasca.. s-a chitit taman pe Portman.. si plus ca era si mai mare decat el...
morala povestii... din cauza femeilor, se duce dracu lumea de rapa

insa nu e vina lui.. e vina lu' complexatu ala de Lucas.. cred ca prin asta si-a exorcizat demonii din tinerete cand la scoala era un geek si nu era bagat in seama..

#152
Darth Val

Darth Val

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.05.2005
Nu pot sa cred ca atunci, demult, ă long taim ăgou, tehnica era atat de avansata, incat mergeai cu viteza luminii, dar nu stiai ca o sa ai gemeni (nu se faceau ecografii).

Directed By
George Lucas

#153
Fata_morgana

Fata_morgana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 06.04.2005

AlexRmF, on May 24 2005, 17:46, said:

Bai oameni buni, nu stiu ce criticati atata filmul asta... nu va place  NU VA UITATI... e oare asa greu??? Se pare ca singura greseala a lui GL sau a celor de la FOX a fost ca nu au pus pe posterul filmului atentionarea Fans Only, poate asa nu mai existau "fani" ocazionali care sa il critice (pentru ca e imposibil ca unui fan Star Wars adevarat sa nu-i placa ROTS, macar prin completatrea povestii, daca nu din alte motive)

<{POST_SNAPBACK}>


Acuma, depinde ce înțelegi tu prin "fan Star Wars adevarat". Cred că aveam cam 12 ani când am văzut prima dată Războiul Stelelor. și după aia, l-am văzut de n ori, în fiecare an, până la Revoluție. Înainte de '89, Războiul Stelelor și Imperiul contratacă se aflau cvasipermanent pe undeva, la vreun cinematograf din București. După ce le-am văzut de 30 de ori, pe fiecare, am încetat să mai număr.

Privind obiectiv, (damn you, George Lucas, că am ajuns să privesc obiectiv cel mai frumos basm SF al copilăriei mele!) ROTS este cel mai bun dintre cele noi.

Cel mai neplăcut m-au impresionat noile tușe adăugate portretului lui Darth Vader. Copilă, fiind, după ce am văzut SW, mi-era frică să merg noaptea la culcare, ca să nu îl visez.  :)
Iar acum, aflu că, de fapt, nu era decât un puști cu tare emoționale, manipulat de un Rayden avid de putere.
Așa le trebuie celor din consilul Jedi, dacă nu predau și ceva cursuri de comunicare, un "managementul furiei", ceva!

Citându-l pe Mosotti:

Mosotti, on May 25 2005, 14:07, said:

- anakin tinerelul ma seaca. i-as lua sabia de jedi si i-as da cu forta peste capatina la orice ora. paraliticul ala care umpla in limba dupa rapandula de Padme va deveni Vader, tipu ala care ma facea sa ma inghesui in scaun acum 15 ani? fucking shit  :death:

<{POST_SNAPBACK}>


Împăratul a fost altă figură care mi-a stârnit imaginația. Deja, Vader era făcut să inspire teamă numai la simpla rostire a numelui său, la simpla apariție. Dacă un om atât de puternic ca Darth Vader îngenuchia în fața împăratului... atunci, cât e puternic era împăratul?
Palpatine - împărat? Vax!

Altă găselnița din seria nouă, au fost micloridinele (micloridienele? - cum le-o zice). Altceva înțelesesem eu că e Forța. În seria nouă am aflat că oamenii (și toate ființele vii) din galaxia aia foarte îndepărtată trăiau într-un fel de simbioză cu niște Escherichia coli de-ale lor. și că microorganismele astea generau Forța...
Anakin era rodul unei concepții imaculate... făcut de microorganismele astea... noroc că a dat peste împărat, care l-a pus, temporar, cu botu' pe labe, altfel George Lucas l-ar fi pus să întemeieze o nouă religie!

De Jar-Jar-Binks nu pot să zic nimic, în afară de faptul că nu își avea locul în Războiul Stelelor.
Copilului meu i-a plăcut mult. (Are șase ani).
și mie mi-a plăcut, pentru că seamănă cu mine la orientarea în spațiu. :)
Echipa lui George Lucas putea să facă, foarte bine, o mini serie pentru copii: Generalul Jar-Jar-Binks sau Saga lui Jar-Jar-Binks etc., și să lase SW în pace.
Măcar din respect pentru copiii care au visat la SW atâția ani și au crescut așteptând o continuare pe măsură!

Bitch_in_Red, on May 23 2005, 02:46, said:

Ca sa spunem ca Revenge of the Sith este dezamagitor, avand in vedere ca unii au "investit" aproape 30 ani in urmarirea sagii, este ca si cum ai spune ca (virgula) Catolicii au fost putin tristi la moartea Papei.

Vizionare Placuta!

Personal astept mai mult de la Indiana Jones IV

<{POST_SNAPBACK}>


și eu!

Concluzie (in afară de faptul că MI-E DOOOR DE HAN SOLO!):

Mosotti, on May 25 2005, 14:07, said:

Fuck digital effects & shit!  :death:  :death:

<{POST_SNAPBACK}>


Off-topic:

Bine ai revenit, Mosotti!
Dar ai grijă cu adjectivele, dacă nu vrei să îți ducem din nou lipsa...

Edited by Fata_morgana, 27 May 2005 - 13:18.


#154
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
lasind adjectivele la o parte, mi-am invins teama si m-am uitat la ROTS, adica, in traducere libera  PUTREZICIUNI.  :death: tre sa spun din start ca e mai prost decit mi-am imaginat, mai ales ca ma uitasem pe rottentomatoes si are rating 83% / 71% cream of the crop. probabil happy hour e de vina

atitea rahaturi mi-au izbit retina si timpanele incit inca sint naucit. de plictiseala, asteptind ora 1 si 'the shining' sa enumerez ce nu mi-a placut mie la filmul asta:

- totul  :death:

si acum pe puncte:

- sissy anakin si obi-wan merg cu 2 navetutze printr-o nebunie de lasere si rachete. la un moment dat navetutza lu obi-wan este atacata de niste robotzei care incep sa o decojeasca. welcome to matrix, unde niste robotzoi decojeau nava lui morpheus. in timpul luptelor replici scrise de george lucas, absolut geniale. top gun, baby  :death:  

- generalul grievous e bolnav si tuseste. is this insane or what?

- R2 is a bad motherfucker. pe bune, nu ca tarantino

- un crucisator aterizeaza fortat. inainte de asta niste nave pompier il sting in zbor. cu furtunele. hahahaha. replici din timpul aterizarii:

"easy, R2" - omul linisteste robotul stresat

"we're comin' in too hot" unde am mai auzit asa ceva? aha, in toate filmele in care exista o aterizare fortata

"another happy landing" as fi preferat sa moara toti si sa se termine filmul aici. eat shit, lucas scum  

- love shit. check this out:

sissy: "you're soooo beautiful"
bitch: "it's only because I'm so inloved"
sissy: "no, it's because I'm so inloved with youuuuuu"
moso: "and it's because I'm too fucking bored watching this shit too"  :death:

- midicloriane. again. please.

- obi-wan, intr-o galaxie foarte foarte indepartata isi fluiera reptila folosita pe post de cal, apoi sare pe ea de undeva de sus. mi-am adus aminte de cactus jack, kirk douglas  si calul whiskey. btw, reptila respectiva oracaie exact ca alienii din half life, cel mai bun joc al tuturor timpurilor. pentru trei secunde m-am simtit gordon freeman

- reamintesc ca sintem intr-o galaxie foarte foarte indepartata si niste alieni parosi se lupta cu niste roboti. totusi, la un moment dat, doi alieni parosi se dau cu o coarda si urla ca tarzan, romanul din timisoara, orasul de unde scriu rahaturile astea. m-am inecat cu saliva. inuman. pur si simplu nu s-a putut abtine  :death:

- sissy este convins sa treaca la partea intunecata a fortei chipurile pentru a o putea salva de la moarte pe bitch. yeah, right, asta poti crede doar daca esti prost: partea intunecata ajuta viata

- duelul prin lava. nimic de spus  :death:

- the bitch e pe moarte. explicatia robotului doctor:

"She has lost the will to live"

cum sa nu, o femeie naste doi gemeni si isi pierde dorinta de a trai. stupid fucking robot, adica lucas

cam astea ar fi chestiile care m-au enervat tare de tot la o singura vizionare. alea care m-au enervat doar normal sau putin nu le-am pus, pentru ca nu conteaza


acum tre sa recunosc ca filmul are si parti bune. de exemplu:

- jar-jar fucking binks apare trei secunde si nu vorbeste

- palpatine/imparatul e destul de beton

cam atit

ce-ar mai fi putut fi misto si n-a fost? de exemplu sissy si bitch sa fie muti, in urma unui accident intimplat intre episoadele 2 si 3. ar fi fost extraordinar, dar nu mai conteaza

in concluzie, un film suportabil de privit, eventual beat, insa nu e star wars. no way. doar borhot  :death:


edit: extraordinar, am uitat de profetie si de "the one". daca mai vad un film cu profetii si "the one shit" ma sinucid

Edited by Mosotti, 27 May 2005 - 23:35.


#155
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
hmmm ... incep sa cred ca voi nu stiti sa vedeti un film ... Ce mama dracului, filmul nu e "the best", dar pana la ajunge la concluziile de mai sus, e cam mult.

Mosotti: In primele episoade (si nu numai): sabii laser! C'mon man, sabii laser?!  Sau  criogenia ... sau alte minuni ...

#156
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,056
  • Înscris: 28.04.2004
Realizarea tehnică e excelentă. Păcat că scenariul e exagerat de prost. Chiar și cu finalul cunoscut de toată lumea, nu poți lăsa chifle din-astea în timpul filmului.

Era să pic de pe scaun de râs cand i-au arătat în pat și au scos în evidență mâna de fier. Dacă-i troznea una în somn, așa din greșeală când se întorcea de p-o parte p-alta :lol:

Nu mă bag la din-alea ca e imposibil ca o planetă cu vulcanismul lui ăla să aibe și atmosferă respirabilă, dar Vaderel îi căsăpise pe ăia înainte să plece aialaltă cu nava. Dă-o dracu`planeta aia e la marginea galaxiei, tot faci o ora de mers pâna la ea și mai trebuie să-ți strângi și catrafusele (ținând cont că la fiecare apariție Padme are alte haine). In timpul ăsta Ani probabil trage un pui de somn de-l prind ăia din mers.

După ce se bat aia prin lavă & stuff sar pe tot felul de obstacole fără probleme, ca lupta să se termine ieftin pe o moviliță dintr-o lovitura de sabie. Unde mai pui și ca știm de la Terminator sau mai nou din "Eu, robotul!" ce se poate face dacă ai mâna de fier. N-avea voie să nu se salveze. Că-l tranșa din nou Benny cu lanterna ca să-l lichideze și avea ulterior Palpatine de cusut un nou Frankenstein...putea să fie. E mult mai credibil decat să-ți ia hainele foc datorită apropierii de lavă, dar în același timp inuficientă căldură (timp de minim o oră după cum am zis mai sus), astfel încât ăla să nu crape până îi vine maestrul.

Aia cu ecograful s-a mai discutat...Ai galaxia la picioare, montezi mâini de fier și nu știi câți copii ai? Iar Sith-ul e la fel de orb ca și Jedi. Deși simte ceva tânăr la Padme nu vede și numărul. Oricum trecerea timpului nu s-a prea văzut în episod. Probabil, știind că copiii sunt speciali s-a hotarât să-i facă să crească ca-n "Specii". Cum pușca mea faci 2 copii și-ți piere cheful de viață? Nu știu de ce a fost făcută proasta episodului.
Iar replica lui Palpa cum c-a omorât-o Ani la nervi e de telenovelă.

Dacă vă aduceți aminte în episodul 1, Sith-ul ăla cu colți pe față rupea orice Jedi. Așa și Dooku. (Tot timpul m-am întrebat de ce și-a luat Palpa un "padawan" older cînd știm bine ca de mic tre` să-l crești). De ce Palpa era cel mai slab mânuitor de sabie dintre ei?

Plus că R2 era mult mai deștept și agil în 1, 2, 3 decât în 4, 5 și 6!

Păcat!

Edited by Clayman, 28 May 2005 - 04:59.


#157
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
@tyby, lasa sabiile laser, ca nu se spune nicaieri ca-s laser, asa a fost tradus in romana...

exista o limita de la care un film devine desen animat pentru copii de 7-9 ani, si limita asta a fost depasita clar. de fapt limita a fost depasita inca de la episodul 6, cind au bagat maimtzelele alea enervante...

mie filmele astea trei mi-au dat impresia ca nici nu au sceneriu, doar se improvizeaza pe parcurs si se mai baga cite un maimutzoi nou ca sa fie prin cadru. in plus, personajele sint ca apa plata, nu simti nimic pentru ele, adica ceva simti, io de exemplu imi doream ca copilul ala sa moara, deci lucas m-a facut sa doresc moartea unui copil  :death:  

si cireasa de pe tort, tarzan, whatta fuck? hahahahahaha cum sa te mai gindesti la evil cind il auzi pe tarzan?

#158
andreas

andreas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 13.05.2002

Mosotti, on May 28 2005, 08:19, said:

@tyby, lasa sabiile laser, ca nu se spune nicaieri ca-s laser, asa a fost tradus in romana...

<{POST_SNAPBACK}>


ia uita-te matale la Star Wars I - The Phantom Menace, zice acolo tanarul "Ani" laser sword, iar daca asta nu se traduce sabie laser atunci....
asta ca un exemplu probabil termenul mai este pronuntat si cu alte ocazii

#159
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
tinarul Ani e un moron  :death:

#160
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,315
  • Înscris: 16.08.2002

Quote

un film suportabil de privit, eventual beat, insa nu e star wars. no way. doar borhot
Da-mi voie sa te contrazic. La lista ta as mai putea aduga cu usurinta inca n alte chestii neverosimile, de tot rasul chiar, dar in loc sa fac asta am sa va povestesc ce au facut 2 pusti in fata mea, dupa ce am iesit de la cinematograf: unul dadea din maini ca sa foloseasca "forta", iar celalalt manuia un lightsaber imaginar.
Asa ca mie mi se pare ca tinta este atinsa, si inca big time. Detalii aiurea? Who cares, pun pariu ca si in celelalte episoade s-ar aduna la fel de multe.

In asta, faza cea mai tare mi s-a parut aia de la inceput, cand 2 crucisatoare mergeau unul langa altul si se ciuruiau, ca sa-i arate pe omuleti/droizi langa tunurile care ... aruncau tuburi :D

Ca o paranteza, calitatea filmului la cinema Victoria in Iasi a fost sub orice critica. Imagine incetosata, sunet naspa, feelingul ca au mai si taiat pe ici pe colo ... bleah, suntem in 2005?

Edited by Thorr, 29 May 2005 - 07:16.


#161
AlexRmF

AlexRmF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 14.03.2004
Sunt uimit :blink: , va aud pe toti debitand numai prostii despre filmul asta, de parca s-a facut o mare reuniune a criticilor de film (mai bine spus a hater-ilor de film), si nu pot sa nu ma intreb "daca filmul e chiar atat de prost, de ce naigh'ba se duce lumea sa il vada?" (ca nu putea sa stranga 372,331,058 $ daca era chiar atat de prost, nu?). Singura explicatie care imi vine in minte legat de ura voastra fata de ROTS este : "nu sunteti fani Star Wars" si astfel nu puteti aprecia lucrurile bune al episodului daca nu va plac celelalter filme din trilogie, pentru ca toate se leaga intre ele, iar daca scoti un episod din contextul trilogiei si il privesti ca pe un simplu film (sau cum fac unii, raportandu-l la viata reala) atunci nu o sa ai parte decat de un alt film cu batalii spatiale roboti si alte lucruri. Sfatul meu pentru cei ce critica atat de dur ROTS este sa vada cel putin odata trilogia si sa priveasca fiecare film ca pe o bucata de poveste, nu sa le ia pe fiecare separat si sa explice defecte inexistente sau foarte mici, carora le dau interpretari astronomice ;) , sau un lucru mai simplu: sa nu se mai uite la Star Wars ca au o minte prea ingusta ^_^

#162
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,056
  • Înscris: 28.04.2004
Tati,

dă-mi voie să-ți spun ca am vazut prima parte cam pe când te-ai născut tu. Crede-mă poate și ca urmare, am citit multă literatură SF ca să-mi pot da cu părerea în domeniu. În plus spre deosebire de acum 20 ani percepția e un pic alta.
Poate observi că nimeni nu zice nimica de rău vis-a-vis de "ANH", "TESB" sau "ROTJ". Numai că în lacomia lui, Lucas s-a gândit să facă niște continuări și nu oricum, dar pe dos (adică plasează acțiunea înaintea originalului). Fapt care i-a făcut munca mai grea.

Problema e nu realizarea tehnică, unde nu-i nimic de comentat. Ci scenariul care e mediocru. Iar FANILOR care au crescut cu "STAR WARS" și care acum au o altă perspectivă, li se servește o CLONÃ CU 3 PICIOARE pe post de continuare a originalului. În rest, n-are decât să scoata toata economia americană din impas prin încasări.

Uită-te la "PIERDUÞI ÎN SPAÞIU" ca scenariu e comparabil.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate