Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

de unde stii ca-s bolnav?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Ok, nu sunt medic, habar n-am. Caut un raspuns de la un "calificat":

1. cum poti sa-ti dai seama ca suferi cu inima? Cum ajungi sa te duci la control? Sa spunem ca nu faci nimic "preventiv"... de unde si pana cand ai putea identifica "dupa ureche" ca ar fi bine sa mergi sa te vada un doctor? Ce simptome ai avea?

2. Am observat ca respir destul de greu pe nas.... Parca tot timpul am "muci"...  varul meu s-a operat de "polipi" (ce e aia?) si ma sfatuieste sa ma duc si eu...  chiar ar fi cazul?

In principiu nu prea calc pe la medic - nu am simtit nevoia. Dar boala trebuie sa aiba o "nevoie" sa o simti? Cine stie ce alte insuficiente, dezechilibre, lipsuri mai am? Cum pot sa verific??

Thanks!

#2
shadowgign

shadowgign

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 27.11.2007

View Postciureanuc, on Mar 15 2008, 21:16, said:

Ok, nu sunt medic, habar n-am. Caut un raspuns de la un "calificat":

1. cum poti sa-ti dai seama ca suferi cu inima? Cum ajungi sa te duci la control? Sa spunem ca nu faci nimic "preventiv"... de unde si pana cand ai putea identifica "dupa ureche" ca ar fi bine sa mergi sa te vada un doctor? Ce simptome ai avea?

2. Am observat ca respir destul de greu pe nas.... Parca tot timpul am "muci"...  varul meu s-a operat de "polipi" (ce e aia?) si ma sfatuieste sa ma duc si eu...  chiar ar fi cazul?

In principiu nu prea calc pe la medic - nu am simtit nevoia. Dar boala trebuie sa aiba o "nevoie" sa o simti? Cine stie ce alte insuficiente, dezechilibre, lipsuri mai am? Cum pot sa verific??

Thanks!


este recomandat ca din cand in cand sa mai treci pe doctor pt niste analize. nu trebuie sa fii neaparat bolnav ca sa mergi la medic.
am o curiozitate. tu mergi la stomatolog doar in ultima instanta cand ai carii ? nu e sanatos. din 6 in 6 luni e bine sa faci un control pt depistarea cariilor.

ESTE MAI BINE SA PREVII DECAT SA TRATEZI !!!

Edited by shadowgign, 16 March 2008 - 15:40.


#3
HABIBA

HABIBA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 01.03.2008
Inima bolnava : obosesti repede , ai palpitatii , intepaturi , dureri.
Daca ai probleme cu nasu' zic sa treci pe la ORL

#4
days

days

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 17.09.2007

View Postciureanuc, on Mar 15 2008, 21:16, said:

Cine stie ce alte insuficiente, dezechilibre, lipsuri mai am?
D-zeu.

View Postciureanuc, on Mar 15 2008, 21:16, said:

Cum pot sa verific?
Mergand la unul din milioanele lui de 'apostoli' pe pamant. Ii cunosti sub denumirea generala de "medic de familie".

#5
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Ultima data cand am fost la dentist am platit 50 RON pentru 10 minute in care s-a uitat si mi-a zis "nu ai nimic".
Apoi, daca simt o "stare generala buna" ce rost are sa trec pe la doctori, sa fac programari, etc etc... mult timp consumat (pe langa bani)...

Acum, nu zic ca daca nu am nimic nu ar trebui sa platesc... dar nici la dentisti din aia de mai sus nu mai am chef sa ma duc...

Totusi, cu nasul am sa trec. :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate