Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Filme italiene

- - - - -
  • Please log in to reply
180 replies to this topic

#1
adyss000

adyss000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 02.03.2007
Spuneti-mi cateva filme italiene, va rog, daca stiti, dar sa fie cat de cat noi, in sensul ca sa le si gasesc pe undeva.
Multumesc.

#2
tnicu_uzzi

tnicu_uzzi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 22.02.2008

View Postadyss000, on Mar 11 2008, 13:02, said:

Spuneti-mi cateva filme italiene, va rog, daca stiti, dar sa fie cat de cat noi, in sensul ca sa le si gasesc pe undeva.
Multumesc.




LA RAGAZZA DEL LAGO

#3
adyss000

adyss000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 02.03.2007
E bun, cu toate ca nu am reusit sa gasesc subtitrare, multumesc. Daca mai stie cineva altul, raman recunoscator.

#4
mstrp

mstrp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.03.2008
Daca vrei filme italiene, atunci cu siguranta trebuie sa vezi filme de Fellini. Chiar daca sunt destul de vechi, sunt extraordinare. Pentru inceput ai putea sa incerci La Strada.

#5
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View Postmstrp, on Mar 18 2008, 20:56, said:

Daca vrei filme italiene, atunci cu siguranta trebuie sa vezi filme de Fellini. Chiar daca sunt destul de vechi, sunt extraordinare. Pentru inceput ai putea sa incerci La Strada.
"Zampano e arivatto"...( Nu stiu daca asa se scrie, dar prea suna misto).
Are perfecta dreptate mstrp. Fellini (FF) nu trebuie ratat de nimeni care doreste sa spuna ca a vazut (si) filme bune...

Un alt regizor italian bun a fost Michelangelo Antonioni. Despre "Blow-up" am mai scris. Dar mai are si altele destul de interesante. De ex, "Zabriskie Point". Ca sa te/va stranesc, adyss000, iti comunic faptul ca muzica a fost compusa de cateva formatii (cica) relativ cunoscute ca Pink Floyd, Grateful Dead si Rolling Stones...
Dar ai mai avea o "Eclipsa", un "Desertul rosu", etc.
Roberto Rossellini e un alt mare regizor italian pe care trebuie sa il cauti daca vrei sa vezi "Roma, oras deschis".
Sau Luchino Visconti cu "Ghepardul"... Jocul lui Burt Lancaster si a CC, sau scena balului sunt din cele care raman in memoriie la 20 de ani dupa prima vizionare (ma rog, in cazul meu..)
Chiar, nu scrisesem de actori/actrite din peninsula. De ex. CC. (Claudia Cardinale).  Cand o vezi in filmele facute cand ea avea 20 ani, aaaauuuu, sunt sigur ca nu o mai uiti....
Sau Giulietta Masina, sotia lui FF. Dzeule, ce ochi avea. Atat in "La strada" cat si in "Noptile Cabiriei"...

Simt ca ma vei intreba (de) unde sa (le) vezi filme recomandate de predecesori@moi..
Evident ca nu iti sugerez sa DC++ sau sa torent-esti, Dne fereste, nu te gandii la asta. Cumpara-le cu minim 25RON/DVD, de la magazinele care vand filme...Sau la cinemateca, casa de cultura..

Tot la filme italiene bune, serialul "Caracatita" a fost destul de nou. Si realizat si (re)difuzat.

#6
adyss000

adyss000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 02.03.2007

View PostPrien, on Mar 23 2008, 14:15, said:

"Zampano e arivatto"...( Nu stiu daca asa se scrie, dar prea suna misto).
Are perfecta dreptate mstrp. Fellini (FF) nu trebuie ratat de nimeni care doreste sa spuna ca a vazut (si) filme bune...

Un alt regizor italian bun a fost Michelangelo Antonioni. Despre "Blow-up" am mai scris. Dar mai are si altele destul de interesante. De ex, "Zabriskie Point". Ca sa te/va stranesc, adyss000, iti comunic faptul ca muzica a fost compusa de cateva formatii (cica) relativ cunoscute ca Pink Floyd, Grateful Dead si Rolling Stones...
Dar ai mai avea o "Eclipsa", un "Desertul rosu", etc.
Roberto Rossellini e un alt mare regizor italian pe care trebuie sa il cauti daca vrei sa vezi "Roma, oras deschis".
Sau Luchino Visconti cu "Ghepardul"... Jocul lui Burt Lancaster si a CC, sau scena balului sunt din cele care raman in memoriie la 20 de ani dupa prima vizionare (ma rog, in cazul meu..)
Chiar, nu scrisesem de actori/actrite din peninsula. De ex. CC. (Claudia Cardinale).  Cand o vezi in filmele facute cand ea avea 20 ani, aaaauuuu, sunt sigur ca nu o mai uiti....
Sau Giulietta Masina, sotia lui FF. Dzeule, ce ochi avea. Atat in "La strada" cat si in "Noptile Cabiriei"...

Simt ca ma vei intreba (de) unde sa (le) vezi filme recomandate de predecesori@moi..
Evident ca nu iti sugerez sa DC++ sau sa torent-esti, Dne fereste, nu te gandii la asta. Cumpara-le cu minim 25RON/DVD, de la magazinele care vand filme...Sau la cinemateca, casa de cultura..

Tot la filme italiene bune, serialul "Caracatita" a fost destul de nou. Si realizat si (re)difuzat.

Mersi mersi mersi pentru ajutor, dar nu te intreb de unde sa le iau ca stiu ca aici pe softpedia nu se promoveaza pirateria si eu mai am si warn 10% deja.

#7
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Va las sa va imaginati ce mi-a amintit si provocat descrierea urmatorului film italian. Titlul era (parca) "S-a furat un tramvai". Cred ca au trecut cel putin 25 de ani de la prima si singura vizionare. Nu mai retin numele personajelor si al actorilor...
Iar viata a facut ca dupa un timp sa lucrez la ITB, actualul RATB. Unde am reparat statiile emisie receptie din depouri si de pe tramvaie, asa ca am cunoscut si lumea respectiva...
Va avertizez ca acest film este unul dureros si (scuzati exprimarea deosebit de "aliganta") kakakios. Adica razi pana de doare burta si daca nu ai fost inainte la buda, te ka..i pe tine.
Un manipulant care toata viata nu facuse altceva decat sa isi conduca tramvaiul, era in conflict deschis cu dispecerul, seful lui. Pe care il batea in mod regulat la un joc cu bile, tip petang. Adica nu il batea, il UMILEA. Da elegant, fara sa ii zica nici un cuvant injurios. Dispecerul era exasperat, pt ca toti din ITB-ul respectiv -ma rog, ce oras era- RADEAU de el.
Asa ca manipulant era "fericitul" posesor a unui dosar foarte gros de penalizari si amenzi, toate pt ca" in ziua de .. a intrat in intersectia.. cu vestonul neinchis la ultimul nasture...sau cu sapca cu cozorul pe stanga, fapt care contrazice regulamentul ...litera ..punctul.."
"Razboiul" era atat de cunoscut incat in ITB devenise un fapt banal sa ii zici unui coleg "ba, te porti de parca esti (dispecerul ala).
Partea proasta e ca datorita bilelor care generau rapoartele, manipulantul nu putea avansa, era vesnic penalizat, etc. Sefii cunosteau povestea,dar daca primeau hartia, ce sa faca. "Arde-l pe taranu' "
Toti colegii il tot ruga sa se lase macar 1 data batut. Sau macar sa micsoreze scorul...
La fel si sotia, care zilnic il prelucra "copiii nostru merita sa iaba un tata care sa castige mai bine, le trebuie haine, ce iti pasa tie, esti capos, etc.."
Pozele o aratau cand fuse tanara si -putin spus- frumoasa, dar acum cu varsta si necazurile..In plus avea si o voce superba, gratioasa ca o moara scartita si un debit de mitraliera...
La cateva secvente dupe ca aparea in cadru deja stiam ce si cum va zice. Si simteam ca mi se va zbarli parul...
La un moment dat se anunta mare concurs mare de bile. Toti, inclusiv sefii, il sfatuiesc sau il implora sa nu participe. Sau sa fie destept.. El NU. Si CASTIGA, dupa ce il face chisalita pe dispecer...
Asa ca a 2-a zi la munca iarasi referat. Dar cum se adunasera prea multe e suspendat pt un timpi. Noroc ca tipul avea ceva bani pusi deoparte si poate ascunde nevestei ca ..Pleca la program normal, dar statea prin parcuri...
Cand dupa socotelile lui mai are putin pana le expirararea suspendarii, mare concurs mare "Miss fata manipulantilor" cu probe diverse. Inclusiv de fabricarea spaghetelor. Niste chestii asa de lungi nu am vazut decat in filmul ala..
Nu va spun a cui fata concureza si cu a cui..Si cine castiga. Normal ca iese cu scandal,.
Asa ca dispecerul spune intregii adunari ca fata manipulantului nu putea concura pt ca tatal ei era suspendat..
Normal ca domnisoarei i se retrage titlul, asa ca pe pustoaica o apuca plansul. Toate visele ei de a se marita cu un baiat cumsecade, evident tot manipulant, sunt spulberate datorita prostului ei de tata, care..
Nevasta respectivului il intreaba "pe unde mi-ai petrecut aceste luni, infidelule, m-ai inselat, mascalzzone, porco, si eu care te-am iubit ca o proasta, etc... Si ti-ai batut joc si de fetita ta cea cuminte, nu o vezi cat sufera,... sa pleci de langa mine, etc,..
Harababura ca in scena aia nu cred ca o sa mai vad vre-odata....
Asa ca tipul pleaca, dar unde sa se duca....Merge spre depou. Ajuns acolo il saluta pe paznic, si aproape fara sa relizeze se suie intr-un tramvai si pleaca cu el pe linia lui...
Dupa un timp manipulantul care trebuia sa conduca acel vagon se duce la paznic si il intreaba unde este agregatul lui. "Pai l-a luat nea..Gica. Pai e al meu, ca nea Gica e suspendat.. Ba nu, de azi i-a expirat suspendarea, numara pe degete, desteptule. Alt scandal.
Intre timp nea Gica, na, ca i-am gasit un nume, se invartea prin oras. Oprea in toate statiile, deschidea/inchidea usile, dar nu incasa banii de bilete. In tramvai se suie un popa, 2 curve, etc. Toti se mira ca nu platesc, dar..
La un moment dat politia il gaseste si il cobora din tramvai. Dupa care realizeaza ca a ramas ceva pe sine, in plin centru, si nimeni nu stie sa conduca dracia aia. Asa ca il suie la loc sa duca tramvaiul la primul depou. Circ e putin spus...
Normal ca se ajunge la proces.
Recunosteti- ca ati furat tramvaiul? Da, recunosc.
De ce ati facut-o? Pt ca dupa atatia ani ca manipulant, chiar imi iubesc meseria. Si imi era dor sa mai conduc. (Dzeule, se vedea ca e sincer)
Recunoaste-ti ca aveti un dosar plin de penalizari? Da, asa e.
Acuma dispecerul sare ca vrea sa depuna marturie. Toti colegii incearca sa il retina, iarasi balci.
"Da, domle judecator, eu sunt cel care l-a sanctionat. Pt ca e un idiot si cretin. Si ma bate la petang de imi suna apa in cap. Amendati-ma pe mine, nu pe el. Atata vreau si eu de la viata, sa il inving macar odata. Daca nu ma umilea nu ii faceam nicio hartie, nu vedeti ca toate sunt chestii de tinuta, nu de reguli de circulatie sau alte chestii serioase?
Si la o adica ce lege a incalcat? Si ce pagube a adus ITB-ului?"
Evident ca la toti din ITB le cade fata pt ca dispecerul a sarit sa il apare pe dusmanul lui.
Corect, tamvaiul fusese adus la loc in depou, manipulantul avea suspendarea ridicata, cursa fusese planificata..
Mda, uzase tramvaiul, consumase curentul, dar nu ceruse banii de biletele de la curve si popa...Asa ca pasagerii din tramvai- acum martorii acuzarii- se inghesuiesc sa isi platesca biletele...
Sincer, nu cred ca am talentul sa descriu nebunia si comicul din film.
Retin ca filmul se incheie cu o alta partida de petang..Intre manipulant si dispecerul care era la fel de incrancenat sa ..Manipulantul arunca o bila, care pluteste in imagine, apoi Stop cadru si genericul de final...

Dzeule, cate cuvinte am scris..Si cate i-uri o fi mancat..

#8
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
cum se numeste exact acest film cu tramvaiul....nu il gasesc nici sa dau cu pusca...

#9
kinzo_2004

kinzo_2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 19.03.2007
Cred ca e vorba de asta: http://it.wikipedia...._rubato_un_tram

#10
xelro

xelro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.11.2008
Inca o data m-ai convins sa vad un film... pe langa faptul ca nici nu stiam de el, nici nu cred ca ma atragea titlul incat sa sap dupa o recenzie... asta pe langa faptul ca descrierea ta e chiar amuzanta (sper sa nu ma amuz eu asa repede).

#11
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005
- Il postino (1994) http://www.imdb.com/title/tt0110877/
*1996 Won Oscar
Original Dramatic Score,
Best Music.

-La vita è bella (1997) http://www.imdb.com/title/tt0118799/
*1999 Won Oscar
Best Actor in a Leading Role Roberto Benigni
Best Foreign Language Film Italy.
Best Music, Original Dramatic Score Nicola Piovani

-E la nave va (1983) http://www.imdb.com/title/tt0087188/
Federico Fellini
1984 Won Golden Globe  Best Film (Miglior Film)

#12
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 03.04.2010
Se pare ca sunt doua topicuri deschise pe tema "Filme Italiene".
Pe acesta ( este mai 'bogat in date' ) l-am gasit dupa ce am scris pe celalalt.

Va propun un film bun Terraferma (2011) cu 3 premii la festivalul de la Venetia in anul 2011

#13
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 03.04.2010
Deserto di fuoco (1997) mini-serie de 3 episoade in regia lui Enzo Castellari, durata totala a filmului 270 de minute.
Un film despre iubire, bogatie, invidie, tradare, desert, Monte Carlo, etc... cu Anthony Delon ( Ben/Rene ), Mandala Taide ( Amina ), Virna Lisi ( Christine Duvivier ).
Bucurati-va de vizionarea acestui film, chiar daca a fost facut acum 15 ani !

#14
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 03.04.2010
Giallo (2009) - Dario Argento regizeaza un film cu crime in serie "in stil italian". Imagini din regiunea Piemont cu frumoasa Linda (Elsa Pataky) care "pierde" un deget.

#15
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 03.04.2010
Nu este nou, dar mi-a placut mult. L'emigrante (1973) - cu Adriano Celentano si Claudia Mori. Rolul Peppino Cavallo este ca o "manuse" pentru Celentano.

#16
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 03.04.2010
Io ti assolvo (2008) - 7/10 - film politist cu Gabriel Garko in rolul preotului Francesco, care este si "detectivul" din aceasta pelicula.

#17
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 03.04.2010
La siciliana ribelle (2008) - 8/10 - scenariu si regie buna, avand la baza evenimente reale.

#18
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 03.04.2010
Finalmente... le mille e una notte (1972) - 5,5/10. -  http://www.imdb.com/...ref_=fn_al_tt_1  Inspirat din 1001 si una de nopti si Decameronul, avandu-l in prim plan pe "nefericitul " sultan Al Mamoun.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate