Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Ansambluri rezidentiale in Oradea

- - - - -
  • Please log in to reply
143 replies to this topic

#19
dellesmami

dellesmami

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 23.10.2006

View Postdellesmami, on Mar 14 2008, 14:12, said:


Completez lista cu inca un ansamblu care se construieste in Oradea, zona Oncea:
Casanova Residence

Din cate am vazut mai sunt cartiere mici de case construite in Paleu (structura usoara), Nojorid si Santandrei.

#20
Skelet

Skelet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 30.11.2003
Am fost azi pe la Cartierul Soarelui. Mai are puþin de lucru la interior la mine dar în câteva sãptãmâni ar trebui sa fie gata. Acum fac legãturile cu apa ºi canalizarea. Strada care duce în cartier nu mai are mult ºi va fi asfaltatã complet. Din 15 august se fac CF-urile ºi încep sã se dea cheile zicea tipa de acolo. Ar fi fain dacã în aprox 1 lunã aº lua cheia. Maine cred ca merg la CEC sã fac o simulare de rate.

#21
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 18.03.2006
Eu am fost azi, si am mai achitat o transa de 11.500 euro, dupa care am mers pina la sediu sa vad care e situatia. Am inteles de la ei ca vor sa puna panouri solare pe acoperis, desi ma-ndoiesc. Totodata cika au tras deja gazul si apa mai ramanand conectarile de facut, iar spre sfarsitul lui August vor da in folosinta primele blocuri.
Saptamana viitoare voi merge pe santier cu cineva de la ei sã vãd cum se lucreazã.

Skelet - esti multumit de finisãri ??

Edited by hyp3rion, 07 August 2008 - 19:08.


#22
Skelet

Skelet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 30.11.2003
Și mie mi-au zis de panouri. Acum o sã vedem. Oricum, aceste panouri nu costã? Le pun ei doar așa? Nu ne va pune la ceva de plãtit în plus? mie mi se pare ciudat cã pun ei panouri așa doar pe ochi frumoși.

Azi a fost sora-mea pânã acolo și ziceau cã primul bloc e deja conectat la apã. (eu sunt în blocul 2, la ultima scarã, la ultimul etaj  :w00t: deci mai au puțin de aranjat pe el )

În legãturã cu finisãrile, nu mã prea pricep, dar ce nu mi-a plãcut a fost îmbinarea dintre podele și gresie, care e aiurea. E pusã o bucatã ce le unește care este destul de varzã, poți sã te împiedici în ea.
Attached File  ap.17_020.JPG   76.4K   69 downloads

Au fost ai mei sã cumpere ceva mai bun la recomandarea șefului de șantier, dar când au venit ceva muncitori acolo au fost atâtea pãreri câti oameni. Ba cã nu o pot pune cã ei nu știu pe unde merg conductele la calorifer și sã nu cumva sã le gãureascã  :lol: , ba cã defapt se poate pune, etc...

O altã chestie ce m-a deranjat a fost ușa de la baie, care parcã nu era dreaptã (nu se putea închide cum trebuie cã atingea jos), dar încã se vedea cã lucra la partea asta. Pereții i-am fãcut în culoarea doritã de mine, și mi-au plãcut cum au ieșit. Îmi plac și geamurile. Prizele și întrerupãtoarele sunt din cele mai ieftine (normal) dar sunt destule și sunt trase direct conectãrile la TV, internet, etc ceea ce îmi place. În plus mi s-a pãrut utilã prezența unei prize în baie. Baia aratã bine, îmi place cum a ieșit.
Attached File  ap.17_022.JPG   50.64K   72 downloads
Cred cã voi merge din nou sâmbãtã pânã acolo.

#23
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 18.03.2006
Salut,

Ai reusit sa te muti ?? aM FOST in week-end pe-acolo si am vazut niste lumini la 2 apartamente.

#24
Skelet

Skelet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 30.11.2003
Salut,

inca nu. trebuiau sa ma sune, dar ma gandesc ca eu voi fi printre ultimii pentru ca apartamentul meu e printre ultimele ce le termina. am fost plecat in concediu si nu am mai vorbit cu ei. am fost pe la banci sa ma interesez de credite iar daca am timp zilele astea am sa-i sun sa vad ce si cum.

#25
Denisia

Denisia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.03.2007

View Postdellesmami, on Jul 29 2008, 16:25, said:

Completez lista cu inca un ansamblu care se construieste in Oradea, zona Oncea:
Casanova Residence

Din cate am vazut mai sunt cartiere mici de case construite in Paleu (structura usoara), Nojorid si Santandrei.


Uitati si aici o lista cu cateva ansambluri rezidentiale din Oradea: http://www.rez.ro/an...Bihor/pagina/1/
In mare parte sunt cam aceleasi.
Casanova Residence pare interesant :)

#26
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 18.03.2006
Casanova Residence e la vreo 500 m de carteirul soarelui. Am fost pe acolo zilele trecute insa am ramas dezamagit. Un rand de case lipite una de alta fara curte, fara un pic de spatiu... iti sa senzatia de inchisoare. Nu-mi plac.

Skelet, de la ce banca scoti creditul ??

#27
Skelet

Skelet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 30.11.2003

View Posthyp3rion, on Aug 21 2008, 21:03, said:

Casanova Residence e la vreo 500 m de carteirul soarelui. Am fost pe acolo zilele trecute insa am ramas dezamagit. Un rand de case lipite una de alta fara curte, fara un pic de spatiu... iti sa senzatia de inchisoare. Nu-mi plac.

Skelet, de la ce banca scoti creditul ??

deci in linkul de la postul anterior nu vad nici casanova nici soarelui. poate nu vad eu bine.

la intrebarea cu banca... grea alegere.

Inca nu stiu, am fost sapt asta pe la banci. Cei de la Soarelui au contract cu CEC-ul , eu am fost pe la CEC, BRD, BCR, ING, Banca Romaneasca, ALpha Bank.

La CEC mi-a facut simularea in LEI, restul sunt cu EURO. Nici aici nu stiu cum sa iau , in EURO sau LEI, cred ca depinde de noroc ca nu stiu cum va evolua piata.

Habar nu am de unde sa iau, dar sa le luam pe rand.

eu vreau  30 mii euro.

CEC -  pe 35 ani rata 7 milioane primul an, 8 milioane jumate anul al 2-lea. comision rambursare anticipata 3,5 primul an, 2,5 anul 2. Trebuie sa vin cu mama sa ma incadrez la suma. creditul e in lei. dobanda 7,5% in primul an, 9,5% anul 2. comision de acordare vreo 20 mil, evaluare vreo 3 mil, asigurare imobil vreo 3 mil pe an si asigurare de viata e gratis parca

BRD - in EURO pe 30 ani rata 220 euro primul an,  250 dupa. 3% rambursare anticipata, vreo 500 euro comision acordare, asigurare imobil si evaluare ca la CEC. ma incadrez fara probleme

BCR - imi trebuie adeverinta lu mama, tata, catelu, pisica si numai pe 20 ani imi da. nu prea mi-o convenit

ING -  nu ma incadrez din start

Banca romaneasca si alfa nu mi se par seriosi: au o rata de 180 euro respectiv 160 euro ce mi se pare ciudat de putin. in plus la alfa m-a repezit consultantul de credite ca nici nu am mai stiut de unde sa ma culeg.

Macar la BRD mi-a explicat frumos tot ce am intrebat (am fost de 3 ori sa intreb una si alta, si le-am invartit pe toate partile, simulari o gramada, etc).

Cat de cat OK mi s-a parut la CEC si BRD... dar deocamdata mai studiez. Precis o sa iau tzeapa sau ceva, dar sper sa fie cat mai mica :D

#28
corneliu79

corneliu79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.05.2008

View PostSkelet, on Aug 21 2008, 22:18, said:

deci in linkul de la postul anterior nu vad nici casanova nici soarelui. poate nu vad eu bine.

la intrebarea cu banca... grea alegere.

Inca nu stiu, am fost sapt asta pe la banci. Cei de la Soarelui au contract cu CEC-ul , eu am fost pe la CEC, BRD, BCR, ING, Banca Romaneasca, ALpha Bank.

La CEC mi-a facut simularea in LEI, restul sunt cu EURO. Nici aici nu stiu cum sa iau , in EURO sau LEI, cred ca depinde de noroc ca nu stiu cum va evolua piata.

Habar nu am de unde sa iau, dar sa le luam pe rand.

eu vreau  30 mii euro.

CEC -  pe 35 ani rata 7 milioane primul an, 8 milioane jumate anul al 2-lea. comision rambursare anticipata 3,5 primul an, 2,5 anul 2. Trebuie sa vin cu mama sa ma incadrez la suma. creditul e in lei. dobanda 7,5% in primul an, 9,5% anul 2. comision de acordare vreo 20 mil, evaluare vreo 3 mil, asigurare imobil vreo 3 mil pe an si asigurare de viata e gratis parca

BRD - in EURO pe 30 ani rata 220 euro primul an,  250 dupa. 3% rambursare anticipata, vreo 500 euro comision acordare, asigurare imobil si evaluare ca la CEC. ma incadrez fara probleme

BCR - imi trebuie adeverinta lu mama, tata, catelu, pisica si numai pe 20 ani imi da. nu prea mi-o convenit

ING -  nu ma incadrez din start

Banca romaneasca si alfa nu mi se par seriosi: au o rata de 180 euro respectiv 160 euro ce mi se pare ciudat de putin. in plus la alfa m-a repezit consultantul de credite ca nici nu am mai stiut de unde sa ma culeg.

Macar la BRD mi-a explicat frumos tot ce am intrebat (am fost de 3 ori sa intreb una si alta, si le-am invartit pe toate partile, simulari o gramada, etc).

Cat de cat OK mi s-a parut la CEC si BRD... dar deocamdata mai studiez. Precis o sa iau tzeapa sau ceva, dar sper sa fie cat mai mica :D


Iti recomand sa incerci la Marfin Bank, au dobanzi bune.

#29
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 18.03.2006
Marfin este fosta Egnatia, nu ?? Facusem un calcul la ei cand am fost sa-nchid contul, si pentru 30.000 euro, iesea la 246 euro pe 25 ani.

In alta ordine de idei, cred ca majoritatea ansamblurilor rezidentiale se concentreaza in zona carterului soarelui.
Avem acolo asa : casanova residence, sdk management, cartier confort iar acum la 500 de metri de carteri a mai aparut un ansamblu rezidential  http://technobuild.ro/

Sunt curios ce preturi au.

#30
corneliu79

corneliu79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.05.2008

View Posthyp3rion, on Aug 24 2008, 13:06, said:

Marfin este fosta Egnatia, nu ?? Facusem un calcul la ei cand am fost sa-nchid contul, si pentru 30.000 euro, iesea la 246 euro pe 25 ani.

In alta ordine de idei, cred ca majoritatea ansamblurilor rezidentiale se concentreaza in zona carterului soarelui.
Avem acolo asa : casanova residence, sdk management, cartier confort iar acum la 500 de metri de carteri a mai aparut un ansamblu rezidential  http://technobuild.ro/

Sunt curios ce preturi au.

Da, Marfin este fosta Egnatia. Eu mi-am luat de la ei creditul si pot sa spun ca sunt multumit. Sa inteleg ca ai avut cont la ei si l-ai inchis?

Alexi este un proiect frumos. Imi place ce am vazut pe site-ul lor.

#31
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 18.03.2006
L-am inchis ptr ca faceam platile catre constructor prin intermediuL lor. Acuma ca s-au mutat la CEC .... nu mai avea nici un rost sa platesc din egnatia catre CEC.

Skelet  ... ultimul etaj, ultima scara zici ?? Am fost duminica pina acolo, ca ridica etajul unde voi avea apartam. si vazusem 2 persoane pe balcon la et. IV. :D

#32
Skelet

Skelet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 30.11.2003
Da, ultima scara, ultimul etaj. Doar ca eu nu am balcon. Sunt pe partea opusa intrarii in bloc. Am sunat ieri si ziceau ca acum fac curatenie la mine in apartament. Maine depun dosarul pt credit la BRD. Nu mai e mult...  :)

Edited by Skelet, 28 August 2008 - 16:51.


#33
loly_pop_laura_18

loly_pop_laura_18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.09.2007

View Postcorneliu79, on Aug 24 2008, 22:08, said:

Da, Marfin este fosta Egnatia. Eu mi-am luat de la ei creditul si pot sa spun ca sunt multumit. Sa inteleg ca ai avut cont la ei si l-ai inchis?

Alexi este un proiect frumos. Imi place ce am vazut pe site-ul lor.

Buna! Daca aveti intrebari in legatura cu proiectul alexi puteti sa mi le adresati linistiti pt ca frumos zis "fac parte" din poriect ;))

Da, alexi este un proiect frumos :) care nu are concurenta in Oradea. Asta o zic cei care au venit la noi la birou si au vazut proiectul si detaliile despre apartamente si au fost la restul ansamblurilor din oras.

Ce pot sa va zic pe scurt ca va fi in final un complex rezidential lux facut si construit din materiale, finisaje, etc de cea mai buna calitate. :) parchet din lemn stratificat, usile si geaurile din lemn plus termopan (si apropo de geamuri si usi sigur se vor putea inchide :D , veti putea primi chiar si un certificat de garantie pt acestea), finisaje de cea mai buna calitate + garaj subteran, lift panoramic (de sticla) curte amenajata 2 parculete pt copii....etc...

Orice detaliu vreti sa il aflati va rog...nu ezitati!!!

:)

Astept intrebari!

Laura Ducz

#34
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 18.03.2006
La 1.500 euro mp2, cred si eu ca nu are concurenta. De frumos e frumos, da scump d-nule, foarte scump.

#35
loly_pop_laura_18

loly_pop_laura_18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.09.2007

View Posthyp3rion, on Sep 5 2008, 21:58, said:

La 1.500 euro mp2, cred si eu ca nu are concurenta. De frumos e frumos, da scump d-nule, foarte scump.

Normal ca e scump... ca si pe noi ne costa sa le facem... ca doar nu le facem din rahaturi....cum fac restul. :)
Si plus de aia ...nu e 1500 euro, nu ai dreptate in totalitate. :)

#36
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 18.03.2006
Dap ... n-am dreptate :). Sunt si mai scumpe :D.

parter: 1300euro/mp
etaj 1: 1400euro/mp (balcon: 700euro/mp)
etaj2: 1500euro/mp (balcon: 750euro/mp)
etaj 3: 1600euro/mp (balcon: 800euro/mp)
parcare subterana: 8000euro
parcare in curte: 2000euro


Eu zic ca undeva la 1.100 - 1.250 mp2 e pretul corect, si s-ar vinde si mult si repede.

Edited by hyp3rion, 06 September 2008 - 09:51.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate