Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Picup Akord 203

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
videanuadrian

videanuadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 15.06.2004
am un picup rusesc ff vechi ! pe el scrie acord 203 (in ruseste )! as vrea si io schema lui daca o are careva! multumesc

#2
videanuadrian

videanuadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 15.06.2004
de fapt buba e ca nu mai o ia motorul !! am vazut ca are acolo un condensator ceva gen 1n la 300V sau pe aici pe care am pus si mana!:( la o masurare ulterioara am constatat ca are 130V acolo! cred ca ala e de start sau ceva de genu asta ????

#3
yagi

yagi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 08.01.2004
Dat fiind ca este f vechi, exista posibilitatea ca motorul sa fie gripat (intepenit), asa am patit eu o data cu acelasi pick-up. L-am decuplat de platan si l-am rotit de vreo cateva ori. Apoi am alimentat pentru o scurta perioada de timp si a "plecat" dupa aceea am pus pe lagare niste ulei de mecanisme fine si l-am cuplat la platan. Inca merge si acum. Asta da rezultat doar daca nu ai motorul ars. Bafta!

Edited by yagi, 01 October 2004 - 15:35.


#4
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

videanuadrian, on Oct 1 2004, 11:09, said:

... un condensator ceva gen 1n la 300V sau pe aici pe care am pus si mana!:( la o masurare ulterioara am constatat ca are 130V acolo! cred ca ala e de start sau ceva de genu asta ????
Condensatorul are probabil valoarea de 1 uF nepolarizat la o tensiune de minim 300V. Uzual condensatoarele folosite la motoarele sincrone monofazate au valori intre 1-100uF nepolarizate (valoarea depinde de puterea acestuia) si asigura  defazajul necesar unei infasurari pentru ca motorul sa  functioneze.

#5
videanuadrian

videanuadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 15.06.2004
merci Yagi! exact asta era buba ! era motoru` intzepenit, da bine de tot ! de abia l-am deblocat cu patentu :)) acu mere ! merci pt sfat!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate