Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

inducere in eroare

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Utanu

Utanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 06.09.2007
Deci..am facut un contract pt o masina in leasing..Renault.
Ne-am decis sa o achizitionam deoarece oferta era mai buna.
Am semnat un contract( se semna numai ultima pagina)! si nu am primit copie dupa el imediat dupa ce l-am semnat.. in cond in care si
eu am uitat sa solicit.Cei de acolo au zis ca il trimit sa il semneze si cei de la Bucuresti!
Acum ne-am trezit ca dobanda este mai mare cu 2000 de euro... fapt care nu coincidea cu oferta pe care ne-o dadusera ei initial (inca am oferta).
Si am citit si contractul si deoarece am semnat doar ultima pagina puteau schimba primele pagini...

Acum eu vin si va rog din toata razbunarea mea si ranchiuna pe care le-o port acestora care m-au mintit ca sa iau de la ei cu orice pret
ce mai pot face? Pot cere daune? Pot invoca rezilierea contractului...?

#2
bortosc

bortosc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 07.11.2006
Poti cere reducerea dobanzii, poti cere rezilierea, poti solicita daune-interese... Dar mai intai trebuie sa iei toate documentele pe care le ai si sa mergi cu ele la un avocat pentru a analiza in detaliu situatia.

#3
bugy_18

bugy_18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 07.03.2008
Exact . puteti cere reducerea dobanzilor sau daune interese numai daca oferta facuta initial de societatea de leasing a avut caracter nominal si nu a imbracat forma policitatiunii.(a ofertei generale- prin presa , etc).

#4
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Postbugy_18, on Apr 18 2008, 22:04, said:

Exact . puteti cere reducerea dobanzilor sau daune interese numai daca oferta facuta initial de societatea de leasing a avut caracter nominal si nu a imbracat forma policitatiunii.(a ofertei generale- prin presa , etc).
Da, dar contractul se incheie intre partile care il semneaza. Conform legii, partile pot stabili clauze separate de un contract cadru, precum si reformularea unor clauze existente.

#5
bugy_18

bugy_18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 07.03.2008
Putin probabil, desi asa ar fi corect.
In practica, nu am intalnit astfel de cazuri decat la clienti - mari corporatii, ce achizitioneaza flote auto.

#6
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Postbugy_18, on Apr 19 2008, 11:11, said:

Putin probabil, desi asa ar fi corect.
In practica, nu am intalnit astfel de cazuri decat la clienti - mari corporatii, ce achizitioneaza flote auto.
Exact, ideea e ca pala si L 469/2002 mai mult recomanda decat impune. Dar n-ai ce-i face, fiecare semnatar isi urmareste interesul.

#7
bugy_18

bugy_18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 07.03.2008
Chestia cu "semnati ultima pagina " e o golanie ieftina specifica societatilor IFN de 2 lei.
Contractele se semneaza pe fiecare pagina de catre parti.
In cazul in care s-a intocmit o oferta scrisa catre beneficiar privind conditiile de finantare si nu corespund cu cele din contract, se poate cere rezolutiunea lui sau, dupa caz, respectarea ofertei formultate si/sau daune interese .
Dolul si viclenia sunt conditii de nulitate absoluta la incheierea actelor juridice. Oferta initiala a societatii de leasing serveste drept proba in instanta. In practica nu s-a admis proba publicitatii conditiilor de contractare ( vezi reclama de genul - rata de doar 50 euro/ luna - fara alte explicatii ).

#8
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Postbugy_18, on Apr 20 2008, 00:09, said:

Chestia cu "semnati ultima pagina " e o golanie ieftina specifica societatilor IFN de 2 lei.
Contractele se semneaza pe fiecare pagina de catre parti.
In cazul in care s-a intocmit o oferta scrisa catre beneficiar privind conditiile de finantare si nu corespund cu cele din contract, se poate cere rezolutiunea lui sau, dupa caz, respectarea ofertei formultate si/sau daune interese .
Dolul si viclenia sunt conditii de nulitate absoluta la incheierea actelor juridice. Oferta initiala a societatii de leasing serveste drept proba in instanta. In practica nu s-a admis proba publicitatii conditiilor de contractare ( vezi reclama de genul - rata de doar 50 euro/ luna - fara alte explicatii ).
Corect! Dar ideea e ca nu-i poti recomanda omului sa inceapa un proces. Chiar daca are mari sanse de castig, va fi pus in situatia de a chltui o gramada cu el, pentru mult timp.

#9
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
ca si idee, intreb si eu...
contractul l-ati semnat PE LOC dupa ce v-a "povestit" el ce contine ? sau ati avut o copie (draft sau sample) sa il studiati inainte ?
sau v-a fost lasata libertatea de a citi contractul acolo pe loc, inainte de a-l semna sau ati trecut prin celebrul romanesc "Scrie asta ! Acum semnati aici, va rog !" ?

#10
bugy_18

bugy_18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 07.03.2008
In nici un caz nu recomand sa inceapa un proces.
Actiunea in instanta trebuie motivata pe baza unor elemente de probatoriu care sa intruneasca conditiile probei conform Codului de proc civila.
-sa fie pertinenta;
- sa aiba legatura cu cauza;
-sa ajute la dezlegarea pricinii;
parca mai era o conditie dar nu mi-o amintesc acum.
Cel mai recomandabil este sa consulte un avocat inainte de promovarea unei actiuni in instanta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate