Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Ajutor Pentru Pic 16f84 Programator

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
sorrrrrin

sorrrrrin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 22.04.2004
salut, va rog puteti sa ma ajutati? am gasit schema asta pe net de programator pt pic16f84 nu cu un max233 ca i prea scump ci cu un max 232 care i de 5 ori mai ieftin. treaba e ca l am facut dar nu pot scrie de nici un fel. Credeti ca e buna schema asta??Aveti cumva alta??
tx si rx se leaga la ra0 si ra1 ai picului. si am incercat icprog,progpic, si alte cateva programe de scriere/citire. Se poate sa fie din cauza ra0 si ra1?10x

Attached Files



#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
este posibil sa fie din cauza calculatorului... incearca sa faci un programator pe portul paralel dar cu alimentare din sursa externa..
ps: cauta JDM prog.. e ceva mai bun ;)

#3
alexandru_m

alexandru_m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 21.05.2002
Schema asta nu-i de programator de PIC-uri :D Este pentru a lega un PIC (logica TTL) la portul serial (logica la alte nivele de tensiune). Aceasta legare nu este facuta in scopul programarii, ci a schimbului de informatii intre un PC si un PIC deja programat. Iti recomand schema de la http://www.jdm.homepage.dk/newpics.htm Este simpla, ieftina si merge din prima.
P.S. Diferenta dintre max233 si max232 este ca max233 are condensatoarele pentru charge-pump in el pe cand la max232 le pui tu extern.

#4
sorrrrrin

sorrrrrin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 22.04.2004
alexandru_m , si daca tot am un max232, nu se mai simplifica schema care mi ai dat o?dar asta e pe serial?,sau paralel din poza aia parca e port paralel

#5
alexandru_m

alexandru_m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 21.05.2002
JDM Programmer este pe port serial (tipul a folosit o mufa dsub cu 25 de pini dar se face usor trecerea la mult mai uzuala mufa de 9 pini). Pentru a programa un PIC ai nevoie in primul rand sa-i dai ~13V pe pinul MCLR (tensiunea asta nu prea exista in calculator insa daca folosesti portul serial si un mic truc, o poti obtine). Acest lucru il face sa treaca in starea de programare. Pe urma datele le trimiti serial. JDM Programmer este destul de simplu si ieftin. MAX232 nu poate inlocui parti din schema programatorului propus de mine, cel putin nu fara a comlica inutil lucrurile, asa ca mai fa un efort si da 50.000 pe piesele pentru JDM sau daca vrei sa faci un lucru la repezeala incearca, tot de la JDM, schema http://www.jdm.homepage.dk/easypic.htm dar eu nu garantez ca va merge.
P.S. In opinia mea, mai ai un pic de invatat pana sa treci la Pic-uri.

#6
sorrrrrin

sorrrrrin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 22.04.2004
alexandru_m, multumesc mult pt raspunsuri, o sa fac un programmer din asta, eu vreau decat sa programez picurile astea ...nu sunt un bun electronist..dar sper sa prind pe parcurs cate ceva :). Tipul asta a folosit mufa paralela ca asa a vrut el, dar in fond si la urma urmei schema e aceeasi pt serial nu?Si din cate vad alimentarea si o ia din mufa deci artificiul asta consta in cativa condensatori, diode si tranzistori:) .Ma apuc sa l inteleg si eu ca e chiar misto!
Si acum ma prinsei eu ca ceea ce am facut e pt comunicatia seriala intre pic si pc, un prea am fost atent la schema, ce sa fac, am fost prea entuziasmat."omu' din greseli invata", si asa imi trebuie si ala. Vreau sa l fac si pe IR dupa ce reusesc cu programmeru asta :).10x

Edited by sorrrrrin, 25 September 2004 - 18:13.


#7
alexandru_m

alexandru_m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 21.05.2002
Cu placere. Succes la montaj :)

#8
sorrrrrin

sorrrrrin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 22.04.2004
stiti cumva vreo pagina sau aveti vreo schema de programmer pt un pic 16f876?

#9
alicumircea

alicumircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 11.06.2004
http://forum.izatech.ro/
in sectiunea pic sunt ceva scheme. Ti-o recomand pe a lui Ciombe pe port paralel

#10
sorrrrrin

sorrrrrin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 22.04.2004
alexandru_m, am facut dupa schema pe care mi ai dat o si cand dau verify in ic-progr imi da "verify failed at adress 0000h".Da Eroare la cod, si la config. programu e f simplu si l am facut hex MPLAB.  Stiti careva cumva de ce?Sa Fie de la programmer, eu lipii firele bine zic, chiar am fost atent :(.  help, ca m am cam chinuit sa fac programmeru asta :(

Edited by sorrrrrin, 27 September 2004 - 19:10.


#11
sorrrrrin

sorrrrrin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 22.04.2004
Va multumec tuturor, mi a mers pana la urma programatorul, era din cauza programului, merge f bine cu winpic, poate pe celelalte nu am stiut eu sa le configurez prea bine, dar cu asta merge beeton

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate