Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

- - - - -
  • Please log in to reply
202 replies to this topic

#127
jenna j

jenna j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 27.01.2005
chiar acum ma uit la HBO la Shanghai Knights si duelul final e mult mai bun...

#128
AlexRmF

AlexRmF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 14.03.2004
Bai oameni buni, nu stiu ce criticati atata filmul asta... nu va place  NU VA UITATI... e oare asa greu??? Se pare ca singura greseala a lui GL sau a celor de la FOX a fost ca nu au pus pe posterul filmului atentionarea Fans Only, poate asa nu mai existau "fani" ocazionali care sa il critice (pentru ca e imposibil ca unui fan Star Wars adevarat sa nu-i placa ROTS, macar prin completatrea povestii, daca nu din alte motive)

Quote

Uitati-va la fatza lui Yoda, in prim plan: ar trebui sa se vada perfect daca ar fi filmat cineva de la distanta aceea; in schimb prin randarea pe calculator a iesit o chestie difuza si nefocalizata... bleah

Pai unde l-ai vazut, pe calculator, varianta downloadata??? atunci iti meriti soarta  <_<

#129
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.12.2004
Unde gasesc o subtitrare pentru varianta DVD  Star.Wars.Episode.3.Revenge.of.the.Sith.WP.DVDR-ViSA a filmului?

http://subtitrari.softpedia.com/movies/Star-Wars-Episode-III-Revenge-of-the-Sith-2005.shtml

La adresa asta sint 5 variante de subtitrari dar nu stiu daca careva din astea corespunde pentru versiune WP.DVDR-ViSA pe care o am eu.

http://www.nforce.nl/index.php?m=nfo&id=91013


Va rog mult cine stie care subtitrare e buna sa ma anunte

mersi mult

#130
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
hmmm ... mi se pare mie, sau deja se "greseste" prea mult si prea insistent aici?

#131
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

Tyby, on May 25 2005, 00:45, said:

hmmm ... mi se pare mie, sau deja se "greseste" prea mult si prea insistent aici?

<{POST_SNAPBACK}>

Pai daca n-au oamenii 10 lei sa vada filmul la cinema. :ciocan:
Deh, multa lume necajita.

#132
criss_pt

criss_pt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 12.07.2004
Totusi pentru cei care apreciaza trilogia le recomand o vizionare la cinema.

#133
Darth Val

Darth Val

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.05.2005
Nu am nimic impotriva scenariului. Nici nu ma asteptam sa fie altfel (unii critica dialogul dintre Anakin si Padme, de parca s-ar fi asteptat sa fie personajele lui Shakespeare). Eu am ce am cu efectele speciale: ori le faci astfel incat sa nu dispretuiasca legile fizicii, ori renunti la calculator (nu ma refer la folosirea Fortei aici). Simularea realitatii este un peshte prea mare de inghitit pentru pestisorii de la ILM, de la care ma asteptam sa evolueze in timp. Pacat ! Drum bun spre Pixar (ca sa nu zic Disney) !

Fan Star Wars, ai spus ? La mine te referi, inseamna...

#134
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
comentati voi acuma, dar am auzit ca POATE - poate episoadele viitoare din SW vor incape pe mana fratilor Wachowski. sa vedeti atunci SF :D

#135
jenna j

jenna j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 27.01.2005

AlexRmF, on May 24 2005, 17:46, said:

Bai oameni buni, nu stiu ce criticati atata filmul asta... nu va place  NU VA UITATI... e oare asa greu??? Se pare ca singura greseala a lui GL sau a celor de la FOX a fost ca nu au pus pe posterul filmului atentionarea Fans Only, poate asa nu mai existau "fani" ocazionali care sa il critice (pentru ca e imposibil ca unui fan Star Wars adevarat sa nu-i placa ROTS, macar prin completatrea povestii, daca nu din alte motive)

<{POST_SNAPBACK}>



fans only,despre care vorbesti(grup din care,evident,faci si tu parte) sint,oare,acei fani care inghit orice li se baga pe git,in ideea ca"sint fan deci trebuie sa-mi placa"?(si aici ma refer nu numai la film ci si la muzica,politica,moda si ce mai vrei tu)
Star Wars au determinat un curent ce nu poate fi exprimat in cuvinte(vorbesc aici de anii 80).Acei  fani "ocazionali"(ehh aici ma regasesc eu) ar fi vrut ca noile episoade sa-i"satisfaca" vizavi de atmosfera creata de primele.Nu s-a intimplat asa...Fara a minimaliza nici un moment importanta ultimei serii,da-mi voie sa critic ceea ce nu-mi place si,eventual,sa laud putinele parti bune.Si eu am fost nerabdator sa aflu povestea in totalitate dar ca sa fii un bun povestitor nu e totuna sa detii cea mai mare companie de efecte speciale.Lucas,ca regizor,a terminat treaba odata cu American Graffiti si Star Wars(asta se intimpla in anii 70).
De la Star Wars s-a ajuns la filme bine facute pe calculator care sa satisfaca noii "fani"(aici,probabil,te afli tu),fani care probabil considera serii ca LOTR,Harry Potter sau noile Star Wars,apogeul cinematografiei mondiale.Eu nu cred asta...

citi ani aveai in 83 cind a aprut in Romania Star Wars?

Edited by jenna j, 25 May 2005 - 10:31.


#136
AlexRmF

AlexRmF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 14.03.2004

jenna j, on May 25 2005, 10:29, said:

fans only,despre care vorbesti(grup din care,evident,faci si tu parte) sint,oare,acei fani care inghit orice li se baga pe git,in ideea ca"sint fan deci trebuie sa-mi placa"?(si aici ma refer nu numai la film ci si la muzica,politica,moda si ce mai vrei tu)
Star Wars au determinat un curent ce nu poate fi exprimat in cuvinte(vorbesc aici de anii 80).Acei  fani "ocazionali"(ehh aici ma regasesc eu) ar fi vrut ca noile episoade sa-i"satisfaca" vizavi de atmosfera creata de primele.Nu s-a intimplat asa...Fara a minimaliza nici un moment importanta ultimei serii,da-mi voie sa critic ceea ce nu-mi place si,eventual,sa laud putinele parti bune.Si eu am fost nerabdator sa aflu povestea in totalitate dar ca sa fii un bun povestitor nu e totuna sa detii cea mai mare companie de efecte speciale.Lucas,ca regizor,a terminat treaba odata cu American Graffiti si Star Wars(asta se intimpla in anii 70).
De la Star Wars s-a ajuns la filme bine facute pe calculator care sa satisfaca noii "fani"(aici,probabil,te afli tu),fani care probabil considera serii ca LOTR,Harry Potter sau noile Star Wars,apogeul cinematografiei mondiale.Eu nu cred asta...

citi ani aveai in 83 cind a aprut in Romania Star Wars?

<{POST_SNAPBACK}>


Nu ai mai rezistat tentatiei sa ma intrebi ce varsta am nu??? ei bine, in momentul cand a aparut ROTJ nici nu eram nascut, dar asta nu inseamna ca nu ma pot numi fan pentru ca nu am vazut toata trilogia intre '77 si '83. Eu ma consider un fan complet, pentru ca nu am apucat sa tin la un episod al trilogiei mai mult decat la celelalte, sau sa imi placa trilogia originala mai mult decat prequel trilogy. Tocmai aici este probleme, fiindca (aproape) toti cei care au vazut OT in perioada de glorie, nu au nici un respect pentru PT, pentru ca in mintea lor considera ca "nu se mai fac filme ca alta data" (trebuie sa spun ca exista si gameri cu aceleasi prbleme,  care nu considera evolutia un lucru bun si nu pot sa-i inteleg) lucru care mi se pare cel putin aberant, pentu ca odata cu evolutia efectelor speciale apar filme tot mai bune (cel putin vizual). Cat despre faptul ca" inghit orice mi se baga pe gat" nu gasesc nici un suport real pentru aceasta afirmatie... daca inghiteam orice, nu mai consideram ROTS cel mai bun film din trilogie, ci il puneam la urma, dar poate te referi la "inghit orice" mai ales daca ROTS poate fi comparat cu cea mai buna 'prajitura" pe car4e un fan Star Wars a avut ocazia s-o "manance" (asa as fi de acord cu tine)

Quote

Eu am ce am cu efectele speciale: ori le faci astfel incat sa nu dispretuiasca legile fizicii, ori renunti la calculator (nu ma refer la folosirea Fortei aici). Simularea realitatii este un peshte prea mare de inghitit pentru pestisorii de la ILM, de la care ma asteptam sa evolueze in timp. Pacat

te referi cumva la duelul dintre Anakin si Obi-Wan??? pentru ca daca e asa, atunci ar trebui sa accepti ca este doar un film, fiind multe alte filme care sfideaza realitatea intr-o maniera mai grosolana. dar daca explicatia asta nu te multumeste atunci afla ca in filmul asta avem de a face cu FORTA (si asta inseamna ceva)... poate Jedi au rezistenta nativa la foc, sau poate cizmele si imbracamintea au fost special facute sa ii protejeze de foc, sau poate Forta ii protejeaza... cine stie??? se mai pot gasi o gramada de exlicatii pentru ca nu e vorba de o lume reala... daca nu ai vazut, chiar la inceputul fimului apare un  "mesaj" : A long time ago, in a galaxy far far away (nu cred eu ca Newton sau Copernic au ajuns pe-acolo sa le explice cum e cu fizica). Si sa revenim la realitate, chiar mai devreme am vazut o reclama la Mountain Dew -cand unii aflati pe un vulcan vad o lada de mountain dew , rup niste semne metalice si le folosesc drept placi de snowboarding pentru a se "da" pe lava pt. a ajunge la mountain dew- asadar unde vezi tu aici realitate sau lege a fizicii?? tinand cont ca aceasta reclama ar trebui sa aiba corespondent in realitate. -_-

#137
Darth Val

Darth Val

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.05.2005
Ok, AlexRmF, nu ne intelegem exact: eu ma refer la ceea ce "programatorii" chiar vor sa simuleze si nu le iese asa cum vor, pentru ca nu studiaza miscarea, parand diletanti in materie de realitate. Apoi, daca nu am fi fani Star Wars, ne-am mai obosi sa scriem pe-aici ? Crezi ca o sa ma apuc vreodata sa scriu despre Scarry Potter sau alte bulshituri?

#138
Darth Val

Darth Val

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.05.2005
Am si eu o intrebare: De ce Palpatine avea fatza schimonosita si inainte de "accidentul" cu Mace ?

#139
AlexRmF

AlexRmF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 14.03.2004
Ok man, inteleg... dar eram putin suparat de toate criticile aduse lui ROTS. Pentru ca, dupa filmul asta, toata trilogia arata altfel (am vazut toate episoadele in ordine, si arata excelent) daca ROTS nu ar fi fost facut, atunci ar fi ramas fara cea mai relevanta bucata din poveste (dupa ce am vazut ROTS, ANH si ROTJ au avut alt impact asupra mea, iar ESB arata mult mai nasol pt. ca deja stiu ce ii spune Vader lui Luke, iar Yoda e jalnic cand se lupata cu R2 pentru lanterna- dupa ce in Ep. 3 ii tranteste dintr-un gest pe body-guarzii imeriali)

#140
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
N-am vazut inca ultima parte si asta pentru ca imi este efectiv frica, deoarece primele doua rahaturi cu roboti & jedi & copii minune & clone & shit m-au scirbit peste masura.

Nici nu comentez ultima minune Lucas in necunostinta de cauza, insa ma pot lua de afirmatia "eu ma pot considera un fan complet, pentru ca n-am vazut trilogia originala la vremea ei". Problema cu fanii este ca fanii sint pur si simplu timpiti si ignora lucrurile evidente. Ai putea sa faci un film in care Yoda sa i-o traga pe ascuns lui R2D2, iar fanii tot ar gasi o motivatie. "Povestea se intimpla intr-o galaxie foarte, foarte indepartata, de aceea mi se pare normal ca un jedi verde de 800 de ani care vorbeste pe dos sa si-o puna cu un robot care piuie si zboara (!!!)". Man, nu pot sa nu ma intreb de ce nu zbura saracul robotel in seria originala  :death:

Pentru toti fanii care se simt completi dupa ce au vazut trilogia minune computerizata in excess, citeva lucruri pe care si un imbecil le-ar considera stupide si absolut ingrozitoare in contextul in care au fost introduse, ca parte a universului Star Wars:

- Jar-Jar Fucking Binks ar trebui sters digital si in totalitate de pe film si inlocuit cu un George Lucas rinjind ca prostul cu o banana infipta in kur

- copilul minune care salveaza planeta, nu e nici inteligent, nici carismatic, credibil nici nu mai vorbesc, doar genul de copil pe care iti vine sa-l bati non stop cu furtunul de la masina de spalat

- timpeniile alea cu federatia, senatul, regina, senatorii & shit sint abisale si contrazic total idea ca filmul a fost facut ca sa placa si copiilor, vezi punctul anterior cu mucosul care salveaza planeta

- consiliul jedi ma seaca; asta ar trebui sa simta orice om normal la cap cind vede filmele alea: secarea, buzele uscate si dorinta de a se spinzura, de fiecare data cind abereaza de forta & revelatii & shit

- poantele cretine de pretutindeni, atentie, nu sintem intr-o comedie/parodie/blabla

- anakin tinerelul ma seaca. i-as lua sabia de jedi si i-as da cu forta peste capatina la orice ora. paraliticul ala care umpla in limba dupa rapandula de Padme va deveni Vader, tipu ala care ma facea sa ma inghesui in scaun acum 15 ani? fucking shit  :death:

etc etc etc

Chiar sper ca ultima parte sa fie mai buna decit terciul din primele doua, insa ar trebui sa fie cu al dracului de mult mai buna ca sa se apropie macar de prima trilogie...

Fuck digital effects & shit!  :death:  :death:

#141
Darth Val

Darth Val

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.05.2005
John Williams e extraordinar, dar din cate am vazut (ascultat) doar pasajul din momentul intrarii trupelor in templu este memorabil (insa foarte scurt). Tot vechile melodii raman in top.

#142
Darth Val

Darth Val

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.05.2005
Mosotti, esti tare dur, dar comic. Admit ca pastrand scenariul exact asa cum este, episoadele , II si III puteau arata muuuuult mai bine (mai ales episodul I). Ca sa-l parafrazez pe idiotul care l-a creat pe Jar Jar Binks: "Missa..." acrit de conceptia ca e mai bine ca filmul sa fie facut pentru placul copiilor sub 12 ani. Unde esti tu, Kershner, Doamne...

#143
jenna j

jenna j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 27.01.2005

AlexRmF, on May 25 2005, 12:41, said:

Nu ai mai rezistat tentatiei sa ma intrebi ce varsta am nu??? ei bine, in momentul cand a aparut ROTJ nici nu eram nascut, dar asta nu inseamna ca nu ma pot numi fan pentru ca nu am vazut toata trilogia intre '77 si '83. Eu ma consider un fan complet, pentru ca nu am apucat sa tin la un episod al trilogiei mai mult decat la celelalte, sau sa imi placa trilogia originala mai mult decat prequel trilogy. Tocmai aici este probleme, fiindca (aproape) toti cei care au vazut OT in perioada de glorie, nu au nici un respect pentru PT, pentru ca in mintea lor considera ca "nu se mai fac filme ca alta data" (trebuie sa spun ca exista si gameri cu aceleasi prbleme,  care nu considera evolutia un lucru bun si nu pot sa-i inteleg) lucru care mi se pare cel putin aberant, pentu ca odata cu evolutia efectelor speciale apar filme tot mai bune (cel putin vizual). Cat despre faptul ca" inghit orice mi se baga pe gat" nu gasesc nici un suport real pentru aceasta afirmatie... daca inghiteam orice, nu mai consideram ROTS cel mai bun film din trilogie, ci il puneam la urma, dar poate te referi la "inghit orice" mai ales daca ROTS poate fi comparat cu cea mai buna 'prajitura" pe car4e un fan Star Wars a avut ocazia s-o "manance" (asa as fi de acord cu tine)

<{POST_SNAPBACK}>




Doar simpla aparitie a filmului nu ar trebui sa te dea pe spate.Aici e vorba de un fenomen foarte complex(stii ca s-a creat religie dupa film si celebrul program de aparare strategica americana din anii 80 s-a numit la fel)Se putea foarte bine sa fie facut un film tip documentar de 20 min si rezultatul era acelasi.Daca citeai cu atentie ce-am scris eu(si altii)nimeni nu contesta POVESTEA.Doar felul in care a fost realizata.
Virsta conteaza mai mult decit iti dai seama pentru ca odata cu"consumul"masiv de informatie,ajungi la un moment dat sa privesti cu alti ochi diverse productii,indiferent daca e vorba de film,televiziune,carte sau muzica.
Concret,filmul e prost.Ca face parte din seria Razboiul Stelelor face ca dezamagirea sa fie si mai mare.Faptul ca are grafica excelenta nu ma incinta absolut deloc.Grafica buna vei intilni peste tot de acum.
Daca te consideri fan complet,ar fi trebuit sa poti sa discerni intre diverse scene,personaje,filme.
degeaba esti fan daca iei de bun orice ti se ofera,necontestind nici un pic calitatea(ceea ce ar trebui sa primeze la un fan adevarat)
Intr-adevar nu se mai fac filme ca alta data pentru ca nu prea se mai fac filme.In goana dupa box-office nu intereseaza pe nimeni cum arata filmul atita timp cit face bani(vezi Marvel).
Din punctul meu de vedere cele mai bune prajituri Star Wars le-am mincat in anii 80.

#144
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
btw, uitasem extraordinar de genialul schimb de capete dintre 3CPO si droidu lu peshte. efectiv genial.  :death:  :death:  "ooops! I'm shooting jedi & shit!" chiar ma intreb daca nu cumva domnul lucas se drogheaza  :death:  :death:  cum naiba sa mai poti sa urmaresti 'povestea', cind povestea devine atit de crunt sfruntata?  :death: mi-e frica sa ma uit la partea a treia. groaza...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate