Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Cad bucati din soare!

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#1
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Oare ce se intampla aici. atentia pe la secunda 4, cade o bucatica de ceva din soare. Explozie solara sau...?
Nu e vrajeala, daca la asta va ganditi. E filmat de mine, si e cu slow motion 1/10 din viteza reala, ca sa apucam sa vedem ceva. E un "obiect" luminos de culoarea soarelui...

Edited by xtremdriving, 17 March 2008 - 21:45.


#2
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
nu cad bucati , s-ar putea sa fi filmat o eruptie solara pe directia polului sud solar.

filmul s-a facut in conditii extrem de prielnice ale atmosferei se pare.

viteza este destul de mare cam cat ar trebui sa aiba un solar flare . de fapt probabil solar flare era transportat pe un camp magnetic ( de aceea a ramas fierbinte).

#3
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
si eu cred ca e o explozie solara. alte pareri?
fiind un rasarit, deci e spre est orientata filmarea...

Edited by xtremdriving, 17 March 2008 - 21:52.


#4
Konte

Konte

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 286
  • Înscris: 23.03.2004
stea cazatoare/meteorit sau  satelit militar

#5
alxag2004

alxag2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 19.01.2007
satelit de comunicatii zic si eu !

Edited by alxag2004, 18 March 2008 - 01:00.


#6
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View Postalxag2004, on Mar 18 2008, 01:00, said:

satelit de comunicatii zic si eu !
asa mic? repet. a cazut de 10 ori mai repede decat il vedeti. acum e incetinita miscarea de 10 ori

#7
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View Postxtremdriving, on Mar 17 2008, 21:33, said:

Oare ce se intampla aici. atentia pe la secunda 4, cade o bucatica de ceva din soare. Explozie solara sau...?
Nu e vrajeala, daca la asta va ganditi. E filmat de mine, si e cu slow motion 1/10 din viteza reala, ca sa apucam sa vedem ceva. E un "obiect" luminos de culoarea soarelui...

Ti-ai pus deja o dorinta ?!, caci tocmai ai filmat un meteorit pe timp de ziua !  B)

#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,501
  • Înscris: 30.10.2003
Daca era explozie solara trebuia sa fie dincolo de nori si nu s-ar fi vazut! La fel si satelitul!

#9
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View PostCyber-sapiens, on Mar 18 2008, 08:17, said:

Ti-ai pus deja o dorinta ?!, caci tocmai ai filmat un meteorit pe timp de ziua !  B)
Serios, acum m-am uitat atent pe un monitor de 90 cm, lcd, filmarea fiind HD... cum spuneam si la rubrica video, am facut acum o poza direct de pe televizor. a iesit cam aiurea, insa se vede "obiectul". culmea e ca inainte de asta, mai e unul mai mic, dar e atat de rapid incat pare ca urca nu ca coboara! e mai la stanga si "cade mai lateral stanga", adica, mai repede e impins nu cazut

Attached File  DSC02624.jpg   1.26MB   390 downloads

View PostCyber-sapiens, on Mar 18 2008, 08:17, said:

Ti-ai pus deja o dorinta ?!, caci tocmai ai filmat un meteorit pe timp de ziua !  B)
si de ce nu il vad si in partea de sus a soarelui, daca e meteorit? ;)

Trebuie sa imi retrag cuvintele. acum se vede ca e meteorit (am marit bitrate-ul si marimea videoului)..vine de sus
cel mic nu se vede in asta, dar pe tv mare mai e unul inainte de asta, care are un unghi cam de 45 grade
Din pacate, chiar daca am redus viteza la 8%, tot nu se vede cel mic. era mult mai rapid decat asta...

Edited by xtremdriving, 18 March 2008 - 09:06.


#10
Nigel

Nigel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 24.08.2005
Gemetria lu pește, asemănarea triunghiurilor. La ce distanță e soarele de noi? Dacă ar fi căzut ceva din el, te-ai gîndit cu cîte mii de km/s ar fi trebuit să cadă acel obiect, ca de pe pămînt tu să vezi căzînd cu viteza cu care l-ai văzut?
Și apoi să-l poți vedea de la distanța asta, ar fi trebuit să fie un obiect de dimensiuni uriașe.
De multe ori logica este singura noastră busolă.

#11
Vlad_Draku

Vlad_Draku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 29.11.2005
pai se vede ca bucata aia vine de deasupra si coboara prin dreptul soarelui. Voi cum de ati vazut doar in josul soarelui?

Edited by Vlad_Draku, 18 March 2008 - 11:35.


#12
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View PostVlad_Draku, on Mar 18 2008, 11:33, said:

pai se vede ca bucata aia vine de deasupra si coboara prin dreptul soarelui. Voi cum de ati vazut doar in josul soarelui?
a fost prea mic video-ul aseara, acum l-am marit. insa pe filmarea originala mai e unul, mult mai rapid si mai mic putin. pe filmuletul asta nu se vede decat cel mare

#13
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003

View PostNigel, on Mar 18 2008, 09:43, said:

[...]Dacă ar fi căzut ceva din el, te-ai gîndit cu cîte mii de km/s ar fi trebuit să cadă acel obiect,[...]

Sa cada din soare unde!?! "Cazutul" asta tine de forta gravitationala, deci, in functie de energia cinetica a obiectului respectiv, acesta poate sau nu scapa de atractia soarelui ....

#14
Scumpicuta

Scumpicuta

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.10.2007

View PostNigel, on Mar 18 2008, 09:43, said:

Gemetria lu pește, asemănarea triunghiurilor. La ce distanță e soarele de noi? Dacă ar fi căzut ceva din el, te-ai gîndit cu cîte mii de km/s ar fi trebuit să cadă acel obiect, ca de pe pămînt tu să vezi căzînd cu viteza cu care l-ai văzut?
Și apoi să-l poți vedea de la distanța asta, ar fi trebuit să fie un obiect de dimensiuni uriașe.
De multe ori logica este singura noastră busolă.

Frumos rationament !!!

Numai ca ai uitat sa specifici, daca are soarele in spate, de ce noi il vedem luminos ?

#15
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Mie imi pare mai degrama o reflexie in lentile la miscarea usoara, posibil involuntara, a camerei. Un satelit nu are o viteza atat de mare fata de pamant, de fapt trebuie o viteza destul de mica, altfel cum ar functiona de ex. GPS-ul daca sateliti ar zbura de colo colo cu jdamii de Km/h ? Un meteorit din nou nu cred, asta ar fi avut o viteza mult prea mare de data asta, mai ales ca daca ar fi fost un meteorit ar fi fost undeva la finalul cursei, la viteza mare, ar fi fost prins pe cel mult cateva cadre, 2-3, nu cate sunt in film.

#16
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View PostSINEKT, on Mar 18 2008, 13:22, said:

avut o viteza mult prea mare de data asta, mai ales ca daca ar fi fost un meteorit ar fi fost undeva la finalul cursei, la viteza mare, ar fi fost prins pe cel mult cateva cadre, 2-3, nu cate sunt in film.
repet, viteza este 8% fata de cea reala, deci e incetinita miscarea foarte mult. desi am vazut-o la rezolutie mare, totul a fost atat de rapid incat nu am vazut decat ce se intampla sub soare(cu incetinitorul am vazut si ca de fapt vine de sus). La o privire atenta am vazut inca unul si mai rapid (atat de rapid incat am avut impresia ca urca si nu coboara, dar el cobora si se stinge putin dupa ce trece sub soare).
Nue efect de lentila. e real. probabil meteorit. pentru expertiza (si daca valoreaza ceva... :P ) il pot pune la dispozitia unor cercetatori... :rolleyes:

#17
prodcomb

prodcomb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 20.03.2007
Este un fenomen simplu și neinteresant: imagini micșorate ale Soarelui în sistemul optic ( reflexii ). Sunt în mișcare datorită aparatului de fotografiat care s-a  mișcat. Reflexiile sunt pe diferite suprafețe ale opticii aparatului.

#18
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View Postprodcomb, on Mar 18 2008, 14:46, said:

Este un fenomen simplu și neinteresant: imagini micșorate ale Soarelui în sistemul optic ( reflexii ). Sunt în mișcare datorită aparatului de fotografiat care s-a  mișcat. Reflexiile sunt pe diferite suprafețe ale opticii aparatului.
adica tu ma inveti pe mine, nu? Daca eu iti spun ca nu sunt ferflectii, iti explic ca materialul e HD, vazut pe tv mare se vede clar ca e un corp ceresc (de fapt sunt 2) si tu o dai cu lentila ta. S-a stabilit ca trebuie sa imi pun o dorinta ca am prins un meteorit ziua.
daca e altceva decat un meteorit, ok, dar nu e reflectie, iar inaltimea de la care e filmat e de cca 40 m


as pune materialul hd...m-am uitat si mai atent. asta e cel mai mare corp. mai sunt alte trei. intai unul foarte mic care urca , apoi altul scurt care coboara, cel care se vede, apoi mai e unul care urca de sub soarepana dispare in nori.
cele foarte mici poate or fi pasari, desi mai trec 2 pasari in cadru si se vede clar ca sunt negre (deci nu stralucesc), dar cel mare e altceva...

Edited by xtremdriving, 18 March 2008 - 15:05.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate