Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ce se intampla daca nu platesc impozitul pe masina?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
claud20012

claud20012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 13.08.2007
Azi am fost sa platesc impozitul pe masina, si tanti de acolo mi-a spus ca nu am de platit nimic. De asemenea, mi-a venit acasa instiintare doar pt celalalt auto. Masina e cumparata in septembrie anul trecut, si atunci am platit impozitul doar pana la sf anului (dc are vreo importanta). Probabil ca a gresit tanti de la vreun ghiseu, vreun cnp .... sau prostii din astea.

E a doua data cand am pb din cauza greselilor unor functionari.... anul acesta. Asa ca nu mai am de gand sa ma plimb sa caut sa vad cine ce a gresit, si sa pierd vremea aiurea(cum am facut data trecuta), pana nu imi vine somatie de plata acasa


Stie cineva ce se intmpla daca nu platesti? :D

#2
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006
Penalizari?

#3
claud20012

claud20012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 13.08.2007
Ma gandeam la penalizari mai serioase (gen radiere ..... samd). Prefer sa platesc o penalizare de 5 lei decat sa ma plimb de 3 ori pana la primarie.....

#4
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,172
  • Înscris: 02.04.2007
In nici un caz nu ti-o radiaza. Cel mult penalizari, si astea probabil nu foarte mari. Pune-o pe tanti de la ghiseu sa dea cu subsemnatul ca nu ai nimic de plata, just in case.

#5
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006
NU sunt mari sunt penalizarile dar nu iti recomand sa le platesti peste 1 an.

#6
aspect2007

aspect2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 11.06.2007
Salut,

Am si eu un Explorer 1997 provenienta SUA , ma intereseaza sa o inmatriculez cu impozitul cel mai mic. Am 3 variante

1) Inmatriculare in Bulgaria - Nu prea agreez sistemul
2) Radiere fiscala fara perfectarea contractului , practic faci un contract obti viza de radiere fiscala si nu o mai vinzi
Am inteles in momentul in care o vinzi ca primesti o amenda de 3 mil lei vechi

3) Inmatriculare ca autoutilizarea la primarie. Unde se gaseste o lista a masinilor ce se pot inregistra ca autoutilitare

Ma puteti ajuta cu Info?

Merci

#7
zorbaz

zorbaz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 14.12.2005
Cred ca radierea fiscala se obtine atunci cand vii si cu certificatul de radiere de la Politie. Asta inseamna ca circuli un autovehicul neinmatriculat nu? = infractiune.

#8
aspect2007

aspect2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 11.06.2007
Salut,

In cazul vanzarii unui autoturism intai faci cererea pentru scoaterea din evidenta fiscala in vederea vanzarii apoi dai actele cumparatorului sa o inscrie la administratia financiara de care apartine ai apoi mergi cu actele la politie deci masina in acest caz este in continuare scoasa de la administratie insa cu talon si actele valabile.

Intrerupi procesul la jumatate tu zici ca o vinzi o scoti din evidenta iar cumparatorul nu o mai cumpara si nici nu o mai inscrie la admin financiara , astfel ramane scoasa din evidenta fiscala si inmatriculata in continuare. Singura problema este cand vei vrea sa o vinzi pe bune si-ti va trebui certificat fiscal pentru un bun pe care l-ai scos din evidenta , acum 5 ani de exemplu.

Edited by aspect2007, 16 August 2010 - 08:59.


#9
zorbaz

zorbaz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 14.12.2005
din cate stiu eu, certificatul fiscal se da primul ca sa dovedesti ca esti la zii cu impozitele.

Radierea fiscala se obtine in momentul in care te prezinti la Primarie cu ACTUL de Radiere a masinii de la politie .

O sa ma interesez mai bine si revin... dar am vandut o masina acum 2 luni si astea au fost drumurile. certificat fiscal - politie (radiere) -primarie radiere fiscala

#10
aspect2007

aspect2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 11.06.2007
Salut, intr-adevar o informatie utila , insa eu de cate ori am vandut o masina am dat doar certificatul fiscal si atat , nu am mai facut nici un drum suplimentar la primarie sau administratie , ar fi util daca ne poate ajuta cineva cu informatia

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate