Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Plecare in Eritreea (Asmara)

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
Vlad_enache

Vlad_enache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 10.03.2008
Salutare tuturor de pe acest forum. Sunt nou aici si am o mare problema. in luna mai trebuie sa plec in Eritreea la Asmara timp de o luna pentru a urmari niste fotbalisti  juniori de perspectiva. Mentionez ca lucrez ca scouter la Ariesul Turda. Orice informatie pe care o pot primi de la dumneavoastra despre aceasta tara si mai ales despre Asmara  mi-ar fi de mare ajutor. De exemp:Clima in luna mai, singuranta acestei tari,cea mai buna ruta aeriana,hoteluri,daca trebuiesc medicamente pentru malarie,statii de metrou sau autobuz pentru a ma deplasa cat mai usor prin Asmara, etc...orice informatie primita este de folos. Cei care ati fost astept recomandari. Va multumesc anticipat. Enache Vlad, Turda.

#2
Vlad_enache

Vlad_enache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 10.03.2008
Nu gasesec nici o oferta de zbor pentru Asmara. Adica am gasit ceva dus intors cu Aitalia pe la 4600 de euro:))). caut fireste ceva mai convenabil. Dar mai e timp. Orice sfat imi puteti da raman recunoscator. Multumesc anticipat. Enache Vlad

#3
Hey23

Hey23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 13.05.2007
Cred ca e o gluma....   ce mari forbalisti sunt in Eritreea? :lol:   S-au terminat toate tarile lumii si au ramas cei mai buni fotbalisti in Eritreea...?
Arisul Turda are scouter? Pai parca nici echipele din Liga I de la noi nu au....

#4
Vlad_enache

Vlad_enache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 10.03.2008

View PostHey23, on Mar 10 2008, 11:20, said:

Cred ca e o gluma....   ce mari forbalisti sunt in Eritreea? :lol:   S-au terminat toate tarile lumii si au ramas cei mai buni fotbalisti in Eritreea...?
Arisul Turda are scouter? Pai parca nici echipele din Liga I de la noi nu au....
Ma ocup cu cautarea si aducerea de jucatori(juniori)de viitor la club(nu echipa mare). Clubul sponsorizeaza aceasta deplasare la Asmara.S-a ales aceasta destinatie pentru ca este o tara mai saraca si de aici pot veni mai multi jucatori(copii si juniori)fara prea mari pretentii. Aceasta practica se face si la echipele din prima liga care bineinteles au un buget mai consistent de exemplu Farul Constanta. Se urmaresc 20 de juniori din care se face o selectie. dintre acestia 5 ajung in pepiniera clubului nostru. Acestia nu au mai mult de 15 16 ani. Sper ca m-am facut inteles. Astept in continuare recomandarile dumneavoastra. va multumesc anticipat. Enache Vlad

#5
Hey23

Hey23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 13.05.2007
Cu Lufthansa e cam 1200 euro dus-intors, cu conexiune in Frankfurt. Simulare data:   29-03  -  23-04

#6
Vlad_enache

Vlad_enache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 10.03.2008

View PostHey23, on Mar 10 2008, 11:37, said:

Cu Lufthansa e cam 1200 euro dus-intors, cu conexiune in Frankfurt. Simulare data:   29-03  -  23-04
Multumesc anticipat pentru raspuns. Da intradevar uitasem de Lufthansa. E bine si ca pret. Singuru inconvenient ar fi ca se sta mult la frankfurt pana la 12 15 cand e legatura de Asmara. Dar cred k pot lua bilet Frankfurt Asmara doar si sa plec cu alta companie din Bucuresti la Frankfurt de dimineata la 8(era atunci o cursa) si cred k pot prinde asa si avionul de Asmara de la 12 si un sfert. Inca odata multumesc si astept alte informatii despre aceasta tara si impresii cine a fost sau are cunostiine care au fost. Enache Vlad

#7
abburell

abburell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 02.02.2007
omule, e vorba de africa si lumea a treia, deci metrou / bus nu prea . probabil busul e ceva cu geamuri sparte si cu oile&capre legate pe acoperis.

deci gandeste-te la alta varianta. (inchiriezi o rabla)

plus, esti alb deci vei fi asaltat de locali, mai ales daca mergi neinsotit de vreun localnic. si cu siguranta sint zone in oras unde mai bine nu calci ( gen pietze/targuri )

plus , fa-ti farmacie cu chestii gen antidiaree, antivomat, antiinfectie , antiinfectie intestinala, antiinflamator, pastile cu clor ptr  dezinfectat apa, etc

plus, grija mare ce mananci si bei, sa fie numai fiert/gatit. salata proaspata nu, doar daca o speli tu si stii cum ai facut-o

deci problemele astea sint, nu bus si cat e biletul la ...metrou .




a.

ok, cica au ceva busuri, zic ei


uite-acilea

http://www.asmera.nl/asmara-busses.htm

contacteaza si ambasada noastra de acolo sau cauta cel putin adresa si numarul, in caz in care o sa ai (sper ca nu, evident) , nevoie.
(de aici rezulta ca nu exista : http://www.asmera.nl...a-embassies.htm !? )




a,

Edited by abburell, 10 March 2008 - 12:43.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu uita să te vaccinezi.

Edited by MembruAnonim, 10 March 2008 - 12:53.


#9
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostMembruAnonim, on Mar 10 2008, 12:52, said:

Nu uita să te vaccinezi.
Eritrea este o tara relativ mai safe decat majoritatea tarilor africane. Asmara este un oras cu o puternica influenta italiana - a fost colonie italiana, asa ca poti iesi pe o terasa la un capucino si o pizza. Asta nu inseamna ca nu este una dintre cele mai sarace tari din lume. Accesul este greu - granitele terestre cu Etiopia si Djibouti sunt inchise, iar cea cu Sudanul e in plin desert. De aceea, optiunile sunt cu avionul (Lufthansa este cea mai buna optiune), pentru ca low costuri nu exista. Exista posibilitatea sa zbori pana la Sana in Yemen (300 euro dus-intors din Istanbul), cativa euro pana la Aden in port si de acolo sa gasesti vreun vapor care merge la Asmara... Dar dureaza un pic cam mult. Eritrean Airlines zboara la Milano, Frankfurt si Roma, dar nu sunt ieftini, dimpotriva... Lufthansa cred ca e mult mai ieftina.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Și dacă au fost colonie italiană ce ? Și Namibia au fost colonie nemțească , și tot m-aș vaccina oriunde în Africa.

Mai ales pe o rută propusă de tine cu vaporul, atunci nici nu m-aș gândi să nu mă vaccinez.

#11
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostMembruAnonim, on Mar 10 2008, 20:23, said:

Și dacă au fost colonie italiană ce ? Și Namibia au fost colonie nemțească , și tot m-aș vaccina oriunde în Africa.

Mai ales pe o rută propusă de tine cu vaporul, atunci nici nu m-aș gândi să nu mă vaccinez.
Am spus eu ca nu trebuie sa se vaccineze ???

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
A, dădusei quote la mesajul meu și am spus că-i sugerai că un vaccin nu este necesar :) Am înțeles eu greșit

Edited by MembruAnonim, 10 March 2008 - 22:49.


#13
Vlad_enache

Vlad_enache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 10.03.2008
Multumesc foarte mult tuturor celor care au raspuns. De vaccinat ma voi vaccina. De locuit, o luna cat dureaza sederea mea in Asmara voi locui la hotel (nu stiu inca unde). Avem un partener acolo cu care voi lua legatura dar nu stiu cat se va ocupa el de sederea mea acolo. Treaba lui fiind aceea de a ma ajuta la baza sportiva in vederea selectiilor care trebuiesc facute. Oricum sper ca ma pot descura singur. Din ce am vazut Asmara nu este mai mare decat Bucuresti (un fel de Cluj-Napoca asa) daca nu ma insel. Astept in continuare sfaturi si informatii utile de la voi. De plecat m-am hotarat ca voi pleca pe ruta Bucuresti-Frannkfurt(low cost) Frankfurt-Asmara(Lufthansa). Apropo cred ca e sufocator de cald acolo in Mai.

#14
maz_max

maz_max

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 08.12.2007
Sedere placuta si bafta la copi talentati..dar sa ne zici si noua cand te intorci cum sta treaba pe acolo..eu unul sunt curios..

#15
Vlad_enache

Vlad_enache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 10.03.2008

View Postmaz_max, on Mar 10 2008, 23:59, said:

Sedere placuta si bafta la copi talentati..dar sa ne zici si noua cand te intorci cum sta treaba pe acolo..eu unul sunt curios..
Sincer si eu sunt foarte curios si abea astept sa se faca 1 mai si sa plec.Este prima oara cand merg asa departe.O sa povestesc pe indelete chiar de acolo de la fata locului (daca voi avea timp si voi gasi un cafe internet)pentru cei interesati  cum sta treaba.  Copii talentati  sunt sigur ca vom gasi. Talente sunt peste tot in lumea aceasta dar din pacate nu se pot afirma. Astept in continuare sfaturi si indicatii practice.

#16
Paperotzi

Paperotzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 19.02.2008

View PostMembruAnonim, on Mar 10 2008, 12:52, said:

Nu uita să te vaccinezi.


Cred ca si o centura de castitate ar fi utila...

#17
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostMembruAnonim, on Mar 10 2008, 22:49, said:

A, dădusei quote la mesajul meu și am spus că-i sugerai că un vaccin nu este necesar :) Am înțeles eu greșit
No pb... da, e necesar. In plus, Eritreea este in zona de malarie pentru care nu exista vaccin, doar medicamente. Si scumpe :(

#18
Vlad_enache

Vlad_enache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 10.03.2008

View PostImperator, on Mar 11 2008, 07:04, said:

No pb... da, e necesar. In plus, Eritreea este in zona de malarie pentru care nu exista vaccin, doar medicamente. Si scumpe :(
Aaa sper ca nu e de rau atunci. Din ce am inteles eu Malarone ar fi bun dar nu sunt sigur. Oricum pentru o luna acolo cred ca trebuie un stoc serios de medicamente. Multumesc pentru informatii si astept in continuare recomandari. Daca a fost cineva p-acolo o impresie ceva. Restaurante bune si sfaturi. Enache Vlad

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate